Bu konuyu okuyanlar

Samed Yelgel

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Manjaro'da
sudo apt-get update
komutunu kullanıyorum, şifremi giriyorum ve her defasında apt-get komutu bulunamadı hatası alıyorum herkes kullanabiliyor bunu ne yapmam gerekli

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Manjaro'da komutunu kullanıyorum, şifremi giriyorum ve her defasında apt-get komutu bulunamadı hatası alıyorum herkes kullanabiliyor bunu ne yapmam gerekli
O komut, Debian ve Debian tabanlı sistemlerde çalışır.
Bu komutları sırasıyla dene:
Kod:
sudo pacman -Syu
Kod:
sudo pacman -Su

Samed Yelgel

Asistan
Reaksiyon puanı
130
O komut, Debian ve Debian tabanlı sistemlerde çalışır.
Bu komutları sırasıyla dene:
Kod:
sudo pacman -Syu
Kod:
sudo pacman -Su
Kod:
[samed@samed-pc ~]$ sudo pacman -Syu

[sudo] password for samed:

:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'core.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

core deposu güncel         0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'extra.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

extra deposu güncel        0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'community.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

community deposu güncel    0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'multilib.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

multilib deposu güncel     0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

:: Sistem güncellemesi başlatılıyor...

yapılacak bir şey yok

[samed@samed-pc ~]$ sudo pacman -Su

yapılacak bir şey yok

[samed@samed-pc ~]$

Böyle oldu, ne yapmam gerektiği hakkında fikrim yok.. .deb yüklemek istiyorum beceremedim ...

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kod:
[samed@samed-pc ~]$ sudo pacman -Syu

[sudo] password for samed:

:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'core.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

core deposu güncel         0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'extra.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

extra deposu güncel        0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'community.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

community deposu güncel    0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

hata: Failed to connect to mirrors.shuosc.org port 443: Bağlantı reddedildi hatası nedeniyle 'multilib.db' dosyası mirrors.shuosc.org adresinden alınamadı

multilib deposu güncel     0.0   B  0.00B/s 00:00 [----------------------]   0%

yapılacak bir şey yok

[samed@samed-pc ~]$ sudo pacman -Su

yapılacak bir şey yok

[samed@samed-pc ~]$

Böyle oldu, ne yapmam gerektiği hakkında fikrim yok.. .deb yüklemek istiyorum beceremedim ...
Manjaro ve diğer Arch tabanlı dağıtımlarda deb paketi yüklenmiyor.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
hmmmm... Peki hocam hangi dosyaları yükleyebilirim sadece Yazılım yükle/kaldır bölümünden mi yükleme yapabilirim ?

Neleri yüklemek istediğini yazarsan yardımcı oluruz.
Yazılım yükle kaldır uygulamasının tercihler kısmını karıştır biraz.

Samed Yelgel

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Neleri yüklemek istediğini yazarsan yardımcı oluruz.
Yazılım yükle kaldır uygulamasının tercihler kısmını karıştır biraz.
Mesela Steam Yazılım bölümünden yükledim ancak çalışmadı kendi sitesinden girdim otomatik olarak bana .deb dosyasını verdi

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
elementary OS mi Manjaromu sizce?
-
Geçen elementary kurdum bir uygulamayı kaldırırken araç çubuğu ve masaüstünde ki eklenti silindi. Daha sonra işletim sistemini açamadım. "sudo apt-get remove uygulamaismi" şeklinde komut kullandığımı hatırlıyorum.
Ama bu felakete rağmen elementary tasarımını beğendim.
Manjaro kurmayı düşünüyorum bu iki dağıtımı kullanmış olanlar hangisini tavsiye eder?
Edit : Opensuse de olabilir.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
@Samet UCA
Manjaro ;)

apt remove komutu ile sisteme dair paketleri bile silme riski var.
Temel paketleri silerken görmek ve dikkatli olmak gerek.

Soruna gelince, masaüstü ve eklerini tekrar yüklemek mümkün. Tabi temel paketler uçmamışsa..

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
@Samet UCA
Manjaro ;)

apt remove komutu ile sisteme dair paketleri bile silme riski var.
Temel paketleri silerken görmek ve dikkatli olmak gerek.

Soruna gelince, masaüstü ve eklerini tekrar yüklemek mümkün. Tabi temel paketler uçmamışsa..
Kurtarma modu gibi birşey bulup internetten bir kaç kod yazdım ubuntu masaüstüne döndü ama tam işlevsel olmadı. Bende tamamen sildim gitti. Dediğiniz gibi dikkat etmek gerekir bir kaybım yok yeni bir kurulumdu.
Linuxda henüz yeniyim daha önce defalarca kurulum yaptım ama çok kısa süre kullandım. Dolayısıyla tam bir bilgim yok.
Tavsiyenizi dikkate alarak manjaro kuracağım saolun :)

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Debian'daki kernel sürümünden şikayet edenler vardı. Alın size güncel sürüm. :D

~$ uname -a
Linux debian 4.9.0-6-amd64 #1 SMP Debian 4.9.82-1+deb9u3 (2018-03-02) x86_64 GNU/Linux

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Debian'daki kernel sürümünden şikayet edenler vardı. Alın size güncel sürüm. :D

~$ uname -a
Linux debian 4.9.0-6-amd64 #1 SMP Debian 4.9.82-1+deb9u3 (2018-03-02) x86_64 GNU/Linux
Kernel 4.9 güncel mi? :D

Antergos Openbox:
Kod:
4.15.8-1-ARCH

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
Kod:
 hydrogen@hydrogen:~$ uname -a
Linux hydrogen 4.13.0-36-generic #40~16.04.1-Ubuntu SMP Fri Feb 16 23:25:58 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

başka güncelleme yok gözüküyür

Samed Yelgel

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Kısa süredir linux kullanıcısıyım, bence bu kısa sürede çok yol kat ettim bu yolları kat etmemde bana yardım eden herkese binlerce kez teşekkür ederim <3 :D Artık Python kodlamaya başladım yeni bir yazılım dili daha giriyor hayatıma :) Denişik bir duygu yav :D

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Kısa süredir linux kullanıcısıyım, bence bu kısa sürede çok yol kat ettim bu yolları kat etmemde bana yardım eden herkese binlerce kez teşekkür ederim <3 :D Artık Python kodlamaya başladım yeni bir yazılım dili daha giriyor hayatıma :) Denişik bir duygu yav :D
Uzun süreli bir Linux kullanıcısı olman dileğiyle... :)

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
@Princeps , ekran kartlarımız aynı modelmiş.

inxi -G çıktısını da görebilir miyim ?
Elbette @rise görebilirsin, sistem taze olduğu için eksik bir çok paket var kurulmamış henüz. inxi bunlardan biriydi rican üzerine az önce onu da dahil ettim sisteme. Ayrıca Devuan screenfetch'e tam entegre olamamış henüz unknown görülen yerler bundan mütevellit...

devu tty.png

Halihazırda Nouveau sürücüsünün ve Gallium rendereranın görünmesi tamamen nvidia-detect trajedisi diyebiliriz. Bir sorun olacağını hesaba katmadan manuel değilde jessie için hazırda hangi nvidia sürümü varsa kurayım şimdilik idare etsin dedim. Dememem gerekiyormuş onu anladım... İş login ekranına tty1 ile düştüğümde şeffaf halini aldı, neyseki kurduğum nvidia sürücüsünü kaldırarak tekrar grafik destekli ekranıma ulaşmayı başardım. Öyle görünüyor ki sorunsuz bir işlem için ekran kartını manuel derlemek en iyi fikir.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
@Princeps,
Ubuntu ve türevlerinde doğrudan yüklenebilen paketler mevcut, Senin dağıtımında nvidia ismiyle paketleri var mı depoda ?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
@Princeps,
Ubuntu ve türevlerinde doğrudan yüklenebilen paketler mevcut, Senin dağıtımında nvidia ismiyle paketleri var mı depoda ?
Kod:
libnvidia-eglcore:amd64 deinstall
şeklinde bir paket görebiliyorum sadece şu an, diğer grep ve get selections parametreleri ile de denedim durum aynı. Önceden var olsa dahi artık olmaması normal çünkü remove ile --purge şeklinde uygulamıştım komutları kaldırırken.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Jessie için şuraya baktın mı ?
NvidiaGraphicsDrivers - Debian Wiki

Olmadı dersen aynı dağıtımı yükler bakarım :)
Jessie için verdiğin linke bakmadım gözümden kaçmış olmalı... Nouveau ile iyi anlaşıyoruz aslında şu an, bilmiyorum ekstra bir şey olursa kurarım kapalı kaynağı hani bi haller gelir steamdan bir şeyler indirip hunharca oynamak istediğimde mesela. Bence bahane çok geçerli, şiddetle öneririm yükle ve bak. :cool:

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Arkadaşlar ben Linux yükleyeceğim.
Sizce Kali Linux nasıldır? Başka önereceğiniz dağıtım var mı? Varsa tasarımı güzel ve kullanışlı dağıtım önerebilir misiniz? Mümkünse görsel paylaşırsanız iyi olur. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sizce Kali Linux nasıldır? Başka önereceğiniz dağıtım var mı? Varsa tasarımı güzel ve kullanışlı dağıtım önerebilir misiniz? Mümkünse görsel paylaşırsanız iyi olur. :)
İlk olarak Kali Linux'u kullanmanı önermem. Bence Linux Mint XFCE ile başla. İstersen Antergos XFCE'ye de bakabilirsin.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Kali linux içinde standart olarak ağ güvenliği ile ilgili araçların bulunduğu bir dağıtım normal bir dağıtımada yüklenir bu uygulamalar fakat ilk kullanıcı için pek önermem sebeb belli tabiki destek bulamazsın en basit bir sıkıntıyı bile çözmeye yardımcı olmazlar genelde ama başka bir dağıtım yüklersen daha rahat edersin

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
İlk olarak Kali Linux'u kullanmanı önermem. Bence Linux Mint XFCE ile başla. İstersen Antergos XFCE'ye de bakabilirsin.
Ne için önermiyorsun? Ağır mı gelir?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kali linux içinde standart olarak ağ güvenliği ile ilgili araçların bulunduğu bir dağıtım normal bir dağıtımada yüklenir bu uygulamalar fakat ilk kullanıcı için pek önermem sebeb belli tabiki destek bulamazsın en basit bir sıkıntıyı bile çözmeye yardımcı olmazlar genelde ama başka bir dağıtım yüklersen daha rahat edersin
Peki hangi dağıtımı önerirsin abi?

Son düzenleme: