Linux Hakkında Sorunları Çözecek Bir Betik Tasarlıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Merhaba gençler,

Düşündüm ki Linux forumlarında verdiğimiz çözümler çok çeşitli değil, genellikle insanlar birbirine benzer sorunlar yaşıyor ve benzer komutlarla sorunların üstesinden geliyoruz. Bir betik hazırlasak ve Linux ile ilgili genel olarak sorunları direkt oradan halledebilsek pekala şahane olur. Kafamda şöyle bir şey var, konsoldan bir betik çalıştırıyoruz ve bu betiğe "grub" yazınca grubla ilgili problemleri otomatikman çözüyor ve mutlu mutlu hayatınıza devam ediyorsunuz. Ancak şu an yaratıcığım bitmiş halde olduğu için sormak zorundayım, sizin Linuxla yaşadığınız problemler ne yöndeydi? Ne yaşadınız? Eğer bahsederseniz hazırlayacağım betik daha çeşitli sorunlara hitap eder.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
üstad birden sorunca aklıma gelmedi hem ben archman linux dan memnunum eksik veya hatasını görmedim Demiray muhterem üstad işini çok iyi yapıyo

---- Mesajlar birleştirildi ----

betik için teşekkürler emeğine sağlık ne zaman paylaşacaksın

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
üstad birden sorunca aklıma gelmedi hem ben archman linux dan memnunum eksik veya hatasını görmedim Demiray muhterem üstad işini çok iyi yapıyo

---- Mesajlar birleştirildi ----

betik için teşekkürler emeğine sağlık ne zaman paylaşacaksın
Henüz hazır değil, yani önemsenmeyecek bir kısmı üzerinde uğraştım. İşte Windows'un grub listesine eklenememesi üzerine os-prober çalıştırmak ve grub-mkconfig çalıştırmak üzerine. Henüz bir şey sayılmaz, zaten sorun genellikle da /etc/default/grub dosyasında os-prober'in gizlenmesi üzerine çalışıyor. Python ile hazırlıyorum ve epeydir bu işlerden uzak olduğum için unutmuşum da. Eğer kendimi vermezsem bir ay kadar, verirsem bir haftada bitiririm sanırım.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
olsun ufak ta olsa linux un gelişimine katkıda bulunuyosun en azından benim gibi hazır kullanıcı değilsin çok iyi adım atıyosun bundan sonra daha neler olur senin sayende

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
olsun ufak ta olsa linux un gelişimine katkıda bulunuyosun en azından benim gibi hazır kullanıcı değilsin çok iyi adım atıyosun bundan sonra daha neler olur senin sayende
İşin esası bana eğlence gibi geliyor. Hani biraz kodlama uğraşalım, bir linux öğrenelim tarzı bir şeyle bunu uzun zamandır düşünüyordum. Ama niyetim keyif almak, linux ile oradan buradan uğraşmak bana keyifli geliyor.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
İşin esası bana eğlence gibi geliyor. Hani biraz kodlama uğraşalım, bir linux öğrenelim tarzı bir şeyle bunu uzun zamandır düşünüyordum. Ama niyetim keyif almak, linux ile oradan buradan uğraşmak bana keyifli geliyor.
Olsun üstad keyifte olsa üstüne durdurduğun için takdirlik senin yaptığın iş

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux belediyesi çalışıyor...
Screenshot_20180612_183215.png

Resimde gördüğünüz yıldızlı alanlar henüz bitmedi ancak bir üç dört saatimi harcadım diyebilirim. Sizin tavsiyeniz var mı? Mesela en çok insanların hangi basit sorunla karşılaştığına şahit oldunuz? Şimdilik yazdığım kadarıyla programın yapabildiği şeyler şunlar:

-Apt-getteki bozuk paketleri onarma
-Ağ yöneticisini yeniden başlatma
-Os-prober'ı çalıştırma ve grub-update

Ayrıca Driver sekmesine ne koyacağımı bilmiyorum.

Not: Betik, yaptığı bütün işlerin çıktısını dosyalara kaydediyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux belediyesi çalışıyor...
Ekli dosyayı görüntüle 42488

Resimde gördüğünüz yıldızlı alanlar henüz bitmedi ancak bir üç dört saatimi harcadım diyebilirim. Sizin tavsiyeniz var mı? Mesela en çok insanların hangi basit sorunla karşılaştığına şahit oldunuz? Şimdilik yazdığım kadarıyla programın yapabildiği şeyler şunlar:

-Apt-getteki bozuk paketleri onarma
-Ağ yöneticisini yeniden başlatma
-Os-prober'ı çalıştırma ve grub-update

Ayrıca Driver sekmesine ne koyacağımı bilmiyorum.

Not: Betik, yaptığı bütün işlerin çıktısını dosyalara kaydediyor.
Arch ve türevleri için de böyle bir şey yapacak mısınız?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
İşin esası her dağıtımda kullanılabilir. Ama mesela arch sistemde apt-get komutunu verdiğiniz zaman "Ayıp oluyor ama" diye kapatıyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Python kodları, Python kurulu gelen tüm sistemlerde çalışır. Zaten Python birçok Linux dağıtımında önyüklü geliyor. Uçbirime şu komutu verirseniz sisteminizde kurulu olan varsayılan Python sürümünü öğrenebilirsiniz:
Kod:
python -V

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Son hali şu şekilde:
-Grub'u onarıyor.
-Apt-get'teki bozuk paketleri onarıyor
-Ağ yöneticisini yeniden başlatıyor
-Pulseaudio'yu durdurup dosyalarını silip yeniden çalıştırıyor.
-Linux saatini Windows'un local formatına çekiyor.
-Sistemi güncelliyor, ekran kartları için mesa paketini kuruyor ve Nvidia sürücüsü kullanılıyorsa "monitors"u siliyor.

Halletmek istediğim bir başlık daha var, o da bozuk mime typelar üzerine. Daha tavsiyeniz varsa ona göre yayınlayayım.