Linux Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Linux Linus Torvalds tarafından 1991 yılında temelleri atılmaya başlanan hibrit işletim sistemi çekirdeğidir.
Evet Linux çekirdeğin adıdır işletim sisteminin değil. Ama Linux'u Linux yapan GNU'nun kurucusu Richard Matthew Stallman kısaca RMS'dir onun başlattığı GNU hareketi ile dağıtımlar yapılmaya başlanılmıştır bu yüzden GNU/Linux olarak da anılmaktadır. Linus Torvals şu anki çekirdeğin sadece %2'sini yazmıştır.
Linux konsept olarak Windows'tan çok farklıdır her tabanın kendine özgü bir paket yöneticisi vardır ve bu yöneticiler ile programlar yüklenir yada silinir. Eğer paket dağıtımınızın deposunda mevcut değilse ya beklemelisiniz yada elle derlemelisiniz. En dikkat çeken konsept yuvarlanan dağıtımdır bu dağıtım türünde dağıtımı sadece bir kez yüklersiniz ve sürekli güncelleme alırsınız her sene yeni sürüm yüklemenize gerek kalmaz. Kim ne derse desin kullanıcıların konsol komutlarını öğrenmesi şarttır çünkü sistem hatalarını çözmek için komut bilmek gerekir. Ayrıca Linux'ta root adlı bir kavram vardır root yetkili kullanıcıdır bu hesabın şifresi ve kendi hesabınızın şifresi olmak üzere 2 şifre kullanırsınız. Ubuntu gibi dağıtımlar root hesabı devre dışı bırakılmış şekilde yüklenir.

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Konu ile biraz alakası yok ama,

Usb 3.0 aldım. Farklı işletim sistemlerini denemeyi seviyorum ve, usb üzerinden çalıştırmak istiyorum. Ancak bugün slaxı usb yazdım, bilgisayarı yeniden başlattım ve "Missing Operating System" isminde bir yazı geldi linux açılmadı.

Unetbootin ve Universal USB Installer programları ile sıra ile denedim olmadı. Eski usb belleğime denedim. Çalıştı. Sıkıntının usb ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Kullandığım usb Sandisk Ultra USB

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Konu ile biraz alakası yok ama,

Usb 3.0 aldım. Farklı işletim sistemlerini denemeyi seviyorum ve, usb üzerinden çalıştırmak istiyorum. Ancak bugün slaxı usb yazdım, bilgisayarı yeniden başlattım ve "Missing Operating System" isminde bir yazı geldi linux açılmadı.

Unetbootin ve Universal USB Installer programları ile sıra ile denedim olmadı. Eski usb belleğime denedim. Çalıştı. Sıkıntının usb ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Kullandığım usb Sandisk Ultra USB
Dosya sistemi fat32 mi değilse fat32 yapıp tekrar yazın isoyu

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
başka bir flash ile bilgisayarı başlatın sonra diğer flasha gparted ile boot bayrağı yazmayı deneyin

Tam olarak nasıl yapacağım hakkında bilgi verirmisiniz. Şuan elimde 2 adet flash bellek var. 3.0, 2.0. Aynı işlemi 2.0 da yaptığımda sıkıntı çıkmıyor. 3.0 yaptığım zaman boot edemiyor.

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Tam olarak nasıl yapacağım hakkında bilgi verirmisiniz. Şuan elimde 2 adet flash bellek var. 3.0, 2.0. Aynı işlemi 2.0 da yaptığımda sıkıntı çıkmıyor. 3.0 yaptığım zaman boot edemiyor.
bilgisayarı flashtan boot edin gparted açılınca boot etmeyen flashı takın gparted'ı açın üst köşeden /dev/sdb'yi seçin diske sağ tıklayıp ayırı seçin sonra yine sağ tıklayıp bayrakları yöner kısmından boot bölümüne tik atın tamamdır.

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
bilgisayarı flashtan boot edin gparted açılınca boot etmeyen flashı takın gparted'ı açın üst köşeden /dev/sdb'yi seçin diske sağ tıklayıp ayırı seçin sonra yine sağ tıklayıp bayrakları yöner kısmından boot bölümüne tik atın tamamdır.

Bilgisayarı flashtan boot ettiğimde "Missing Operating System" yazıyor ve Windows açılıyor.

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Boot işlemi tamamdır :), Windows 8.1'in yanına elementaryos kurdum. Ancak grubu kuramadı. Onu nasıl yapabilirim. Dual boot için.
Önce Windows sonra Elementary kurdun değil mi? Windows tarafında easybcd kullanabilirsin grubun zaten otomatik yüklenmesi lazım ama mbr'de Windows'un boot programı olunca grub başlayamıyor tabi

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Önce Windows sonra Elementary kurdun değil mi? Windows tarafında easybcd kullanabilirsin grubun zaten otomatik yüklenmesi lazım ama mbr'de Windows'un boot programı olunca grub başlayamıyor tabi

Evet, Windows kurduktan sonra Elementary kurdum. Elementary kurulumu bittiğinde hata veriyor. Easybcd programını denedim ancak boot kısmında linuxu seçiyorum sistem açılmıyor.

vg2bvO.jpg

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Evet, Windows kurduktan sonra Elementary kurdum. Elementary kurulumu bittiğinde hata veriyor. Easybcd programını denedim ancak boot kısmında linuxu seçiyorum sistem açılmıyor.

vg2bvO.jpg
Resimdeki gibi grub2 seçili mi girdide?
w89tZ.png

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Linux Nedir?

Aşktır, Özgürlüktür, Tutkudur bazıları ona işletim sistemi de diyor :).

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar ben yarın bu Linux'u kurmayı düşünüyorum ama bilgisayar yarı emanet bu bilgisayardan boot ettikten sonra deneme gibi bir şey oluyormuş ama ben çift sistem kurmayı düşünüyorum,ayrıca hangi işletim sistemini nasıl seçeceğim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.:)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar cevap verebilecek yok mu?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@_FAUST_ bunun için ayrı konu açsan daha iyi aslında eski bir konuyu hortlatmak yerine.

Son mesajlar