Linux Mint Disk Bolumu Olusturamama

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Oncelikle merhabalar.Ve lutfen kusura bakmayin cunku su an Linux Mintten yaziyorum.Yani bazi Turkce karakterleri kullanamiyorum su an icin,Asil soruma gelelim.En fazla 4 disk bolumumu olusturabilirim,eger daha fazla disk bolumu olusturabiliyorsam nasil olusturabilirim
Bu resim sorumla alakali
@eronis @Mehmet Can Budak @Ben Kenobi @scorpion @Pc ci utkuversus Lutfen yardim edin,
--- Gönderi Güncellendi ---
Resim asagida
linuxmintbolumolusturma.png

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Diskinizin partition table'ı gpt değil.
Dolayısıyla 4 adetten fazla primary partition oluşturamazsınız.
4. partition'u logical olarak tekrar oluşturma imkanınız varsa (ki bu partitiondaki bütün bilgiler silinecektir) onun içerisine istediğiniz kadar extended partition oluşturabilirsiniz.
Veya tüm diske partition table'ı gpt'ye çevirebilirsiniz(Tüm diskteki bilgiler silinir, Windows 7 yükleyecekseniz UEFI yükleme yapmanız gerekir) Bu sayede istediğiniz kadar primary partition oluşturabilirsiniz.
Anlamadıysanız primary partition, logical partition, extended partition, gpt partition table konularını Google'da araştırın.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
4. partition'u logical olarak tekrar oluşturma imkanınız varsa (ki bu partitiondaki bütün bilgiler silinecektir) onun içerisine istediğiniz kadar extended partition oluşturabilirsiniz.
Veya tüm diske partition table'ı gpt'ye çevirebilirsiniz(Tüm diskteki bilgiler silinir, Windows 7 yükleyecekseniz UEFI yükleme yapmanız gerekir) Bu sayede istediğiniz kadar primary partition oluşturabilirsiniz.
Anlamadıysanız primary partition, logical partition, extended partition, gpt partition table konularını Google'da araştırın.
ilginiz icin cok tesekkurler.iyi gunler.
Sorunu cozmus degilim fakat Windows a ayrilan bir disk bolumundeki oyunlarimi diger bir disk bolumune kopyaliyorum.Sonra bir tane disk bolumunu silecegim.Daha sonra yeni bir bolum olusturup olusturdugum yeni bolume Linux Mint 17.3 Mate kuracagim :)
Bir de su konuya tekrar bakar misiniz
Yüklü Linux'u Silmek(GRUB Önyükleyicisi Nasıl Kaldırılır?)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Tam olarak kaç tane işletim sitemini kullandığını sorabilir miyim ? :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows da yukluydu.Yukluydu diyorum cunku silinmis de olabilir emin degilim yani.Insallah Windows silinmemistir.Kusura bakmayin Ubuntudan yaziyorum guncellemedigim icin bazi Turkce karakterleri kullanamiyorum.Peki sizce bu grub onyukleyicisini nasil silebilirim.
@eronis
Lutfen su konuma da bakin. @eronis @Ben Kenobi
Linux Kurulumu Esnasında Ölümcül Hata

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Önceki partition sorununu halletmeden yüklediğin için oldu sanırım.
Tam olarak ne yaptığını açıklarsan yardımcı olabilirim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
"Lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun."
@eronis @Mehmet Can Budak @Ben Kenobi Şu an neredeyse ağlanacak durumdayım.Linux Mint kurdum.Diski tamamen silip Linux Mint kurdum.Üzüldüğüm şey şu ki o kadar düzenleme,program,ayar,o kadar indirdiğim şeyler,oyunlar silindi.Oyunları ve programları eğer bir daha yüklersem zaman kaybedeceğimin farkındayım ya da ben öyle sanıyorum.Şu GRUB önyükleyicisini bir türlü doğru silemedim.Tüh ki ne tüh.Şunu da ekleyeyim.Yüce Allah her şeyi bilendir.Şimdi bazılarınız neden bu son dediğimi yazdığımı düşünebilirsiniz.Neden mi böyle bir şey yazdım?Anne ve babayı üzmek çok kötü bir şeydir.Sakın siz siz olun anne ve babanızı ne olursa olsun üzmeyin.Hem bundan hem de diğer sebeplerden böyle olduğunu sanıyorum.Pişmanmıyım hem de çok.Biraz,belki bir kaç gün Linux Mint kullanacağım.Hangi Linux Mint sürümünü yüklediğimi belki merak eden vardır.Söyleyeyim.Şu an bilgisayarımda Linux Mint 17.3 Mate 64bit sürümü yüklü.Herkese iyi günler.İyi forumlar. :) :)
Sonuç:Bazı şeylere sıfırdan başlayacağım.Mesela kullandığım işletim sistemi.Tabi bu değişebilir de.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bilgisayar işleri aceleye gelmez.
Eğer acelen varsa bu tür terimleri İngilizce olarak araştırırsan daha çabuk sonuç bulabilirsin.
Tam olarak ne yaptığını anlamadım ama olan olmuş sanırım.
Aileni bir daha üzme. Ben de gençken bu hatayı yaptım.

barbo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Dün Linux Mint mate serrana 18.1 kurdum kararlı sürüm ekran 40 kere dondu sabah tekrar wındows a döndüm birdaha bulaşmam linux a

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
donduysa donanımın uyumsuz olduğundan dondu...
Donanım uyumsuzluğu olsa bir şeyler çalışmaz ama bu hızı doğrudan etkilemez. Linux Mint'te uygulama merkezinden uygulama kurarken arka planda oluyor. Belki kopyalama yada program yükleme sırasında kasmıştır, belki güncellemeleri yapmamıştır, Linux Mint'in arkaplanda işlem gücünü kullanan bir dünya uygulaması var ve bu yüzden hız olunca Ubuntu, Mint'ten hızlıdır. Masaüstü olarak ne seçtiği önemli, özellikle Cinnamon ve KDE ağır masaüstlerine giriyor, Mate eğer Compiz ile kullanılırsa (Default olarak geliyor) bir miktar donanım gücü istiyor. Kaldı ki Mint Xfce'yi bile yavaş buldum. Xubuntu 16.04 daha hızlı. Yavaşlığın bir ton sebebi olabilir. Genelde kullanıcının da etkisi oluyor biraz. Kullanmayı bilmeyenin çok kolay batırdığı bir sistemdir linux ama kullanmayı bilenin de o batmış sistemi iyi bir bağlantı hızıyla maksimum 15 dakikada onardığı bir sistemdir.

zenci-köle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Donanım uyumsuzluğu olsa bir şeyler çalışmaz ama bu hızı doğrudan etkilemez. Linux Mint'te uygulama merkezinden uygulama kurarken arka planda oluyor. Belki kopyalama yada program yükleme sırasında kasmıştır, belki güncellemeleri yapmamıştır, Linux Mint'in arkaplanda işlem gücünü kullanan bir dünya uygulaması var ve bu yüzden hız olunca Ubuntu, Mint'ten hızlıdır. Masaüstü olarak ne seçtiği önemli, özellikle Cinnamon ve KDE ağır masaüstlerine giriyor, Mate eğer Compiz ile kullanılırsa (Default olarak geliyor) bir miktar donanım gücü istiyor. Kaldı ki Mint Xfce'yi bile yavaş buldum. Xubuntu 16.04 daha hızlı. Yavaşlığın bir ton sebebi olabilir. Genelde kullanıcının da etkisi oluyor biraz. Kullanmayı bilmeyenin çok kolay batırdığı bir sistemdir linux ama kullanmayı bilenin de o batmış sistemi iyi bir bağlantı hızıyla maksimum 15 dakikada onardığı bir sistemdir.
T2330 çöp işlemcisi LinuXMint 18 KDE ile Google Chromium ile donmazken XFCE ile donuyor?... bence sorun chromium ile diyeceğimde TweakOS ile olmuyor?...

Reaksiyon puanı
16,118
neleri kapatabiliyoruz?

Son mesajlar