Linux Cafe

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 2, Ziyaretçi & Botlar: 1)

syfsn

Profesör
Yönetici
Mod. Adayı
Tuxguitar depolara eklendi ve ben sordum diye bana geliştiriciler ekledik diye mail dahi attılar :) Hiçbir dağıtımda bunu görmedim. Ubuntu'da Tuxguitar'ı Cannonical paketlemiyormuş. O paketleri topluluktan gönüllüler paketliyorlarmış ve onun bakımını yapan kişi bir süredir yapmamış. Yapmazsa 10 yıl da geçse yapmazmış ! Kaliteleri anlaşılıyor değil mi ? O kadar biliyorsan sen paketle ! dediler baya. PPA'nın bakımını yapan kişiyi tanımıyoruz dedim aslında biraz araştırırsan bulursun dediler sonra PPA eklemek tamamen sizin riskiniz/sorumluluğunuz, biz karışmayız dediler.

Şu 3 dağıtımı öneririm herkese;
1- Solus OS
2- Manjaro Linux
3- Fedora Linux

Geliştiricileri gerçekten işlerini ciddiye alıyorlar. İnsanlara yakın ve bilgilerini paylaşan kişiler. Canonical bu konuda Microsoft gibi. Arkaplanda ne dönüyor ? Hiçbir fikriniz yok. Geliştiriciler insanları umursamıyor. Bu verdiğim 3 dağıtım da topluluk dağıtımı ve yapanlar bunları yaparken zevk alıyorlar, belli :) Solus OS her geçen gün büyüyor, olgunlaşıyor. İleride bir gün ilk 5'e rahat girer distrowatch'ta :)
Ben hep debian kullandım açıkcası onun dışında ne kullandıysam debian kadar stabil gelmedi.

Öyle linux dehası deyilim ama gözlenimim bu sizce bunun sebebi ne

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Ben hep debian kullandım açıkcası onun dışında ne kullandıysam debian kadar stabil gelmedi.

Öyle linux dehası deyilim ama gözlenimim bu sizce bunun sebebi ne
Öncelikle
Ubuntu, Debian DEĞİLDİR.
Soruna gelecek olursak Debian geliştiricilerinin oldukça profesyonel olması, kararlılığa önem vermeleri, TOPLULUK DAĞITIMI OLMASI gibi pek çok sebebi var. Debian, Linux camiasının en olgunlaşmış sistemlerinden biridir.

syfsn

Profesör
Yönetici
Mod. Adayı
Öncelikle
Ubuntu, Debian DEĞİLDİR.
Soruna gelecek olursak Debian geliştiricilerinin oldukça profesyonel olması, kararlılığa önem vermeleri, TOPLULUK DAĞITIMI OLMASI gibi pek çok sebebi var. Debian, Linux camiasının en olgunlaşmış sistemlerinden biridir.
Ubuntuya debian demedim ki

O zaman solus ıs ile bi deneme yapayım

syfsn

Profesör
Yönetici
Mod. Adayı
Ne demek yani? Oturup halay mı çeksin HDD'nin üstünde? Eğer Debian tabanlı bir şey istiyorum dersen Debian'ın kendisini öneririm, hafif ve sağlam. Debian tabanlı diye geçinip donanıma eziyet eden tonlarca dağıtım varken bence Debian kur geç.
O zaman tema vs yorarim sizi ona göre

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Beyler, matlab, AutoCAD vb. Solidworks vb. mühendislik programlarının linux desteği var mı? Ve ne kadar performanslı çalışıyorlar ?
İşi olan insanlara piyasada popüler olan araçları kullanma zorunluluğu düşüyor. Herkesin kullandığını kullanmak zorundalar. Alternatifleri var, hatta Linux muadili olün mühendislik yazılımları bile var. İşini GNU/Linux'tan yapan mühendisler de var. Ama şu var ki genel olarak mühendisin ihtiyacı olan araçlara sorunsuz erişimi olsun diye onlara Windows 10 öneriyoruz :) Bir kısmının Mac desteği de var. Ama en sağlamı onlar için Windows.

İşi olan insanlara piyasada popüler olan araçları kullanma zorunluluğu düşüyor. Herkesin kullandığını kullanmak zorundalar. Alternatifleri var, hatta Linux muadili olün mühendislik yazılımları bile var. İşini GNU/Linux'tan yapan mühendisler de var. Ama şu var ki genel olarak mühendisin ihtiyacı olan araçlara sorunsuz erişimi olsun diye onlara Windows 10 öneriyoruz :) Bir kısmının Mac desteği de var. Ama en sağlamı onlar için Windows.
Mac ve ben :D Oyuncak iOS'lu iPad Pro'yu almayı kendimi zor ikna ettim.:D sonra vazgeçtim artık kalem lazım olacaksa surface veya galaxy book alıcam lazım olmayacaksa monster

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Mac ve ben :D Oyuncak iOS'lu iPad Pro'yu almayı kendimi zor ikna ettim.:D sonra vazgeçtim artık kalem lazım olacaksa surface veya galaxy book alıcam lazım olmayacaksa monster
Açıkçası ben yeni teknolojiyi pek umursamıyorum :) Ne kadar güçlü kamerası var ? Ne kadar güçlü işlemcisi var ? İşimi göreceği alıyorum ve onun limitleri ile kullanıyorum bilgisayarımı. Bedava vermedikleri sürece 5000TL'lik bir bilgisayar yada 2000TL'ye gelecek/geçecek herhangi bir cihaz alacağımı hiç sanmıyorum :D Elimdekini önce çalıştırmayı denerim. Linux ile böyle tanıştım :) Tablete gelince, sadece ekranı büyütülmüş telefon :p Laptop al daha iyi Windows 10'lu :p

Açıkçası ben yeni teknolojiyi pek umursamıyorum :) Ne kadar güçlü kamerası var ? Ne kadar güçlü işlemcisi var ? İşimi göreceği alıyorum ve onun limitleri ile kullanıyorum bilgisayarımı. Bedava vermedikleri sürece 5000TL'lik bir bilgisayar yada 2000TL'ye gelecek/geçecek herhangi bir cihaz alacağımı hiç sanmıyorum :D Elimdekini önce çalıştırmayı denerim. Linux ile böyle tanıştım :) Tablete gelince, sadece ekranı büyütülmüş telefon :p Laptop al daha iyi Windows 10'lu :p
iPad Pro baya güçlü. Surface'ler de güçlü Windows 10'lu ve kalem desteği var üstelik yanında geliyor kalem. İşlemcisi yetecekse bir de istanbul bilişimin garantisine güvenecek olsam Surface alırdım. Yoksa monsterdan başka çare yok.

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
iPad Pro baya güçlü. Surface'ler de güçlü Windows 10'lu ve kalem desteği var üstelik yanında geliyor kalem. İşlemcisi yetecekse bir de istanbul bilişimin garantisine güvenecek olsam Surface alırdım. Yoksa monsterdan başka çare yok.
Surface tavsiye etmem. Sorunlu cihazlar.
Consumer Reports: Microsoft Surface is Dead Last for Reliability - Thurrott.com
Apple'da her 10 cihazdan biri, Acer, HP, Asus, Lenovo, Dell markalarında aşağı yukarı her 5 cihazdan biri servise giderken Microsot cihazlarında bu oran her 4 cihazdan birinin bozulmasına kadar düşüyor.

Ona vereceğin paraya gider Macbook alırsın daha iyi. Ekstrem örnek olarak söylüyorum çünkü yakın fiyatlar. Yada hangi markayı seviyorsan :)
Yakın fiyatlarda o fiyata Pro yok Pro'lar çok pahalı bana en fazla 4-4.5K. Öbür Macbook'lardan bvir hayır gelmez. Mac OS mühendsilik programlarını destekliyor muydu?

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Yakın fiyatlarda o fiyata Pro yok Pro'lar çok pahalı bana en fazla 4-4.5K. Öbür Macbook'lardan bvir hayır gelmez. Mac OS mühendsilik programlarını destekliyor muydu?
Bir kısmını evet ama mühendis Windows kullanmalı. Aynı şeyi oyun geliştiricisi yada oyuncu için de söylerim. Muhasebeci için de söylerim. İşi için spesifik yazılıma ihtiyacı olan herkese söylerim. Çünkü bir platformda düzgün çalışması bir olay, bunu Cross Platform yapmak zor. Yapan çok kaliteli yazılımlar var ama yazılımcılar bu kadar zahmete girmek istemiyorlar haklı olarak ve sadece Windows'ta kararlı çalışacak yazılımlar üretiyorlar çoğunlukla.

Linux işin aslı alternatif bir teknoloji hareketinin parçasıdır. Ana akım teknolojiye karşı olarak tamamen kontrolünde olan, kandırılamayacağın bir alandır Linux. Hangi donanım güçlü, hangisi uzun süre gider yerine bu cihazı nasıl değerlendirebilirim sorusunu aklına getirir. Android fanısın, Android'in nasıl eğilip bükülebileceğini biliyorsun. Linux ise bunun bir ileri hali olarak tamamen donanıma hakim olmak, hakettiği gibi değerlendirmek üzerine. 2GB ramle Windows'ta oyun oynayamazsın mesela, Linux'ta biraz dişini sıkar 10 mb ram harcayan bir masaüstü ile işine bakarsın. O yüzden eğer Linux ile işini görmek istiyorsan, pahalı donanıma gömülmek yerine gerçekten de işini gören donanıma yönelirsin. Sonuçta ticari bir şirket değil, donanım firmalarını doyurması da gerekmiyor GNU vakfının.

stat counter