Bu konuyu okuyanlar

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bizim bu pardus ne durumda? Bir ara çok cıngırdak çıkartıyorlardı şöyle yerliyiz şöyle süperiz böyle düzeriz diye.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Maalesef bu tartisma konusu Pardusu yipratip bitirmek için bilinçli cikarilmis suni bir gündemdi nitekim ABDye yapılan silikon vadisi ziyareti sonrasinda distribütörluk ve kar payi alan birtakim kimseler Pardus'un varligindan ve buyuyup tum devlet kurumlarına yayilma potansiyelinden endise duyuyorlardi, en guclu oldugu ve populerlik sıralamasında ilk 30a girdigi, dodeimodan 9 puan aldigi(bu puanı alan çoğu dagitim iki yil icerisinde populerlikte ilk 10a girdi hatta cogu ilk 5e girdi) gelistiriciler birer ikiser surgun edildi, ekipteki kalan pek az kisi isleri yetistiremeyince ipi cekildi, su an Debian tabanli olaral hayatina devam ediyor, Pardusun ipi cekildigi yil baslayan ve Pardusun Pisi altyapisini devralan Cin yapimi Solus ise su an en popüler 7. dağıtım

Solus, Çin menşeli mi? Ben mi yanlış anladım?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Maalesef bu tartisma konusu Pardusu yipratip bitirmek için bilinçli cikarilmis suni bir gündemdi nitekim ABDye yapılan silikon vadisi ziyareti sonrasinda distribütörluk ve kar payi alan birtakim kimseler Pardus'un varligindan ve buyuyup tum devlet kurumlarına yayilma potansiyelinden endise duyuyorlardi, en guclu oldugu ve populerlik sıralamasında ilk 30a girdigi, dodeimodan 9 puan aldigi(bu puanı alan çoğu dagitim iki yil icerisinde populerlikte ilk 10a girdi hatta cogu ilk 5e girdi) gelistiriciler birer ikiser surgun edildi, ekipteki kalan pek az kisi isleri yetistiremeyince ipi cekildi, su an Debian tabanli olaral hayatina devam ediyor, Pardusun ipi cekildigi yil baslayan ve Pardusun Pisi altyapisini devralan Cin yapimi Solus ise su an en popüler 7. dağıtım
Sürgün edildi derken kim sürgün ediyor? Para babaları devlete mi baskı kuruyor?

M

Murat Burç

SDN Okuru
İsin o kismi siyasete giriyor lakin Pardusa yazik oldu tıpkı devrim arabaları gibi.
İsin milli kismina gelirsek bir anda yuzde yuz milli uretmemiz hem maliyet olarak hem zaman olarak imkansız misal facebook ben dunya devi olacagim diyerek yola cikmadi tam tersi universite ici badit bir websitesi olarak basladi gelise gelise adim adim dunya devi oldu cunku cok buyuk hedefler ile yola cikildiginda olusan o baskidan oturu basarisiz olunma ihtimali cok yuksek, pardus basarili olsaydi bir sonraki asada misal milli compiler projesi baslatilabilirdi, daha sonra compilerlar hakkinda tecrubelenen muhendisler milli islemci projesi baslatirdi bunlarin hepsi zamanla çünkü misal compiler konusunda pismemis bir ekip islemciye girisirse, pismis ekibe oranla basarisiz olma ihtimali cok daha fazladir, projeler basarili oldukca yatirimciya güven verir bu da bir sonraki proje icin kaynak yaratir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yahu ne budgiesi deepin mensesi diyecektim sen de beni sikistirma yaw sen de az degilsin ?
Bizim bşaımızda adam olsaydı. Bunlar olurdu.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Nolursunuz üstüme Linux/Mac OS atın
Çöp işletim sistemi windowsdan bıktım usandım. Bir mikrofon için format atıyorum. Windows sadece lol oynadığım için var.

Büyük konuşmayayım ama eğer lafımdan dönmezsem bir sonraki cihazım mac olacak
Şimdi Windows yanına da Linux yüklemek istiyorum nasıl olur bana yardımcı olun hangi dağıtım iyidir.

Windowsu kesip biçmek istiyorum gerçekten. Beni Windowsa bağlayan tek şey Leauge of legends

linux yüklemekten vazgeçtim bir an üşenme geldi ama hala diyorum. Büyük konuşmayayım ama sonraki cihazım mac oalcak

Son düzenleyen moderatör:
M

Murat Burç

SDN Okuru
<<<
Mikrofon için format atıldığını ilk defa duyuyorum ama ne olursa olsun win çöp bir işletim sistemi.
Harici mikrofonum var. Windows 7'li bilgisayarıma taktıpğımda ses aygıtlarında harici mikrofon olarak gözüküyor. Windows 10'lu laptopa taktığımda gözükmnüyor kısık ses kaydediyor.Driver kaldırıp yükledim. Eski driverleri yükledim formatladım driver kurdum yükledim yine de olmuyor. Ses kaydı alıyorum ama gürültülü ve çok kısık bir ses ağızıma dayamam gerekiyor.

Windows laptop jakını düzgün kontrol edemiyor benim anladığım bu. Çevirici bulduım 3 çizgiyi 2çizgiye çeviren normalde mikrofunun silindir şeklinde pil kullanarak çevirici kullanmadan bu mikrofonun jakını değiştirebiliyor fakat dediğim gibi bu laptotpa kötü bir sonuç veriyor milletin sesi kaymak gibi aynı mikrofon ile bende yok. Mesela milelt aynı ayarla dslra takıyor çatıur çatır ses alıyor. Laptop üzerinden leşi bir ses uğraş da dur.

Çevirici buldum mikrofonlu kulaklığı mikrofon ve kulaklık diye ayıran bir aparak. Mikrofonun elektronik çeviricisini kapattım telefon moduna getirdim yani. Sonra çeviricieye taktım çeviricinin kulaklık çıkışı boşta duruyor mşikrofun çıkışını ise laptopa bağladım. Çok daha yüksek çok daha temiz bir ses alıyorum. Hani bu sorun beni çıldırmta noktasına getiren sorun.

Windowsun bir çok sorunu var. YAvaşlık olsun. Gereksiz fan kontrlü olsun. Aşırı dolu bir işletim sistemi en başta. Windows 7 çok güzeldi. Çatır çutur çalışırdı aşırı tepkiseldi. Ne geldiyse win 10 belasından sonra geldi başlımıza. 3-4 gün ubuntu kullanmıştım. Windows 7 vari bir tepkisellik vardı. Gereksiz animasyonlar uçup kaçan pencereler fantezik bildirimler yok. Aynı win 7 gib sade güzel seri. Belki windows çöp diyemem ama win10 KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE ÇÖP.

Hala aklımın bir kenarında duruyor ubuntu dual bot yapmak. Beni bağlayan tek şey league of legends Onu da 1 ay sonra okul başlayınca tamamıyla bırakıp işime odaklanacağım.

Kullandığım davinci resolve ve audacity programları linuxda var. proteus, dev c++ gibi mühendislik ve yazılım uygulamarlına da ihtiyacım olacak onlara da bakıcam. En kötü ihtimal dual bot kullanır arada windowsa geçerim.

Win10'un en büyük sıkıntısı kaynak kullanımı

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Ben Windows 10 kullanıyorum ve memnunum. Senin sorunun, donanımının desteklenmemesi. Adamlar yeni cihaz satmak istiyor. Eski donanımları desteklerse Microsoft, iş ortakları ile takışır. En iyisi Linux kur. Acemiler için LinuxMint iyi gider.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben Windows 10 kullanıyorum ve memnunum. Senin sorunun, donanımının desteklenmemesi. Adamlar yeni cihaz satmak istiyor. Eski donanımları desteklerse Microsoft, iş ortakları ile takışır. En iyisi Linux kur. Acemiler için LinuxMint iyi gider.
Windows 7 Pro , AMD Athlon X3 450 işlemci destekliyorda
Windows 10 Education, İ7 7700 HQ mu desteklemiyor?

Win7'linin anakartı çok eski bir (en az 10 sene) Gigabyte MT86 koduyla başlayan bir anakart. Win10'luda Dell modelini bilmedğim bir anakartı var muhtemelen dellin 2018 çıkışlı G serisi laptoplarında da bu anakart var kendi bilgisayarım da tanılalaı 2.5 sene oldu en fazla

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Yenisini satmak istiyorlar dedim ya. Kullanılamasın, yeni modeli alınsın. Kapitalizm bu.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Lİnux Mint'i kurmadan, Dvd'den yada Flash bellekten de önce deneyebilirsin.

Yeterince israrlımıyım ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
ZorinOS Ultimate v15 sürümü, Windows başlangıç düzeninden çok daha iyi bir deneyim sunuyor.

Kod:
https://media.giphy.com/media/QvevsmZwTK3NHH6Yut/giphy.gif

Windows 10 Home: $139.00
Windows 10 Pro: $199.99
Zorin OS 15 Ultimate: $39

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bedavaya bir sürü dağıtım var. Ve de çok iyi olanları var.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Araştırarak/Uğraşarak farklı dağıtımlarda pek çok şeyi ekleyebilirsiniz, özelleştirebilirsiniz ancak bu dağıtım sürümünde pek çok şey hazır; ofis, oyun, program vesaire en çok ihtiyaç duyulabilecek bileşenler sürüme entegre edilmiş, zengin masaüstü ortamı seçenekleri var, bilgisayarınızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. (macOS düzeni, Windows düzeni, dokunmatik düzen, Windows klasik düzen, Gnome 3 düzeni, Ubuntu düzeni arasındaki geçişleri kolayca yapabilirsiniz) Bu açıdan Zorin OS 15 Ultimate en iyi masaüstü ortamı olan GNU/Linux dağıtımlarından biri. İlla ki para alınarak bir sistem kullanılacaksa, Windows 10'a iyi bir alternatiftir, bence.

zorinos.png

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Araştırarak/Uğraşarak farklı dağıtımlarda pek çok şeyi ekleyebilirsiniz, özelleştirebilirsiniz ancak bu dağıtım sürümünde pek çok şey hazır; ofis, oyun, program vesaire en çok ihtiyaç duyulabilecek bileşenler sürüme entegre edilmiş, zengin masaüstü ortamı seçenekleri var, bilgisayarınızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. (macOS düzeni, Windows düzeni, dokunmatik düzen, Windows klasik düzen, Gnome 3 düzeni, Ubuntu düzeni arasındaki geçişleri kolayca yapabilirsiniz) Bu açıdan Zorin OS 15 Ultimate en iyi masaüstü ortamı olan GNU/Linux dağıtımlarından biri. İlla ki para alınarak bir sistem kullanılacaksa, Windows 10'a iyi bir alternatiftir, bence.

diyenler olmuş yıllar yıllar önce

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
diyenler olmuş yıllar yıllar önce
En düşük:
· 700 MHz işlemci;
· En az 256 MB RAM;
· 6 GB HDD boşluğu;
· DVD okuyucu veya USB bağlantısı;
· 640x480 çözünürlük sağlayabilen ekran kartı

Tavsiye edilen:
· 1 GHz işlemci;
· En az 512 MB RAM;
· 10 GB HDD boşluğu;
· DVD okuyucu veya USB bağlantısı;
· 1024x768 çözünürlük sağlayabilen ekran;
· İnternet bağlantısı
Zorin OS Lite ve Education Lite
CPU: 700 MHz Single Core - 64-bit veya 32-bit
RAM: 512 MB
Sabit disk: 8 GB
Ekran çözünürlüğü: 640 × 480

Zorin OS Ultimate, Education ve Core
CPU: 1 GHz Dual Core - 64-bit
RAM: 2 GB
Sabit disk: 10 GB (Core & Education) veya 20 GB (Ultimate)
Ekran çözünürlüğü: 800 × 600

Geçen dokuz senede ve 3.0 sürümünün üzerine çıkarılan on iki sürümden sonra, sistem gereksinimleri hemen hemen aynı, yalnız ürün yelpazesi değişmiş sanırım. Geliştirilen bazı özellikler şimdi ücretli kategorisinde olmalı.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Richard Stallman gibi bir efsane nasıl boyle bir hatalar zinciri yapti ve FSF ile MIT'den istifa etmek durumunda kaldi, anlamak zor.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258

Zorla tekrar manjaro geri dönüş yaptıracaklar. :)

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Vay be! bu sevilesi bir özellik olacak Manjaro için.