Linux kullanmamızın "GERÇEK" sebebi

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bunu çok düşündüm, bu soru her sorulduğunda herkesin verdiği cevapları veriyordum. Tamamen kalıplaşmış kelimeler ki en sinir olduğum şey kalıplaşmış ve "HERKES TARAFINDAN SÖYLENEN" sözleri söylemektir :) Bir gün bir internet sayfasında bir arkadaşın yazısını gördüm ve şunu dedim. Tamamen haklı ! :D Bu yazıyı size çevirmek istedim. Bu yazıyı düşününce belki de herkesin kullan(a)maması bir miktar hoşuma gidiyor dahi olabilir :) Gerçekten Linux'u ilk kullandığım zaman, ilk terminal komutumu, hatta C programımı yazdığımda bunları yapmamın tek bir nedeni vardı. Bunları öğrenmek istememin ve hala öğreniyor olmamın tek bir nedeni var. Çünkü bu eğlenceli ! :)

Linux kullanmamızın asıl nedeni
İnsanlara güvenli olduğu için, özgür olduğu/ücretsiz olduğu için, hatta kişiselleştirilebilir olduğu için yada topluluğun verdiği destek için kullandığımızı söyleyip duruyoruz.

Bunların hepsi şirketlerin pazarlama için kullandığı basma kalıp, saçma sapan bahaneler ! Biz Linux kullanıcısı olmayan insanlara bunları gerçek nedenimizi anlayamayacakları için kaçamak cevap olarak söylüyoruz. Hatta bazen o kadar ileri gidiyoruz ki, kendi yalanımıza inanmaya başlıyoruz.

Ama gerçek neden derinlerde yatıyor.

Biz Linux'u kullanıyoruz, çünkü Linux kullanmak eğlenceli !

İşletim sistemin ile düşünmek eğlenceli. Bütün ayarlarımızı değiştirmek, sistemi bozmak, sonra bozduğumuz sistemi tamir etmek, işletim sistemi ile oynamak eğlenceli. Yüzlerce farklı dağıtım arasında istediğini seçmek ve onunla oynamak eğlenceli ve hepsinden ötesi, "Terminal kullanmak eğlenceli".

Linux kullanıcısı olmayanların anlamayacağı aşikar.

Linux kullanıcılarının (Yada fanlarının) görüşü - Biz Linux'u kendimiz için kullanıyoruz. Elbette bize verdikleriyle kolayca işimizi görmemiz, virüslerden uzak olmamız, işletim sistemine para bayılmak zorunda olmamamız etmen ama Linux'u asıl kullanma nedenimiz sistemin kendisi ile bir oyuncak gibi oynamayı, kurcalamayı sevmemiz ve tamamen bizim yaptığımız iş ile alakasız ancak Linux ile ilgili şaşırtıcı şeyleri öğrenmek istememizdir.

Linux kullanmanın çok eğlenceli olmasının 3 nedeni var;

1- Linux bize tam kontrol veriyor.

Hiç Windows'ta bir işlemi durdurmak istediğiniz halde işletim sisteminin size izin vermediği oldu mu ? Hatta bir dosyayı silmeyi denediğiniz ama yapamadığınız ?

Linux bizim her şeyi yapmıza izin veriyor. Bu normal kullanıcı olarak giriş yapmanın en büyük avantajıdır, çünkü root olarak giriş yaptığınızda bilgisayar ne yaptığınızı biliyorsunuz varsayıyor ve "Her şeye izin veriyor".

2- Linux geniş bir kitle tarafından kullanılmıyor

Bu bir çelişki. Biz çoğunlukla Linux'un geniş bir kitle tarafından kullanılmadığı için şikayet ederiz. Ancak eminim ki bir çok yeni başlayan Linux kullanıcısı bunu eşsiz olabilmek için kullanmak istemiştir. Kendim de dahil. Herkesin kullanmadığı bir şeyi kullanmak bize kendimizi özel hissettiriyor.

Eğer Linux geniş bir kitle tarafından kullanılır hale gelecek olsaydı sanıyorum çoğumuz başka bir platforma geçer yada sadece kendi kullanacağımız, kişisel, gizli bir dağıtım oluşturup, onu kullanırdık. Çünkü, yüzleşelim, biz Linux kullanıcıları özel hissetmek istiyoruz.

3- Linux özgür/ücretsiz (Sözde)

Uygulamaların kaynak kodlarını alabiliyoruz. Eğer gerçekten işletim sisteminin belli bir kısmının nasıl çalıştığını anlamak istiyorsak bunu yapabiliriz. Bu bize sistemimizi kişiselleştirmemize ve onunla oynamamıza izin verir ve bize bu kişiselleştirme sistemini "G-E-R-Ç-E-K-T-E-N" SEVİYORUZ !

Elbette Linux kullanıcısı olmayan insanların bunu da anlamayacağını biliyoruz, sanırım lafımızı bitirmeden bizi akıl hastanesine yatırırlardılar :D Kısaca biz bu insanlara gerçekte yalan ama makul nedenler vermeye devam edebiliriz. Elbette biz gerçek nedenini biliyoruz :)

Ve belki, bu soruyu bir sonraki duyuşumda, Linux'u neden kullanıyorsun diye sorulduğunda gülümseyip şu cevabı vereceğim; "Çünkü Linux kullanmak EĞLENCELİ !" :)

Yazının orjinali;
The REAL reason we use Linux

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çevirmede ufak bir hata var.
Parantez içinde "sözde" yazılan yer yanlıs.
Orada free kelimesinin iki anlamı olan ücretsiz ve özgür karsılıklarının ikisinin de dahil olduğunu söylemek için vurgulanmıs.
Free as a free lemonade, free as freedom anlamında.
Bizde aynı kelime bu iki anlama gelmediği için parantez içindeki kelime yanlıs anlasılmaya sebep olabilir sanki sözde öyle gerçekte öyle değilmis gibi anlasılabilir.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Şu an sadece değişiklik olsun diye kullanmak istiyorum.:cool:

The Zoe

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Ben sadece kolay olduğu için ve virüs olmadığı için. :)

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bedava, Masrafsız, Windows'un bittiği yerde halen çalışıyor, İstediğin zaman değiştirebiliyorsun, İstediğin kadar dağıtımı kullanabiliyorsun, Lisans sorunları ve korsan yazılımlar ile canını sıkmıyorsun.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bedava, Masrafsız, Windows'un bittiği yerde halen çalışıyor, İstediğin zaman değiştirebiliyorsun, İstediğin kadar dağıtımı kullanabiliyorsun, Lisans sorunları ve korsan yazılımlar ile canını sıkmıyorsun.
Sabırsızlanıyorum geçmek için.:cool:

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
çok eski ve artık işe yaramayan bilgisayarları bir nebze katlanılabilir hâle getirmek için.

The Zoe

Asistan
Reaksiyon puanı
59
çok eski ve artık işe yaramayan bilgisayarları bir nebze katlanılabilir hâle getirmek için.
Hayır, Linux bir işletim sistemi olmadığından ziyade tamamen özgür bir işleyiş içindedir.

Kısaca anlatmak içinse, Linux kullanmak eğlenceli! :)

Not : Cümleyi yanlış kurmuşum. :D

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Hayır, Linux bir işletim sistemi olmadığından ziyade tamamen özgür bir işleyiş içindedir.

Kısaca anlatmak içinse, Linux kullanmak eğlenceli! :)

Not : Cümleyi yanlış kurmuşum. :D
sen pek eğlenmiyordun ama ;)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Drayvır:) sıkıntısı neredeyse yok. Birde şu kataliyst gontrol sentırdan krimsona :D geçse kralll
(Yazım yanlışımı oldu ne :D)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Maalesef sağlam bir bilgisayar alamadım o yüzden geçemiyorum.Şu anda para var ama borç var onu ödeyeceğim.:(
Hocam niye demiyorsun! Bizim çöplükten 8750mli bir pc yollayalım sana gta 5te oynarsın :D şaka bir yana linuxun kaldırmadığı sistemmi var ya? confickerin p4lü antika bile açıyordu.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Hocam niye demiyorsun! Bizim çöplükten 8750mli bir pc yollayalım sana gta 5te oynarsın :D şaka bir yana linuxun kaldırmadığı sistemmi var ya? confickerin p4lü antika bile açıyordu.
İşte bilgisayar bana ait değil ayrıca benim Casper zaten mefta.:(

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben sadece kolay olduğu için ve virüs olmadığı için. :)
Bu metin genel olarak Linux'a ilk adımlarını atanlara değil, uzun süredir Linux kullanan kullanıcılara hitap ediyor.
Maalesef sağlam bir bilgisayar alamadım o yüzden geçemiyorum.Şu anda para var ama borç var onu ödeyeceğim.:(
Linux'u eski bir bilgisayara kurmanızı daha çok tavsiye ederim. Son çıkan donanımla uyuşmazlık olabilir, ayrıca eski donanım bir süredir ortada olduğu için denediğin neredeyse her dağıtımda sorunsuz çalışacaktır çünkü dağıtımlar kendilerini bu donanımlara büyük ihtimalle çoktan adapte etmişlerdir. Böyle bir sorunu yaşamadan önce bu şekilde biraz terminalle oynayıp bir şeyleri anlamanı ve bir yerlere gelmeni öneririm.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bu metin genel olarak Linux'a ilk adımlarını atanlara değil, uzun süredir Linux kullanan kullanıcılara hitap ediyor.

Linux'u eski bir bilgisayara kurmanızı daha çok tavsiye ederim. Son çıkan donanımla uyuşmazlık olabilir, ayrıca eski donanım bir süredir ortada olduğu için denediğin neredeyse her dağıtımda sorunsuz çalışacaktır çünkü dağıtımlar kendilerini bu donanımlara büyük ihtimalle çoktan adapte etmişlerdir. Böyle bir sorunu yaşamadan önce bu şekilde biraz terminalle oynayıp bir şeyleri anlamanı ve bir yerlere gelmeni öneririm.
Öncelikle teşekkür ederim ama dediğim gibi benim bilgisayar mefta oldu ama ilk fırsatta Kali Linux ile başlamayı düşünüyorum.:)

The Zoe

Asistan
Reaksiyon puanı
59

Benim kaç adım attığımı bir bilsen. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Pentium 2 ve üstü "çalıştırır" ama ben en azından çift çekirdek bir işlemci öneririm. Celeron, Atom yada Pentium olsa bile. i3 olsa ne güzel. Biz Linux kullanıcılarının bir avantajı da bu, internette gezerken kasmasın diye biraz güçlü bir cihaz almamıza gerek yok. Bu mesajı bir Asus TP200SA modeliyle, işletim sistemi olarak da Fedora 24 Workstation (GNOME) ile yazıyorum. Celeron N3050 işlemcisi var ve ne hız ne de batarya olarak pek sıkıntım yok diyebilirim. (Linux'ta bataryam çok az gidiyorlara... Ehem :rolleyes:)

Screenshot from 2016-09-26 23-45-02.png

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Öncelikle teşekkür ederim ama dediğim gibi benim bilgisayar mefta oldu ama ilk fırsatta Kali Linux ile başlamayı düşünüyorum.:)
Kali Linux pentesting'e yarayan bir dağıtımdır ve işletim sistemi olarak kurmak için tasarlanmamıştır. USB'den pentesting, şifre kırma araçlarını rahatlıkla kullanabilmen için yapılmış bir dağıtımdır. Bu araçları bilmiyorsan ana işletim sistemin olarak kullanmanı önermem. Ne kadar tecrüben olursa olsun. Yaptığın hem garip olur, hem de uğraştırır durduk yere. Onun yerine bu araçları öğrenmek istiyorsan bunları Ubuntu/openSUSE/Fedora/Manjaro/Hangi dağıtımı kullanması kolay ve pratik buluyorsan o dağıtımın üzerinde deneme yanılma, pratik yaparak bu araçları günlük dağıtımın üzerinden öğrenmeni, ve Kali Linux'u USB üzerinden kullanmanı tavsiye ederim. Zaten tamamen pentesting için yapılmış bir dağıtımı bir bilgisayara kurup bu bilgisayarı diğer insanların yanında açmak biraz gelin beni dövün demek gibi bir şey, kusura bakma da :D Bugün demo program kurmaktan mahkemeye çıkarılan var, ben Fedora kullanıcısı olarak insanlara bilgisayarımı göstermeye çekiniyorum.

Adamın tepkisi;
"Ooo, abi ? Sen hacker mıydın yaa ??!!"

Benim yaptığım;
"sudo apt update" :p

Sen adamların karşısına gerçek pentest tool'ları ile çık, gör :D O işin şaka kısmı tabii ama gerçekten günlük bilgisayarında bu dağıtımı kullanmak mantıklı değil. Belki Hard Diskin küçük bir kısmına (40-50 GB misal) bu dağıtımları kurabilir ve ana dağıtımın ayrı bir yerde olabilir, tavsiye edebilirim bunu.

Son düzenleme:

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Kali Linux pentesting'e yarayan bir dağıtımdır ve işletim sistemi olarak kurmak için tasarlanmamıştır. USB'den pentesting, şifre kırma araçlarını rahatlıkla kullanabilmen için yapılmış bir dağıtımdır. Bu araçları bilmiyorsan ana işletim sistemin olarak kullanmanı önermem. Ne kadar tecrüben olursa olsun. Yaptığın hem garip olur, hem de uğraştırır durduk yere. Onun yerine bu araçları öğrenmek istiyorsan bunları Ubuntu/openSUSE/Fedora/Manjaro/Hangi dağıtımı kullanması kolay ve pratik buluyorsan o dağıtımın üzerinde deneme yanılma, pratik yaparak bu araçları günlük dağıtımın üzerinden öğrenmeni, ve Kali Linux'u USB üzerinden kullanmanı tavsiye ederim. Zaten tamamen pentesting için yapılmış bir dağıtımı bir bilgisayara kurup bu bilgisayarı diğer insanların yanında açmak biraz gelin beni dövün demek gibi bir şey, kusura bakma da :D Bugün demo program kurmaktan mahkemeye çıkarılan var, ben Fedora kullanıcısı olarak insanlara bilgisayarımı göstermeye çekiniyorum.

Adamın tepkisi;
"Ooo, abi ? Sen hacker mıydın yaa ??!!"

Benim yaptığım;
"sudo apt update" :p

Sen adamların karşısına gerçek pentest tool'ları ile çık, gör :D O işin şaka kısmı tabii ama gerçekten günlük bilgisayarında bu dağıtımı kullanmak mantıklı değil. Belki Hard Diskin küçük bir kısmına (40-50 GB misal) bu dağıtımları kurabilir ve ana dağıtımın ayrı bir yerde olabilir, tavsiye edebilirim bunu.
Hacker'lığın da farklı bir havası var ama.:D;)

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Linuxu 2 aydır kullanan biri olarak 1 ay boyynca kullanamama sebebim

1)Pratik deyil

Mesela dosyayı üzerinden tutup sağ alt köşeden masa üstüne atamıyorsun.(Dosyalar arası geçiştede zorluk çıkarıyor)

Veya tam pencereyken dosyayı taşuyamam ila

2)tuş kombinasyonlarının farklılığı gerçekten beni çıldırtmıştı bir aralar.

3)Yeni başlayanlanlar için uygun seviyede linux olmaması gerçekten büyük sıkıntı(var ama sözde bunlar win.dan geçen biri için çok zor oluyor.

Niye mi mesela bu linuxlarda sistem dizininin hep öncelikde olması android gibi(rootlu)öncelikle sdcard bölümübü sınra açmak istediğinde geri tuşuyla sistem bölümünü açabilseydik...

Veya bahsettiğim kopyala yaoıştırları rahatlıkla yaoanileceğimiz bir sistem olsaydı

Ve tabiki en önemlisi tuş takımı bunlarda ortak olsaydı gerçekten giriş seviye bir linux olurdu.Ve 10 yıl boyunca windows kullanan bir arkadaş oşarak ben bu sistemi benimsemem 1 ay kadar sürmezdi

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Linuxu 2 aydır kullanan biri olarak 1 ay boyynca kullanamama sebebim

1)Pratik deyil

Mesela dosyayı üzerinden tutup sağ alt köşeden masa üstüne atamıyorsun.(Dosyalar arası geçiştede zorluk çıkarıyor)

Veya tam pencereyken dosyayı taşuyamam ila

2)tuş kombinasyonlarının farklılığı gerçekten beni çıldırtmıştı bir aralar.

3)Yeni başlayanlanlar için uygun seviyede linux olmaması gerçekten büyük sıkıntı(var ama sözde bunlar win.dan geçen biri için çok zor oluyor.

Niye mi mesela bu linuxlarda sistem dizininin hep öncelikde olması android gibi(rootlu)öncelikle sdcard bölümübü sınra açmak istediğinde geri tuşuyla sistem bölümünü açabilseydik...

Veya bahsettiğim kopyala yaoıştırları rahatlıkla yaoanileceğimiz bir sistem olsaydı

Ve tabiki en önemlisi tuş takımı bunlarda ortak olsaydı gerçekten giriş seviye bir linux olurdu.Ve 10 yıl boyunca windows kullanan bir arkadaş oşarak ben bu sistemi benimsemem 1 ay kadar sürmezdi
Dosya kopyalaması için dosyaya basılı tutup sol taraftan masaüstü bölümüne bırakıyoruz :)
Ayriyeten dosya yöneticisinde sekme açmak çok kullanışlı windows ta var mı bilmiyorum ama ubuntu da oldukça kullandığım ve iyi ki var dediğim bir şey bu bence dosyalar arası geçiş daha kolay ve ubuntuya geçtiğimden beri neden bilmiyorum ama daha düzenli olmaya başladım her şey yerli yerinde resimler resim videolar video ıvır zıvır dosyalar belgeler klasörlerinde 1-2 dosya da masaüstünde :D

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Dosya kopyalaması için dosyaya basılı tutup sol taraftan masaüstü bölümüne bırakıyoruz :)
Ayriyeten dosya yöneticisinde sekme açmak çok kullanışlı windows ta var mı bilmiyorum ama ubuntu da oldukça kullandığım ve iyi ki var dediğim bir şey bu bence dosyalar arası geçiş daha kolay ve ubuntuya geçtiğimden beri neden bilmiyorum ama daha düzenli olmaya başladım her şey yerli yerinde resimler resim videolar video ıvır zıvır dosyalar belgeler klasörlerinde 1-2 dosya da masaüstünde :D
Yeterli deyil ama hocam ve windowatada sağ tıkla sekme açabiliyorsunuz ama alıştım artık linuxa