Linux Deepin Türkiye Topluluğu Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaşlar,

Özgür yazılımı desteklemek ve kullanımını artırmak amacıyla Linux Deepin için bir Türkiye topluluk forumu kurma kararı aldık. Burada forum'u jenerik bir tabir olarak kullanıyoruz, zira geleneksel bir forum sitesi yerine, hem yönetimi hem de kullanımı daha kolay, modern bir platform olan spectrum.chat üzerinde bir topluluk oluşturduk. Şuradan ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında bir de en başından beri temel iletişim kanalımız olan Telegram grubumuz bulunuyor.

Ve ayrıca bütün iletişim kanallarımızı özetlediğimiz bir de "giriş" sayfamız bulunuyor, deepintr.org adresinden erişilebilir.

Bunların yanında isteyen herkes Spectrum üzerinden Deepin ve GNU Linux temalı içerik üretebilir ya da üretmiş olduğu içerikleri paylaşabilir, blog yazıları yazabilir, duyuru yapabilir, iletişim aracı olarak kullanabilir, öneri ve şikayetlerini bildirebilir, Pardus DDE/Manjaro DDE/Ubuntu DDE vs. (DDE) hakkında da bildirimlerde bulunabilir.

Linux Deepin Türkiye Topluluğu'nda yer almak isteyen herkesi bekliyoruz. Her türlü desteğiniz için teşekkür ederiz.

Site : Deepin Turkey | Linux Deepin Türkiye Topluluğu
Forum+Blog : Deepin Turkey
GitHub : deepintr - Overview
Telegram : Deepin Turkey [GNU/Linux]

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bunların hepsini tek bir sitede toplamanız bence daha iyi olacaktır. Böylelikle hit kaybının önüne geçebilirsiniz.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şu haliyle bütün bunları tek bir sitede toplamak mümkün görünmüyor, ama geniş bir topluluğa dönüşme potansiyeli olduğu görülürse düşünülebilir tabii ki.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

Tek bir sitede toplamaktan kastınız nedir? Benim anladığım kadarıyla forum bölümü de olan tek bir iletişim platformu kurmak. Buysa eğer, topluluğun kaç kişiye hitap edeceğini bilmediğimiz için şimdilik o seçeneği bir kenara bıraktık, bu kanallardan iletişimi sürdürüyoruz. OpenSuse Türkiye forumu var mesela, toplam 33 üyesi bulunuyor. Sıfırdan "full-blown" bir site/platform kurup, birkaç on üyeden öteye geçememek de var işin ucunda :) Mümkün görünmüyor derken aslında akıllıca görünmüyor demek istiyorum. Bir de büyük forumlar dışında forumlar ilgi görmüyor artık.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Tek bir sitede toplamaktan kastınız nedir? Benim anladığım kadarıyla forum bölümü de olan tek bir iletişim platformu kurmak. Buysa eğer, topluluğun kaç kişiye hitap edeceğini bilmediğimiz için şimdilik o seçeneği bir kenara bıraktık, bu kanallardan iletişimi sürdürüyoruz. OpenSuse Türkiye forumu var mesela, toplam 33 üyesi bulunuyor. Sıfırdan "full-blown" bir site/platform kurup, birkaç on üyeden öteye geçememek de var işin ucunda :) Mümkün görünmüyor derken aslında akıllıca görünmüyor demek istiyorum. Bir de büyük forumlar dışında forumlar ilgi görmüyor artık.

Aslında demek istediğim iki farklı domain üzerinden hizmet etmektense tek bir domain üzerinden alt domainler, al dizinler ile hepsini bir domain adı altında birleştirmek.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Aslında demek istediğim iki farklı domain üzerinden hizmet etmektense tek bir domain üzerinden alt domainler, al dizinler ile hepsini bir domain adı altında birleştirmek.
Evet o da bir seçenek. Ancak Spectrum şu an için custom domain desteği sunmuyor. Yönlendirme yapılabilir, frame içerisine yerleştirilebilir vs. Araştırayım biraz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
@caglarturali, Böyle işleri görünce mutlu oluyoruz Linux kullanıcıları olarak. Deepin için böyle bir atak oldukça yararlı görünüyor... Ayrıca Deepin severler için kafadaki soru işaretleri silinmiş oluyor. Unutmamak lazım ki, özgür yazılım ve açık kaynak dünyasında desteği gözeten şeylerden biri topluluklar. Biz teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@caglarturali, Böyle işleri görünce mutlu oluyoruz Linux kullanıcıları olarak. Deepin için böyle bir atak oldukça yararlı görünüyor... Ayrıca Deepin severler için kafadaki soru işaretleri silinmiş oluyor. Unutmamak lazım ki, özgür yazılım ve açık kaynak dünyasında desteği gözeten şeylerden biri topluluklar. Biz teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.
Teşekkürler. Evet biz de Deepin meraklıları için böyle birşey yapalım dedik. Malumunuz insanlar kullandıkları dağıtımla ilgili kendi dillerinin konuşulduğu topluluklar göremeyince dağıtımdan uzaklaşabiliyorlar. Umarız faydalı olur.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Kendi forumunu açtığımda İngilizce seçmeme rağmen Çince ağırlıklı başlıklar görünce(hatta o zaman bir tane bile İngilizce başlık yoktu, bugün gördüm) kullanmaktan vazgeçmiştim. Mesele Çin olması da değil benim için, ağırlıklı bir ülkeye yığılması sıkıntı(idi). Sadece Finlandiyalılar geliştirse bile benim için düşündürücü. Bir iki uygulama neyse de koca masaüstü seçiminde dikkat etmekte fayda var. (Deepin'de gerekli adımların atıldığını da gördüm bu arada)
Manjaro üzerinden de sonradan DDE kurduğumdan problem olmuştu. Zaten genel deyimimim bir masaüstü yöneticisini sonradan kurunca her dağıtımda patlıyor.
Neyse paylaşım için teşekkür ederim, bir kere daha kodlarını inceleyip(zaman bulursam) ağı izleyip(bu da yeterli aslında) şans vereceğim.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@raxetul, Çin'e yığılmasının iki sebebi var aslında; birincisi Çin menşeili olması tabii ki. İkincisi, insanların normal koşullarda bile Çin kökenli yazılım ürünlerine kuşkuyla yaklaşırken, bir de üzerine Deepin için casus yazılım muhabbeti yapılması. O da şuradan geliyor, 15.6 sürümündeydi sanırım tam hatırlamıyorum, mağaza uygulamasına cihazın ekran çözünürlüğünü Cnzz adlı bir servise bildiren bir script eklenmesi. Ki Cnzz de, Google Analytics'in Çin versiyonu basitçe. Bunu kullanıcıya bildirmedikleri ve dahil olmama seçeneği sunmadıkları için tepki çektiler ve casus yazılım iddiası çıktı ortaya. Tepki haklıydı ama casus yazılım iddiası fazlaydı biraz. :)
Neyse zaten bahsi geçen scripti 15.7 sürümünde mağazadan kaldırdılar. Yine de söylentiler, güven duymama durumu hala devam ediyor. Adı çıktı gibi oldu biraz. İnsanlar zaten sırf Deepin Çin'li diye, eleştirebilecekleri bir şeyler arıyorlardı, buldular ne yazık ki. Şimdilerde ortam biraz daha durulmuş vaziyette, DistroWatch'ta da eski yerine doğru yükseliyor. Bundan sonraki süreci birlikte göreceğiz.
Siz de bir şans vermeye karar verirseniz, topluluğumuza bekleriz. ?

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
@caglarturali ben zaten cnzz servisi olayına bakmıyorum, çok basit bir şey. Güveni arttırmak için dünya çapında el atılması gerekecek.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@raxetul Evet, neden Çin'e yığılmış gibi göründüğünü anlatmaya çalışıyorum ben de zaten. Casus yazılım söylentileri çıkınca diğer kullanıcılar uzaklaştı, Çinliler kaldı geriye anlamında. ?

ronicfarm

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Son kullanıcı ve arayüz deneyimi konusunda diğer dağıtımlar deepinin yanında çağ dışı kalıyor, mağazası çok geniş ve gayet stabil çalışan da bir sistem. Bizde pek tutulmuyor olması garip.

alfamega

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Düşünce güzel ama forumu spectrum chat altındaki bir subdomain üzerinden açmanız işe biraz amatörlük katıyor. Elinizde domain var paralı bir hosting'de varsa phpbb, mybb, smf gibi hazır forum uygulamalarını kullanıp bir forum kurabilirsiniz. Nasıl Yapılır belgeleri hazırlayıp bunları foruma eklemeye başlarsanız forumda dikkat çekecektir. Üye sayısını merak etmeyin, kaliteli Türkçe içerik olduktan sonra destek olanda çıkacaktır.

Yönetiminin terk ettiği OpenSuse forum gibi forumlarla kendinizi kıyaslayıp daha en başından olumsuz başlamayın. Sağlam bir kadro kurulup yeni kullanıcıya yardım edilir ve gerekli ilk adım belgeleri hazırlanırsa başarı gelecektir. Tercih edilmeyen ve son kullanıcıya yönelik olmayan dağıtımların forumlarının başarılı olması zor ama Deepin son kullanıcıya yönelik iyi bir dağıtım olduğundan yerelleştirme, ilk adım belgeleri ve sağlam bir kadro ile Türkiye'deki en büyük topluluk bile olabilirsiniz.

caglarturali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@alfamega, aslında bahsettiğin gibi bir forum kurmayı uzun uzadıya tartıştık, hatta bir mybb muhabbeti oldu ki sorma gitsin. :) Neyse en nihayetinde forum sitesi kurma fikrinden vazgeçtik. Şu haliyle Spectrum.chat ve Telegram grubu işimizi görüyor gibi görünüyor. Ama Deepin'e duyulan ilginin arttığını fark edersek kendi sitemizi kurma yoluna gideriz tabii ki.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son kullanıcı ve arayüz deneyimi konusunda diğer dağıtımlar deepinin yanında çağ dışı kalıyor, mağazası çok geniş ve gayet stabil çalışan da bir sistem. Bizde pek tutulmuyor olması garip.

Pek bilinmediği için ve daha önce bahsettiğim sebepler yüzünden henüz diğer dağıtımlar kadar popüler değil. Zaten bu yüzden böyle bir topluluk oluşturmayı uygun gördük.

Son düzenleme:

alfamega

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@alfamega, aslında bahsettiğin gibi bir forum kurmayı uzun uzadıya tartıştık, hatta bir mybb muhabbeti oldu ki sorma gitsin. :) Neyse en nihayetinde forum sitesi kurma fikrinden vazgeçtik. Şu haliyle Spectrum.chat ve Telegram grubu işimizi görüyor gibi görünüyor. Ama Deepin'e duyulan ilginin arttığını fark edersek kendi sitemizi kurma yoluna gideriz tabii ki.

Türkçe konuşan kullanıcılar için yola çıkan bir topluluğun forumu da Türkçe ve kolay erişilebilir olmalı. Spectrum.chat'i ne yazık ki bu kapsamda değerlendiremiyorum. Deepin ev kullanıcısını hedefleyen bir dağıtım ama Spectrum.chat üye olması ve kullanılması kolay bir yapı değil özellikle İngilizce bilmeyenler için sıkıntılı.

Telegram grubu gibi belli bir zümreye hitap eden yapılar Linux'un felsefesine ters duruyor. Telegram'da konuşulanlar sadece Telegram grubunda kaldığı ve geniş bir kitlenin önceden konuşulanlara erişimi olmadığı için harcanan emeğine boşa gitmesine neden oluyor.

Yazdıklarım lütfen bir eleştiri gibi algılanmasın. Daha iyisini yapabileceğinize inandığım ve bu dağıtımın daha iyisini hak ettiğinini düşündüğümden daha yolun başındayken bir dipnot düşeyim istedim. Bir başlangıç yapılması iyi olmuş gerisi gelirse daha da iyi olacak. :)