Linux Cafe

Konusu 'Linux' forumundadır ve zootechnist tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. eronis

eronis Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    Peki sizce Chrome yanında gelsin mi ? Yoksa tek tarayıcı mı olsun ?

2. Mrtaltg

Mrtaltg Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    113
    tek kalmasını tercih ederim her şeyden muadil koyarak şişirmenin faydası yok indirene eziyet sadece
    --- Gönderi Güncellendi ---
    veya midori gibi hafif bir tarayıcıda olabilir

Halktan Biri ve eronis bunu beğendi.
  3. mdkbet

mdkbet Profesör

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    48
    chrome yüklü gelsin, görünür bir yerde de kısayolu bulunsun (masa üstü ortamına göre görev çubuğu ya da desktop üzerinde olabilir)
    windows'tan alışkanlık olarak bir çok kullanıcının ilk işi chrome kurmak oluyor

Son düzenleme: 17 Temmuz 2017
    eronis bunu beğendi.
  4. Mrtaltg

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    113
    Chrome ram canavarı hafif bir tarayıcı değil

5. mdkbet

mdkbet Profesör

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    48
    hem cam kenarı olsun hem tekerlek üstü olmasın istiyorsun :)

6. Mrtaltg

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    113
    Öyle bir yer varki :) otobüsün en arka sırası hem yan yana hem tekerlek üstü değil hamde cam önü

7. Forumun Ağası Finix

Forumun Ağası Finix Rektör

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    63
    1- Gerekli kütüphaneler yüklü gelebilir.
    2- ********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************* Bunun dışında ben Amarokçuyum.
    3- Yok.

8. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    hocam tek sorun oysa o ayarlanır :D Azaltmanın yolları var :)
    Katılıyorum ve bu yüzden chrome yüklemeyi düşünüyordum. Ama bunu sormamda fayda var gibi geldi çünkü bu spinin ismi Manjaro SDN olacak yani özellikle forum üyelerinin nasıl istediğini bilmek isterim :)

9. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
  10. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    63
    Aslında, Windows daha karışık ve ben Linux'u Windows'tan önce çözdüm. Windows'ta ne nerede sistem nasıl kontrol ediliyor vs tamamen elimden uçmuş gibi.

eronis bunu beğendi.
  11. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    Windows 10'u oyun için kullanıyorum. Şu ekran kartımın üreticisinin canı cehenneme, Dying Light en az OpenGL 3.3 istiyor, kartım 3.2 destekliyor :D Sadece bu da değil. Sadece oyun için bile girsem Windows'un bana ne kadar engel olduğunu, beni trollediğini görebiliyorum. Kurulumda ilk dikkatimi çeken şu oldu. Microsoft hesabımla giriş yapmak istemedim, lokal kullanıcı oluştur dedim, altta o lokal kullanıcı oluştur yerine, "Yada daha iyisi Microsoft hesabımla giriş yap !" yazısı vardı. Kullanıcı ismimi girdim enter'a bastım, yeni gelen yerde aynı mesaj oradaydı. Şifremi girdim ileri dedim aynı mesaj, bir daha şifre girdim, aynı mesaj orada. İpucu yazacak gözüme sokuyor. Hani ben körüm, gerizekalıyım ya ! Demin tıkladığım yerdeki yazının değiştiğini göremiyorum.

Neyse kurulum tamam, ilk iş GameDVR'ı kapatmak olacak çünkü performans yiyor. Edge'de Bing ön tanımlı geliyor ve biliyorsun ki Bing Microsoft'a ait.

Google

gamedvr - Bing

Google'da ararken ilk sayfa komple nasıl kapatılır bilgisi vermiş :D Bing'in taraflılığının da bir kanıtı. Microsoft hesabı gerek tabi yoksa regeditle uğraşacaksın. Microsoft hesabı almak istemeyen yada benim gibi kullanmak istemeyen birisi bu prosedürden geçecek;

Disabling Xbox DVR in Windows 10 - Documentation - Knowledge Base - Steam Support

Acayip kullanıcı dostu, MÜTHİŞ !

Yeni tarayıcı kurdum, değişecegim. Bu ekran geldi, tamam.
    Degiştire tıklayınca göz yanılması yapsın diye sanki büyük ve dikkat çeken kısma değiştirme koymuşlar ve benim istediğim şıkkı daha az önemli gibi göstermeye çalışmışlar. Kısaca benim isteğim bu adamların umrunda değil.

Bir oyun için trainer yükledim, Windows Defender'ı kapattım çünkü ikide bir bana sormadan trainer'ı siliyordu. Ben kapatıyorum, o kendini açıyor. Hard Diski parçalayasım geldi de Hard Diskin suçu ne ? Ona Win kuran dingil benim. Yani oyunlar dışında pek bir şeye yaradığını düşünmüyorum Win'in. Bir hata oluyor ve o hatayı çözmek için bir bilgisayar bilgisi gerekiyor en az ortalama düzeyde. Şimdi nerede kullanıcı kolaylığı ?

12. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    63
    @eronis Gerçekten de öyle. Masaüstümde Windows 7'den geçtiğim için pek de fark etmedim lakin yeni aldığım laptopta Fedora'nın sitesinde iso indirirken dahi "Abi yapma etme eyleme bak Windows daha iyi" diye yalvarmasından korktum. Nedir kardeşim bu çile? Hani sistem öyle bir davranıyor ki bana "Abi s.a gördük ki salağın tekisin gel bir yardım edelim." Ne biçim bir dizayndır yahu? Bari ülke Amerika görünse bir nebze anlarım :p

Mesela olay şu, şimdi ben sistemin sesini kapattım ve gelişigüzel Edge ile bir video açıyorum. "Görünüşe göre ses ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz" diye atlıyor Windows oradan. He kardeşim malım ben sistemin sesini kapattım nasıl açarım bilmiyorum. Veya Firefox reyizi indiriyor sisteme kuruyorum "Abi s.a Edge daha iyi biliyon mu?" diyor. Evet Edge daha iyi olabilir lakin ben bilinçli bir şekilde geliyor Firefox kuruyorsam ne yaptığımı biliyorum demektir, kafamı karıştırma da işime bakayım.

Sistem sürekli bir dayatma içinde. Hani pek de etik sayılmaz yaptıkları, hani ben takmam işime bakarım lakin yeni yeni bilgisayar kullanan birisi "Adamlardan daha iyi bilecek halim yok ya?" diye korkup bırakabilir yasa dışı iş yapıyormuş gibi. Zaten işletim sistemini değiştirmenin garanti dışı bırakacağına inanan bir ton dangalak var, rom atmakla karıştırmışlar işi. Sen sistemliğini yap, ben de kullanıcılığımı yapayım. S**me kafamızı durup dururken.

eronis bunu beğendi.
  13. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    63
    Ohooo... Önüne gelen onu kuruyor, hayır yani "Hacker olmak için ders 1: Kali Linux kullanın" mı falan diyorlar anlamadım ki. Bir arkadaş Linux'a heves etmiş, dedim iyi falan ne güzel hangi dağıtımı kurdun, Kali diyor. Manyak mısınız siz bir anlasam, derdiniz nedir?

eronis bunu beğendi.
  14. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    Bu lafı tuttum :D

15. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    Bir dertleri yok, cahillik :D Kimse kişisel algılamasın ama Kali'yi kurup yarın Facebook'a DDOS :p atacam diyen cahil kesime cevabım şu, *** atarsınız :D DDOS'un anlamını öğrenin önce, ne işe yaradığına bakın. DDOS saldırısının şifre çalma saldırısı olduğunu sanıyorlar delirecem :p
    Kali sadece güvenlik işinde çalışan profesyonellerin seçmesi mantıklı, tamamın tasarlandığı işe odaklı bir dağıtım. Farklı bir şey için değil, direk pentest için bir dağıtım. Günlük kullanımla alakası yok.

16. Halktan Biri

Halktan Biri Dekan

Beğenileri:
    2.044
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Evren'de bir yer
    Bence tarayıcı olarak Google Chrome yüklü gelsin ve Xfce ya da Gnome masaüstü ortamı olsun.

17. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    Xfce olacak da Chromium sanki daha iyi olacak gibi ?
    Manjaro Architect'i gördünüz değil mi ? Aynı onun gibi gerçekten kullanacağınız şeylerle dolu olacak. Kaç kişi Steam yada GIMP kullanıyor ?

Halktan Biri bunu beğendi.
  18. Halktan Biri

Halktan Biri Dekan

Beğenileri:
    2.044
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Evren'de bir yer
    Chromium'a ayar çekmek güzel olabilir.:)

19. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    63
    GIMP bence oldukça önemli, kullandığım her dağıtımda yüklüymüş gibi davranırım.

20. eronis

Beğenileri:
    1.473
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Samsun
    The Great Suspender
    Favorilerimdendir :)