Linux proje

Bu konuyu okuyanlar

robomaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar okulumdaki linux dersi projesi için yardıma ihtiyacım var. Konu ile ilgili neredeyse sıfırım diyebilirim. Hoca istediklerinin yazılı olduğu word belgesine kadar herşeyi yolladı; yeni birşey üretmek değil hocanın söylediğini uygulamak gerekiyor sadece. 1 hafta zamanım kaldı. Yardımcı olabilecekler yazablrse sevinirim.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
arkadaşlar okulumdaki linux dersi projesi için yardıma ihtiyacım var. Konu ile ilgili neredeyse sıfırım diyebilirim. Hoca istediklerinin yazılı olduğu word belgesine kadar herşeyi yolladı; yeni birşey üretmek değil hocanın söylediğini uygulamak gerekiyor sadece. 1 hafta zamanım kaldı. Yardımcı olabilecekler yazablrse sevinirim.
İstenenleri paylaşabilirsin yardımcı olabilecek arkadaş vardır.

robomaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
istenen şey müşteri bilgilerini tutan, güncelleyebilen, sipariş bilgilerini tutan ve güncelleyebilen günlük aylık raporlama yapabilen bir program. Qt ve sqlite kütüphanesi kullanabileceğimizi söyledi. bizimle bir dosya paylaştı içerisinde program arayüzünde kullanabileceğimiz simgelerin olduğu, nereden başlayabileceğimi bilmiyorum.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
istenen şey müşteri bilgilerini tutan, güncelleyebilen, sipariş bilgilerini tutan ve güncelleyebilen günlük aylık raporlama yapabilen bir program. Qt ve sqlite kütüphanesi kullanabileceğimizi söyledi. bizimle bir dosya paylaştı içerisinde program arayüzünde kullanabileceğimiz simgelerin olduğu, nereden başlayabileceğimi bilmiyorum.

Anladım şuan elinizde Windows var ise
Download Qt: Choose commercial or open source
Adresinden indirebilirsiniz. C++ üzerinden istiyor galiba projeyi. Öncelikle hocanızın vermiş olduğu simge paketini en sona bırakalım.
Size lazım olan C++ üzerinden nasıl veritabanı uygulaması yazılacağıdır.
C++ ile ilgili bilgim çok kısıtlı olduğundan kodlarda yardımcı olamam. Ama yerinizde olsaydım izleyeceğim yol ilk olarak dediğim gibi nasıl veritabanı uygulaması yazılacağını araştırmak olurdu.
QT kurulumu tamamlandıktan sonra şu adreden yardım alabilirsiniz. Burada Mysql anlatılmakta ama bağlantı ve diğer parametreler birbirinden çok farklı olmadığı için mysql üzerinden yapılmış örneklerden gidebilirsiniz. SQLlite olarak araştırma yaparsanız çok fazla örneğe ulaşamayabilirsiniz.
C++, MySQL Veri Tabanı Bağlantısı ve Güvenliği(1)

Örnek Kod :
C++:
#include "mysql.h" // Kütüphaneyi dahil ediyoruz

// ve ya dosya yolunu göstererek de dahil edebilirsiniz
//#include "C:\sql\include\mysql.h"

MYSQL *mysql; // mysql Pointer'ı
MYSQL_RES *result; // Mysql bağlantı işleminin sonuçlarını tutan pointer
MYSQL_ROW row; // Dönen sonuçların satır satır tutacak değişken
MYSQL *conn; // Bağlantı pointer'ı
int query; // sorgu için kullanılan değişken

void main()
{
    mysql_init(&mysql); // burayı null da yapailiyosunuz yani msql_init(NULL)
    connection = mysql_real_connect(&mysql,"host","user","password","database",0,0,0); // burada bağlantı için gereken bilgileri giriyosunuz
    if(connection==NULL) // eğer bağlantı sağlanmadıysa
    {
        cout<<mysql_error(&mysql)<<endl;
    }
    else // Bağlantı başarılı ise
    {
        cout<<"CONNECTED!"<<endl;
    }
}