Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Mac ve ben :D Oyuncak iOS'lu iPad Pro'yu almayı kendimi zor ikna ettim.:D sonra vazgeçtim artık kalem lazım olacaksa surface veya galaxy book alıcam lazım olmayacaksa monster
Açıkçası ben yeni teknolojiyi pek umursamıyorum :) Ne kadar güçlü kamerası var ? Ne kadar güçlü işlemcisi var ? İşimi göreceği alıyorum ve onun limitleri ile kullanıyorum bilgisayarımı. Bedava vermedikleri sürece 5000TL'lik bir bilgisayar yada 2000TL'ye gelecek/geçecek herhangi bir cihaz alacağımı hiç sanmıyorum :D Elimdekini önce çalıştırmayı denerim. Linux ile böyle tanıştım :) Tablete gelince, sadece ekranı büyütülmüş telefon :p Laptop al daha iyi Windows 10'lu :p

M

Murat Burç

SDN Okuru
Açıkçası ben yeni teknolojiyi pek umursamıyorum :) Ne kadar güçlü kamerası var ? Ne kadar güçlü işlemcisi var ? İşimi göreceği alıyorum ve onun limitleri ile kullanıyorum bilgisayarımı. Bedava vermedikleri sürece 5000TL'lik bir bilgisayar yada 2000TL'ye gelecek/geçecek herhangi bir cihaz alacağımı hiç sanmıyorum :D Elimdekini önce çalıştırmayı denerim. Linux ile böyle tanıştım :) Tablete gelince, sadece ekranı büyütülmüş telefon :p Laptop al daha iyi Windows 10'lu :p
iPad Pro baya güçlü. Surface'ler de güçlü Windows 10'lu ve kalem desteği var üstelik yanında geliyor kalem. İşlemcisi yetecekse bir de istanbul bilişimin garantisine güvenecek olsam Surface alırdım. Yoksa monsterdan başka çare yok.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
iPad Pro baya güçlü. Surface'ler de güçlü Windows 10'lu ve kalem desteği var üstelik yanında geliyor kalem. İşlemcisi yetecekse bir de istanbul bilişimin garantisine güvenecek olsam Surface alırdım. Yoksa monsterdan başka çare yok.
Surface tavsiye etmem. Sorunlu cihazlar.
Consumer Reports: Microsoft Surface is Dead Last for Reliability - Thurrott.com
Apple'da her 10 cihazdan biri, Acer, HP, Asus, Lenovo, Dell markalarında aşağı yukarı her 5 cihazdan biri servise giderken Microsot cihazlarında bu oran her 4 cihazdan birinin bozulmasına kadar düşüyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ona vereceğin paraya gider Macbook alırsın daha iyi. Ekstrem örnek olarak söylüyorum çünkü yakın fiyatlar. Yada hangi markayı seviyorsan :)
Yakın fiyatlarda o fiyata Pro yok Pro'lar çok pahalı bana en fazla 4-4.5K. Öbür Macbook'lardan bvir hayır gelmez. Mac OS mühendsilik programlarını destekliyor muydu?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yakın fiyatlarda o fiyata Pro yok Pro'lar çok pahalı bana en fazla 4-4.5K. Öbür Macbook'lardan bvir hayır gelmez. Mac OS mühendsilik programlarını destekliyor muydu?
Bir kısmını evet ama mühendis Windows kullanmalı. Aynı şeyi oyun geliştiricisi yada oyuncu için de söylerim. Muhasebeci için de söylerim. İşi için spesifik yazılıma ihtiyacı olan herkese söylerim. Çünkü bir platformda düzgün çalışması bir olay, bunu Cross Platform yapmak zor. Yapan çok kaliteli yazılımlar var ama yazılımcılar bu kadar zahmete girmek istemiyorlar haklı olarak ve sadece Windows'ta kararlı çalışacak yazılımlar üretiyorlar çoğunlukla.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux işin aslı alternatif bir teknoloji hareketinin parçasıdır. Ana akım teknolojiye karşı olarak tamamen kontrolünde olan, kandırılamayacağın bir alandır Linux. Hangi donanım güçlü, hangisi uzun süre gider yerine bu cihazı nasıl değerlendirebilirim sorusunu aklına getirir. Android fanısın, Android'in nasıl eğilip bükülebileceğini biliyorsun. Linux ise bunun bir ileri hali olarak tamamen donanıma hakim olmak, hakettiği gibi değerlendirmek üzerine. 2GB ramle Windows'ta oyun oynayamazsın mesela, Linux'ta biraz dişini sıkar 10 mb ram harcayan bir masaüstü ile işine bakarsın. O yüzden eğer Linux ile işini görmek istiyorsan, pahalı donanıma gömülmek yerine gerçekten de işini gören donanıma yönelirsin. Sonuçta ticari bir şirket değil, donanım firmalarını doyurması da gerekmiyor GNU vakfının.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@eronis Sistem kendi kendisine 30 gb yiyor. Ne yapıyor la bu manjaro mudur nedir? Galiba solus kuracağım. Üşeniyorum ama. :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@eronis Sistem kendi kendisine 30 gb yiyor. Ne yapıyor la bu manjaro mudur nedir? Galiba solus kuracağım. Üşeniyorum ama. :D
Screenshot from 2017-08-26 01-06-14.png

32GB hafızanın içinde 13,3gb boş alan var diyor ?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Arch cephesini harcamaya geliyoruz!
servera kuracaksam debian'ı tek geçerim kişisel kullanım için debiandan daha ilkel :p sade, stabil ve bir o kadar da hızlı bir dağıtım olan Slackware'i tercih ederim.
Şu an kullandığım sistemi 14.2 çıktığında kurmuştum 1 yılı geçti ve abuk sabuk tek hata/durum dahi hatırlamıyorum systemd de kullanmıyor SysV init ile devam...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
servera kuracaksam debian'ı tek geçerim kişisel kullanım için debiandan daha ilkel :p sade, stabil ve bir o kadar da hızlı bir dağıtım olan Slackware'i tercih ederim.
Şu an kullandığım sistemi 14.2 çıktığında kurmuştum 1 yılı geçti ve abuk sabuk tek hata/durum dahi hatırlamıyorum systemd de kullanmıyor SysV init ile devam...
İlkel lafına epey güldüm. :D

Eğer söylemek gerekirse kullanıcıyı tatmin etmek adına Debian'ın son yıllarda karmaşanın içerisine girdiği, öz felsefesinden uzaklaşmış olduğu doğrusunu söylemek gerekirse doğru bir şey. Şu systemd denilen şeye ilk çıktığı zamanlar soğuk bakmış, pek benimsememiş ve "Bari kernelı direkt Microsoft'a teslim edin de tam olsun" diye de epey insanla tartışmıştım. Tabii şu Pwnie Awards'ı bu yıl alarak hakettiğini buldu zannederim. :D Bugün nedense hiç umursamıyorum, bu konuda Debian geliştiricilerinin zamanında yediği halt etmiş tadındaki açıklamalarına rağmen oturup sistemi kuruyorum ve "Ne güzel yapmışlar yahu" diye geziniyorum. Kısaca hayat ne garip vapurlar falan.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kde neon ve manjaro kde nasıl

Kubuntuda baya güzele benziyor
Fena değiller. Ama KDE neon kullanmak yürek ister :D

Bahsettiğim dağıtımlar kullanıcı - KDE arasındaki enkilesimi en zirvede tutan dağıtımlar. KDE en stabil bu dağıtımlarla çalışıyor.

Reaksiyon puanı
5,172
İyi KDE dağıtımlarından olduğu söylenir. Ama openSUSE misal varsayılan olarak bir KDE dağıtımı ve SUSE bir KDE patronu. En iyi deneyimi openSUSE verecektir elbette.
Bende ilginç adamım bi konuda linuxa saydırıyorum diğer konuda linux dağıtımı soruyorum.

(Kubuntu nasıl)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bende ilginç adamım bi konuda linuxa saydırıyorum diğer konuda linux dağıtımı soruyorum.

(Kubuntu nasıl)
KDE dağıtımı olarak soruyorsan "iyi". Ama eğer Ubuntu tabanlı KDE dağtıım dersen Kubuntu değil, KDE Neon öneririm.
KDE neon
Kullanıcılar için iki ana sürümü olduğunu farkedeceksin. User ve User LTS. User versiyonunu tavsiye ederim.
Index of /neon/images/neon-useredition/current
İki iso dosyası da birbirinin aynısı. User tavsiye etmemin sebebi 16.04 tabanını kullanırken aynı zamanda da en son KDE uygulamalarını alabilirsin böylece. Bu yeni fix'leri ve özellikleri ilk senin alacağın ve daha pürüzsüz bir dağıtımın olacağını gösterir. KDE Neon KDE takımının bizzat kendisinin yaratığı dağıtımdır :)

Eğer Linux dağıtımı olarak soruyorsan gayet güzel bir dağıtım :)

Son mesajlar