Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Manjaro bir miktar geri adım attı.
Gelen tepkiler üzerine artık varsayılan olarak zorlamak yerine kurulumda seçimli yapmayı düşünüyorlarmış.
1564865957046.png

Lakin yine de beni yüzde yüz tatmin etmedi çünkü iki tane office'in olması indireceğimiz iso boyutunu şişirecek ve resimde de görüldüğü üzere FreeOffice daha iyi bir çözüm olarak tanıtılmış lakin hem ücretsiz versiyonu LibreOffice'e göre kat kat kötü hem de kapalı kaynak olduğu bahsedilmemiş.
Daha önce belirttiğim gibi eğer illa alternatif aranıyorsa OnlyOffice çok daha iyi bir alternatif çünkü hem açık kaynak hem de ücretsiz versiyonundaki özellikler daha fazla.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
office proğramı için manjaro gibi bi dağıtım dan vazgeçile biliyorsa kendilerine kalmış
varsayılan gelince sistemin kararlılığı bozulacaksa tabi ki bırak varsayılanı hiç eklenmesin
kendi adıma konuşuyorum genelde office programları windows da hallederim ama manjaro da işim varsa yani elimin altında manjaro varsa çok zor değil libreoffice kurmak bu kadar büyütülmemeli bence @Ufuk abinin dediği gibi

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu biraz da Linux'u nasil gordugunuze bağlı.
Linux'u sadece Windows'a veya Mac'e rakip isletim sistemi olarak goruyorsaniz, evet.
Lakin Linux'u ayni zamanda en geniş kapsamda özgür yazilim, biraz daha dar kapsamda teknik kisimdaki yansimasi acik kaynak kodlari felsefesine de deger veriyorsaniz, hayir, cunku bu karar bariz sekilde bu kisim ile celismekte ve hatta zarar vermekte.
Kendi resmi yabanci forumunda ve redditte bu konu ole ilgili insanların yogun tepkilerine sevindim cunku demek ki insanlar sadece Linux'u alternatif bir isletim sistemi olarak gormekten cok altinda yatan felsefe ve ideale de buyuk onem verdigini gösteriyor.
Konu aslında uzun, bir ara irdelerim cunku telefondan yazmak zor ?

Reaksiyon puanı
191
FreeBSD'de kalmak isterdim fakat tarayıcılarda sandbox olmaması, ASLR'in FBSD 13'de daha yeni eklenecek olması gibi sebeplerden dolayı vazgeçtim. Tarayıcıyı jail içinde çalıştırmak isterdim fakat biraz fazla karmaşık olduğu için yapamadım.
Fedora'da nedense kurulumda bir tane, toplamda 3 tane bug yedim daha ilk saatten :D
Arch yükledim onun yerine.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Açıkçası pek cesaret edebileceklerini sanmıyorum çünkü yanlış hatırlamıyorsam bu tür örnekler geçmişte de oldu. Projenin geliştirilmesi sonlandırılmasa bile bence bir miktar kullanıcı kaybedeceklerdir. Sanırım bazıları böyle bir adım atılırsa 5 yıla kadar "Manjaro" diye bir şey kalmayacağını düşünüyor ancak bence bu büyük bir tahmin.

Antergos iyidi hoştu, geliştirilmesi neden durduruldu acaba?

Açıkçası dağıtımı beğensem de kurulum aracı sorun çıkartabiliyordu.

Gelen tepkiler üzerine artık varsayılan olarak zorlamak yerine kurulumda seçimli yapmayı düşünüyorlarmış.
Ekli dosyayı görüntüle 76230
Lakin yine de beni yüzde yüz tatmin etmedi çünkü iki tane office'in olması indireceğimiz iso boyutunu şişirecek ve resimde de görüldüğü üzere FreeOffice daha iyi bir çözüm olarak tanıtılmış lakin hem ücretsiz versiyonu LibreOffice'e göre kat kat kötü hem de kapalı kaynak olduğu bahsedilmemiş.
Daha önce belirttiğim gibi eğer illa alternatif aranıyorsa OnlyOffice çok daha iyi bir alternatif çünkü hem açık kaynak hem de ücretsiz versiyonundaki özellikler daha fazla.

Ben geri adım atabileceklerini söylemiştim ve gördüğüm kadarıyla kısmen de olsa geri adım atmışlar. Ek olarak gördüğüm kadarıyla ONLYOFFICE tam olarak özgür yazılım felsefesini savunmuyor.

office proğramı için manjaro gibi bi dağıtım dan vazgeçile biliyorsa kendilerine kalmış
varsayılan gelince sistemin kararlılığı bozulacaksa tabi ki bırak varsayılanı hiç eklenmesin
kendi adıma konuşuyorum genelde office programları windows da hallederim ama manjaro da işim varsa yani elimin altında manjaro varsa çok zor değil libreoffice kurmak bu kadar büyütülmemeli bence @Ufuk abinin dediği gibi

Son kullanıcı olarak haklı olabilirsin ancak yapılan davranışlar belirli şeyleri yansıtırlar. Varsayılan yazılımın değiştirilmesi bence özgür yazılım felsefesinin pek önemsenilmediğinin göstergesidir.

Bu biraz da Linux'u nasil gordugunuze bağlı.
Linux'u sadece Windows'a veya Mac'e rakip isletim sistemi olarak goruyorsaniz, evet.
Lakin Linux'u ayni zamanda en geniş kapsamda özgür yazilim, biraz daha dar kapsamda teknik kisimdaki yansimasi acik kaynak kodlari felsefesine de deger veriyorsaniz, hayir, cunku bu karar bariz sekilde bu kisim ile celismekte ve hatta zarar vermekte.
Kendi resmi yabanci forumunda ve redditte bu konu ole ilgili insanların yogun tepkilerine sevindim cunku demek ki insanlar sadece Linux'u alternatif bir isletim sistemi olarak gormekten cok altinda yatan felsefe ve ideale de buyuk onem verdigini gösteriyor.
Konu aslında uzun, bir ara irdelerim cunku telefondan yazmak zor ?

Özgür yazılım ile açık kaynak arasında da bazı farklılıklar var. Açık kaynak, etik konulara pek önem vermeme eğiliminde olabiliyor. Özgür yazılım felsefesi bence bu tür konulara daha önem veriyor.

FreeBSD'de kalmak isterdim fakat tarayıcılarda sandbox olmaması, ASLR'in FBSD 13'de daha yeni eklenecek olması gibi sebeplerden dolayı vazgeçtim. Tarayıcıyı jail içinde çalıştırmak isterdim fakat biraz fazla karmaşık olduğu için yapamadım.
Fedora'da nedense kurulumda bir tane, toplamda 3 tane bug yedim daha ilk saatten :D
Arch yükledim onun yerine.

Fedora 29 Cinnamon'u sorunsuz bir şekilde kurmuştum. Fedora 30'a da sorunsuz bir şekilde güncellendi ancak bugün kurduğum Cinnamon'a gelen 4.2.3 güncellemesi sonrasında Cinnamon'da tüm ayarları varsayılana döndürmek zorunda kaldım çünkü hata veriyordu ve panel istediğim şekilde çalışmıyordu. Umarım bazı sorunları çözmüşlerdir.

Sonu bu şekilde biten çok sayıda film izledim

Arch GNU/Linux bazı kullanıcıları zorlayabilse de bence de iyi bir dağıtımdır.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ekli dosyayı görüntüle 76230

Ekleme gereği duyuyorum: Umarım kullanıcılara olayı biraz da olsa unutturmak veya normalleştirmek için yapmamışlardır. Bu yüzden en azından seçeneğin bu şekilde kalması gerektiğini düşünüyorum.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Son kullanıcı olarak haklı olabilirsin ancak yapılan davranışlar belirli şeyleri yansıtırlar. Varsayılan yazılımın değiştirilmesi bence özgür yazılım felsefesinin pek önemsenilmediğinin göstergesidir.
Adı üstünde özgür yazılım değil mi sonuçta isteyen istediği yazılımı kurabilir bence çok saçma bi program bi yazılım varsayılan değil diye o distrodan vazgeçilmemeli son kullanıcı da olsan bu işlede uğraşıyo olsan bence manjaro gibi bi dağıtım dan vazgeçilmemeli

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Adı üstünde özgür yazılım değil mi sonuçta isteyen istediği yazılımı kurabilir bence çok saçma bi program bi yazılım varsayılan değil diye o distrodan vazgeçilmemeli son kullanıcı da olsan bu işlede uğraşıyo olsan bence manjaro gibi bi dağıtım dan vazgeçilmemeli

Yaptıkları davranışlar konu hakkındaki düşüncelerini gösterebilir. Özgür bir yazılım yerine önemsiz nedenlerle sahipli bir yazılımı varsayılan yazılım yapmak bence özgür yazılım felsefesini benimsemediklerini gösterir. Bir dağıtım eğer kullanıcıların özgürlüğüne saygı duyuyorsa bence mümkün olabildiğince özgür yazılım ile gelmelidir. Kısacası dağıtımlar genel olarak özgür olmayan yazılımı değil, özgür yazılımı teşvik etmelidir. Burada bence tam tersi bir durum var.

Bazı GNU/Linux dağıtımları da bu konuyu önemsediklerini belirterek kullanıcılarından mümkün olabildiğince özgür yazılım veya bazenleri kendi terimleriyle "açık kaynak" -"özgür yazılım" ile "açık kaynak" arasında bazı farklılıklar vardır- yazılım kullanmalarını ister.

Bu tür özgür olmayan yazılımlar gelecekte normal hâle gelirse özgür yazılımı benimseyen kullanıcılar gelecekte tamamı özgür bir yazılım bulmakta zorlanabilirler.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ozgur yazilimin ne oldugunu biraz yanlış anlamış birtakim gorece yeni arkadaşlar var.
Ozgur yazilim demek serbest meslek demek degil ya da kim ne istiyorsa onu yapsin demek degil.
Oncelikle Turkce anlatimiyla tanimi su

Ozgur yazilimin korunmasi adına tavsiye edilen durum bir ozgur yazilim projesinin ancak başka bir ozgur yazilim projesi icerisinde kullanimina izin verilmesidir, bu sayede özgür olmayan yazılımlarin özgür yazilimlara ait kaynak kodlarini alip kendi gucune guc katip ozgur bir yazilimi ise tabiri caizse somurmesi onlenilir.
Lakin bu durum pratikte uygulanmasi su an için cok zor oldugundan(ileride ozgur yazilimlar guclenip piyasaya buyuk oranda hakim oldugunda mumkun olabilir) komitelerin genel gorusu, ozgur yazilim projelerinin ancak o isi, o kaliteye denk yapan bir ozgur yazilim bulunmadigi takdirde ozgur olmayan bir yazilimi kullanması veya ona (biraz da mecburiyeten) destek vermesidir.

Yeri gelmişken ben de alışkanlıktan bunu cok yapıyorum ama acik kaynak kodu demek ozgur yazilim demek değildir, acik kaynak kodlu olmak ozgur yazilimin sadece bir parcasidir, ozgur yazilim daha kapsamlı bir kavramdır, misal adam kaynak kodlarini acar ama sizin kendi ihtiyaclariniza gore degistirip duzeltmenize izin vermezse özgür yazilim olmaz.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ozgur yazilimin ne oldugunu biraz yanlış anlamış birtakim gorece yeni arkadaşlar var.
Ozgur yazilim demek serbest meslek demek degil ya da kim ne istiyorsa onu yapsin demek degil.
Oncelikle Turkce anlatimiyla tanimi su

Ozgur yazilimin korunmasi adına tavsiye edilen durum bir ozgur yazilim projesinin ancak başka bir ozgur yazilim projesi icerisinde kullanimina izin verilmesidir, bu sayede özgür olmayan yazılımlarin özgür yazilimlara ait kaynak kodlarini alip kendi gucune guc katip ozgur bir yazilimi ise tabiri caizse somurmesi onlenilir.
Lakin bu durum pratikte uygulanmasi su an için cok zor oldugundan(ileride ozgur yazilimlar guclenip piyasaya buyuk oranda hakim oldugunda mumkun olabilir) komitelerin genel gorusu, ozgur yazilim projelerinin ancak o isi, o kaliteye denk yapan bir ozgur yazilim bulunmadigi takdirde ozgur olmayan bir yazilimi kullanması veya ona (biraz da mecburiyeten) destek vermesidir.

Yeri gelmişken ben de alışkanlıktan bunu cok yapıyorum ama acik kaynak kodu demek ozgur yazilim demek değildir, acik kaynak kodlu olmak ozgur yazilimin sadece bir parcasidir, ozgur yazilim daha kapsamlı bir kavramdır, misal adam kaynak kodlarini acar ama sizin kendi ihtiyaclariniza gore degistirip duzeltmenize izin vermezse özgür yazilim olmaz.

Açıkçası son paragrafta bahsedilen tanım da açık kaynağa göre bayağı esnek kalıyor. Bence konuya biraz daha netlik getirmek için GNU'nun yazısının bağlantısını paylaşmak daha doğru olacak.

Why Open Source Misses the Point of Free Software - GNU Project - Free Software Foundation

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Chrome Color olması gerekiyor..

Chrome Colors
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok daha iyi olabilir düşüncesindeyim. Ancak bir kaç daha değişiklik var kafamda. SF Mono ekleyebilirsem, tadından yenmeyecek sanırım.

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
SF Mono ekleyebilirsem, tadından yenmeyecek sanırım.
AUR:

Ekran görüntüsü_2019-08-21_22-02-37.png

Ekran görüntüsü_2019-08-21_22-05-34.png

@Ufuk
Chrome niyetine :)
AUR (en) - vivaldi
AUR (en) - vivaldi-codecs-ffmpeg-extra-bin

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ölen Linuxler ile birlikte DistroWatch sitesine 2001 yılından beri 850'yi aşkın Linux dağıtımı kayıt yapmış