Linux Cafe

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

servera kuracaksam debian'ı tek geçerim kişisel kullanım için debiandan daha ilkel :p sade, stabil ve bir o kadar da hızlı bir dağıtım olan Slackware'i tercih ederim.
Şu an kullandığım sistemi 14.2 çıktığında kurmuştum 1 yılı geçti ve abuk sabuk tek hata/durum dahi hatırlamıyorum systemd de kullanmıyor SysV init ile devam...

servera kuracaksam debian'ı tek geçerim kişisel kullanım için debiandan daha ilkel :p sade, stabil ve bir o kadar da hızlı bir dağıtım olan Slackware'i tercih ederim.
Şu an kullandığım sistemi 14.2 çıktığında kurmuştum 1 yılı geçti ve abuk sabuk tek hata/durum dahi hatırlamıyorum systemd de kullanmıyor SysV init ile devam...
İlkel lafına epey güldüm. :D

Eğer söylemek gerekirse kullanıcıyı tatmin etmek adına Debian'ın son yıllarda karmaşanın içerisine girdiği, öz felsefesinden uzaklaşmış olduğu doğrusunu söylemek gerekirse doğru bir şey. Şu systemd denilen şeye ilk çıktığı zamanlar soğuk bakmış, pek benimsememiş ve "Bari kernelı direkt Microsoft'a teslim edin de tam olsun" diye de epey insanla tartışmıştım. Tabii şu Pwnie Awards'ı bu yıl alarak hakettiğini buldu zannederim. :D Bugün nedense hiç umursamıyorum, bu konuda Debian geliştiricilerinin zamanında yediği halt etmiş tadındaki açıklamalarına rağmen oturup sistemi kuruyorum ve "Ne güzel yapmışlar yahu" diye geziniyorum. Kısaca hayat ne garip vapurlar falan.

syfsn

Profesör
Yönetici
Mod. Adayı
İyi KDE dağıtımlarından olduğu söylenir. Ama openSUSE misal varsayılan olarak bir KDE dağıtımı ve SUSE bir KDE patronu. En iyi deneyimi openSUSE verecektir elbette.
Bende ilginç adamım bi konuda linuxa saydırıyorum diğer konuda linux dağıtımı soruyorum.

(Kubuntu nasıl)

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Bende ilginç adamım bi konuda linuxa saydırıyorum diğer konuda linux dağıtımı soruyorum.

(Kubuntu nasıl)
KDE dağıtımı olarak soruyorsan "iyi". Ama eğer Ubuntu tabanlı KDE dağtıım dersen Kubuntu değil, KDE Neon öneririm.
KDE neon
Kullanıcılar için iki ana sürümü olduğunu farkedeceksin. User ve User LTS. User versiyonunu tavsiye ederim.
Index of /neon/images/neon-useredition/current
İki iso dosyası da birbirinin aynısı. User tavsiye etmemin sebebi 16.04 tabanını kullanırken aynı zamanda da en son KDE uygulamalarını alabilirsin böylece. Bu yeni fix'leri ve özellikleri ilk senin alacağın ve daha pürüzsüz bir dağıtımın olacağını gösterir. KDE Neon KDE takımının bizzat kendisinin yaratığı dağıtımdır :)

Eğer Linux dağıtımı olarak soruyorsan gayet güzel bir dağıtım :)

stat counter