Linux da program nasıl silinir?

Bu konuyu okuyanlar

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
malesef ki linux kullanıcısıyım. zar zor wine denen şeyi keşfedip açamadığım windows dosyalarını açmayı başardım. Bluestacks nedense açılmadığından YouWawe i indirdim fakat bana resimde görüldüğü gibi Virtualbox u silmemi söylüyor fakat bunun nerde olduğunu veya nasıl sileceğimi bilmiyorum. Yardım edebilecek biri var mı?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü 2018-02-01 18-33-06.png
    Ekran Görüntüsü 2018-02-01 18-33-06.png
    404 KB · Görüntüleme: 695

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Wine ile her dosyayı açamazsınız. Uyumlu olan bazı ".exe"leri açabilirsiniz. Sisteminize VirtualBox yüklediyseniz vardır. Gördüğüm kadarıyla Linux Mint MATE kullanıyorsunuz. Güncellemeleri de yüklememişsiniz. O güncellemeler, güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlıyor.
Linux Mint'te ön yüklü gelen paket yöneticisi vardır. Oradan "virtualbox" diye aratın. Eğer yüklü ise kaldırın. Yüklü değilse zaten kaldıramazsınız.
YouWave yerine Anbox yüklemeyi deneyin:
Anbox - Android in a Box
malesef ki linux kullanıcısıyım.
Linux kullanmak kötü bir şey değil. Aksine iyi bir şey.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ucbirimi açın ve su komutu yazın.

sudo apt-get purge virtualbox

Şifrenizi yazın, yalniz bu esnada hiçbir harf görünmeyecek. Sonrasında kaldırıyor olacak.

Yalniz, maalesef mi? Ayıp yahu. Windowsta millet 4-5 saat güncelleme bekliyor, elimden gelse bütün ev halkına kullandıracağım.

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ucbirimi açın ve su komutu yazın.

sudo apt-get purge virtualbox

Şifrenizi yazın, yalniz bu esnada hiçbir harf görünmeyecek. Sonrasında kaldırıyor olacak.

Yalniz, maalesef mi? Ayıp yahu. Windowsta millet 4-5 saat güncelleme bekliyor, elimden gelse bütün ev halkına kullandıracağım.

sağol. Virtualbox paketi bulunamadı diyor. Program da olmayan şeyi silmemi nasıl istiyorsa :/ linuxta yeniyim aslında. Şimdiye kadar hep windows kullandım. İlk İDM'yi indirmeye çalıştım. Olmayınca Wine indirip onunla açtım. Program açıldı ama Chrome görmüyor şu an programı. Url yapıştırınca da video olduğunu görmüyor program. Şimdi de Bluestacks indirdim ve Wine ile açtım. Başta 100 e kadar doluyor sayılar ama sonra bir şey olmuyor. Kapanıyor. Kaç tane Bluestacks benzeri program denedim hepsinde bir sorun çıkıyor. Hiçbiri olmadı şimdiye kadar. İstediğim çok şey değil ki İDM düzgün çalışsın bi de Bluestacks benzeri bir program kurayım yeter. Ama olmuyor. Ben de yanlış yapıyor olabilirim etrafımda Linux bilen danışacağım biri yok. Wine'ı bile zor buldum günlerce araştırdım. Belki anlarsam ben de sevebilirim Linux'u.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Wine ile her dosyayı açamazsınız. Uyumlu olan bazı ".exe"leri açabilirsiniz. Sisteminize VirtualBox yüklediyseniz vardır. Gördüğüm kadarıyla Linux Mint MATE kullanıyorsunuz. Güncellemeleri de yüklememişsiniz. O güncellemeler, güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlıyor.
Linux Mint'te ön yüklü gelen paket yöneticisi vardır. Oradan "virtualbox" diye aratın. Eğer yüklü ise kaldırın. Yüklü değilse zaten kaldıramazsınız.
Anbox - Android in a Box

açmaya çalıştıklarım .exe uzantılıydı. Virtualbox'a yazılım yöneticisinden baktığımda ve uçbirime komut verdiğimde yüklü olmadığını görüyorum. Program olmayan şeyi silmemi istiyor resmen. Şimdi Anbox deneyeyim. Hepsinde bir sorun çıktı bir bakayım olur belki. Teşekkürler.

Anbox - Android in a Box

açmaya çalıştıklarım .exe uzantılıydı. Virtualbox'a yazılım yöneticisinden baktığımda ve uçbirime komut verdiğimde yüklü olmadığını görüyorum. Program olmayan şeyi silmemi istiyor resmen. Şimdi Anbox deneyeyim. Hepsinde bir sorun çıktı bir
Anbox - Android in a Box

bu Anbox'u da mı uçbirimden yükleyeceğim? Ne komut vereceğim?

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
sağol. Virtualbox paketi bulunamadı diyor. Program da olmayan şeyi silmemi nasıl istiyorsa :/ linuxta yeniyim aslında. Şimdiye kadar hep windows kullandım. İlk İDM'yi indirmeye çalıştım. Olmayınca Wine indirip onunla açtım. Program açıldı ama Chrome görmüyor şu an programı. Url yapıştırınca da video olduğunu görmüyor program. Şimdi de Bluestacks indirdim ve Wine ile açtım. Başta 100 e kadar doluyor sayılar ama sonra bir şey olmuyor. Kapanıyor. Kaç tane Bluestacks benzeri program denedim hepsinde bir sorun çıkıyor. Hiçbiri olmadı şimdiye kadar. İstediğim çok şey değil ki İDM düzgün çalışsın bi de Bluestacks benzeri bir program kurayım yeter. Ama olmuyor. Ben de yanlış yapıyor olabilirim etrafımda Linux bilen danışacağım biri yok. Wine'ı bile zor buldum günlerce araştırdım. Belki anlarsam ben de sevebilirim Linux'u.

açmaya çalıştıklarım .exe uzantılıydı. Virtualbox'a yazılım yöneticisinden baktığımda ve uçbirime komut verdiğimde yüklü olmadığını görüyorum. Program olmayan şeyi silmemi istiyor resmen. Şimdi Anbox deneyeyim. Hepsinde bir sorun çıktı bir bakayım olur belki. Teşekkürler.
Öncelikle düşünce biçiminiz yanlış. Şöyle yanlış, siz Windows programlarını birebir kullanmaya çalışıyorsunuz lakin böyle bir şey pek mümkün değil. Örneğin idm'in linuxta pek çok karşılığı var, ben wget ve kget kullanıyorum. Başkaları daha iyi programlar size tavsiye edecektir. Ama siz illa ki idm kullanacağım diyorsanız işte orada bir sorun başlıyor. Zira siz bir uygulamayı kendi ortamının dışında kullanmaya çalışıyorsunuz.

Linux konusunda aslında biraz biraz haklısınız. Gerçekten karmaşık ve insanların yaşadığı çok saçma sorunlar var. En önce alışmak zor. Şu anboxu deneyin, Ubuntu ve debian paketlerini çalıştırabileceğinizi unutmayın ve buna göre paket seçimi yapın.

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Anbox - Android in a Box

açmaya çalıştıklarım .exe uzantılıydı. Virtualbox'a yazılım yöneticisinden baktığımda ve uçbirime komut verdiğimde yüklü olmadığını görüyorum. Program olmayan şeyi silmemi istiyor resmen. Şimdi Anbox deneyeyim. Hepsinde bir sorun çıktı bir
Öncelikle düşünce biçiminiz yanlış. Şöyle yanlış, siz Windows programlarını birebir kullanmaya çalışıyorsunuz lakin böyle bir şey pek mümkün değil. Örneğin idm'in linuxta pek çok karşılığı var, ben wget ve kget kullanıyorum. Başkaları daha iyi programlar size tavsiye edecektir. Ama siz illa ki idm kullanacağım diyorsanız işte orada bir sorun başlıyor. Zira siz bir uygulamayı kendi ortamının dışında kullanmaya çalışıyorsunuz.

Linux konusunda aslında biraz biraz haklısınız. Gerçekten karmaşık ve insanların yaşadığı çok saçma sorunlar var. En önce alışmak zor. Şu anboxu deneyin, Ubuntu ve debian paketlerini çalıştırabileceğinizi unutmayın ve buna göre paket seçimi yapın.
başta flareget'i indirmiştim ama işe yaramadı. Bu söylediğiniz programlar tarayıcı ile ilişkilendirilebiliyor mu kendiliğinden bildirim gönderir mi yani? Bir de Anbox'u uçbirimden mi indireceğim? Paket yöneticisinde yoktu.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

bu Anbox'u da mı uçbirimden yükleyeceğim? Ne komut vereceğim?
Şu komutu uçbirimden verip yönergeleri takip edin:
Kod:
sudo snap install --classic anbox-installer && anbox-installer
Anbox'u açacağınız zaman şu komutu verin:
Kod:
anbox session-manager
Anbox'u uygulamalardan bulup açın. Uçbirim, Anbox'u çalıştırdığınız sürece açık kalsın.
Uçbirimden şu komutu uygulayın:
Kod:
sudo apt-get install android-tools-adb android-tools-fastboot
Uygulama kurabilmek için şu siteye ihtiyacınız olacak:
APKMirror - Free APK Downloads - Download Free Android APKs #APKPLZ - Download Free Android APKs #APKPLZ
Uygulamaları kurmak için "ls" ile "cd" komutlarını bilmeniz gerekli. Yoksa aşağıda vereceğim komut işe yaramaz.
Uygulama kurabilmek için şu komutu vereceksiniz:
Kod:
adb install dosyaninadi.apk
Kaldırmak için ise Google Play Store'a tarayıcıdan gireceksiniz. Uygulamanızı Google Play Store'dan bulacaksınız. Adres çubuğuna odaklanacaksınız. Örneğin, Telegram kurdunuz ve kaldırmak istiyorsunuz. Adres çubuğunda altı çizili yere bakacaksınız:
Ekran Alıntısı.PNG

Ve şu komutu vereceksiniz:
Kod:
adb uninstall org.telegram.messenger
Yazdıklarımdan bir şey anlamadıysanız şu videoya bakabilirsiniz:

Wine ile her ".exe" dosyasını çalıştıramazsınız. Wine'ı unutun bence. Linux alternatiflerini bulmak zorundasınız.

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şu komutu uçbirimden verip yönergeleri takip edin:
Kod:
snap install --classic anbox-installer && anbox-installer
Anbox'u açacağınız zaman şu komutu verin:
Kod:
anbox session-manager
Anbox'u uygulamalardan bulup açın. Uçbirim, Anbox'u çalıştırdığınız sürece açık kalsın.
Uçbirimden şu komutu uygulayın:
Kod:
sudo apt-get install android-tools-adb android-tools-fastboot
Uygulama kurabilmek için şu siteye ihtiyacınız olacak:
APKMirror - Free APK Downloads - Download Free Android APKs #APKPLZ - Download Free Android APKs #APKPLZ
Uygulamaları kurmak için "ls" ile "cd" komutlarını bilmeniz gerekli. Yoksa aşağıda vereceğim komut işe yaramaz.
Uygulama kurabilmek için şu komutu vereceksiniz:
Kod:
adb install dosyaninadi.apk
Kaldırmak için ise Google Play Store'a tarayıcıdan gireceksiniz. Uygulamanızı Google Play Store'dan bulacaksınız. Adres çubuğuna odaklanacaksınız. Örneğin, Telegram kurdunuz ve kaldırmak istiyorsunuz. Adres çubuğunda altı çizili yere bakacaksınız:
Ekli dosyayı görüntüle 34294
Ve şu komutu vereceksiniz:
Kod:
adb uninstall org.telegram.messenger
Yazdıklarımdan bir şey anlamadıysanız şu videoya bakabilirsiniz:

Wine ile her ".exe" dosyasını çalıştıramazsınız. Wine'ı unutun bence. Linux alternatiflerini bulmak zorundasınız.

daha ilkinden komut bulunamadı diyor :/

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü 2018-02-02 17-59-21.png
    Ekran Görüntüsü 2018-02-02 17-59-21.png
    170.4 KB · Görüntüleme: 416

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
tekrar aynı şey :/ Delireceğim
Şu komutları sırasıyla uygula:
Kod:
sudo apt-get install snaps
Bu komut olmazsa şunu dene:
Kod:
sudo apt-get install snapd
İlk baştaki komut çalışırsa bunu çalıştırmana gerek yok.
Kod:
sudo snap install --edge --devmode anbox
Kod:
sudo apt-get install -y software-properties-common linux-headers-generic
Kod:
sudo add-apt-repository -y 'ppa:morphis/anbox-support'
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt-get install -y anbox-modules-dkms
Kod:
sudo apt-get install build-essential cmake cmake-data debhelper dbus google-mock libboost-dev libboost-filesystem-dev libboost-log-dev libboost-iostreams-dev libboost-program-options-dev libboost-system-dev libboost-test-dev libboost-thread-dev libcap-dev libdbus-1-dev libdbus-cpp-dev libegl1-mesa-dev libgles2-mesa-dev libglib2.0-dev libglm-dev libgtest-dev liblxc1 libproperties-cpp-dev libprotobuf-dev libsdl2-dev libsdl2-image-dev lxc-dev pkg-config protobuf-compiler
Kod:
sudo apt-get install adb
Kod:
sudo apt-get install android-tools-adb
Açmak için verdiğim komutu uygularsın.

Son düzenleme:

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şu komutları sırasıyla uygula:
Kod:
sudo apt-get install snaps
Bu komut olmazsa şunu dene:
Kod:
sudo apt-get install snapd
İlk baştaki komut çalışırsa bunu çalıştırmana gerek yok.
Kod:
sudo snap install --edge --devmode anbox
Kod:
sudo apt-get install -y software-properties-common linux-headers-generic
Kod:
sudo add-apt-repository -y 'ppa:morphis/anbox-support'
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt-get install -y anbox-modules-dkms
Kod:
sudo apt-get install build-essential cmake cmake-data debhelper dbus google-mock libboost-dev libboost-filesystem-dev libboost-log-dev libboost-iostreams-dev libboost-program-options-dev libboost-system-dev libboost-test-dev libboost-thread-dev libcap-dev libdbus-1-dev libdbus-cpp-dev libegl1-mesa-dev libgles2-mesa-dev libglib2.0-dev libglm-dev libgtest-dev liblxc1 libproperties-cpp-dev libprotobuf-dev libsdl2-dev libsdl2-image-dev lxc-dev pkg-config protobuf-compiler
Kod:
sudo apt-get install adb
Kod:
sudo apt-get install android-tools-adb
Açmak için verdiğim komutu uygularsın.

hepsini yaptım. Anbox da indi fakat şimdi Anbox açılmıyor basıyorum bana mısın demiyor. Bir şey mi yapmam gerekiyor?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
hepsini yaptım. Anbox da indi fakat şimdi Anbox açılmıyor basıyorum bana mısın demiyor. Bir şey mi yapmam gerekiyor?
Bu komutu çalıştır:
Kod:
anbox session-manager
Anbox'u açmayı dene. Uçbirim, Anbox çalıştığı sürece bu komutla açık kalsın.
Bu arada ilk verdiğim çözüm Ubuntu kullanıcıları için doğru.

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bu komutu çalıştır:
Kod:
anbox session-manager

anbox böyle kalıp sonra kapanıyor...

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü 2018-02-02 21-16-27.png
    Ekran Görüntüsü 2018-02-02 21-16-27.png
    295.3 KB · Görüntüleme: 542

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
anbox böyle kalıp sonra kapanıyor...
Bu komutu çalıştır:
Kod:
anbox session-manager
Sizin yazdığınız komutla benim yazdığım komut farklı gibi gözüküyor.
Ayrıca program kurmak için "cd" ile "ls" komutlarını bilmelisiniz.

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sizin yazdığınız komutla benim yazdığım komut farklı gibi gözüküyor.
Ayrıca program kurmak için "cd" ile "ls" komutlarını bilmelisiniz.

diğer komutla da aynı şey oluyor. Cd ile ls komutlarını bilmiyorum iş yattı mı yani

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O komutlar kolaydır. "anbox session-manager" komutunu çalıştırdığınız zaman Anbox'u açın ve uçbirimin ekran görüntüsünü paylaşın.

bunu çalıştırdıktan sonra anbox açılmıyor

O komutlar kolaydır. "anbox session-manager" komutunu çalıştırdığınız zaman Anbox'u açın ve uçbirimin ekran görüntüsünü paylaşın.

böyle oluyor ve bir süre sonra geri kapanıyor anbox

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü 2018-02-02 21-37-16.png
    Ekran Görüntüsü 2018-02-02 21-37-16.png
    319.9 KB · Görüntüleme: 391
Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
bunu çalıştırdıktan sonra anbox açılmıyor

böyle oluyor ve bir süre sonra geri kapanıyor anbox
Sistem Gözlemcisi'nden "Süreçler"e girin. "anbox" ya da "session-manager" gibi bir işlem varsa sağ tık yapın, "Süreci Sonlandır"a basın. Bulamazsanız ekran görüntüsünü atın işlemlerin. Tekrar deneyin.

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bu sefer ne uçbirim yanıt verdi ne de anbox açıldı

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü 2018-02-02 21-54-36.png
    Ekran Görüntüsü 2018-02-02 21-54-36.png
    328.1 KB · Görüntüleme: 435

birsorunumvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı