Linux mint mate inatla kurulmuyor

kalemdelisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ya dostlar cidden çıldıracağım. 2 gündür Linux mint mate 64 bit kurmaya çalışıyorum ama sürekli bir aksilik çıkıyor. Bilgisayarım IdeaPad 320 Windows 7 64 bir yüklü. Her neyse sorunum şöyle; SD kartıma isoyu yazdırıyorum. İso doğru inmiş kontrolünü de yaptım. Bir sürü program ile yazdırdım. (Rufus, UNebootin, Live USB Creator daha var böyle 2 tane daha) Fakat boot menüsünden kartı seçiyorum, ekran da bir güzel geliyor buraya kadar sıkıntı yok. Ama install linux diyince ya donuyor, ya çöktü hatası veriyor her denediğimde böyle oluyor. Diğer bir şekilde compatibility modunda başlatıyorum böyle kurabiliyorum ama yine yeniden başlattığımda bu sefer de başka bir sıkıntı veriyor. Ekran donuyor yine kullanılamaz hale geliyor. Yeniden başlattığımda da busybox hatası vs veriyor vermese de aynı şekilde donuyor. Lütfen yardımcı olun nasıl kurabilirim mint'i acaba mate sürümünden mi?

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba, Rufus ile "dd" modunda yazdırma denendi mi?

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Aynı hesap bu arada sıkıntı yok :) aynı dondu şuan
Farklı dağıtım yazdırmayı da dener misiniz? bu arada SDN forumda multi hesap (çoklu hesap kullanımı) yasaktır. Hangisini kullanacaksanız belirtin diğerini deaktif edelim.

kalemdelisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bir daha mint yuklersem ne olayım usta. Şimdi de grub hatası veriyor Windows açılmıyor ne yapacağımı bilmiyorum. Aktif kullandığım hesap budur.
Farklı dağıtım yazdırmayı da dener misiniz? bu arada SDN forumda multi hesap (çoklu hesap kullanımı) yasaktır. Hangisini kullanacaksanız belirtin diğerini deaktif edelim.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Bir daha mint yuklersem ne olayım usta. Şimdi de grub hatası veriyor Windows açılmıyor ne yapacağımı bilmiyorum. Aktif kullandığım hesap budur.
Windows kurulu diskin üzerine mi işlediniz yoksa? umarım veriyi silip üstüne yazmadınız...

kalemdelisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hayır usta. Flaşladim dd modunda daha yüklemeden dondu. Tekrar başlattım. Grub hatası verdi neyseki çözdüm. Windows sapasağlam sen bana en iyisi güzel bir sistem öner. 4gb ram r530m ekran kartlı A9 işlemci. Stabil hızlı olsa yeter. Kasmasin yeter.
Windows kurulu diskin üzerine mi işlediniz yoksa? umarım veriyi silip üstüne yazmadınız...

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Hayır usta. Flaşladim dd modunda daha yüklemeden dondu. Tekrar başlattım. Grub hatası verdi neyseki çözdüm. Windows sapasağlam sen bana en iyisi güzel bir sistem öner. 4gb ram r530m ekran kartlı A9 işlemci. Stabil hızlı olsa yeter. Kasmasin yeter.
Güzel öyleyse sevindim, dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayalım değil mi... Şöyle yapalım, sonuçta dağıtımı makinede kullanacak olan sizsiniz var mı beğendiğiniz bir dağıtım ya da herhangi bir yön, özellik? varsa söyleyin böylece içinize sinecek ve severek kullandığınız bir dağıtım haline getirelim.

kalemdelisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ya özellik olarak android gibi olabilir ama kasmasin benim için o önemli hata vermesin. Android linux sürümü varsa alabilirim. Remix osu beğenmedim.
Güzel öyleyse sevindim, dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayalım değil mi... Şöyle yapalım, sonuçta dağıtımı makinede kullanacak olan sizsiniz var mı beğendiğiniz bir dağıtım ya da herhangi bir yön, özellik? varsa söyleyin böylece içinize sinecek ve severek kullandığınız bir dağıtım haline getirelim.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Ya özellik olarak android gibi olabilir ama kasmasin benim için o önemli hata vermesin. Android linux sürümü varsa alabilirim. Remix osu beğenmedim.
rOS dışında Android'e hitaben bir Linux dağıtımı ile karşılaşmadım maalesef, bilen ya da kullanan arkadaşlarımız varsa yazsınlar... Şayet varsa da stabilliği ne derecede tartışılır. O zaman size önerim Debian olur... Mint'te dpkg ve synaptic mantığı varsa, Debian'da da bu özelliklerin temelini oluşturan yapı söz konusu ve aynı zamanda sorunsuz kullanım. Şunu da belirtmekte fayda var. Halihazırda "Remix OS" desteği bulunmamakta proje sonlandırıldı.

kalemdelisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Remix os kurdum ama pek beğenmedim hocam yine kurabilirim belli olmaz. Tavsiyenize uyacağım debian OS kuracağım teşekkürler
rOS dışında Android'e hitaben bir Linux dağıtımı ile karşılaşmadım maalesef, bilen ya da kullanan arkadaşlarımız varsa yazsınlar... Şayet varsa da stabilliği ne derecede tartışılır. O zaman size önerim Debian olur... Mint'te dpkg ve synaptic mantığı varsa, Debian'da da bu özelliklerin temelini oluşturan yapı söz konusu ve aynı zamanda sorunsuz kullanım. Şunu da belirtmekte fayda var. Halihazırda "Remix OS" desteği bulunmamakta proje sonlandırıldı.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Remix os kurdum ama pek beğenmedim hocam yine kurabilirim belli olmaz. Tavsiyenize uyacağım debian OS kuracağım teşekkürler
Debian sizi üzmez sağlam dağıtımdır donanımlıdır. Tercih sizindir, hangisini istiyorsanız onu kullanın rica ederim.

kalemdelisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Debian sizi üzmez sağlam dağıtımdır donanımlıdır. Tercih sizindir, hangisini istiyorsanız onu kullanın rica ederim.
Usta buradaki 64 bit olanı indiriyorum suan doğru mu indiriyorum acaba? Bir de rufusla uefi olmayan modda yazdırıyorum yanlış bir şey varsa lütfen söyler misin? Bu arada uefi destekliyor mu?
0191b72e9aeb22a66b5174b5b69c0dbd.jpg

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Evet doğru .iso yansısı seçildikten sonra yazılım oto ayar yapıyor zaten. Şöyle yani, hedef sistemde "BIOS ya da UEFI" olarak değerlendirir yazarken. UEFI desteklidir evet.