Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Malesef ikisi de işe işe yaramadı. Çok da önemli değil sadece gizleyebilirsek daha iyi olur
Anladığım kadarıyla kernel çekirdeğindeki vfs_mon modülünde sorun var. Zaten çıktılarda da fail döngüsünü onun üzerine verdiğini görüyoruz. Üstteki öneri işe yaramadıysa, Manjaro için kernel sürümü yükseltme yapılabilir. Sürümle alakalı bir hata ise yükseltme çözüm olur. Kernelin güncel son sürümünde hata varsa önceki çekirdeklerden birine dönüşte yapılabilir. Manjaro'da yanlış hatırlamıyorsam "Settings Manager" yardımı ile çekirdek düzenlemeleri kolaylıkla yapılabiliyordu. Ama not düşmeden olmaz. Kernel (çekirdek) işlemleri her zaman risk taşır. En güncel sürüm dahi yüklenmeye çalışılsa bunun makinede hangi tepkiyi verebileceğini kesin olarak kestirmek güçtür. Bu nedenle gerçekleştirilen işlem sistemde kararsızlıklar yaratabilir. Önyükleme yapamamak, sisteme erişememek gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden ben bahsettiğim işlemleri önermiyorum çünkü sistemde kararsızlık yok, sadece başlangıçta görünen bir fail döngüsü var. Kerneli bu şekilde manuel olarak güncellemeseniz bile otomatik bir update ile sistem bunu tanımlayabilir ve hata ortadan kalkadabilir.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Benim bildiğim kadarıyla açılışta yazı yok önceki sürümlerde var dı ama şimdi yok en son 15 gün önce kullandım
Evet normalde yok. Ama ben temayı biraz kurcalayınca hata vermeye başladı.:) Güncellemeyi de denedim.

loradona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Evet normalde yok. Ama ben temayı biraz kurcalayınca hata vermeye başladı.:) Güncellemeyi de denedim.
Changes made to Grub-Quiet burda detaylı anlatmışlar hocam :)

kısaca /etc/default/grub içindeki gub_cmdline_linux un sonuna "loglevel=3 vga=current rd.systemd.show_status=auto rd.udev.log-priority=3 vt.global_cursor_default=0" içeriğini ekleyin update çekin düzelcek

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Nvidia kullanıp görüntüde yırtılma ve takılma yaşayan var mı? Bütün dağıtımlarda bu sorunu yaşıyorum hala çözemedim.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Changes made to Grub-Quiet burda detaylı anlatmışlar hocam :)

kısaca /etc/default/grub içindeki gub_cmdline_linux un sonuna "loglevel=3 vga=current rd.systemd.show_status=auto rd.udev.log-priority=3 vt.global_cursor_default=0" içeriğini ekleyin update çekin düzelcek
Dual boot kullanıyorum. GRUB lazım yani bana. Yazıda çözümün tek os kullananlar için olduğuna dair çıkarımlar yaptım ama bilmiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ve bu da işe yaramadı

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Nvidia kullanıp görüntüde yırtılma ve takılma yaşayan var mı? Bütün dağıtımlarda bu sorunu yaşıyorum hala çözemedim.
NVIDIA X Server Settings üzerinde "X server display Configuration"a gelin.
"Advanced" diyerek seçenekleri genişletin.
"Force composition pipeline" ve "Force full composition pipeline" seçip "Apply" deyin.

Videolarda yaşadığım yırtılma sorununu bu şekilde halletmiştim. Sonuç alırsanız, "Save to X configuration" ile ayarları kalıcı hale getirebilirsiniz.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
$ sudo /lib/systemd/systemd-modules-load

“piix” varmı bakarmısın.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
NVIDIA X Server Settings üzerinde "X server display Configuration"a gelin.
"Advanced" diyerek seçenekleri genişletin.
"Force composition pipeline" ve "Force full composition pipeline" seçip "Apply" deyin.

Videolarda yaşadığım yırtılma sorununu bu şekilde halletmiştim. Sonuç alırsanız, "Save to X configuration" ile ayarları kalıcı hale getirebilirsiniz.

Bunu daha önce çok denedim ama işe yaramıyor. Windowsun akıcılığını yakalayamıyorum bir türlü.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
$ sudo /lib/systemd/systemd-modules-load

“piix” varmı bakarmısın.
Ekran görüntüsü_2020-01-01_23-24-27.png

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Farklı bir problem olabilir.

Pencereleri tutup çekerken oluyor sadece. İnternetteki çözümler ile diğer yırtılmalar gidiyor ama bu gitmiyor. windowsta pürüssüz şekilde pencereleri sağa sola çekebiliyorum ama linuxta olmuyor.

Sizde nasıl bu durum?

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Pencereleri tutup çekerken oluyor sadece. İnternetteki çözümler ile diğer yırtılmalar gidiyor ama bu gitmiyor. windowsta pürüssüz şekilde pencereleri sağa sola çekebiliyorum ama linuxta olmuyor.

Sizde nasıl bu durum?

eğer intel gpu sahibi iseniz geleneksel intel-ddx sürücüsüne geçerek yırtılmaları engelleyeblirsiniz ancak soyliyim modesetting kadar destek almıyor biraz yavaş geliştiriliyor.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Arkadaşlar sonunda arch kurdum(archfi ve archde sağolsun) :) artık btw i use arch diyebilirim! tek sorun usb den başlatınca wifi sürücüsü falan var yükledim hard diske kurmamış manuel olarak kuracağım illa ayrıca kde-applications sağolmasın bir sürü oyun istemediğim video düzenleme aracı gereksiz bir sürü şey yükledi

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Arkadaşlar sonunda arch kurdum(archfi ve archde sağolsun) :) artık btw i use arch diyebilirim! tek sorun usb den başlatınca wifi sürücüsü falan var yükledim hard diske kurmamış manuel olarak kuracağım illa ayrıca kde-applications sağolmasın bir sürü oyun istemediğim video düzenleme aracı gereksiz bir sürü şey yükledi
Hayırlı olsun.
Arch Linux önde gelen çözüm arama/bulma/üretme dağıtımlarından biridir.
KDE ve wifi sürücüsü konusuna gelirsek, USB üzerinden kullanılabilecek çeşitli Arch Linux hazır kalıpları mevcut.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hayırlı olsun.
Arch Linux önde gelen çözüm arama/bulma/üretme dağıtımlarından biridir.
KDE ve wifi sürücüsü konusuna gelirsek, USB üzerinden kullanılabilecek çeşitli Arch Linux hazır kalıpları mevcut.
Küçük bir sorun var, bilgisayar açılırken bir adet komut çalıştırmak istiyorum, "modprobe tuxedo_keyboard" bu komut benim bilgisayarın klavyesindeki ışıkları değiştirmeye yarıyor ben kapata ayarladım ayarlarından internette araştırdım ama bulamadım. Siz yardım edebilirmisiniz?

Düzenleme: komut ayrıca root yetkileri gerektiriyor.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Ben videolarda bir sıkıntı göremedim, sanırım bu şekilde anlaşılmıyor.

Dağıtımdan dağıtıma değişen bir sorun var Windowstan geçince rahatsız ediyor. Şuan KDE üzerinde masaüstü efekti ile çözdüm sayılır. İlginç bir durum ekran kartı sürücülerinin tam olarak stabil çalışmaması can sıkıcı.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Dağıtımdan dağıtıma değişen bir sorun var Windowstan geçince rahatsız ediyor. Şuan KDE üzerinde masaüstü efekti ile çözdüm sayılır. İlginç bir durum ekran kartı sürücülerinin tam olarak stabil çalışmaması can sıkıcı.
ben kde kullanıyorum eskiyken Pantheon masaüstünde oluyordu şimdi olmuyor

• Beğen
Reactions: bud

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Küçük bir sorun var, bilgisayar açılırken bir adet komut çalıştırmak istiyorum, "modprobe tuxedo_keyboard" bu komut benim bilgisayarın klavyesindeki ışıkları değiştirmeye yarıyor ben kapata ayarladım ayarlarından internette araştırdım ama bulamadım. Siz yardım edebilirmisiniz?

Bir çok şekilde yapılabilir, en kolaylarından birisi systemd için bir otomatik modül yükeleme dosyası oluşturmak. Kernel module - ArchWiki

/etc/modules-load.d/ dizini içinde tuxedo.conf isminde bir dosya oluşturun ve dosya içine tuxedo_keyboard modülünü ekleyin.

aynı işlem initramfs ile ya da systemd servisi oluşturularak yapılabilir. ya da systemd için rc.local servisini etkinleştirip, bununla komutu çalıştırırsın.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bir çok şekilde yapılabilir, en kolaylarından birisi systemd için bir otomatik modül yükeleme dosyası oluşturmak. Kernel module - ArchWiki

/etc/modules-load.d/ dizini içinde tuxedo.conf isminde bir dosya oluşturun ve dosya içine tuxedo_keyboard modülünü ekleyin.

aynı işlem initramfs ile ya da systemd servisi oluşturularak yapılabilir. ya da systemd için rc.local servisini etkinleştirip, bununla komutu çalıştırırsın.
Efendim şimdi dediklerinizin hiçbirini anlamadım ustasıda değilim ki ben

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Efendim şimdi dediklerinizin hiçbirini anlamadım ustasıda değilim ki ben

siz şu kısmı uygulayın yukarıdaki kısımda anlaşılmayacak bir şey yok aslında. dosya yöneticisini yönetici hakları ile açıp, yukarıdaki işlemi yapın. ya da aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırmayı deneyin.

Kod:
/bin/bash -c 'echo "tuxedo_keyboard" | sudo tee /etc/modules-load.d/tuxedo.conf'

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Çekirdek güncellemesi yapacağım diye Manjaro'mu bozdum. :(
Kernel yok diyor. Bir tanesini kurup diğerini silmiştim oysa. Yine kıytırık wincortla açtım bilgisayarı el mahkum. Fan sesi YouTube'daki videonun sesini bastırıyor. Ne yapıyor bu sisteme wincort?
Tamiri mümkün değilse yeniden Manjaro Xfce kuracağım en yakın zamanda.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Çekirdek güncellemesi yapacağım diye Manjaro'mu bozdum. :(
Kernel yok diyor. Bir tanesini kurup diğerini silmiştim oysa. Yine kıytırık wincortla açtım bilgisayarı el mahkum. Fan sesi YouTube'daki videonun sesini bastırıyor. Ne yapıyor bu sisteme wincort?
Tamiri mümkün değilse yeniden Manjaro Xfce kuracağım en yakın zamanda.
Manjaro Openbox indirip ısrarla 2 hafta kullanırsan, diğer tüm seçenekleri geride bırakabileceğini düşünüyorum.

Şu paketi yükleyip bilgisayarı yeniden başlat:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hocam manjaro kurmanıza gerek yok bence, Arch'a geçin direk hem "btw i use arch" diyebilirsiniz hem de dağıtımların içinden çıkan takvim uygulamasının bilgisayarınızın bostayken çalışmasını önlemiş olursunuz.

Kurması kolay zaten telefonu Arch'a takın USB hotspot u açın sonra şu komutları yazın

ls /sys/class/net
dhcpcd (telefonunuzun interfacesi)

ondan sonra

wget archfi.sf.net/archfi
sh archfi

zaten Türkçe dili ve ingilizce dili var kurulumun sonunda bir de archde var onlanda xorg den Nvidia proprietary sürücülerine kadar masaüstünden yardımcı araçlara kadar kurabilirsiniz

proje artık güncelleme almıyor fakat çalışıyor ben böyle kurulum yaptım.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Kullandığınız dağıtımların arayüzü, pencereleri Windows kadar akıcı mı yoksa farkı hissettiriyor mu?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kullandığınız dağıtımların arayüzü, pencereleri Windows kadar akıcı mı yoksa farkı hissettiriyor mu?
Windows akıcı mı? :D
Manjaro ondan bin kat daha hızlıdır. Arkaplanda zibilyon tane şey çalışmıyor en azından.
Elime bir bellek geçse en kısa sürede kuracağım Manjaro'yu. Bu sefer Openbox deneyeceğim. :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Windows akıcı mı? :D
Manjaro ondan bin kat daha hızlıdır. Arkaplanda zibilyon tane şey çalışmıyor en azından.
Elime bir bellek geçse en kısa sürede kuracağım Manjaro'yu. Bu sefer Openbox deneyeceğim. :)

Bir sürü dağıtım ve masaüstü ortamı denedim Windowsun arayüz akıcılığını elde edemedim. Akıcılıktan kastım sadece pencereleri hareket ettirirken köşelerinden tutup boyutlandırırken vesaire. Yırtılma değil ama garip bir lag var diyebilirim bende. Özellikle tarayıcı pencereleri çok vasat çalışıyor.