Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Screenshot_2.png

Altından kalkabilir miyim sizce? Değişiklik şart gibi geldi.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Fazla zorlanmazsın bence. O dağıtım bildiğim kadarıyla Ubuntu tabanlı. Arayüzüne alışık değilsen biraz o konuda sıkıntı yaşayabilirsin.
Linux bende sıfır olduğundan zorlanmam inşallah. Üstesinden geliriz, sorun yok. :) Yardımcı olacaksınız artık.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ekli dosyayı görüntüle 43258

Altından kalkabilir miyim sizce? Değişiklik şart gibi geldi.
Elementary OS, Ubuntu tabanlı MacOS görünümüne benzeyen bir Linux dağıtımıdır.
Linux bende sıfır olduğundan zorlanmam inşallah. Üstesinden geliriz, sorun yok. :) Yardımcı olacaksınız artık.
Tabi elimden geldiğince yardım ederim. :) Aslında Elementary OS'un kurması zor değil. Zaten kurulumda dil seçeneğini Türkçe olarak seçerseniz neyin ne olduğunu anlayacaksınızdır. Disk bölümleme işlemini doğru yaparsanız çok basit aslında.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Elementary OS, Ubuntu tabanlı MacOS görünümüne benzeyen bir Linux dağıtımıdır.

Tabi elimden geldiğince yardım ederim. :) Aslında Elementary OS'un kurması zor değil. Zaten kurulumda dil seçeneğini Türkçe olarak seçerseniz neyin ne olduğunu anlayacaksınızdır. Disk bölümleme işlemini doğru yaparsanız çok basit aslında.
Şuan kullanmış olduğum cihaz üzerinde W10 yüklü, onun üzerine direkt olarak kurmayı düşünüyorum. Çift işletim sistemi olarak.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şuan kullanmış olduğum cihaz üzerinde W10 yüklü, onun üzerine direkt olarak kurmayı düşünüyorum. Çift işletim sistemi olarak.
Kurulumda Windows'un yanına kur derseniz dual boot yani çift işletim sistemi olarak kullanabilirsiniz.
Kurulumdan sonra karşınıza Grub önyükleyicisi çıkacaktır. Oradan yukarı aşağı yön tuşlarıyla Windows'u ya da Elementary OS'u seçeceksiniz.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Dur bakalım akşama hep birlikte halledeceğiz.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Şimdi yapmam gereken nedir USB oluşturmak için, sanırım tamam gibi direkt olarak "Başlat" mı diyeceğim?
Yada bir ayarı mevcut mu?

Edit: Tam iso oluştururken pc kilitlendi, akşama bıraktım.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    26.3 KB · Görüntüleme: 469
Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şimdi yapmam gereken nedir USB oluşturmak için, sanırım tamam gibi direkt olarak "Başlat" mı diyeceğim?
Yada bir ayarı mevcut mu?
Evet. Başlat diyeceksiniz. Linux iso dosyasını yazdıracağınız USB belleği mutlaka Fat32 olarak biçimlendirmeniz gerekiyor. Zaten gördüğüm kadarıyla resimde Fat32 seçili. O şekil yazdırmanız yeterlidir.

Fark ettim de Rufus'ta yeni sürümüyle birlikte program arayüzünde değişiklikler olmuş. Ama önemli değil. Yine de kullanabilirsiniz. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Evet. Başlat diyeceksiniz. Linux iso dosyasını yazdıracağınız USB belleği mutlaka Fat32 olarak biçimlendirmeniz gerekiyor. Zaten gördüğüm kadarıyla resimde Fat32 seçili. O şekil yazdırmanız yeterlidir.

Fark ettim de Rufus'ta yeni sürümüyle birlikte program arayüzünde değişiklikler olmuş. Ama önemli değil. Yine de kullanabilirsiniz. :)
USB bellekten önyükleme yapamazsanız BIOS'tan "Secure Boot"u "Disabled" yapın.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Zırt oldu, akşama tekrar deneyeceğim. Engin bilgilerinize danışacağım.. :p

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Fark ettim. :)

Elementary OS'u ben de kullandım bir süre. Güzel bir dağıtım. Yalnız masaüstüne dosya ve klasör kaydetmek mümkün değil. Ancak sistem ayarlarını değiştirerek masaüstüne simge, dosya, klasör ekleyebiliyoruz. :)
elementary OS, şimdiye kadar benim dikkatimi pek çekmedi. Pantheon Masaüstü Ortamı'nın arayüzü, macOS'un arayüzüne benzediğinden pek sevmedim. Ayrıca Pantheon Masaüstü Ortamı'nı elementary OS dışında hiçbir dağıtım kullanamıyor.
Önceden macOS kullanıp arayüzünü sevenler vardır elbette.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
elementary OS, şimdiye kadar benim dikkatimi pek çekmedi. Pantheon Masaüstü Ortamı'nın arayüzü, macOS'un arayüzüne benzediğinden pek sevmedim. Ayrıca Pantheon Masaüstü Ortamı'nı elementary OS dışında hiçbir dağıtım kullanamıyor.
Önceden macOS kullanıp arayüzünü sevenler vardır elbette.
Misal ben pek severim elemantay os u şu an kullanıyorum da zaten sonrasına openbox,budgie ve klasik gnome var liste olarak

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
KDE'yi kişiselleştirmesi bana nedense hep zor geliyor. Ayarları bayağı karmaşık. :D
Neden zor olsun ki? İster usr/share/themes ve usr/share/icons klasörlerine atıyorsunuz tema ve ikon paketini, isterseniz de masaüstü teması ve simgeler den depodakileri yükleyebiliyorsunuz.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Neden zor olsun ki? İster usr/share/themes ve usr/share/icons klasörlerine atıyorsunuz tema ve ikon paketini, isterseniz de masaüstü teması ve simgeler den depodakileri yükleyebiliyorsunuz.
Biliyorum ama KDE, diğer masaüstü ortamlarına göre bana bayağı değişik geliyor. Belki bir ara denerim ama KDE, biraz yavaş çalışıyor. Belki GNOME çatalı olmadığından dolayı zorlanıyorumdur. Alışkanlık meselesi...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Biliyorum ama KDE, diğer masaüstü ortamlarına göre bana bayağı değişik geliyor. Belki bir ara denerim ama KDE, biraz yavaş çalışıyor. Belki GNOME çatalı olmadığından dolayı zorlanıyorumdur. Alışkanlık meselesi...
Yavaşlık ayrı mesele de, temalandırma konusu gayet doğru, hiçbir şey diyemem. KDE diğer masaüstü ortamlarının yanında özelleştirme seçenekleri hep çiğ kaldı gibi geliyor bana. Yani plasma temaları pekala bir yere kadar, ancak bir ikon teması çekiyorsunuz bir bakmışsınız başlat menüsünde bir ayak var, dört parmaklı. Sonra millet ne güzel temalar çekiyor, KDE kullanan cemaat-ı muhterem qt teması bulamıyor. Bunun nedeni biraz hep KDE'nin alternatif olarak anlaşılması, birazcık da dışlanması gibi geliyor. Yani Gnome 3 çıkana kadar ortada Gnome'un ezici bir pazar payı vardı, nedeni biraz Ubuntu'nun baskınlaşması. Ancak Gnome, 3. sürümle beraber kendi ayağına sıkınca ve KDE'nin eli de her geçen an güçlenmeye başlayınca sanırım KDE temaları artmaya başlar. Mesela Arc gibi baba temaların kde sürümleri yayınlanmaya başladı.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Yavaşlık ayrı mesele de, temalandırma konusu gayet doğru, hiçbir şey diyemem. KDE diğer masaüstü ortamlarının yanında özelleştirme seçenekleri hep çiğ kaldı gibi geliyor bana. Yani plasma temaları pekala bir yere kadar, ancak bir ikon teması çekiyorsunuz bir bakmışsınız başlat menüsünde bir ayak var, dört parmaklı. Sonra millet ne güzel temalar çekiyor, KDE kullanan cemaat-ı muhterem qt teması bulamıyor. Bunun nedeni biraz hep KDE'nin alternatif olarak anlaşılması, birazcık da dışlanması gibi geliyor. Yani Gnome 3 çıkana kadar ortada Gnome'un ezici bir pazar payı vardı, nedeni biraz Ubuntu'nun baskınlaşması. Ancak Gnome, 3. sürümle beraber kendi ayağına sıkınca ve KDE'nin eli de her geçen an güçlenmeye başlayınca sanırım KDE temaları artmaya başlar. Mesela Arc gibi baba temaların kde sürümleri yayınlanmaya başladı.
Bir de yaygın olarak kullanılan, KDE çatalı olan masaüstü ortamı yok denecek kadar az. Yaygın GNOME çatallarına bakarsam; Cinnamon, MATE, Xfce ve LXDE'yi sayabilirim ama bu, KDE için pek mümkün değil. Varsa da kullanıcısı az ve birçok dağıtımla kullanıcıya varsayılan olarak gelmiyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir de yaygın olarak kullanılan, KDE çatalı olan masaüstü ortamı yok denecek kadar az. Yaygın GNOME çatallarına bakarsam; Cinnamon, MATE, Xfce ve LXDE'yi sayabilirim ama bu, KDE için pek mümkün değil. Varsa da kullanıcısı az ve birçok dağıtımla kullanıcıya varsayılan olarak gelmiyor.
Esasında bu iyi bir sey, bütün KDE geliştiricileri potansiyeli tek elde toplanıyor. Zaten Gnome da eskiden tek elde gelişen bir proje idi, Gnome 3 ile çatallamalar satınca Gnome'un kalitesi epey düştü. Ne zaman KDE saçmalar, aha o zaman KDE çatallamaları görürsünüz.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Her neyse kendim bakarım.

Şu resimde mesela çok yanlışlık var;
Ekli dosyayı görüntüle 43502
Resim çok doğru. Ama gel gör ki bazı firmalar özellikle de Adobe'nin Linux için program desteği çok sınırlı. Örneğin Photoshop yazılımlarının Linux'ta desteği yok. Ama bunu burada değil Linux Cafe'de konuşuyor olmamız gerekiyordu. :)
  • Linux, açık kaynak kodludur; Windows ise kapalı kaynaktır. Burada herhangi bir hata yok.
  • Linux dağıtımları, genellikle ücretsizdir ama Windows'un tüm özelliklerini kullanabilmeniz için ücret ödemeniz gereklidir. Burada da hata yok.
  • Zaten geçen maddede Linux dağıtımlarının genellikle ücretsiz olduğunu açıklamıştım.
  • Linux dağıtımlarının büyük bir çoğunluğunu kurmadan önce canlı olarak deneyebilirsin. Windows'ta ise böyle bir imkanınız yok denecek kadar azdır.
  • Windows güvenli değildir. Açıkcası bunun birçok sebebi var ancak en önemli sebeplerinden 2 tanesini söyleyeyim; kapalı kaynak kodlu olması ve yaygın olarak kullanılması...
  • Linux'ta zararlı yazılımlar yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi ise yaygın olarak kullanılmamasıdır. Eminim ki Linux'un bunun dışında birkaç önlemi daha vardır.
  • Bu maddeyi yanlış olarak anlamış olabilirim. Eski bilgisayarlar için sistem kaynaklarını daha verimli, daha az kullanan Linux dağıtımları da mevcut. Böylece eski bilgisayarlar bir süre daha kullanılabiliyor.
  • Linux dağıtımları kişiselleştirilebilir. Windows'ta ise bu imkan pek yok.
Esasında bu iyi bir sey, bütün KDE geliştiricileri potansiyeli tek elde toplanıyor. Zaten Gnome da eskiden tek elde gelişen bir proje idi, Gnome 3 ile çatallamalar satınca Gnome'un kalitesi epey düştü. Ne zaman KDE saçmalar, aha o zaman KDE çatallamaları görürsünüz.
Siz çok uzun zamandır KDE kullanıyorsunuz galiba. :D

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
602
  • Linux, açık kaynak kodludur; Windows ise kapalı kaynaklıdır. Burada herhangi bir hata yok.
  • Linux dağıtımları, genellikle ücretsizdir ama Windows'un tüm özelliklerini kullanabilmeniz için ücret ödemeniz gereklidir. Burada da hata yok.
  • Zaten geçen maddede Linux dağıtımlarının genellikle ücretsiz olduğunu açıklamıştım.
  • Linux dağıtımlarının büyük bir çoğunluğunu kurmadan önce canlı olarak deneyebilirsin. Windows'ta ise böyle bir imkanınız yok denecek kadar azdır.
  • Windows güvenli değildir. Açıkcası bunun birçok sebebi var ancak en önemli sebeplerinden 2 tanesini söyleyeyim; kapalı kaynak kodlu olması ve yaygın olarak kullanılması...
  • Linux'ta zararlı yazılımlar yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi ise yaygın olarak kullanılmamasıdır. Eminim ki Linux'un bunun dışında birkaç önlemi daha vardır.
  • Bu maddeyi yanlış olarak anlamış olabilirim. Eski bilgisayarlar için sistem kaynaklarını daha verimli, daha az kullanan Linux dağıtımları da mevcut. Böylece eski bilgisayarlar bir süre daha kullanılabiliyor.
  • Linux dağıtımları kişiselleştirilebilir. Windows'ta bu imkan pek yok.

Arkadaşım tamam bir şey deme Linux ile ilgilenmiyorum artık. Sinirliyim bugün.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Türkçesever benim mesajımı neden alıntıladın? Yoksa yanlış bir şey mi dedim? :p

---- Mesajlar birleştirildi ----

Şimdi anladım. Söyle rahatla'da konuşmuştuk. :)

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
  • Linux, açık kaynak kodludur; Windows ise kapalı kaynaktır. Burada herhangi bir hata yok.

8 yıl olmuş :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Arkadaş Ubuntu'nun güzel yüzünü gördükten sonra birden Discord'da "Linux berbat, Linux kötü, Linux dandik..." diye sayıklayarak kaçmaya başladı. Hatta şu nacizane lafını asla unutmayacağım:

-Linux mu daha hızlı Windows mu?
-Linux.
-Linux kullanıcısı olduğunuz için bunu diyeceğinizi biliyordum.

Artık arkadaşa yüzyılın en dandik dağıtımı mı geldi, Linux diye kurdu hıyar mı çıktı yoksa kendi işini yaparken birden dedeler çıktı da kapatamadı mı hiçbir fikrim yok. Arkadaş da öyle anlaşılmaz bir arkadaş oldu çıktı, bizim Türkiye Linux kullanıcıları grubuna karşı kendisi de Türkiye Windows kullanıcıları grubunu açarak bir nevi "Gerçek Kocaeli Pişmaniyeleri" ya da "Öz Bozüyük Ömür Lokantası" tadı yakalamış halde.

bozuyuk_413599.jpg

Şimdi yerinde Muttfak diye bir yer vardı sanırım. Neyse önemi yok. SomeGuy isimli arkadaşımızın tepkileri işte bu üstteki resmin bu konuda ne işi olduğu kadar sır olmaya benim için devam edecektir. Eskiden @HapS diye bir adam vardı buralarda dolaşan, Windows dandik Windows leş demekten öte bir şey demeyerek adamı çıldırtmıştım. Sanırım Allah sopası yok.

Son düzenleme: