Linux kernel çekirdeği buldum bununla ne yapabilirim ?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
:blink:arkadaşlar ben bi linux kernel çekirdeği edindim ve bunun boyutu 343 mb bununla işletim sistemi oluşturabilirmiyim bunun için illede kod yazmakmı gerekiyor yoksa herhangi bir programla halledebilirmiyim:blink:

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Linux, tekbaşına çekirdek olarak boot programı(LILO (LInux LOader)) sayesinde boot edilebiliyor ama grafik arabirimi olmadığı için kullanabilmen pek mümkün değil. Çalıştığında MS-DOS tarzı bir yapı olması gerek. Yanlışım varsa birazdan arkadaşlar düzeltirler.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
yani ben şimdi bunun üzerine işletim sistemi oluşturamazmıyım gereken programlarla kod yazmadan

mesela ubuntu dan gnome masaüstü pardustan kurulum menüsü ve diğer yazılımları alsam hepsini derleyip düzenleyip birleştirip ortaya bi işletim sistemi çıkaramazmıyım:(

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
yani ben şimdi bunun üzerine işletim sistemi oluşturamazmıyım gereken programlarla kod yazmadan

mesela ubuntu dan gnome masaüstü pardustan kurulum menüsü ve diğer yazılımları alsam hepsini derleyip düzenleyip birleştirip ortaya bi işletim sistemi çıkaramazmıyım:(

hocam arayyuz dedigin seylerde birer koddur ,hani visual kodlar , bir operating system icin illaki kod kullanman gerek

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
yani şimdi ben bununla bişey yapamazmıyım

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Archlinux deneyin birde isterseniz.

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
elinde ki cekirdegi compile etmek , modifiye etmek bootable hale getirmek yani cook yol var daha

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
susestudio ile yapabilirsin ama onun kernel depolarını kullanman daha iyi
yok illa bu kernel ile yapacam dersen upload rpm ile yapabilirsin

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
ne koddan anlıyorsun ne yazılımdan çekirdekten işletim sistemi yapmanın hevesine girmişsin. yavaş biraz kardeş..

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
bendeki çekirdek sürümü 2.6.32.4 yani epey yeni illaki kod mu yazmak gerek programla olmazmı bu iş

kod dan anlama tabii ama programla modifiye den anlarım bu iş programla olur deyin ve program adı verin yeter

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
programla olur ancak bu sefer de yazılımlardan anlaman gerekir
Linux'teki binlerce programın hangileri ne işe yarıyor bilmelisin
Bilmesen bile açıklamaları okumak için İngilizce'nin de en az orta seviyede olması lazım

http://susestudio.com/
Buraya gir üye ol
Sonra alta kendi işletim sistemimi yapmak istiyorum işaretle ve birkaç birşey yaz
O zaman davetiye daha hızlı gelir
Daha sonra gir, incele bir bak

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
oki dostum hemen bakıyorum

ay çok heyecanlandım şimdi:yes:

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Rambo/OS (Vietnam) v1.0 çok yakında... :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
bu gerçekmi yoksa benim nikime bi göndermemi?:mad:

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@ramboberk, daha emeklemeden ışınlanma peşindesin. (Bak koşma, uçma falan demiyorum.)

En basitinden bir Arch Linux kur bir arkadaşın önerdiği gibi. (Ne kadar yorucu olduğunu anlayacaksın) O da kesmezse daha ağır bir Linux dene. Örneğin Gentoo. :) Eminim bu düşünceden bir an evvel vaz geçeceksin. :)

Yok öyle NLite tarzında modifiye yazılımı. Zaten düşündüğün şekilde modifiye edeceğin bir şey değil Linux. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
rambocuğum sen bu arkadaşlara bakma
hepsi kendi aklınca egolarını tatmin ediyorlar(penguin, Vendetta, GKHNCKR hariç)
penguin ise sana ilham vermek istedi sadece :)
linux'u modifiye edebileceğiniz bazı programlar vardır bence en güzeli de sana önerdiğim susestudio

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
rambocuğum sen bu arkadaşlara bakma
hepsi kendi aklınca egolarını tatmin ediyorlar(penguin, Vendetta, GKHNCKR hariç)
penguin ise sana ilham vermek istedi sadece :)
linux'u modifiye edebileceğiniz bazı programlar vardır bence en güzeli de sana önerdiğim susestudio

İyi de realmanager, komut bilmeyen biri nasıl yapacak bu işi?

SuseStudio'yu önermişsin. Adam çekirdeği kullanarak dağıtım oluşturmaktan bahsediyor. Bunu yapabileceğini söylemen kendine haksızlık olmaz mı? :)

@ramboberk, sana önerim önce Arch gibi dağıtımları kurman. Komutları ve sistemi iyi bilmeden ona benzer bir şey oluşturamazsın.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
En nefret ettiğim şey yeni arkadaşların şevklerini kırmaktır.
O çekirdeği susestudio'ya upload edip onun üzerinden çalışmalar yapabilir, dolayısıyla dediğimde haklıyım.
Arch demeyi ben de bilirim ama arkadaş yeni olduğu için şevki çok kırılır, yazık olur, bir yıldız kayar :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
E oha.

Yeni bir Linux dağıtımı oluşturmak kolay da, Arch kullanmak mı zor?

Binlerce paketi ve bağımlılığı anlamakla, 10-20 tane komut yazıp sisteme ulaşmak karşılaştırıldığında ilki mi daha kolay?

Saçmalıyorsun bence. :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
bu gerçekmi yoksa benim nikime bi göndermemi?:mad:
Yapma bunu be Rambo, ne göndermesi yapacağım? Eğer çekirdeği kullanarak yeni bir dağıtım ortaya çıkarmak için yola çıkıyorsan, sana kullanabileceğin dağıtım ismi konusunda öneride bulundum. Gerçek Linux kullanıcıları sabırlı, anlayışlı ve öfkesine hakim insanlardır. Öyle ise bir Linux dağıtım geliştiricisi adayı nasıldır? Onu da var sen hesapla.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
ilgileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar

benim amacım söylediğim gibi bir dağıtım oluşturmak yani artık dişe dokunur bişeyler yapmak

tabiiki bu şimdi hemen olup bitecek bişey değil ama yinede yapmak istiyorum

yolumu şöyle çizdim
1:arch linux kurup kullanılır hale getireceğim

2:gentoo kuracağım

3:suse studio ile open suse modifikasyonu yapacağım (zaten xp için herşeyi yapıyorum artık oyuncak oldu elimde)

4:artık işlemlere başlayabilirim ve yepyeni bir dağıtım oluşturmak için işe koyulabilirim(adını bile buldum WİNİX )

bu aşamalar içerisindeyken sizlere danışıp fikir alışverişinde bulunacağım umarım o zamanlardada yardımcı olursunuz

hepinize şimdiden teşekkür ederim

not:şevkimi kırmak isteyenlerede :dil: :hammer: kırmamak isteyenlerede :yes::wub:

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
4:artık işlemlere başlayabilirim ve yepyeni bir dağıtım oluşturmak için işe koyulabilirim(adını bile buldum WİNİX )
E öyleyse, paket yöneticisinin ismi FLORA, açılış yöneticisinin ismi de STELLA olur heralde?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
ilgileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar

benim amacım söylediğim gibi bir dağıtım oluşturmak yani artık dişe dokunur bişeyler yapmak

tabiiki bu şimdi hemen olup bitecek bişey değil ama yinede yapmak istiyorum

yolumu şöyle çizdim
1:arch linux kurup kullanılır hale getireceğim

2:gentoo kuracağım

3:suse studio ile open suse modifikasyonu yapacağım (zaten xp için herşeyi yapıyorum artık oyuncak oldu elimde)

bu aşamalar içerisindeyken sizlere danışıp fikir alışverişinde bulunacağım umarım o zamanlardada yardımcı olursunuz

hepinize şimdiden teşekkür ederim

not:şevkimi kırmak isteyenlerede :dil: :hammer: kırmamak isteyenlerede :yes::wub:

XP'de modifikasyon yapma ile Linux'ta yeni bir dağıtım oluşturmak birbirinden alakasız şeylerdir. Bu mantıkla yola çıktığın için hayal kırıklığına uğrayacaksın, kusura bakma.

Neyse, kendin öğrenirsin aynı şey olamayacağını. :)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
343mb?kernel.org'a girdim baktım full sourge 63 mb vs diyor ki kerneller optimize edildikten vs vs den sonra 80-90mb değil mi?hem kazıklamışlar eski kernel satmışlar sana:)
*.33 çıkmış:)ve illa bu kadar kendine özel birşeyler inşa etmek istiyorsan susesutudio biçilmiş kaftan...minimalX'le üstüne eklemeler yaparak istediğini yaparsın...codec uygulama dil paketi herşey ekler indirir kullanırsın...YAST bağımlılıkları kendi ayarlar...
yoksa benim kanaatim bağımlılıkları elle ayarlamak kod-komutla iş yapmak...zor:)
crunchbang gb basit yalın sade ve birçok özelliği scripte dayanan bi dağıtımın güncelleme scripti bile epey yetenek ve bilgi ile yazımış birşey...amacım şevkini kırmak değil yanlış anlama...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
valla bendeki kernelin içinde herşey var driver lar falan belkide ondan bu kadar büyüktür ayrıca ( XP'de modifikasyon yapma ile Linux'ta yeni bir dağıtım oluşturmak birbirinden alakasız şeylerdir. Bu mantıkla yola çıktığın için hayal kırıklığına uğrayacaksın, kusura bakma.

Neyse, kendin öğrenirsin aynı şey olamayacağını. :)) sevgili jea ben herşeyin farkındayım merak etme bende hemen şimdi demiyorum zaten yavaş yavaş kendimi hazırlayacağım

sevgili penguin verdiğin isimler hoşuma gitti güzel kullanacağım teşekkürler :drool:

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
sevgili penguin verdiğin isimler hoşuma gitti güzel kullanacağım teşekkürler :drool:
Kendileri daha da çok hoşuna gidebilir. Aşağıdaki Flora.
icon10.gif

flora6_1_.png

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ben olsam Türkçe isim kullanırdım
STELLA falan grup mu bunlar:D

stella2.gif

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...