Linux ve Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
OpenGL'nin ne olduğu beni bi gıdım ilgilendirmez şu dönemde. OpenGL ile yapılan en iyi oyunu söyle?

sen kendin adam oldun mu ki millete abisi diyosun?

OpenGL ile oyun yapılmaz zaten bu iki sorununda cevabı oluyor aslında boyundan büyük işlere bilmeden atlamaman dileği ile.

Counter Strike gibi yıllardır oynanan bir oyun desem?

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
OpenGL ile oyun yapılmaz zaten bu iki sorununda cevabı oluyor aslında boyundan büyük işlere bilmeden atlamaman dileği ile.

OpenGL'nin içinde bulunduğu bir oyun demek istediğim açıkca belli oluyor ama millete abisi diyerek dalga geçmeye çalışacak kadar zeki olan bir insanın anlayamaması doğaldır..

Counter Strike gibi yıllardır oynanan bir oyun desem?

Counter Strike'deki opengl kalitesi nerde cryengine 2 motorundaki directx11 kalitesi nerde..
birde birşeymiş gibi önüme sunuyor..

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Zamanında Bill Gates 64 kb Ram herkese yeter demişti,sözün gerisini muhtemelen herkes bilir:)
eğer şu an gb'larca ram kullanılıyorsa linux-unix-bsd-opensourge sayesindedir.dünyadaki tek firma o olsaydı şu an oyun olarak yıldızını(*) diesler(#) kovalıyordu:)
kde'de robots diye geçiyor yeni hali galiba...hoş bişi:)

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Zamanında Bill Gates 64 kb Ram herkese yeter demişti,sözün gerisini muhtemelen herkes bilir
eğer şu an gb'larca ram kullanılıyorsa linux-unix-bsd-opensourge sayesindedir.dünyadaki tek firma o olsaydı şu an oyun olarak yıldızını(*) diesler(#) kovalıyordu

linux olmasaydı şu olmasaydı keşke şöyle olsaydı bırakın bu konuşma tarzını..

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Arkadaşlar kırıcı cümleler kullanıldığının farkında mısınız? Forum tartışma yeridir ama birbirinize karşı saygıyı yitirmeden.

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Linux'ı kullanırım, Windows'u da ...

Gerçekten sunucu sistemlerinde Linux'ın yerini Windows hiç ama hiç dolduramaz. Linux'ı da severim. Bir parçam yani ... :)

Ama; Linux ve Windows tartışmalarını hiç sevmem. Bu sebeple nerede bir Linux bölümü varsa uzak durasım geliyor. Çünkü; gerçekten başka işletim sistemlerini kullananları hor gören, hemen aşağılamaya başlayan insanları çok görüyorum.

Hayatımda sıkı BMW sürücüsünden ve Linux taraftarından uzak durmayı yeylerim. :D Bunlarda karşı tarafından üstün olduklarını hissettiren bir hava vardır. Hep eleştiri yaparlar. Hep eleştiri ...

Hiç sevmiyorum böyle tartışmaları...

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
aslında söylediklerinde haklısın -ANNE- ama konu aslında linux vs windows değil :confused1:

iki işletim sistemi arasındaki farklar arkadaşlar durumu biraz kişiselleştiriyorlar hepsi bu :biggrin:

aslında linux kullanalar asla biz en iyiyiz demiyor :clover:

aksine windows kullanıcılarını windows un yıllardan beri maruz kaldığı virüs belasından krtarmak istiyor :clover:

bizimkisi sadece tavsiye isteyen alır isteyen almaz :closedeyes:

önemli olan gönüller bir olsun :thumbup:

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
%1 ile bu kadar konuşuyorsa Linux tarafltarları ( ki biri pardus biri ubuntu biri bilmem ne) Allah Mac OS x kadar olduklarında yüzdeleri hışımlarından korusun bizi. Hükümet Linux açılımı falan mı yaptı bizden habersiz :) Windows'u yıkmak istiyorsa Linux, hepsinin birleşip tek sistem üzerinde çalışması gerekli. Böyle bir organizasyon ise para ve extra zaman gerektiğinden OS bedava olmayacaktır. Ubuntu ve Pardus kullandım ve hala bu kadar abartılacak ne olduğunu anlayamadım. İş yerleri için Linux evet ama ev kulanıcıları için kesinlikle windows.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
:biggrin:windows virüslerine karşı bağışıklık kazandın galiba:biggrin:

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Virüs mü? Salla gitsin. Eğer kurtarılamayacak kadar bulaşırsa basarız image dosyasını. 15 dakika alıyor. Ayrıca o duruma gelen windows'um 5 yıldır olmadı. Önceside acemilik dönemi.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
senin gibi ve diğer birkaç windows kullanıcısı gibi herkes maalesef windows ta sorunsuz değil

bitek sen birde almi birde clockhangaged

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Zamanla kullanmayı ve püf noktalarını öğrendikçe onlarda sorunlarını çözecektir. Aslında windows çok problemli bir işletim sistemi değildir. Sadece kullanımla ilgili.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
ondanmı forumlarda hep bi windows sorunu ile karşılaşılıyor

sdn ye bile bak en çok sorun hep windows bölümlerinde

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
bitek sen birde almi birde clockhangaged vede kadıköyrap

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
ondanmı forumlarda hep bi windows sorunu ile karşılaşılıyor

sdn ye bile bak en çok sorun hep windows bölümlerinde

Arkadaşım bu kullanım oranı ile ilgili. En çok kullanılanlar, ister yazılım ister donanım en çok sorunla karşılaşanlar olur. % 93 ile %1 kullanım oranına bakarsan en basit mantıkla 93 katı soru ve sorun olması doğal. Ayrıca windows sorunları genelde aynıdır ve çözümleri çok basittir. Dünyada her yeni nesil yetiştikçe bilinmezler tartışmaya açılıyor. 10 yıl önce nasıl format atabilirim diyen arkadaşımın şimdi kardeşi aynı soru ile karşıma geliyor. Firefox ile ilgili problemler 1-2 yıl önce bu kadar çok muydu? Kullanım arttıkça sorunlar artıyor. Aslında birçoğu sorun bile değil.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
o zaman bütün bu sorunlar sadece insanların kafasında öylemi

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
İşin psikolojik kısmı ile ilgilenmiyorum :)

Bu sadece acemilik ile ilgili sorunlar. Dediğin gibi forumlara bakarsan windows problemlerinin 3 ana noktada toplandığını görürsün. Cevaplarda fix.

1. Virüs taraması yaptır. ( Nasıl bulaştırır. Kendi hatasında bulaşır)

2. Sfc/scannow ( Buna hayranım zaten. Genelde çözüm yolu windows dosyaları için tek ve sorunsuz)

3. Msconfig ve regedit komutları. ( Çok yavaşladı, açılışta hata veriyor, işlemcim tavan yapıyor, kapanırken çok bekliyor vb)

Sırf bunlar soruların % 70 inden fazlasını kaplıyor. Hangi download manager? hangi antivirüs, hangi player ise göreceli sorular zaten.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
yani diyorsunki

kardeşim be windows umdan memnunum

gerisi beni alakadar etmez

doğru anlamışmıyım

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Hayır.

Gerisi beni alakadar eder. Keşke Windows kadar kullanımı rahat ve eklenti desteği (program) olan başka işletim sistemleride olsa. Her yeniliğe açığım ama piyasada bulunan diğer sistemler asla windows kadar iyi değil ( Bu kişisel görüşümdür. Linux, Mac Os kavgasına girmeyeceğim) Ubuntu yüklü bir bilgisayara sahibim. Yıllardır ikinci sistem olarak linux denerim. Ayda yüzden fazla program kurar sorun ve sorunları incelerim. İşim gereği yapmam gereken şeyler bunlar. Gerisi beni alakadar etmez dar görüştür. Linux windows kadar iyi olsun anında geçerim. Ama sorun en başında çözüme ulaşmıyor bu seferde Pardus, ubuntu vb. konuları gündeme geliyor. Sonuçta gönül bağım yok Microsoft ile. Firefox ve google kullanıyorum. Neden IE ve Bing değil.

En basitinden Ati - AMd ile İntel Nvidia ile gönül bağı kurmuş. Ben intel ve ati kullanıyorum. Kardeşlikleri beni ilgilendirmez. Bence en iyi olanı kullanırım :)

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
söylediklerinde haklı olabilirsin ama bide şu var

bu konu linux windows savaşı yapmak için açılmadı

sadece insanlar bilgilensin ve windows tan başka işletim sistemlerininde olduğunu bilsin

bilgisayar eşittir windows olarak bilmesinler

benim kendi arkadaşlarım bile

linux ne ya oda ne yeniyormu diyorsa durum gerçekten vahim demektir

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Bu konu zaten Linux-Windows tartışması için açılmış.Ancak konuya mantıksız cevapler hakim olmuş...

Forumdan benim gözümde 4 Linuxçu var.Diğerleri aptalca sebeplere dayanarak Linux kullanmamızı öneriyor...

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
söylediklerinde haklı olabilirsin ama bide şu var

bu konu linux windows savaşı yapmak için açılmadı

sadece insanlar bilgilensin ve windows tan başka işletim sistemlerininde olduğunu bilsin

bilgisayar eşittir windows olarak bilmesinler

benim kendi arkadaşlarım bile

linux ne ya oda ne yeniyormu diyorsa durum gerçekten vahim demektir

Linux nedir? yenir mi? diye soran insanlar ile bilgisayarı gayet iyi kullanabilen insanları ayırt etmek gerekli o zaman. Öğreti ile dayatma arasındaki ince çizgiyi ayarlamak lazım. Linux Window'tan çok daha iyi dersen fikir ayrılığına düşeriz. Ama Windows paralı linux free bu kadar para gereksiz dersen birşey diyemem. Sonuçta yazılımlar paralı ve parasız her şekilde bulunmakta. 5 kuruş para harcamadan tamamen legal bir sistem kurabilir insanlar. Kaliteden ödün vermek şartıyla. Sonucunda aynı noktaya varıyoruz. Bana linux ile ilgili sorulan soruların hepsinde elimden geldiği kadar cevaplarını verip yardımcı oluyorum. Çok uzman bir linux kullanıcısı değilim ama açıkçası gerekli yeterliliğe gelmesini bekliyorum. Son 3-4 senede bir hayli yol aldığı kesin olmakla beraber gelecek için bu pazar mantığı ile iş göremez. Benim öngörüm gelecek 5 yıl için max %3 seviyesine geleceğidir. Vista hayal kırıklığı bu yükselişinin sebebi olmakla beraber Win 7 ile hızı azalacaktır.

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
İsteyen istediğini kullansın yarıştırmaya gerek yok.
Sonuçta biri paralıdır biri parasız.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
hep aynı şeyi farklı poşetlere koyup sunduğu için tamamını okumadım ama :

diğer insanlardan farklı olmak istiyorsan taksimde çıplak koşabilirsiniz.

Şöhretin getirdiği dezavantaj.

Bilmediğiniz p*rno sitelerindeki codecleri çalıştırmaya, ya da ismi duyulmayan warez sitelerinden crack indirmesseniz böyle sorunların nerdeyse yok kadar az olduğu söyleyebilirim.

Hayır zorunda değilsiniz. Ben 3 ayda bir güncel antivir kurup sistemi taratırım ama hiç virüs olmaz nedense ama linuxcular ısrarla virüs girip duruyo derler çünkü Windows kullanmayı bilmezler.

Komik.

4 Tane masaüstünü aynı anda kullanmak ve küp şeklinden başka diğerleri hiçde etkileyici değil.
Counter Strike'da duvara ateş ederek yazı yazan mallardan farksızdır masaüstünde ateşle yazı yazmak.

AMD ATI Kartınız var ise Linux'a geçip boşuna vakit harcamayın derim...

Siz söylentilere inanırsınız biz belgelere.

Bende tavsiye ederim foruma gelip donanımının ne olduğunu bilmeyip windows yavaş diyen ahmaklardan kurtulmuş oluruz :D

Windows'da ücretsiz yazılım indirsinler o zaman? Neden paralı olanları tercih ediyorlar?
Çünkü paralı olanlar ücretsiz olanlara 5 basdığı için... İsteyen Linux'daki gibi Windows'da da freeware ürün kullanabilir.

Her işlemi olmasada Windows'da simgeye iki kere tıklayarak yaptığımız işleri Linux'da komut satırı açarak yapıyoruz. Basitinden bir ATI/Catalyst sürücüsünü sitesinden indirip kurarken, sudo bilmem ney ile uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

P4 3.0---DUAL--- İşlemci = 150 TL
3 GB RAM = 150 TL
HD4350 OverClocked Gigabyte = 80 TL
Fiyat = 380 TL.
birde demiş ki bunu Firefox içinde sölüyorlar :D
100-150 MB ram yiyen rami geçtim Bir WEB-TARAYICIYI hızlı çalıştırması için en az 2-3 GB ram p4 3.0 ghz işlemci ve "yüksek bir ekran kartı" olması gerektiğini sanan adam :D

-------------
Extra not: ayrıca bu arkadaş sanırım windowsa bulaşan virüslerin %90 'a yakınının 3. parti yazılımlardan olup %5-10 gibi bir kısmının windows açıklarından olduğunu bilmiyor?
Tüm virüsler Windows açıklarını kullanıyor gibi yazmış...

Böyle tartışmalara girmeyecektim ama senin gibi bir zihniyete cevap vermemek olmazdı. :) Gerçi sanırım penguin vermiş senin ağzının payını ama ben de konuşayım biraz.

Birincisi; diğer insanlardan farklı olmak kavramını sen nasıl algılıyorsun, bilemeyeceğim. Ama bizim Linux - Windows konusunda anladığımız şey, mavi ekran hatalarıyla ve virüs kavramıyla vedalaşmaktır ki sen bunlarla çok mutlu gibisin veya bunları kabullenmiyorsun.

İkincisi; Windows'un kırılmasını şöhret olarak algılayan aklın mantıksal düşünme yeteneğinden şüphe duyarım. Bu konuda gerçekten başka bir cümle kuramayacağım. İyice saçmalamışsın. Windows, çok bilindiği için kırılan bir sistem değildir. Kırılmaya elverişli olduğu için kırılan bir sistemdir. Az biraz sistem yapısı çalış da gel.

Üçüncüsü; kendin de söylemişsin aslında: "... böyle sorunların nerdeyse yok kadar az olduğu söyleyebilirim". Biz ise böyle sorunların hiç olmadığını söyleyebiliyoruz. Siz son kullanıcıyı iyice gerizekalı sandınız herhalde. Neden riske atsın insanlar bilgilerini? Siz salak olabilirsiniz ama son kullanıcı değil.

Dördüncüsü; buradaki insanların %99'u gözlerini Windows ile açtılar. Yapma yahu, tek Windows kullanan sen değilsin. Tarayıcınla ulaşacağın bir siteden bir sürü reklam zımbırtıları kapıyorsun. Sözlerine göre, sen bilgisayarında Windows kullandığına emin misin? Windows görünümlü Ubuntu filan olmasın o? :)

Beşincisi; Linux'ta güncellemeler daha sık olur ama burada bahsedilen güncelleme SP'ler gibi sistemi yamamaya yarayan büyük paketler değildir. Sistemde bulunan yazılımların güncellemeleridir. Bence sen daha komiksin bu durumda.

Altıncısı; tek bir cümle: "Kedi uzanamadığı ciğere... asla uzanamazmış." :)

Yedincisi; AMD/ATI konusunda zilyon kez açıklama yaptık. Susuyorum.

Sekizincisi; Allah aşkına, o belgeleri görebilir miyim? Lütfen! :) (Çok ciddiyim. Bana o belgeleri gösterip iddianı kanıtla, Linux kullanmayı ve Linux'u desteklemeyi bırakacağım.)

Dokuzuncusu; Windows birikimli ilerleyen bir sistem olsaydı, ticari amaçları olmasaydı eski donanımlara destek vererek ilerler ve milyonlarca kullanıcısını mağdur etmezdi.

Onuncusu; 5 bastığı için değil. Windows'ta çalışan programları Linux'ta da çalıştırabildiğiniz için o kadar değerli o yazılımlar. Ama Microsoft, Linux programlarının Windows platformu altında çalışması açısından hiçbir şey yapmadığı için Windows'taki alternatiflerinden daha güzel olan Linux programlarını sadece Linux dağıtımlarını kullananlar biliyor.

On birincisi; bir sürücünün neden Uçbirim'den yüklendiğini biliyor musun? Bilmiyorsan açıklayacağım da. Biliyorsan uğraştırma beni.

On ikincisi; donanım konusuna girmenin anlamsız olduğu kanısına vardım şu an.

Ve sonuncu olarak (Oh be!); Windows'a bulaşan virüslerin %90'ının Windows'a bulaşmasının sebebi de Windows'un sistem yapısı değil midir zaten? :)

Sana bu cevap yetmeyecek ve yine kabullenmeyeceksin. Ben içimi rahatlatmak için yazıyorum.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Windows, kullanıcı bilgilerini nasıl toplayıp ne şekilde kullandığını açık bir dille anlatmadığı sürece ne olursa olsun Linux daha iyi bir seçenek olacaktır.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Windows, kullanıcı bilgilerini nasıl toplayıp ne şekilde kullandığını açık bir dille anlatmadığı sürece ne olursa olsun Linux daha iyi bir seçenek olacaktır.

Microsoft ,ticari amaçlı olupta piyasada güvenilecek 2 şirketten biridir.

Sana bir öneri Google ürünlerini sakın kullanma...

Konyaya gelince :D :D Merve sana iyi bir güldüm burda :D

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
merve sen varya harbi linux cusun ha

bir kez daha seninle aynı işletim sistemini paylaştığım için kendimle gurur duyuyorum

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bana biri Linux'da profesiyonel video düzenleme (Edius, Pinnacle, Sony Vegas gibi) programı gösterebilir mi ? Pitivi mi, Kino mu, Avidemux mu, Cinelerra yoksa Vivia mı ?

Linux'da, Edius, Pinnacle, Sony Vegas gibi profesiyonel bir yazılım varsa vallahi billahi Windows 7 DVD'sini yakacam. :D Valla acımam yakarım...

http://yonetmenpenguen.blogspot.com/2009/07/blender-ile-video-duzenlemeye-giris.html

http://maketecheasier.com/openshot-%E2%80%93-an-easy-to-use-video-editor-for-the-average-linux-user/2010/02/01?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+MakeTechEasier+%28Make+Tech+Easier%29

Denemedim ama gayet iddialı görünüyorlar :)

Bir de şu var ama istediğin kalitede olacağını sanmıyorum:
http://teknodergi.org/pardusta-video-düzenleme-nasil-yapilır

VLC yakında video düzenleme yazılımı çıkaracak:
http://www.donanimhaber.com/VLC_Pla...deo_duzenleme_uygulamasi_hazirliyor-17246.htm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...