Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yok artık ! Ubuntu 17.10'da bir şey var artık emin oldum, benim gördüğüm en vasat Xfce 400MB ram harcamadı. Xubuntu napmış öyle ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yok artık ! Ubuntu 17.10'da bir şey var artık emin oldum, benim gördüğüm en vasat Xfce 400MB ram harcamadı. Xubuntu napmış öyle ?
Abi ben de anlamıyorum. RAM kullanımının artışında ilk olarak Linux Mint 18 Mate'e, ikinci olarak da Xubuntu'ya 17.10' şaşırdım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bana güncel Openbox'lı dağıtım önerebilir misiniz?
@Mrtaltg
Ekli dosyayı görüntüle 36267
Kararsız kaldım. Antergos'u değil de Xubuntu'yu deneyebilirim. :)
argentos dan mennunum ben mesela ubuntu türevlerinde hep internet hızı ile ilgili sıkıntı yaşadım çözemedim bir türlü ama bunda ufak tefek sıkıntılar haricinde pek yok
Güncellik konusunda Arch Linux ya da Arch Linux tabanlı bir dağıtım kullanman daha mantıklı. Bir de KDE kullanıyordun sen galiba.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Xubuntu 18.04'te daha önce hiç yaşamadığım sorunlar yaşıyorum.
  • Başlangıçta NumLock otomatik olarak açılıyordu. Bu sorunu @eronis 'in yardımıyla çözdüm. Ama ekranı kapatıp açtığımda NumLock kendiliğinden açılmış oluyor.
  • Diğer bir sorunum Xubuntu'da forumda mesaj yazarken Ctrl+V , Ctrl+C gibi kısayollar çalışmıyor.
  • Normalde forumda mesaj yazarken Ctrl+B'ye basınca kalın yazması gerekir. Ama Ctrl+B'ye basınca da yer imlerini açıyor. (NOT: Firefox kullanıyorum.)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bundan böyle favorim XFCE ve KDE'dir. SSD varsa KDE, SSD yoksa XFCE öneririm. :)

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kde4, kde5ten daha fazla kaynak harcıyor.

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
sstp-client, libsstp-client ve network-manager-sstp paketlerini kurmama rağmen ağ yöneticisine sstp vpn bağlantısı gelmedi öncekilerde gelmişti, napabiliriz, kullandığım internet pptp kullandırmıyor

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Xubuntu'da klavyedeki Windows tuşuna bastığımda başlat menüsü açılmıyor. Başlat menüsünü açmak için fare ile tıklamam gerekiyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Valla tam tersiydi. Sanırım sistemde bir sorun var. :D
Sorun Slackware'de değil, KDE5 ile başladı daha bu düşük ram kullanımı şeysi :p

@eronis Xubuntu'da klavyedeki Windows tuşuna bastığımda başlat menüsü açılmıyor. Başlat menüsünü açmak için fare ile tıklamam gerekiyor.
xfce4-popup-whiskermenu
bunu klavye kısayolu olarak ekle ve başlat tuşuna bas. Sağ ve sol başlat tuşları için ayrı ayrı yapman lazım.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
xfce4-popup-whiskermenu
bunu klavye kısayolu olarak ekle ve başlat tuşuna bas. Sağ ve sol başlat tuşları için ayrı ayrı yapman lazım.
Abi bunu biraz daha detaylı anlatır mısın? Dediğin şeyi nasıl klavye kısayolu olarak ekleyebilirim?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sorun Slackware'de değil, KDE5 ile başladı daha bu düşük ram kullanımı şeysi :p

xfce4-popup-whiskermenu
İşlemci kullanımı falan da epey yorucu tabii.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Üstelik KDE'li dağıtımı HDD'ye kurunca yavaş açılıyor. Ama XFCE'li dağıtımlar bu konuda daha iyi.
KDE zaten hep geç açılır, o ezelden beri var. KDE'nin splashları neden bu kadar güzel ve uğrasılmış anlaması zor değil :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
KDE4'ün demek istiyorsun değil mi ? KDE5 iyiydi ben baktığımda ?

KDE geliştiricilerinin %80'i Emacs kullanıcısı, demedi deme LUL :p
Evet sistem kde4 üzerinde epey yoruluyor. Kde5te olmayacak bir hantallık var hatta. Efektleri falan kapattım öyle kullanıyorum sistemi.

SSD'ye yüklediğim için bunu pek fark etmiyordum. Ama KDE'li dağıtımı HDD'ye kurduğumu da hatırlarım. Kurulumu, açılması, tarayıcıya girmek uzun sürüyordu.
Tarayıcıya girmek daha çok işlemci ile alakalı değil mi?

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tarayıcıya girmek daha çok işlemci ile alakalı değil mi?
Yok abi. SSD bayağı fark ediyor. İstersen Youtube'dan SSD vs HDD yazarak birkaç videoyu izle.

Şunu fark ettim. Ben hangi tabanı denersem deneyeyim hep en sonunda Ubuntu tabanına geliyorum.
Mesela Kubuntu, Xubuntu benim en sevdiğim dağıtımlardan. :)

Gerçi XFCE'ye biraz yabancı kalmıştım. Ama sizin sayenizde eksiklerimi gideriyorum. :)

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Evet sistem kde4 üzerinde epey yoruluyor. Kde5te olmayacak bir hantallık var hatta. Efektleri falan kapattım öyle kullanıyorum sistemi.
KDE4 zamanında nefret ettim KDE'den ben. KDE5 biraz beni kendine çekti ama onun da kararsızlıkları. KDE takımı biraz artık yavrularını beslemeli, büyütmeli. Yüzme kursuna da gidecek, tiyatroya da gidecek, isviçre çakısı mı bu çocuk? Kararsız kaldı tabi ! Biraz konuşsunlar, oğlum, ne istersen ol, insan ol yeterki ! Kararını ver ne bu kararsızlıklar ?

@Halktan Biri çok zorine gidecek bir dağıtım önereyim mi ? :p LUL (Şaka yapıyorum, ciddiye alma. Dağıtımın güzel, kal onda :p)

Son düzenleme:

Son mesajlar