Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bazı insanlara da kilo bu kadar yakışmaz, bu kadar çirkin hale getirir, bu kadar geek, nerd, hacker bir tipten pavyoncu iş adamı tipine mi döndürür. :(
En ünlü hackerlardan Kevin Mitnick
mitnick_color2.jpg

Şimdiki hali
Kevin-Mitnick-speaker-keynote-hacker-940x660.jpg

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Eos da üst bar'a renk veremeyiz değilmi şu anki hali şeffaf

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bazen diyorum şurada Lİnux cular arası en güzel masaüstü yarışması yapsak katılım nasıl olur. Düşünüyoruz az olur diye vazgeciyoruz ne dersiniz.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar Linux bölümüne konu açtım ama bir de buraya yazayım ses yok bir kere kapattım köklü gitti ne yaptıysam olmadı!

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Alsamixeri bir miktar biliyorum zaten ama detaylı olarak değil. @ConfickerBelasi

---- Mesajlar birleştirildi ----

Dün bayağı bir araştırma yaptım uğraştım şimdi ise gayet iyi sağol yine de. ;) @ConfickerBelasi

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Önceden iki sefer indirdim, kuramadım; bu sefer deneyeceğim inşallah. :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Mint'i daha önceden kullanmıştım. MX'i hiç deneyemedim, kurmaya fırsat bulamadım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Değerlendirme alabilir miyiz ?
En baştan yazmak gerekirse, dosya kalıbını indirmede, sistemi kurmada ve güncelleştirmelerinde herhangi bir sıkıntı olmadı; baştan sona (nedense) "sisteme hakimim" diye bir güven oluşturuyor insanda; sanırım bu, sistemin ara yüzünün anlaşılır ve kolay olmasından ve kararlılığından ileri geliyor. Yalnız kurulumda bölge ayarları doğru, klavye modeli ve düzeni Türkçe olmasına karşın Q klavyede Türkçe karakterlerde sorun oldu, ayarlardan keyboard layout/variants klavyeyi yeniden ayarlamak gerekiyor. Bu da zaten basit bir şekilde yapılabiliyor. Gerek duyulan ayar ve uygulamalara kolayca erişiliyor. MX Linux, Xfce masaüstü ortamı ile geliyor (Mint ve Xubuntu gibi ama özelleştirmeleri nispeten daha çok). Az kaynak kullanımı ile düşük hızlardaki cihazlar için ideal diyebilirim, kişiselleştirilebilirliği KDE neon kadar olmasa da beğenimi kazandı. (Son sürüm olmayan) v6.0.1.1 olan LibreOffice'de herhangi bir güncelleme görünmüyordu, bu sürümü kaldırıp web sayfasındaki 6.2.3.2 sürümünü indirip manuel olarak yükledim. Garip bir şekilde kasmalar oldu, sanırım tam uyumlu değil, bu durumda varsayılan olarak kurulu ve güncelleştirme almamış olan paketleri manuel olarak yükseltmemek gerekiyor. VMware üzerine kurulu bu sanal sistemin gerçek donanım üzerinde daha iyi bir performans sunacağı şüphe getirmez.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
En baştan yazmak gerekirse, dosya kalıbını indirmede, sistemi kurmada ve güncelleştirmelerinde herhangi bir sıkıntı olmadı; baştan sona (nedense) "sisteme hakimim" diye bir güven oluşturuyor insanda; sanırım bu, sistemin ara yüzünün anlaşılır ve kolay olmasından ve kararlılığından ileri geliyor. Yalnız kurulumda bölge ayarları doğru, klavye modeli ve düzeni Türkçe olmasına karşın Q klavyede Türkçe karakterlerde sorun oldu, ayarlardan keyboard layout/variants klavyeyi yeniden ayarlamak gerekiyor. Bu da zaten basit bir şekilde yapılabiliyor. Gerek duyulan ayar ve uygulamalara kolayca erişiliyor. MX Linux, Xfce masaüstü ortamı ile geliyor (Mint ve Xubuntu gibi ama özelleştirmeleri nispeten daha çok) az kaynak kullanımı ile düşük hızlardaki cihazlar için ideal diyebilirim, kişiselleştirilebilirliği KDE neon kadar olmasa da beğenimi kazandı. (Son sürüm olmayan) v6.0.1.1 olan LibreOffice'de herhangi bir güncelleme görünmüyordu, bu sürümü kaldırıp web sayfasındaki 6.2.3.2 sürümünü indirip manuel olarak yükledim. Garip bir şekilde kasmalar oldu, sanırım tam uyumlu değil, bu durumda varsayılan olarak kurulu ve güncelleştirme almamış olan paketleri manuel olarak yükseltmemek gerekiyor. VMware üzerine kurulu bu sanal sistemin gerçek donanım üzerinde daha iyi bir performans sunacağı şüphe getirmez.
Güncel sürüm istiyorsanız bence yuvarlanan dağıtımları veya güncelliğe yakın olan dağıtımları seçmelisiniz.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Gerek duyulan ayar ve uygulamalara kolayca erişiliyor. MX Linux, Xfce masaüstü ortamı ile geliyor (Mint ve Xubuntu gibi ama özelleştirmeleri nispeten daha çok). Az kaynak kullanımı ile düşük hızlardaki cihazlar için ideal diyebilirim, kişiselleştirilebilirliği KDE neon kadar olmasa da beğenimi kazandı.
Aynen geçerli :)

Deneyeceğim abi :).
Özellikle Voyager Gamers |: Voyager GS 18.04 LTS – Gamers

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Güncel sürüm istiyorsanız bence yuvarlanan dağıtımları veya güncelliğe yakın olan dağıtımları seçmelisiniz.
Kullanıcı deneyimlerinde: "Önemli uygulamalar topluluk tarafından düzenli olarak güncellenir", denilmiş. Bkz. LibreOffice demek ki önemlilerden değilmiş. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Kullanıcı deneyimlerinde: "Önemli uygulamalar topluluk tarafından düzenli olarak güncellenir", denilmiş. Bkz. LibreOffice demek ki önemlilerden değilmiş. :D
Bildiğim kadarıyla bahsedilen dağıtım, Debian GNU+Linux tabanlı. Debian GNU+Linux, sunucularda da kullanılabildiği için genellikle eski paketleri barındırır. Ben en son yüklediğimde bazı paketleri Debian GNU+Linux'a daha yeniydi. Buna LibreOffice de dâhil olabilir. Ek olarak Debian GNU+Linux'tan kullanıcının hemen fark edemeyebileceği farklılıkları var.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bildiğim kadarıyla bahsedilen dağıtım, Debian GNU+Linux tabanlı. Debian GNU+Linux, sunucularda da kullanılabildiği için genellikle eski paketleri barındırır. Ben en son yüklediğimde bazı paketleri Debian GNU+Linux'a daha yeniydi. Buna LibreOffice de dâhil olabilir. Ek olarak Debian GNU+Linux'tan kullanıcının hemen fark edemeyebileceği farklılıkları var.
Mevcut sürümü kaldırmıştım, LibreOffice'in sitesindeki Linux x64 (deb) paketini indirip kurmuştum. Ofisin açılışı yaklaşık 1 dk. sürüyor. :)
8 Nisan'da çıkan 18.2 sürümünün hala 15 Şubatta çıkan LibreOffice ile devam etmesi de garip.
Muhtemelen bunu kaldırıp 6.0.1.1'i indirip baştan kurarım.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Mevcut sürümü kaldırmıştım, LibreOffice'in sitesindeki Linux x64 (deb) paketini indirip kurmuştum. Ofisin açılışı yaklaşık 1 dk. sürüyor. :)
8 Nisan'da çıkan 18.2 sürümünün hala 15 Şubatta çıkan LibreOffice ile devam etmesi de garip.
Muhtemelen bunu kaldırıp 6.0.1.1'i indirip baştan kurarım.
Tahminimce paketlere düzenli olarak bakan birileri vardır. Gördüğüm kadarıyla Debian GNU+Linux'ta LibreOffice paketi daha eski. Bence güncel sürümle depodaki sürüm arasında fazla bir fark yoktur. Muhtemelen bazı işleri Debian GNU+Linux'a göre biraz daha farklı yapmak zorunda kalacaksın.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Tahminimce paketlere düzenli olarak bakan birileri vardır. Gördüğüm kadarıyla Debian GNU+Linux'ta LibreOffice paketi daha eski. Bence güncel sürümle depodaki sürüm arasında fazla bir fark yoktur. Muhtemelen bazı işleri Debian GNU+Linux'a göre biraz daha farklı yapmak zorunda kalacaksın.
Tabii ki vardır.
MX'in geçmiş bir sürümüne ilişkin bir inceleme videosunda paketlerin güncelliğine dikkat çekiliyordu, ofisteki bu durumu görünce garipsedim.
Güncellemeleri denetlemek, en son sürümü kullanıyor olmak tamamen (Windows'tan gelen) bir alışkanlık;
aslında MX forumlarına ve sürüm notlarına (blog bildirim) göz gezdirmek lazım. Bu dağıtıma oldukça yeniyim. Dün bir bugün iki; ama bir XP havası var sanki. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Tabii ki vardır.
MX'in geçmiş bir sürümüne ilişkin bir inceleme videosunda paketlerin güncelliğine dikkat çekiliyordu, ofisteki bu durumu görünce garipsedim.
Güncellemeleri denetlemek, en son sürümü kullanıyor olmak tamamen (Windows'tan gelen) bir alışkanlık;
aslında MX forumlarına ve sürüm notlarına (blog bildirim) göz gezdirmek lazım. Bu dağıtıma oldukça yeniyim. Dün bir bugün iki. :)
Eski sürüm olması her zaman güvenlik açığı oluşturmayabilir. Kullanıcılar, biraz kararlılık da bekliyorlar. Öyle büyük bir farklılık yok ancak bildiğim kadarıyla systemd kullanmıyor. Belki bu, önemli bir farklılık olabilir.