Linux Dağıtımlarını Kullanmadan Önce Bakmanız Gereken Konu

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Arkadaşlar, sizleri Linux kullanmaya teşvik ediyoruz. İyi, güzel fakat bilinçsiz bir şekilde yüklenmeye kalkıldığında Linux size işkence edebilir. O yüzden, Linux dağıtımlarından birini ana makineniz üzerinde denemek istiyorsanız, muhtemel veri kayıplarını önlemek için lütfen bu başlık altında yardım alınız.

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

-İlk defa Linux dağıtımlarından birini kurmuyor olsanız bile, önemli dosyalarınız için kesinlikle yedek almalısınız.

-Yedek almış olsanız bile, disk bölümlemesi yapmalısınız. Linux dağıtımları için 10 GB sabit disk alanı yeterlidir. Bu konu hakkında bu başlık altından yardım alabilirsiniz.

-Mümkünse tüm yedeklerinizi taşınabilir bir ortamda depolamalısınız.

-Kuruluma başlanmadan önce, hangi sürücünün boyutunun kaç olduğu ve sistemde hangi karakterlerle ifade edildiği bilinmeli.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor. Aynı zamanlarda 2 arkadaşımız birden veri kaybına uğradığı için üzüldüm. Veri kaybı yaşamamanız için her türlü yardımı burada alabileceksiniz.

Amaç, Linux'u öcü sanmamanız. :flowers:

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Birisi benim:)Güzel konu olmuş.Benim uyarım ise;Dinamik disklere kurulmuyor!

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Çoğu insanın linux tan soğumasının ana nedeni bence bu kendimden biliyorum :) Büyük bir gazla hevesle kurulan linux ardından bi bakmışsınız bütün yedekler filmler müzikler resimler buhar olmuş gitmiş, dosya sistemi değişmiş, ardından büyük zorluklarla msn tarzı programlar kuruyorsunuz web cam olayı yok ya da görüntü driver codec problemleri yüzünden rezil bidurumda :) yıllarca windows kullanmış sonrasında ilk defa linux kurmuş kişi sudan çıkmış balığa dönüyor sonrasında başlarım linux una daaa diye hooop windows a geri dönüş :) bunu yaşayan çok kişi var diye tahmin ediyorum, sonrada forumlarda linux u aşağılamaya kalkanlar dolu :)

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
O kadar denedim hiç bir şeyim kaybolmadı çok şükür. Aslında Linux dağıtımları bunun için önlemler bile alıyor ama kullanıcıların fazla acemi olması sorun oluyor sanıyorum.

Başlık faydalı olur umarım. Haps'ın hazırladığı video da bu işler için çok önemli. (Disk bölümleme vardı orada değil mi?)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Çoğu insanın linux tan soğumasının ana nedeni bence bu kendimden biliyorum :) Büyük bir gazla hevesle kurulan linux ardından bi bakmışsınız bütün yedekler filmler müzikler resimler buhar olmuş gitmiş, dosya sistemi değişmiş, ardından büyük zorluklarla msn tarzı programlar kuruyorsunuz web cam olayı yok ya da görüntü driver codec problemleri yüzünden rezil bidurumda :) yıllarca windows kullanmış sonrasında ilk defa linux kurmuş kişi sudan çıkmış balığa dönüyor sonrasında başlarım linux una daaa diye hooop windows a geri dönüş :) bunu yaşayan çok kişi var diye tahmin ediyorum, sonrada forumlarda linux u aşağılamaya kalkanlar dolu :)

Kullanıcı adına bakarak webcam olayında nasıl böyle düşündüğüne anlam veremedim. :) Gayet de sorunsuz webcam kullanabiliyorsun Linux'ta?

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kullanıcı adına bakarak webcam olayında nasıl böyle düşündüğüne anlam veremedim. :) Gayet de sorunsuz webcam kullanabiliyorsun Linux'ta?

valla bende bir problem var o zaman :) birazda kendi yaşadıklarımdan alıntı yaptım, en son ubuntu 9.10 kurmuştum eski sürümlerinden farkıl güzel değişiktir dedim, neyse iyi güzel amsn kurdum extradan kendi programinda zaten kamera desteği yoktu görüntü berbat ötesiydi :) daha öncede buna benzer tecrübelerim var tavsite edeceğin bişey varsa buyur anlat bilgilenelim :)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
valla bende bir problem var o zaman :) birazda kendi yaşadıklarımdan alıntı yaptım, en son ubuntu 9.10 kurmuştum eski sürümlerinden farkıl güzel değişiktir dedim, neyse iyi güzel amsn kurdum extradan kendi programinda zaten kamera desteği yoktu görüntü berbat ötesiydi :) daha öncede buna benzer tecrübelerim var tavsite edeceğin bişey varsa buyur anlat bilgilenelim :)

aMSN? :unsure:

Hiçbir ayar yapmadan kamerayı ilk seferde kullanmıştım. Hem görüntüyü durdurup devam ettirme gibi çok güzel özellikleri de var. Bunu da Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope üzerinde yapmıştım. :)

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
sorun benim kamera kaynaklı olabilir yani demek istediğim son kullanıcının daha önce windows kullanmış kişinin linux a alışması zor, birkac yerde gordugum bazi testler vardi işte çocuguna linux kullandirmiş yok kiz arkadaşına kullandırmış işte anlamamışlar farkını çok basit kolay bi şekilde kullanmışlar falan diye bence bunların pek bi tutarli yani yok.. :)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
sorun benim kamera kaynaklı olabilir yani demek istediğim son kullanıcının daha önce windows kullanmış kişinin linux a alışması zor, birkac yerde gordugum bazi testler vardi işte çocuguna linux kullandirmiş yok kiz arkadaşına kullandırmış işte anlamamışlar farkını çok basit kolay bi şekilde kullanmışlar falan diye bence bunların pek bi tutarli yani yok.. :)

Kameranın sürücüsü ile alakalı bir durumdur o zaman seninkisi.

Biz gözlerimizi Windows'la açtığımız için Linux'a öcü gibi bakıyoruz. (Ben değil. :D)