Bu konuyu okuyanlar

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Bir sürü dağıtım ve masaüstü ortamı denedim Windowsun arayüz akıcılığını elde edemedim. Akıcılıktan kastım sadece pencereleri hareket ettirirken köşelerinden tutup boyutlandırırken vesaire. Yırtılma değil ama garip bir lag var diyebilirim bende. Özellikle tarayıcı pencereleri çok vasat çalışıyor.
Daha önce bir driver sorunu olmuştu ve Windowsta yırtılma şeklinde yaşamıştım onu. Ama başka türlü herhangi bir şey dikkatimi çekmedi.

• Beğen
Reactions: bud

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Bir sürü dağıtım ve masaüstü ortamı denedim Windowsun arayüz akıcılığını elde edemedim. Akıcılıktan kastım sadece pencereleri hareket ettirirken köşelerinden tutup boyutlandırırken vesaire. Yırtılma değil ama garip bir lag var diyebilirim bende. Özellikle tarayıcı pencereleri çok vasat çalışıyor.
modesetting driverı ile windowsa yakın bir performans alıyorum ben yani eğer daha iyi değilse bile kötü değil

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Tam aksine Manjaro terapi yapar, hangi sorunları yaşadığını buraya da özetlersen bilgi sahibi oluruz :)
MX Linux da güzel fakat, Manjaro Openbox efsane bir proje...
Ya normalde gayet rahat çalışıyor fakat paket ve depodaki sorunlarla karşılaşıp bunu da düzeltmesi falan filan derken bıktırıyor. Onun dışında zaten türünün tek örneği.. :)

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bence linux mint cinnamon en iyisi örneğin ikon paketi masaüstü temasıyla tam uyumlu olmuş ayrıca lts kullanıyor

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Cinnamon kullanmayı sevmiyorum. Bana biraz kısıtlayıcı geliyor :D

cinnamon masaüstü gnome shell e göre hem çok daha özelleştirme imkanı sunuyor, hem de çok daha kolay. sistem kaynaklarını da daha az kullanıyor. en özelleştirilebilir ortamlardan bir tanesi cinnamonken, siz neden kısıtlayıcı buldunuz peki? galiba gnome shell, pantheon ya da deepin le karıştırdınız siz. cinnamon bunların hepsinden daha kullanışlı bir masaüstü ortamı.

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
cinnamon masaüstü gnome shell e göre hem çok daha özelleştirme imkanı sunuyor, hem de çok daha kolay. sistem kaynaklarını da daha az kullanıyor. en özelleştirilebilir ortamlardan bir tanesi cinnamonken, siz neden kısıtlayıcı buldunuz peki? galiba gnome shell, pantheon ya da deepin le karıştırdınız siz. cinnamon bunların hepsinden daha kullanışlı bir masaüstü ortamı.
Hayır kullanım şeklini sevmiyorum anlamında. Dediginiz tüm masaüstü ortamlarını kullandım şuanda XFCE kullanıyorum. KDE'yi uzun süre kullandım onun dışında zaten gayet hoş. Sadece kullanırken bana istediğim hissiyatı veremedi. Uzun süreli kullandığım 3. Masaüstü ortamı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsunuz?
XFCE

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Aslında Cinnamon da XFCE'den daha fazla özellik var ama neyse
Cinnamon içimi karartıyor sanki. XFCE kendime göre daha ayrıntılı özelleştirme ile gayet hoş oluyor. Zaten çok kaynak tüketimine kafayı takmıyorum 6Gb Ram var. Şimdilik iyi böyle. MX kullanıyorum zaten istediğim zaman değiştirmeme izin veriyor.. Çok teşekkürler.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,065
İstediğiniz kadar hafif masaüstü secin sonuçta ağır olan uygulamalar oluyor

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,065
ben sevemedim bir türlü xfce yi toplama hissi veriyor her tarafı farklı o yüzden daha görsel ve hafif olan openbox ı tercih ediyorum en azından özelleştirildimi xfce gibi yamalı bohca gibi durmuyor

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
ben sevemedim bir türlü xfce yi toplama hissi veriyor her tarafı farklı o yüzden daha görsel ve hafif olan openbox ı tercih ediyorum en azından özelleştirildimi xfce gibi yamalı bohca gibi durmuyor
Üstad bana da Windows 95 ve Windows NT 4.0 kullandığım yılları hatırlatıyor, kaç senedir bir gram gelişemedi.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Porteus'ta XFCE güzel duruyordu. Gnome 2 nin düzenlenmiş hali kendisi.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ozelleştirilebilirlik açısından KDE açık ara öndedir. Eğer biraz da fantazi yaşamak isterseniz KDE nin window manageri KWin yerine openboxı ayarlayabilirsiniz :). KDE + Openbox çok tatlı çalışır, tavsiye ederim. Ram kullanımı da XFCE ye yakın olur.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,065
Sahsen kde+openbox denemedim. Tavsiye icin teşekkürler

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Pop OS'u deneyen oldu mu? Yeni kullanıcı için ideal mi?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Pop OS'u deneyen oldu mu? Yeni kullanıcı için ideal mi?
Denemedim ancak Ubuntu tabanlı ve Gnome ile geliyormuş. Ubuntu tabanlı olması zaten yeni kullanıcılara uygun anlamına gelir, kullanabilirsiniz.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
NVidia ekran kartın varsa en iyisi o.

pop-os'un nvidia desteği olarak ubuntu tabanlı diğer dağıtımlardan hiç bir farkı yok. sadece şu eklentiyi eklemişler. aynı yerden güç yönetimi ve gpu değişimi yapabiliyorsun.

ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtımda, mate-optimus eklentisini ekleseniz aynı işlevi görür. bu eklentinin cinnamon, gnome shell, budgie, xfce ve doğal olarak mate desteği var.

bir de slimbookbattery uygulamasını yüklersiniz bir eksiği kalmaz. slimbookbattery, pop-os'un eklentisinden çok daha başarılı ve ayrıntılı güç yapılandırmasına sahip.

Kesinlikle Gnome Mesele Wifi mı kesiyor şuan Tekrardan XFCE Yolu Gözüküyor..

kablosuz ağ sorununun DE ile ilgil olma olasılığı yoka yakındır. xfce'de genellikle nm-applet kullanıyor, bu gnome'un ağ yöneticisinin de kullanıldığı anlamına gelir. daha önce xfce kullandığınız dağıtımda alternatif olarak connman ya da wicd kullanılmıyorsa, sorunun DE ile ilgisi yok demektir. olası çözümler için, çekirdek sürümü ve modül değişkenlerine odaklanmalısınız.

Corona virüs sağolsun Deepin V20 ertelendi :(

bu deepini en kullanıcı dostu dağıtım diye pazarlıyorlar, ben blur efektinden başka bir şey göremedim. çok fazla bug var. bir de güvenlik açığı vardı susenin bulduğu, uzun süre kapatmamışlardı. sanırım destek gelmeyince suse geliştiricileri kendileri kapttı. diğer dağıtımlar bunu uygulamadıysa, güvenlik açığından etkileniyorlardır.

Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
pop-os'un nvidia desteği olarak ubuntu tabanlı diğer dağıtımlardan hiç bir farkı yok. sadece şu eklentiyi eklemişler. aynı yerden güç yönetimi ve gpu değişimi yapabiliyorsun.
Bir de bilgisayar boot edilirken otomatik olarak Nvidia sürücüsünden başlatma var, belirli bir NVidia kartına sahipsen(benim gibi) linux'u nouvaou sürücüleriyle çalıştırmaya kalktığında bilgisayar ya açılmıyor yada kısa bir süre sonra donuyor, bunu çözmek için boot parametlerine acpi=off ve ya nomodeset eklemek gerekiyor. Ubuntu, nvidia'nın sürücülerini kendi dağıtımlarını getirmiş olmasına rağmen normal bir şekilde boot ederken nouvaou sürücüsünü kullanıyor, kurulumdan sonra nvidia sürücüsünü kullanmaya başlıyor.(bana öyle olmuştu, belki düzeltmişlerdir.)

Ben bu yüzden PopOS! öneriyorum NVidia kullanan kişiler için. Değişik şeylerlen uğraşmaya gerek yok, direk boot et.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Bir de bilgisayar boot edilirken otomatik olarak Nvidia sürücüsünden başlatma var, belirli bir NVidia kartına sahipsen(benim gibi) linux'u nouvaou sürücüleriyle çalıştırmaya kalktığında bilgisayar ya açılmıyor yada kısa bir süre sonra donuyor, bunu çözmek için boot parametlerine acpi=off ve ya nomodeset eklemek gerekiyor. Ubuntu, nvidia'nın sürücülerini kendi dağıtımlarını getirmiş olmasına rağmen normal bir şekilde boot ederken nouvaou sürücüsünü kullanıyor, kurulumdan sonra nvidia sürücüsünü kullanmaya başlıyor.(bana öyle olmuştu, belki düzeltmişlerdir.)

Ben bu yüzden PopOS! öneriyorum NVidia kullanan kişiler için. Değişik şeylerlen uğraşmaya gerek yok, direk boot et.

linux mint sahipli sürücü ile gelmiyor. ama kurulum sırasında compatibility mode/uyumluluk kipi ile başlattıldığında, nvidia gpu ile sorun yaşamıyorsun. nomodeset vb. değişkenleri eklemen gerekmiyor. kurulum sırasında 3. parti sürücü seçeneğini kullanırsanız, nvidia sürücüsü ve çözücüler otomatik yükleniyor. ben nvidia-prime kullanmıyorum. bu sebeple kurulum sırasında sürücü yüklemiyorum, sonradan bumblebee kuruyorum. çok performansa ihtiyacım yok, güç tasarrufu açısından bumblebee daha iyi. bbswitch ile harici gpu tamamen kapatılıyor. nvidia-prime ile, güncel sürümlerde bu sorunu tam olarak çözemediler, nvidia gpu tam olarak kapatılamıyor. 16.04 tabanında bumblebee gibi, nvidia-prime da bbwitch kullanıyordu. 18.04 ile, unity'den gnome shell'e geçiş yaparken, lighdm'den gdm ye geçiş yaptılar. gdm bbswitch le uygumlu değil diye, harici gpu kontrol metodunu değiştirdiler. bazı betiklerle intel gpu etkinken nvidia gpu kapatılabiliyor, bunu yine bbswitch kullanarak yapmışlar. "prime-select query" komutunun çıktısına göre, intel gpu seçiliyse betik bbwitch ile nvidia gpuyu pasifleştiriyor. böylece intel gpu ile sistem çok az güç harcıyor ve pil kullanım süresi uzayabiliyor.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
@rise Normalde anlam veremedim, Manjaro openBox ilk Yüklemem de Bundan 1 yil Önce sanırım Böle Bir sorun Yoktu

Ama Bu Yüklemem de Değerler Tavan Yaptıgını Bende Gördüm, iki Şeyden Tahmin ediyorum, Birincisi Raw olan Disk 1 TB ve Dönüş Hızı Sıcaklık değeri Bu Kadar sağlamiyordu, Bu Taktıgım Disk Temiz olsada Sanırım Sıcaklık degerleri Tavan yapıyor, Veya Manjaro Bug var, Neden dersen Arkaplan da Update yapmak ıstedıgımde Belli Bir seviyeye geldıgınde Donup kalıyor, Ya Serverlerin de Hata var suan veya Wifi DownLoad Yaparken Degerler tavan mı yapıyor Bilmiyorum Mx Linux XFCE Hatta Kde de Böle sorun Görmuyordum, Gerci Ben KDE ciyim ama Ona da Wifi sorunu Oldugu ıçin Yükleme yapamıyorum Kısa Olarak = Wifi Dow Ederken Hardisk değerleri Ya Tavan yapıyor, Yada Alakasız Bug var..

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Güncel Manjaro Openbox ile USB üzerinden başlatıp canlı görme imkanın varsa, sıcaklık değerlerini karşılaştırabiliriz.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Güncel Manjaro Openbox ile USB üzerinden başlatıp canlı görme imkanın varsa, sıcaklık değerlerini karşılaştırabiliriz.

Disk Değişip Sıcaklık degerlerını Kontrol edıcem Bakalım ne sonuc cıkıcak..

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Merhabalar, burası yeri mi degilmi bilmiyorum fakat sizden tavsiye almam gerek. Ben Python - C - HTML - JAVA gibisinden diller kullanacağım fakat dağıtımların paketlerinin güncel olmaması olsun eksiklikleri olsun bir türlü dağıtımları seçemedim. Bana yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..