Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
OpenSUSE'de subpixel font renderı etkinleştirdim. Yazılarda çok fark edemesem de işe yaradığını söyleyenler var. :)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Harbi harbi deneyecek bakacak adam gibi dağıtım bulamıyorum antergos sabahki bağımlılık problemi yüzünden çökünce birde windows'a laf ederiz güncellemesine

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Mate masaüstü ortamını denemek istedim. En son kullandığımda RAM kullanımı yüzünden bırakmıştım.
Bakalım yenilik ve değişiklikler olmuş mu? :)

Linux Mint 19 Mate'i indiriyorum. Hem Mate'i hem de Linux Mint'in bu yeni sürümünü denemiş olurum.
Tabi OpenSUSE'yi silmeyeceğim. :) Çalışıyorsa dokunma mantığını benimsediğimi de hatırlatayım. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Mate masaüstü ortamını denemek istedim. En son kullandığımda RAM kullanımı yüzünden bırakmıştım.
Bakalım yenilik ve değişiklikler olmuş mu? :)

Linux Mint 19 Mate'i indiriyorum. Hem Mate'i hem de Linux Mint'in bu yeni sürümünü denemiş olurum.
Tabi OpenSUSE'yi silmeyeceğim. :) Çalışıyorsa dokunma mantığını benimsediğimi de hatırlatayım. :)
Açıkcası bellek kullanımının artmasının normal olduğunu düşünüyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Açıkcası bellek kullanımının artmasının normal olduğunu düşünüyorum.
Size göre normal ama bana göre normal değil.

Şöyle diyeyim.
Denediğim sürece Gnome'un RAM kullanımı aşağı yukarı hep aynı kaldı.
Xfce her ne kadar dağıtımlara göre farklılık gösterse de hep aynı değerlerde kaldı.
KDE 5, KDE 4'e göre çok daha az RAM kullanıyor.
Openbox da RAM kullanımı olarak çok iyi.
Ama gel gelelim Mate öyle mi? :) RAM kullanımının iki katına çıktığını gördüm ben.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Size göre normal ama bana göre normal değil.

Şöyle diyeyim.
Denediğim sürece Gnome'un RAM kullanımı aşağı yukarı hep aynı kaldı.
Xfce her ne kadar dağıtımlara göre farklılık gösterse de hep aynı değerlerde kaldı.
KDE 5, KDE 4'e göre çok daha az RAM kullanıyor.
Openbox da RAM kullanımı olarak çok iyi.
Ama gel gelelim Mate öyle mi? :) RAM kullanımının iki katına çıktığını gördüm ben.
Sana bence forum olarak RAM hediye edelim. RAM kullanımıyla ne alıp veremediğin var? :D
Linux Mint 17.3 "Rosa" MATE, MATE 1.12 ile geliyormuş:
New features in Linux Mint 17.3 MATE - Linux Mint
Linux Mint 18 "Sarah" MATE, MATE 1.14 ile geliyormuş:
New features in Linux Mint 18 MATE - Linux Mint
En önemlisi de 1.14 sürümü ile GTK2'den GTK3'e geçmişler:
MATE Desktop GTK2 vs GTK3 memory consumption
RAM kullanımının bu yüzden artması normal değil mi? Hem niye aynı dağıtımı tekrar deniyorsun? Debian Testing MATE var, Antergos MATE var, Ubuntu MATE var. Kısaca MATE ile gelen bir sürü Linux dağıtımı var.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sanal makinede Linux Mint'i başlattım. Başlatırken umarım Linux Mint beni üzmez dedim. Ama ne yazık ki RAM kullanımı yine üzdü.
Açıkçası bu değerler fazla değil ama bence Mate masaüstü ortamına göre fazla.
1531946049393.png

Linux Mint'in bu yeni sürümünde fark ettiğim bir diğer şey ise kernel sürümü oldu. Kernel sürümü olarak 4.15'e geçilmiş. Bu iyi olmuş diyebilirim. :)

Son olarak keşke Linux Mint 19 Xfce'yi deneseydim demiyor değilim. Xfce'nin Mate'ten daha iyi bir masaüstü olduğu düşüncem değişmedi.
Elveda Mate.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
GRUB'u silmeden Linux'u silince bilgisayarı yeniden başlattığınızda siyah ekranda kalır.

Bunun için Windows onarım diski ya da Boot Repair Disk kullanarak Windows MBR'sini yazdırmanız gerekir.
ilkönce Win'e geçiş yaptım linux'u sildim açınca pc açınca yi grub geliyor onuda boot manager den çözdüm windows geliyor ginede teşekkür ederim

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sana bence forum olarak RAM hediye edelim. RAM kullanımıyla ne alıp veremediğin var? :D
Güzel olurdu. :) Düşünmeniz bile yeter.
Linux Mint 17.3 "Rosa" MATE, MATE 1.12 ile geliyormuş:
New features in Linux Mint 17.3 MATE - Linux Mint
Linux Mint 18 "Sarah" MATE, MATE 1.14 ile geliyormuş:
New features in Linux Mint 18 MATE - Linux Mint
En önemlisi de 1.14 sürümü ile GTK2'den GTK3'e geçmişler:
MATE Desktop GTK2 vs GTK3 memory consumption
Teşekkür ederim. Sayenizde aklımdaki merak ettiğim bir soru cevaplanmış oldu. :)

Önceden Mate ve Xfce'yi birbirine benzetiyor hatta birbirlerinin alternatifi olarak görüyordum. Ama şimdi düşüncem değişti. Xfce Mate'den daha hafif bir masaüstü ortamı. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Durun durun. :D Mate'in hakkını yemeyelim. Linux Mint ekibi de güzel iş çıkarmış. Gözüme gayet hoş gözüktü. Wallpaperları da güzelmiş.

Sanırım RAM kullanımına bakmazsam Mate'i de sevebilirim. :)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Durun durun. :D Mate'in hakkını yemeyelim. Linux Mint ekibi de güzel iş çıkarmış. Gözüme gayet hoş gözüktü. Wallpaperları da güzelmiş.

Kaç ram var ve kaçını kullanıyorsun ?kaçta swap var

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Güzel olurdu. :) Düşünmeniz bile yeter.

Teşekkür ederim. Sayenizde aklımdaki merak ettiğim bir soru cevaplanmış oldu. :)

Önceden Mate ve Xfce'yi birbirine benzetiyor hatta birbirlerinin alternatifi olarak görüyordum. Ama şimdi düşüncem değişti. Xfce Mate'den daha hafif bir masaüstü ortamı. :)
Ben açıkcası nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. Eğer Linux Mint 18 "Sarah" MATE, o sürümde GTK3 kullanmaya başladıysa nedeni büyük ihtimalle budur.
Kötü bir şey demek istemiyorum ancak gelecekte MATE gibi Xfce'nin de bellek kullanımının artacağını düşünüyorum.

Anlaşılan bayağı geliştirmişler.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Arkadaşlar bence en iyisi
Ubuntu'dur ama
Linux mint az bellek tüketen bir sistemdir
ve Ubuntu'nun eski sürümlerini hiç sevmiyorum 18. versiyon en iyisi pc ye yükleyemedim 14 yükledim oda kötüydü 18 de yüklerken donma vardı. sanal makinede çok rahat Ubuntu'yu kullanıyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kötü bir şey demek istemiyorum ancak gelecekte MATE gibi Xfce'nin de bellek kullanımının artacağını düşünüyorum.
Nedense bu tür düşüncelerinizde hep haklı çıkıyorsunuz. :)
Ama bu defa katılıyorum size. Birisinden duymuştum. Bir sonraki Xfce sürümlerinde yeni bir GTK sürümüne geçilecekmiş. Olursa büyük ihtimalle GTK 3 olur. Bu şekilde Xfce'nin de RAM kullanımı artmış olur.

Tabi ne kadar doğrudur bunu zaman içerisinde göreceğiz. :)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Şu ram olayına fazla takılmayın sizleride duyan bilgisayarlarında en fazla 1 gb ram var onun için çabalıyor sanacaklar.Boşta ram kalsa ne olacak israftan başka

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kaç ram var ve kaçını kullanıyorsun ?kaçta swap var
Genelde swap kullanmıyorum. 4 GB RAM var. Tamam yeterli oluyor. Zaten buna bir şey demiyorum. Benim merak ettiğim Mate'in neden önceki sürümlerinden daha fazla RAM kullandığıydı. Ve @Türkçesever 'in sayesinde bu soruma cevap bulmuş oldum. :)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
İş yükü fazla olan bir işle meşgul olsak anlayacam işlemci ve ram olayını sen ne kadar zorlarsan zorla işletim sisteminde ram tasarrufu yapacam diye uygulamalar öyle demiyor buldukca boş ram abanıyorda abanıyorlar ram e bırak kullansınlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Boşta ram kalsa ne olacak israftan başka
İsraf mı? Buna katılmıyorum işte. Grafik tasarım ve video render işiyle uğraşanlar için boş RAM miktarının ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yoktur.

Tabi genele baktığımızda Linux Windows'a göre daha az RAM harcıyor. Ama ne kadar boş RAM varsa o kadar fazla şey yapabiliriz demektir. Yani israf olan bir şey yok.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
İsraf mı? Buna katılmıyorum işte. Grafik tasarım ve video render işiyle uğraşanlar için boş RAM miktarının ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yoktur.

Tabi genele baktığımızda Linux Windows'a göre daha az RAM harcıyor. Ama ne kadar boş RAM varsa o kadar fazla şey yapabiliriz demektir. Yani israf olan bir şey yok.
o işi yapanlar gelipde linux la uğraşmıyor genelde ramin üçünü beşini pek bakmıyorlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Arkadaşlar bence en iyisi
Ubuntu'dur ama
Linux mint az bellek tüketen bir sistemdir
ve Ubuntu'nun eski sürümlerini hiç sevmiyorum 18. versiyon en iyisi pc ye yükleyemedim 14 yükledim oda kötüydü 18 de yüklerken donma vardı. sanal makinede çok rahat Ubuntu'yu kullanıyorum.
Ubuntu 14.04, Unity; Ubuntu 18.04 ise GNOME ile geliyor. Bellek kullanımını genellikle kullanılan dağıtım değil, masaüstü ortamı etkiler.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint'in yazılımı olan mintstick'i diğer dağıtımlara nasıl yükleyebilirim?

---- Mesajlar birleştirildi ----

AUR için buldum.
AUR (en) - mintstick-git

Bakalım OpenSUSE için de hazırlamışlar mı? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@Halktan Biri tamam da, mate eşşek gibi compiz abanıyor. Compizi kapat da öyle bir görelim boyunun ölçüsünü.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Biz yine Elementary os a geri dönelim bir kaç gündür yeter gezdim