Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çok Cinnamon kullanmadım, yani oturup şöyle böyle hakkını vererek hiç kullanmadım. En son kurdum, o zaman henüz sadece Gnome 2'nin devamı olan Mate ve KDE 4'ün yanında çok öyle aman aman bir şeymiş gibi gelmedi. Bana çok yavan görünmüştü, sonra gidip KDE 4 kurmuştum zannederim.
Bir süre ben heves yaptım ama yok yea. Bize gitmiy. Zaten bizim DNA'mızda Cinnamon kullanacak göz yöoogg. Kodumuz bozuk :tearsofjoy:
Kaynak: https://youtu.be/G1P-_yi9T4s?t=2m37s

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Çok Cinnamon kullanmadım, yani oturup şöyle böyle hakkını vererek hiç kullanmadım. En son kurdum, o zaman henüz sadece Gnome 2'nin devamı olan Mate ve KDE 4'ün yanında çok öyle aman aman bir şeymiş gibi gelmedi. Bana çok yavan görünmüştü, sonra gidip KDE 4 kurmuştum zannederim.
Ben de Cinnamon'u çok kullandığımı söyleyemem. Ama çöktüğü oluyordu. Linux Mint'te böyle bir şeyin olmasını pek olumlu bulmadım açıkçası.
Bu arada Linux Mint 17.3 Mate'ten sonrasında 18.1 Mate kurmuştum. RAM kullanımı artmıştı ve yeni gelen ahım şahım bir özellik yoktu bana göre. Ben de o zamandan beri Linux Mint kullanmıyorum. :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kernel 4.15 ile göz yaşlarım dindi YUPPİİİ ! Bugünü Linux bayramı ilan ediyorum arkadaşlar !

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Netbook'umun herşeyi çalıştı kendisi ile :) Harika ;)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sizin almanıza daha var tabi, sizde bir testten de geçecek daha.
Meltdown ve spectre güncellemeleri gelmiş mi?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Performans darbesi göremedim bu arada :)

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
bende hızlanma niyeyse yok... casper nirvanam yavaşladı...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son zamanlarda genel bir hızlanma var gibi ha? Windows bile bayağı hafiflemiş.
Öyle bir hızlanma varsa bile farkında değilim. Bir ara Windows spectre-meltdown patch'lerini yüklemişti ama yeni güncelleme ile sorunlu güncellemeleri oldukları için onları sildiler. Belki de onun hızlanmasını gördün.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Cinnamon iyiydi bence. Tarçın tadında bir masaüstü ortamı işte. Daha ne istiyorsunuz? :p
Kardeşim tarçın bizim evde dolu, koyuyoruz sıcak suya yanına rezene karanfil mis gibi gidiyor. Ama bilgisayarımda tarçın istemiyorum. Tarçın ve arkadaşlarına ise hiç gitmeyelim. :D Tarçın her şeye gider, Linux'a gitmez.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kardeşim tarçın bizim evde dolu, koyuyoruz sıcak suya yanına rezene karanfil mis gibi gidiyor. Ama bilgisayarımda tarçın istemiyorum. Tarçın ve arkadaşlarına ise hiç gitmeyelim. :D Tarçın her şeye gider, Linux'a gitmez.
Mint ekibi biraz daha kararlı bir masaüstü yazsalardı, işlerini biraz daha ciddiye alsalardı belki favorilerimden olabilirdi...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Mint ekibi biraz daha kararlı bir masaüstü yazsalardı, işlerini biraz daha ciddiye alsalardı belki favorilerimden olabilirdi...
Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım. Cinnamon'un bu kadar tutmasının tek nedeni Gnome 3 faciasıdır, adamlar insanlara öyle leş bir masaüstü verdi ki bütün Linux dünyası ne yapacağını şaşırdı. Ubuntu'nun Unity'ye geçmesinin, Cinnamon ve Mate'in türemesine tek nedeni aha bu Gnome 3'tür. Gerçi o zamanlar KDE de piyasadaki bütün masaüstlerinden daha kararlı ve daha iyidi, ama onlarda KDE 4'ün başında millete başka bir facia yaşattıkları için millet hiç bakmadı. Eğer KDE biraz toplamış olmasaydı, zannederim high end için tek seçenek Cinnamon olurdu. Gnome hala kullanılacak gibi değil çünkü. Hani tamam, kullanması keyifli de bir gün kullanayım bayıyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Daha KDE kararlı olmayı beceremiyorken biraz bunu Cinnamon'dan beklemek pek doğru bir şey değil bence. Cinnamon projesi, 2011 yılında başlamış. KDE ise 1996'da galiba.
Ubuntu'nun Unity'ye geçmesinin, Cinnamon ve Mate'in türemesine tek nedeni aha bu Gnome 3'tür.
Ubuntu, Unity'ye geçti. Ama şimdi tekrar GNOME'a geçmiyor mu?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Daha KDE kararlı olmayı beceremiyorken biraz bunu Cinnamon'dan beklemek pek doğru bir şey değil bence. Cinnamon projesi, 2011 yılında başlamış. KDE ise 1996'da galiba.

Ubuntu, Unity'ye geçti. Ama şimdi tekrar GNOME'a geçmiyor mu?
Şimdi KDE'nin kararsızlığı biraz ekibin kendi tercihi. Hani ben üç ana KDE sürümü gördüm; 3, 4 ve 5. KDE 4 ilk çıktığında korkunç kararsız, KDE 3 ise insanları kendisine hayran bırakacak kadar kararlıydı. Gnome 2'nin bu kadar tutulmasının nedeni KDE 4'tür, Debian KDE 4'ü iki yıl boyunca depoya almadı siz düşünün. Yoksa KDE 4 çıkmadan Gnome 2 kullananlara insanlar salak muamelesi yapıyordu. Şimdi KDE 5 çıktı, ben KDE 4 kullanmaya devam ettim ve KDE 5'e tecrübelerimle oldukça soğuk baktım hep. Anca yeni yeni kullanıyorum, zira adamlar anca façayı düzeltmişler. KDE ekibinin felsefesi şudur, önce özelliği eklerler sonra hatalarıyla ilgilenirler. Ama yeni ana sürümü hatalar tamamen düzelmeden yayınlamazlar. Cinnamon pek öyle değil, ekibi özellik de eklemiyor hata da düzeltmiyor yıllardır aynı hatalar, aynı sorunlar sürüp duruyor. Biz de bunu eleştiriyoruz.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım. Cinnamon'un bu kadar tutmasının tek nedeni Gnome 3 faciasıdır, adamlar insanlara öyle leş bir masaüstü verdi ki bütün Linux dünyası ne yapacağını şaşırdı. Ubuntu'nun Unity'ye geçmesinin, Cinnamon ve Mate'in türemesine tek nedeni aha bu Gnome 3'tür.
Sırf Canonical'a gıcıklık olsun diye Mint kullananlar var :p
Gnome hala kullanılacak gibi değil çünkü. Hani tamam, kullanması keyifli de bir gün kullanayım bayıyor.
Aynı şey GNOME kullanıcısının gözünden KDE için söylenebilir ve daha somut örneklerle :p Misal nesi kullanılabilir gibi değil GNOME'un ? KDE ile ilgili anılarımı ben anlattım :)

Daha KDE kararlı olmayı beceremiyorken biraz bunu Cinnamon'dan beklemek pek doğru bir şey değil bence.
KDE geliştiricileri var olan bug'ları kapatmaktansa yeni özellikleri eklemeyi öncelik edinmiş durumdalar. Bu yüzden durum bu. Unix felsefesi nedir ? Bir program bir işi yapsın, iyi yapsın. KDE takımı baya isviçre çakısı olmaya çalışıyor ve hepsine yetişemiyorlar.

OpenSUSE 13.1 sürümünde ilk kez KDE denedim. Bence hala Leap KDE kullanıcısının en iyi dağıtımıdır :)
Hani KDE kullanıcısına tek lafım şu olurdu. Ya OpenSUSE'ye geç yada eve git :p Çünkü başka hiçbir dağıtım sana o mükemmel KDE deneyimini veremeyecek.

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sırf Canonical'a gıcıklık olsun diye Mint kullananlar var :p

Aynı şey GNOME kullanıcısının gözünden KDE için söylenebilir ve daha somut örneklerle :p Misal nesi kullanılabilir gibi değil GNOME'un ? KDE ile ilgili anılarımı ben anlattım :)

KDE geliştiricileri var olan bug'ları kapatmaktansa yeni özellikleri eklemeyi öncelik edinmiş durumdalar. Bu yüzden durum bu. Unix felsefesi nedir ? Bir program bir işi yapsın, iyi yapsın. KDE takımı baya isviçre çakısı olmaya çalışıyor ve hepsine yetişemiyorlar.
Gnome'un kullanım şekili biraz sorunlu. Hani çok özelleştirmeye, en azından kullanım şeklini elden geçirmeye özellik vermiyor. Başka bir uygulama? Başlattan seç. Hani tamam güzel ama, fare ile eziyet bu. Üstelik çok fazla efekt çalıştırdığın için donanım da pişiyor. Zira her başlat menüsüne gittiğinde pencereler hareketleniyor, göbek atıyor falanca filanca. KDE'de gnomedan fazla efekt vardır ama sürekli kullanmıyorsun.

Unix felsefesinden anladığım şey her uygulamanın kendi işiyle ilgilenmesiydi, bunu masaüstü kullanıcısına sunamazsın. Masaüstünde konfor sağlamak, kullanıcının işi rahatlasın istiyorsan artık Unix felsefesini aşmak zorundasın. Tamam systemd'nin köpeği değilim ama KDE'nin sistem için bir veritabanı kurması, dosyaları bu veritabanına alması vs bir nebze gerekli işler.

Ha bu arada, ciddi ciddi bu sıralar Opensuse kurmayı düşünüyordum. Yok çevredekilerle beraber takılıyoruz, millet ağlıyor fedoranın sistem çökerten guncellemelerinden.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gnome'un kullanım şekili biraz sorunlu. Hani çok özelleştirmeye, en azından kullanım şeklini elden geçirmeye özellik vermiyor. Başka bir uygulama? Başlattan seç. Hani tamam güzel ama, fare ile eziyet bu.
GNOME aslında klavye ağırlıklı bir arayüzdür ama ? Biraz extension'ları kurcalarsan işine yarayacak, KDE'de alternatifini bulamadığım pek çok şey de bulursun.

Üstelik çok fazla efekt çalıştırdığın için donanım da pişiyor.
Animasyonlar bir tıkla kapatılabilir. Gnome Tweak Tool'da ilk pencerede Animasyonlar'ı etkisizleştir.

Ha bu arada, ciddi ciddi bu sıralar Opensuse kurmayı düşünüyordum. Yok çevredekilerle beraber takılıyoruz, millet ağlıyor fedoranın sistem çökerten guncellemelerinden.
KDE için 2 tane iyi dağıtım var.
1- OpenSUSE
2- Manjaro
3- Hayırlısıyla Solus OS olacak :)

oguzhanq

Asistan
Reaksiyon puanı
94
forumda gördüm canım çekti linux kuruyorum hangisini kursam acep :yum:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
forumda gördüm canım çekti linux kuruyorum hangisini kursam acep :yum:
Sana dünyanın hala neden Linux kullanmadığı da parasıyla Windows lisansı satın aldığını söyleyim mi ? Adamlar senin gibi çıkıyor, "Ben Linux kullanmayı düşünüyorum, ne önerirsiniz yada hangi dağıtımı önerirsiniz" gibi bir soru ile geliyor, 20 kişinin bulunduğu yerde 30 tane dağıtım önerisi alıyor ve bu dağıtım önerilerinde bulunan 20 kişi aralarında kutuplaşıyor, sonunda adamın aklı karışınca "Düşündüm de ben Windows'ta iyiydim yaa" diyor :p Yeni başlayanlar için herkes Linux Mint der. Genel geçer dağıtım o olduğu için onu öneririm onun dışında binlerce dağıtım var. DistroWatch.com adresinden yüzlerce Linux dağıtımı bulabilirsin. Mint'e biraz alıştıktan sonra Mint'in bir şeyini beğenmezsen istediğin şeyi veren başka bir dağıtıma da geçebilirsin. Tabi ileriden bahsediyorum. Şimdilik genel geçer herkes Mint'e eyvallah diyeceği için onu öneriyorum ama yeni başlayanlar için en iyi dağıtım diye bir şey yok, sadece Gentoo, Arch Linux, Slackware gibi zor dağıtımlar var. :p

Abi ne yaptın? Yeni Linux kullanıcılarına ilk olarak Ubuntu, Linux Mint önerirler. Ama sen OpenSuSe yükle diyorsun. :D
OpenSUSE yeni kullanıcının kolaylıkta kullanabileceği bir dağıtımdır.

Son düzenleme:

oguzhanq

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Sana dünyanın hala neden Linux kullanmadığı da parasıyla Windows lisansı satın aldığını söyleyim mi ? Adamlar senin gibi çıkıyor, "Ben Linux kullanmayı düşünüyorum, ne önerirsiniz yada hangi dağıtımı önerirsiniz" gibi bir soru ile geliyor, 20 kişinin bulunduğu yerde 30 tane dağıtım önerisi alıyor ve bu dağıtım önerilerinde bulunan 20 kişi aralarında kutuplaşıyor, sonunda adamın aklı karışınca "Düşündüm de ben Windows'ta iyiydim yaa" diyor :p Yeni başlayanlar için herkes Linux Mint der. Genel geçer dağıtım o olduğu için onu öneririm onun dışında binlerce dağıtım var. DistroWatch.com adresinden yüzlerce Linux dağıtımı bulabilirsin. Mint'e biraz alıştıktan sonra Mint'in bir şeyini beğenmezsen istediğin şeyi veren başka bir dağıtıma da geçebilirsin. Tabi ileriden bahsediyorum. Şimdilik genel geçer herkes Mint'e eyvallah diyeceği için onu öneriyorum ama yeni başlayanlar için en iyi dağıtım diye bir şey yok, sadece Gentoo, Arch Linux, Slackware gibi zor dağıtımlar var. :p
yeni değilim yahu kararsız kaldım sadece ne bu öfke

oguzhanq

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Yazdığımı okumadın değil mi ? :p
evet . zeki insanlarla aynı forumda olmak çok güsel

Yazdığımı hiç okumadan cevap yazdın değil mi ? LOL :tearsofjoy:
ordan bakınca win a para veren biri gibi mi duruyorum ? :D

Yazdığımı hiç okumadan cevap yazdın değil mi ? LOL :tearsofjoy: