Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
tek kalmasını tercih ederim her şeyden muadil koyarak şişirmenin faydası yok indirene eziyet sadece
--- Gönderi Güncellendi ---
Peki sizce Chrome yanında gelsin mi ? Yoksa tek tarayıcı mı olsun ?
veya midori gibi hafif bir tarayıcıda olabilir

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Peki sizce Chrome yanında gelsin mi ? Yoksa tek tarayıcı mı olsun ?
chrome yüklü gelsin, görünür bir yerde de kısayolu bulunsun (masa üstü ortamına göre görev çubuğu ya da desktop üzerinde olabilir)
windows'tan alışkanlık olarak bir çok kullanıcının ilk işi chrome kurmak oluyor

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
chrome yüklü gelsin, görünür bir yerde de kısayolu bulunsun (masa üstü ortamına göre görev çubuğu ya da desktop üzerinde olabilir)

Chrome ram canavarı hafif bir tarayıcı değil

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ayın 23'ünden (DGS'den) sonra SDN'ye özel bir Manjaro Spin'i yapmayı düşünüyorum. Biraz kendimi geliştirmek biraz da macera için. Ayrıca bunun youtube kanalımda da tanıtımını yapıp neler yaptığımı anlatacağım. Sizin bir kaç fikrinizi almayı isterim.
1- Sizce de Steam'in ön yüklü gelmesi gereksiz değil mi ? Çünkü geldiği gibi çalışmıyor. Onun yerine 2 ihtimal veriyorum.
- Gerekli kütüphaneleri ile birlikte ön yüklü gelecek
- Kullanıcı kendi yükleyecek
2- Chrome çok yaygın kullanılıyor. Firefox varsayılan kalmalı mı, Firefox'u koymamalı mıyım ? Yada ikisi de ön yüklü gelsin istediğimizi kullanalım mı dersiniz ? Misal müzik oynatıcı olarak ne önerirsiniz ? Medya oynatıcı olarak MPV kullanacağım.
3- Sizce Manjaro'nun orjinal iso'sunda yapılmayan ama yapılsaydı keşke dediğiniz, Manjaro kurduğunuz gibi yaptığınız neler var ? Ben daha güncel bir kernel kullanmayı düşünüyorum misal çünkü başka türlü netbook'um bazı fonksiyonları tam çalışmıyor. Özellikle Touchpad.
1- Gerekli kütüphaneler yüklü gelebilir.
2- ********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************* Bunun dışında ben Amarokçuyum.
3- Yok.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Chrome ram canavarı hafif bir tarayıcı değil
hocam tek sorun oysa o ayarlanır :D Azaltmanın yolları var :)
Katılıyorum ve bu yüzden chrome yüklemeyi düşünüyordum. Ama bunu sormamda fayda var gibi geldi çünkü bu spinin ismi Manjaro SDN olacak yani özellikle forum üyelerinin nasıl istediğini bilmek isterim :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
GNU/Linux'a kullanması zor diyen adama cevabım;
Bu küçük çocuk bu fotoğrafı çekmeden önce eski bir bilgisayara önce yeni RAM ve Hard Disk taktı. Sonra BIOS seviyesini öğrenip kendi başına Linux Lite 2.0 kurulumu yaptı. Bu çocuk sadece 5 yaşında :)
https://plus.google.com/photos/photo/117796676797134722078/6245779166526602034?icm=false
Aslında, Windows daha karışık ve ben Linux'u Windows'tan önce çözdüm. Windows'ta ne nerede sistem nasıl kontrol ediliyor vs tamamen elimden uçmuş gibi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında, Windows daha karışık ve ben Linux'u Windows'tan önce çözdüm. Windows'ta ne nerede sistem nasıl kontrol ediliyor vs tamamen elimden uçmuş gibi.
Windows 10'u oyun için kullanıyorum. Şu ekran kartımın üreticisinin canı cehenneme, Dying Light en az OpenGL 3.3 istiyor, kartım 3.2 destekliyor :D Sadece bu da değil. Sadece oyun için bile girsem Windows'un bana ne kadar engel olduğunu, beni trollediğini görebiliyorum. Kurulumda ilk dikkatimi çeken şu oldu. Microsoft hesabımla giriş yapmak istemedim, lokal kullanıcı oluştur dedim, altta o lokal kullanıcı oluştur yerine, "Yada daha iyisi Microsoft hesabımla giriş yap !" yazısı vardı. Kullanıcı ismimi girdim enter'a bastım, yeni gelen yerde aynı mesaj oradaydı. Şifremi girdim ileri dedim aynı mesaj, bir daha şifre girdim, aynı mesaj orada. İpucu yazacak gözüme sokuyor. Hani ben körüm, gerizekalıyım ya ! Demin tıkladığım yerdeki yazının değiştiğini göremiyorum.

Neyse kurulum tamam, ilk iş GameDVR'ı kapatmak olacak çünkü performans yiyor. Edge'de Bing ön tanımlı geliyor ve biliyorsun ki Bing Microsoft'a ait.

Google

gamedvr - Bing

Google'da ararken ilk sayfa komple nasıl kapatılır bilgisi vermiş :D Bing'in taraflılığının da bir kanıtı. Microsoft hesabı gerek tabi yoksa regeditle uğraşacaksın. Microsoft hesabı almak istemeyen yada benim gibi kullanmak istemeyen birisi bu prosedürden geçecek;

Disabling Xbox DVR in Windows 10 - Documentation - Knowledge Base - Steam Support

How to turn off Xbox DVR through the Registry Editor
If you do not have an Xbox account and are not signed into the Xbox App you can disable Xbox DVR by using the Registry Editor.

Note: This process is more advanced and is not recommended for novice users.

1. Open Registry Editor (Run > regedit)
  2. Navigate to HKEY_CURRENT_USER\System\GameConfigStore
  3. Set the value of DWORD "GameDVR_Enabled" to 0
  4. Go to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\
  5. Create key "GameDVR".
  6. Create DWORD 32bit called "AllowGameDVR" and set to 0
  7. Restart your computer.
Acayip kullanıcı dostu, MÜTHİŞ !

Yeni tarayıcı kurdum, değişecegim. Bu ekran geldi, tamam.
windows-10-varsayilan-tarayici.jpg

Microsoft_Edge.jpg

Degiştire tıklayınca göz yanılması yapsın diye sanki büyük ve dikkat çeken kısma değiştirme koymuşlar ve benim istediğim şıkkı daha az önemli gibi göstermeye çalışmışlar. Kısaca benim isteğim bu adamların umrunda değil.

Bir oyun için trainer yükledim, Windows Defender'ı kapattım çünkü ikide bir bana sormadan trainer'ı siliyordu. Ben kapatıyorum, o kendini açıyor. Hard Diski parçalayasım geldi de Hard Diskin suçu ne ? Ona Win kuran dingil benim. Yani oyunlar dışında pek bir şeye yaradığını düşünmüyorum Win'in. Bir hata oluyor ve o hatayı çözmek için bir bilgisayar bilgisi gerekiyor en az ortalama düzeyde. Şimdi nerede kullanıcı kolaylığı ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@eronis Gerçekten de öyle. Masaüstümde Windows 7'den geçtiğim için pek de fark etmedim lakin yeni aldığım laptopta Fedora'nın sitesinde iso indirirken dahi "Abi yapma etme eyleme bak Windows daha iyi" diye yalvarmasından korktum. Nedir kardeşim bu çile? Hani sistem öyle bir davranıyor ki bana "Abi s.a gördük ki salağın tekisin gel bir yardım edelim." Ne biçim bir dizayndır yahu? Bari ülke Amerika görünse bir nebze anlarım :p

Mesela olay şu, şimdi ben sistemin sesini kapattım ve gelişigüzel Edge ile bir video açıyorum. "Görünüşe göre ses ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz" diye atlıyor Windows oradan. He kardeşim malım ben sistemin sesini kapattım nasıl açarım bilmiyorum. Veya Firefox reyizi indiriyor sisteme kuruyorum "Abi s.a Edge daha iyi biliyon mu?" diyor. Evet Edge daha iyi olabilir lakin ben bilinçli bir şekilde geliyor Firefox kuruyorsam ne yaptığımı biliyorum demektir, kafamı karıştırma da işime bakayım.

Sistem sürekli bir dayatma içinde. Hani pek de etik sayılmaz yaptıkları, hani ben takmam işime bakarım lakin yeni yeni bilgisayar kullanan birisi "Adamlardan daha iyi bilecek halim yok ya?" diye korkup bırakabilir yasa dışı iş yapıyormuş gibi. Zaten işletim sistemini değiştirmenin garanti dışı bırakacağına inanan bir ton dangalak var, rom atmakla karıştırmışlar işi. Sen sistemliğini yap, ben de kullanıcılığımı yapayım. S**me kafamızı durup dururken.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kali'nin mantığını hiç anlayamadım :D Tamam pentest uzmanı için bütün araçlar yüklü geliyor falan güzel hoş, ama benim gibi biri eğer çok ihtiyacı varsa bu paketli herhangi bir dağıtımın depolarından edinebilir ve kullanabilir :D Dezavantajlarına gelirsek root hesabıyla giriş yapıyorsun, günlük kullanıma uygun değil ve kullanılması güvenlik riski doğurabilir.
Ohooo... Önüne gelen onu kuruyor, hayır yani "Hacker olmak için ders 1: Kali Linux kullanın" mı falan diyorlar anlamadım ki. Bir arkadaş Linux'a heves etmiş, dedim iyi falan ne güzel hangi dağıtımı kurdun, Kali diyor. Manyak mısınız siz bir anlasam, derdiniz nedir?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ohooo... Önüne gelen onu kuruyor, hayır yani "Hacker olmak için ders 1: Kali Linux kullanın" mı falan diyorlar anlamadım ki. Bir arkadaş Linux'a heves etmiş, dedim iyi falan ne güzel hangi dağıtımı kurdun, Kali diyor. Manyak mısınız siz bir anlasam, derdiniz nedir?
Bir dertleri yok, cahillik :D Kimse kişisel algılamasın ama Kali'yi kurup yarın Facebook'a DDOS :p atacam diyen cahil kesime cevabım şu, *** atarsınız :D DDOS'un anlamını öğrenin önce, ne işe yaradığına bakın. DDOS saldırısının şifre çalma saldırısı olduğunu sanıyorlar delirecem :p
Kali sadece güvenlik işinde çalışan profesyonellerin seçmesi mantıklı, tamamın tasarlandığı işe odaklı bir dağıtım. Farklı bir şey için değil, direk pentest için bir dağıtım. Günlük kullanımla alakası yok.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Xfce olacak da Chromium sanki daha iyi olacak gibi ?
Manjaro Architect'i gördünüz değil mi ? Aynı onun gibi gerçekten kullanacağınız şeylerle dolu olacak. Kaç kişi Steam yada GIMP kullanıyor ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Xfce olacak da Chromium sanki daha iyi olacak gibi ?
Manjaro Architect'i gördünüz değil mi ? Aynı onun gibi gerçekten kullanacağınız şeylerle dolu olacak. Kaç kişi Steam yada GIMP kullanıyor ?
GIMP bence oldukça önemli, kullandığım her dağıtımda yüklüymüş gibi davranırım.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

23'ünden sonra başlıyorum. Rehberim de hazır :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir dertleri yok, cahillik :D Kimse kişisel algılamasın ama Kali'yi kurup yarın Facebook'a DDOS :p atacam diyen cahil kesime cevabım şu, *** atarsınız :D DDOS'un anlamını öğrenin önce, ne işe yaradığına bakın. DDOS saldırısının şifre çalma saldırısı olduğunu sanıyorlar delirecem :p
Kali sadece güvenlik işinde çalışan profesyonellerin seçmesi mantıklı, tamamın tasarlandığı işe odaklı bir dağıtım. Farklı bir şey için değil, direk pentest için bir dağıtım. Günlük kullanımla alakası yok.
Hackerlığa ilgisi olanlar için program yazdım.
2017-07-18 21-44-02 ekran görüntüsü.png

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
HAHAHAHA :p
Hacker, Pentest uzmanı ve Cracker arasında terim farkı var.

Hacker aslında programcıların kendisidir. Bilgisayarı programlayan herkes aynı zamanda bir hacker'dır. Bilgisayara akıllıca bir iş yaptıran kişi bir hacker'dır. Bu adamlar tarihteki en büyük dehalardır. Misal Denis Richie C dilini geliştiren hepimizin bugünkü teknolojiyi borçlu olduğumuz hacker'dır.

Pentest uzmanı sitelerin güvenlik zaafiyetlerini para karşılığında test eden aynı zamanda güvenlik uzmanı olarak da bilinen kesimdir. Sızma testi araçları dediğimiz gerçek alanda kullanılan programlar ile sitenin ne kadar güvenlik alanında gelişmiş olduğunu test ederler.

Cracker ise kötü niyetli kişidir. Genelde üstteki 2 kişinin çeyreği kadar bilmezler. Bir şey ürettikleri yoktur, bozma derdindedirler. Genelde ya gerçekten pislik herifler yada 13 yaşında çocuklardır. Var olan araçları kullanmayı az çok bilir bu arkadaş.

İşte günümüz gençliği özellikle filmlerdeki yanlış konsept yüzünden bu 3. kategoriye özeniyor malesef :( Halbuki gerçek bir Hacker yada Güvenlik uzmanı olmak isteseler gerçekten hem kendileri hem de insanlar için güzel şeyler başarabilirler.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
nano ile sistem hackliyor arkadaşlar :p Nano ile sızıyorlar falan sonra htop çıktısı falan :p Geçen haberlerde siber saldırı gösteriyorlar güya bir tane htop çıktısı falan tahminimce dwm yada i3 üzerine. Bana salakça geliyor :p
Bizim üniversitede çekimler vardı, birileri hekır filmi çekmiş. Bir tane sahne var, ekran biraz bulanık paso sayfalarca çıktı alıyorlar. Çektim çocukları oğlum o sahnede ne yazdığınız diye, help yazmışlar. Paso help yazıp duruyorlar.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Linux Cafe diye bir bölümümüz var biliyorsunuz değilmi :)