Linux Cafe

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Hocam yoksa bu Linux Mint yüklendikten sonra mı bulabilirim? Çünkü yazdım bulamadım şimdi Dosya Gezgininde.
Linux Mint'i daha bilgisayara yüklemedin mi? @Forumun Ağası Finix, yüklediğini sanıyordu galiba. Dosya olup olmaması senin için pek önemli değil.
Launch CSM'i açtıktan sonra açılabiliyor. :)
"Secure Boot Control"ü kapattın mı BIOS'ta?

Linux Mint'i daha bilgisayara yüklemedin mi? @Forumun Ağası Finix, yüklediğini sanıyordu galiba. Dosya olup olmaması senin için pek önemli değil.

"Secure Boot Control"ü kapattın mı BIOS'ta?
Kapattım hocam fakat Linux Mint'i C: diskine yükleme kısmına gelince nasıl yapabilirim hocam?

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Evet hocam fakat disk kısmına gelince ne yapacağımı bilmiyorum hocam.
Kurulumda custom install yani özel kurulum seçeneğini seçin.
İlk önce 1GB'lık bölüm oluşturun. Bu bölümü Fat32 olarak biçimlendirin. Bölümün atama yerini boot/efi olarak ayarlayın.
Daha sonra RAM belleğinizin boyutu kadar (4GB ise 4GB kadar) bir başka bölüm oluşturun ve bu bölümü swap olarak atayın.
Daha sonra geriye kalan diskin boş kısmını en az 20GB olmak şartıyla isteğinize göre boyutlandırın ve ext4 olarak ayarlayın.

Kurulumda custom install yani özel kurulum seçeneğini seçin.
İlk önce 1GB'lık bölüm oluşturun. Bu bölümü Fat32 olarak biçimlendirin. Bölümün atama yerini boot/efi olarak ayarlayın.
Daha sonra RAM belleğinizin boyutu kadar (4GB ise 4GB kadar) bir başka bölüm oluşturun ve bu bölümü swap olarak atayın.
Daha sonra geriye kalan diskin boş kısmını en az 20GB olmak şartıyla isteğinize göre boyutlandırın ve ext4 olarak ayarlayın.
Sabit diskin bölümlerinin isimleri Windows'taki gibi C, D, E, F gibi olmadığından dolayı zorlanabilir. Hatta kazayla Windows'u silebilir. Başlangıçta bu benim başıma çok gelmişti.

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
NOT: Swap ayarlamanız şart değil. Ama diskinizde yer varsa üstte dediğim gibi swap alanı ayarlamanızda yarar var.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sabit diskin bölümlerinin isimleri Windows'taki gibi C, D, E, F gibi olmadığından dolayı zorlanabilir. Hatta kazayla Windows'u silebilir. Başlangıçta bu benim başıma çok gelmişti.
Benim de başıma gelmişti. :) Umarım @SomeGuy öyle bir sorunla karşılaşmaz.

Son düzenleme:
NOT: Swap ayarlamanız şart değil. Ama diskinizde yer varsa üstte dediğim gibi swap alanı ayarlamanızda yarar var.

Benim de başıma gelmişti. :) Umarım @SomeGuy öyle bir sorunla karşılaşmaz.
Bence "Linux Mint'i diğer işletim sistemlerinin yanına yükle" seçeneği varsa öyle kursa daha kolay olur.

Ben bir rehber hazırlamıştım, ona bir göz atın dilerseniz? Kubuntu için yazmıştım ama Linux Mint'e benzer. Bir göz atın dilerseniz, diski nasıl ayarlamanız gerektiği falan bahsedilir.

https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-baslangic-kilavuzu-rehber.531160/
Tamam teşekkürler bakarak ilerleyeceğim. :)

O kısma gelince fotoğrafını çekip burada paylaşın en iyisi. Ya önceden alan açacaksınız, ya da kurulumda galiba.
Hocam bakın;
http://hizliresim.com/IZ7nRr

Son düzenleme:
Hocam biçimlendirmeyi unutmuşum ondan dolayı mı olmuyordu?
Resime baktığımda yaptığınız yanlış. Her şeyi birbirine karıştırmışsınız. RAM miktarı 4GB ise 4GB alan açıp "Nasıl kullanılacağı" kısmını "swap" yapacaksınız. Geriye kalan 124GB'ı ext4 dosya sistemi yapıp bağlama noktasını "/" yapacaksınız.

Son düzenleme: