Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Uygulamalar bazen hata veriyor. Google Chrome iyice beterleşti. Sekmeler bölümü silinik gözüküyor oldu.
Bazen işletim sistemi eror veriyor. Bu hataların hiçbirini Windows'ta hiç rastgelmedim.
Açıkcası Ubuntu'yu ben de pek sevmiyorum. Sunucularda kullanıldığı doğru. Hatta LTS sürümlerine 5 yıl destek veriyor. GNOME'u da pek sevmiyorum. O yüzden çoğu kişiye Ubuntu'yu beğenmeyebileceğini zorlamadan söylüyorum. Hatta bu konuda da yazmışım.
Ubuntu başlangıç için uygundur ama masaüstü ortamını beğenir misiniz, orasına siz karar verin.
https://forum.shiftdelete.net/threads/ayin-linux-dagitimlari-haziran-2018.570360/
Ama bu sorunları diğer Linux dağıtımlarında yaşar mısınız, ona kesin bir yanıt veremiyorum.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Açıkcası Ubuntu'yu ben de pek sevmiyorum. Sunucularda kullanıldığı doğru. Hatta LTS sürümlerine 5 yıl destek veriyor. GNOME'u da pek sevmiyorum. O yüzden çoğu kişiye Ubuntu'yu beğenmeyebileceğini zorlamadan söylüyorum. Hatta bu konuda da yazmışım.

Ama bu sorunları diğer Linux dağıtımlarında yaşar mısınız, ona kesin bir yanıt veremiyorum.
Manjaro KDE nasıl?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Manjaro KDE nasıl?
Onda ".deb" paketlerini kuramazsınız. Bazı komutlar farklıdır. Mesela paket kurmak için bu komutu verirsiniz:
Kod:
sudo pacman -S paket_adi
Biraz size ilk başta değişik gelebilir ama günceldir. Ayrıca AUR var. Google Chrome normal depolarda yok ama AUR'da var. Ben şahsen Google Chrome yerine Chromium öneririm.
KDE'yi seviyorsanız kurabilirsiniz.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Onda ".deb" paketlerini kuramazsınız. Bazı komutlar farklıdır. Mesela paket kurmak için bu komutu verirsiniz:
Kod:
sudo pacman -S paket_adi
Biraz size ilk başta değişik gelebilir ama günceldir. Ayrıca AUR var. Google Chrome normal dağıtımda yok ama AUR'da var. Ben şahsen Google Chrome yerine Chromium öneririm.
Tavsiye için teşekkür ederim. :)

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Ek olarak KDE, diğer masaüstü ortamlarından biraz farklı bir masaüstü ortamı. Diğer masaüstü ortamları genellikle GNOME çatalı ama KDE değil. Çoğu kullanıcının kafası bir sürü seçenek olunca karışıyor.
İşlevsel olmasını severim.
Ubuntu bilgisayarımı aniden kapatmaya başladı nedensiz yere.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
İşlevsel olmasını severim.
Ubuntu bilgisayarımı aniden kapatmaya başladı nedensiz yere.
Masaüstü ortamlarını şöyle yazayım:
  • GNOME
  • Cinnamon
  • MATE
  • Xfce
  • LXDE
  • KDE
Bir de pencere yöneticileri var ama onları önermiyorum. Xfce ve LXDE genellikle eski bilgisayarlarda kullanılır. Geriye Cinnamon, MATE ve KDE kaldı. Bunlardan birini seçin.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Kod:
sudo pacman -S paket_adi
Biraz size ilk başta değişik gelebilir ama günceldir. Ayrıca AUR var. Google Chrome normal dağıtımda yok ama AUR'da var. Ben şahsen Google Chrome yerine Chromium öneririm.
Tavsiye için teşekkür ederim. :)
Bence Mint MATE de bakabilirsin.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Ubuntu türevlerinde halen şu internet hızı problemi devam ediyor

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
normalde elemantary ama dur dedim şu mint e bakayım madem 19 çıkmış
kurduk ama ubuntu da olduğu gibi net hızı problemi mevcut bende nete giriyor bazen sayfayı zor açıyor bazen açmıyor anlamadım bundan bir şey

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Manjaro XFCE'yi indiriyorum bakalım kurduktan sonra neler değişecek merak ediyorum. :)

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
:D Ahahah.
Yeni deneyimlere yelken açmak istedim. Bu yelken kolay kolay batmayacak.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bu yelken kolay kolay batmayacak.
Umarım yelken batmaz. Manjaro Xfce gayet şık duruyor ama önemli olan düzgün bir şekilde çalışması. Arch Linux tabanlı başka bir dağıtım olan Antergos kullanıyordum. Bayağı iyi bir dağıtımdı. Manjaro'yu deneme fırsatı pek fazla bulamadım ama umarım o da iyidir.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Umarım yelken batmaz. Manjaro Xfce gayet şık duruyor ama önemli olan düzgün bir şekilde çalışması. Arch Linux tabanlı başka bir dağıtım olan Antergos kullanıyordum. Bayağı iyi bir dağıtımdı. Manjaro'yu deneme fırsatı pek fazla bulamadım ama umarım o da iyidir.
Antergos ücretlimiydi az önce sitesinde 2 dolar yazıyordu.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
normalde elemantary ama dur dedim şu mint e bakayım madem 19 çıkmış
kurduk ama ubuntu da olduğu gibi net hızı problemi mevcut bende nete giriyor bazen sayfayı zor açıyor bazen açmıyor anlamadım bundan bir şey
Mint'ten vazgeçtim.
Antergos XFCE'de .deb dosyaları kurulmuyor değil mi?

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Ubuntuyu OS-Uninstaller kaldırın diyorlar ama uygulamaladan eser yok tam olarak ne yapmalıyım?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Antergos'un hiçbir sürümünde, ".deb" dosyaları kurulamıyor mu? Antrrgos için hangi dosya alternatifleri var? Peki uygulamalarda neler var? Örneğin ekran kayıt aracı var mı?
"Ekran kayıt aracı" dediğin tam olarak ne? Depolar var, AUR da var. O yüzden fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aynen. Windows'un silinmemesini istiyorum.
Açıkcası aynı bölümlere kuracaksan pek sıkıntı olmaz. Çünkü Antergos'un kurulumu biraz farklı. Sen galiba Ubuntu'da "Ubuntu'yu Windows'un yanına kur" seçeneğiyle yükledin ama Antergos'ta böyle bir seçenek yok.
Yine de kullanmak istiyorsan Ubuntu'nun canlı ISO'sunu kullanarak yapmalısın:
OS-Uninstaller - Ubuntu Türkiye Wiki

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Açıkcası aynı bölümlere kuracaksan pek sıkıntı olmaz. Çünkü Antergos'un kurulumu biraz farklı. Sen galiba Ubuntu'da "Ubuntu'yu Windows'un yanına kur" seçeneğiyle yükledin ama Antergos'ta böyle bir seçenek yok.
Yine de kullanmak istiyorsan Ubuntu'nun canlı ISO'sunu kullanarak yapmalısın:
OS-Uninstaller - Ubuntu Türkiye Wiki
Ubuntuyu Windows yanında kur dedim.
Manjaro'yu flash belleğe kurdum ona geçmek istiyorumda. Bu kaynakta MBR'yi kaldırmaz iseniz sorun yaşayabilirsiniz diyor. Bana kalsa windowsa geçip diski biçimlendir yaparım fakat manjaro düzgün kurulur mu orasını bilmiyorum. Tam olarak ne yapmalıyım?
OS-Uninstaller'i uçbirime gerekli kodları yazmama rağmen çalışmıyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ubuntuyu Windows yanında kur dedim.
Manjaro'yu flash belleğe kurdum ona geçmek istiyorumda. Bu kaynakta MBR'yi kaldırmaz iseniz sorun yaşayabilirsiniz diyor. Bana kalsa windowsa geçip diski biçimlendir yaparım fakat manjaro düzgün kurulur mu orasını bilmiyorum. Tam olarak ne yapmalıyım?
OS-Uninstaller'i uçbirime gerekli kodları yazmama rağmen çalışmıyor.
Öyle yaparsan bayağı uğraşırsın ve sorun yaşarsın. O yüzden o aracı kullandıktan sonra dediğini yapmalısın.
Çalışması lazım, iki komut var sitede. Birinde PPA'yı ekliyor; diğerinde ise veritabanını güncelliyor ve kuruyor. Ardından da o araç çalışıyor.