Linux Antivirüs

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Kaç gündür güvenlik , virüs , antivirüs muhabbeti gidiyor biliyorsunuz son wannacryc virüsünden dolayı sürekli bir haber akışı oluyor bugünde linux için antivirüs uygulamalarına girelim .Şu an linux sistemler windows sistemlere göre çok ama çok güvenli desekde antivirüs uygulamaları linux sistemler içinde şart .Bazı arkadaşlar yazacak linux da virüs çalışmaz .Linux için özel yazılmış virüsleri saymaz isek yinede mecbur yüklemek gerekir misal ben mint kullanıyorum fakat arkadaşlarım windows kullanıyor bende ofis dosyalarında virüs var benim bilgisayarımda çalışmıyor olabilir bu virüsler ama arkadaşıma yolladığımda ?Bunun garantisini veremeyiz veya arkadaşımızdan çalıştığımız şirkete virüslü dosya yollamıyacağımızı garanti edemeyiz o yüzden linux kullanıcısı olarak bizlerde yüklemeliyiz.Birkaç alternatif uygulama paylaşacam eksiğim veya şu daha iyi diyebileceğimiz hangisi derim ?

Virus Protection Comodo Antivirus for Linux

Free Linux Antivirus and Mail Gateway
comodo-antivirus-linux.png

Antivirus for Linux | Free Linux Antivirus for Virus Protection

F-PROT ANTIVIRUS FOR LINUX WORKSTATIONS- FOR HOME USE

fprotlogo.png

F-PROT Antivirus for Linux - home use - F-PROT Antivirus Downloads

ClamAV® is an open source antivirus engine for detecting trojans, viruses, malware & other malicious threats.

clamav-trademark.png

ClamavNet

F-Secure Antivirüs

f-secure.png

Linux Security | Download | F-Secure for Business

Panda DesktopSecure for Linux
00IM_onestep.gif

Antivirus for Linux. Panda Security

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Genelde ben kullandığım Linux dağıtımlarında antivirüs kullanmam. :)

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Başkaları umursamıyor ki ben onlara virüs bulaşmasın diye uğraşayım. Adam sağlamindir den GTA V indiriyor sonra ben virüs bulaşmasın diye uğraşayım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
WannaCry Linux'a da mı bulaşıyor?
Windows'ta önlem olarak SMB1'i devre dışı bırakmak gerekmiş. Linux'ta da böyle bir ayar mevcut mu acaba?
Güvenlik açıkları her sistemde olur misal duyduğum kadarıyla wine ile çalışıyormuş bu ransomware. Kesinlikle wine'ı kullanmayın. Sisteminizde izi kalmasın. Önemli bir güvenlik açığı. Ayrıca serverlara bulaşmış diyorum. Anladığım kadarıyla ankara üniversitesinde okuyan bir yazılımcı arkadaşımın 2 server'ına bu virüs bulaşmış.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux işletim sistemlerinde Antivirus kullanmanın güvenliği azaltma ihtimali var. (Önemli devlet personelleri için)
Çünkü bu AntiVirus programları veya Güvenlik Paketleri veya herneyse çoğu kapalı kaynak olduğundan NSA veya CIA bu gibi şirketlerle işbirliği yapıp içerisine bilinçli olarak backdoor konulabiliyor.
WannaCrypt virüsü şu an Linux'e bulaşmıyor.
Tabi ki Linux'e hiçbir virüs girmez diye bir kural yok ama bütün işletim sistemleri arasında en güvenlisi Linux ve her zaman en güvenlisi o olacak.
Bunun nedeni hem altyapısı hem de bağlı olduğu açık kaynak/özgür yazılım felsefesi.
Lakin daha önce belirttiğim gibi misal Intel 2010 sonrası işlemcilere bilerek backdoor konulmuş, NSA veya CIA gibi istihbarat örgütleri bu açıklar üzerinden Linux dahi olsa sisteme sızabiliyor çünkü tamamen donanımsal ve sistemin bunu farketme ihtimali bile yok.
GNU/Linux işletim sisteminde GNU cephesinin lideri ve dünyanın sayılı beyaz hackerlarından Richard Stallman benzer açıkların Nvidia, AMD gibi donanımlarda da olduğunu düşünüyor ve Free Software Foundation şu an bu durum için çözüm arıyor ve özgür yazılım camiası kendi donanımını üretmek için çabalıyor.
Lakin bu iş o kadar kolay olmayacak gibi gözüküyor çünkü teknik ve parasal meseleler çözülse bile şimdiden Richard Stallman için "senin gizlediğin ne var da bu kadar uğraşıyorsun yoksa teröristlerle işbirliği mi yapıyorsun veya çocuk p*rnosu işinde misin" gibi sözlerle itibarsızlaştırma çalışmalarının yavaştan başlatıldığını hissediyorum.
O yüzden devletler buna destek vermeli ama bence bu vizyon ile çok zor, nitekim bizim devlet yöneticilerimiz de Amerika ziyaretinde Silikon Vadisinde aldığı indirimler sonucu Pardus gibi bir projeyi önce geliştiren ekipteki elemanları birer ikişer kovup sonra da iptal ettiler.

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
1- Kapalı kaynak kodlu olan antivirüs programlarını ücretsiz olarak dağıtan veya satan şirketlerin virüs üretmediğini nereden bileceğiz?
2- Sizi bilmem ama ben kapalı kaynak kodlu işletim sistemi kullanan birine virüs bulaşmasın diye kendi sistemimi riske atmam.
3- Linux kullanıcıları,sisteminizin güvenliği için (en basit şekilde); Sistemi root olarak kullanmayın,olabildiğince açık kaynak kodlu programları kullanın,önünüze çıkan her uygulamaya root izni vermeyin.Ayrıca SELinux'u kullanmanızı tavsiye ederim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
1- Kapalı kaynak kodlu olan antivirüs programlarını ücretsiz olarak dağıtan veya satan şirketlerin virüs üretmediğini nereden bileceğiz?
2- Sizi bilmem ama ben kapalı kaynak kodlu işletim sistemi kullanan birine virüs bulaşmasın diye kendi sistemimi riske atmam.
3- Linux kullanıcıları,sisteminizin güvenliği için (en basit şekilde); Sistemi root olarak kullanmayın,olabildiğince açık kaynak kodlu programları kullanın,önünüze çıkan her uygulamaya root izni vermeyin.Ayrıca SELinux'u kullanmanızı tavsiye ederim.
Linux security kernel'i varmış :p linux-hardened
Kernels - ArchWiki
Ayrıca linux-zen paketini denemenizi tavsiye ederim Arch kullanıcıları :D

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Antivirüs kuracaksak niye Linux kullanalım? Windows sistemlerin en büyük sıkıntısı Antivirüs olmaksızın kullanma rahatlığından uzak olmalarıdır. Çünkü antivirüs kullanmak demek performans kaybı demektir.

Özellikle Windows 10 dan önceki sürümler ciddi manada risk teşkil ediyordu. Neyse ki Microsoft Window 10'u biraz daha güvenli hale getirdi. Bu haliyle bile antivirüs olmadan kullanmak doğru değil. Aslında açık-kapalı bütün sistemler risk altında olmasına rağmen düşük kullanıcı sayısından dolayı Linux kullanıcıları bu riskli kullanıcı grubunda yer almıyor. Spesifik durumlar hariç hiç bir virüs yazarı her hangi bir Linux dağıtımını hedef almaz. Tamamen talep-arz meselesi.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Antivirüs kuracaksak niye Linux kullanalım? Windows sistemlerin en büyük sıkıntısı Antivirüs olmaksızın kullanma rahatlığından uzak olmalarıdır. Çünkü antivirüs kullanmak demek performans kaybı demektir.

Özellikle Windows 10 dan önceki sürümler ciddi manada risk teşkil ediyordu. Neyse ki Microsoft Window 10'u biraz daha güvenli hale getirdi. Bu haliyle bile antivirüs olmadan kullanmak doğru değil. Aslında açık-kapalı bütün sistemler risk altında olmasına rağmen düşük kullanıcı sayısından dolayı Linux kullanıcıları bu riskli kullanıcı grubunda yer almıyor. Spesifik durumlar hariç hiç bir virüs yazarı her hangi bir Linux dağıtımını hedef almaz. Tamamen talep-arz meselesi.
Arz-talep meselesi derken neden sadece masaüstü kullanımlarını düşündünüz ? Sadece arz-talep meselesi olsa ben bir virüs yazmak istediğimde linux ile windows arasında eşit mesafede dururdum. Sunucu dünyası da var. Ama ben ikisine eşit mesafede durmuyorum. Çünkü bütün dünya linux kullansa bile tasarımsal olarak virüs sokmak daha zor. En basitinden tıkla çalıştır program bile yükleyemiyoruz, normal bir kullanıcı internetten indirdiği herhangi bir dosyayı su ile çalıştırmayacak muhtemelen. Kullanıcı sayısı fazla olsa bile kullanıcılar su yetkisinin ne olduğunu bileceklerdi. Windowsta ise çıkan her şeye evet deyip geçiyorlar. Bence bir diğer sebep linux kullananların büyük çoğunluğunun daha bilgili olması. Oysa her akşam oturup okey atanların bol kullandığı bir sistemi hedef almak daha mantıklı.

Konuya dönersek en iyi antivirüs insanın kendisidir. Windowsta antivirüsü bırakalı 5 sene oldu. Birkaç ayda bir çeşitli antivirüsler yükleyip taratıyorum henüz hiç virüs bulunmadı. Antivirüsler sadece eski virüslere karşı koruma sağlar. Yeni virüsler sezgisel taramayla bulunabilir ancak yapay zekaya o kadar da güvenemiyoruz, zaten virüsler anca böyle toplu yıkımlara sebep olduğunda fark ediliyor antivirüslerin hemen hiç etkisi yok.

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Geçen gün Shiftdelete.net de bir haber vardı sadece Windows 10 kullanan sayısı 500 milyon'a ulaşmış. Öteki Windows sürümlerinden bahsetmiyorum bile. Zaten sorduğun sorunun cevabını vermişsin. Yani sunucu tarafında ki bilgisayarlar mı kolay bir hedef? Yoksa normal kullanıcılar mı? Sunucu tarafında sistemler Windows bile olsa onlara yapılan saldırı cinsi masaüstü kullanıcılarından tamamen farklı. Zaten onların güvenlik düzeyleri masaüstleri ile mukayese edilmeyecek seviyede. Sayıları bir kaç milyar olan masaüstü kulllanıcıları için basit virüs yazanlar ve bunlardan nemalanan Antivirüs firmalarının farklı kullanıcılar için farklı farklı çözümleri var.

Diğer taraftan bundan bir kaç ay önce yine shiftdelete.net de Masaüstlerinde en fazla açığı olan sistemlerin benim de özellikle tercih ettiğim Debian Linux'lar olduklarına dair bir haber vardı. Yani olayın root yetkisiyle yada super user ile falan uzaktan yakından alakası yok. Günümüzde sistemler oldukça karmaşık olduğundan Linux çekirdeği sağlam bile olsa ki belkide dünyada ki en sağlam ve bug'sız yazılımdır kendileri. Yinede milyarlarca yazılım ve donanımın açıksız olduğu düşünülemez. Örneğin siz bir programa yetki verdiğinizde programdaki her hangi bir açık ve bu açıktan faydalananlar sizin yetkiniz dahilinde hareket ediyor olacak. Zaten günümüzdeki güvenlik problemlerinin hepsinin temelinde bu anlayış yatıyor.

Aslında güvenlik hususunu kafanıza fazla takacak olursanız hiç bir akıllı cihaz yada bilgisayar kullanmayıp gidip dağda yaşamanız gerekir. Çünkü donanım tarafında ve özellikle işlemci tarafında devletlerin firmalar üzerinde ki yaptırımları sebebiyle kasti olarak açık bıraktıkları, ABD hükümetinin işlemci devleri Intel ve Qualcom'un baskı altına alıp yıllardır açık kapısı olan işlemciler ürettiklerine dair bilgiler var.

Güvenlik konusunu çok kafaya takıyorsanız bence hiç takmayın çünkü asla güvende değilsiniz. Bunu ben söylemiyorum. Snowden filmini seyrederseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Sizi her an izleyen büyük bir biraderiniz var.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Linux'ta güvenlik duvarı kurulu ve çalışır durumdaysa, sorun yok. Windows'ta da sağlam (bilinen) ve güncel bir ücretli antivirüs kullanıyorsanız, ve de sistminiz de güncelse, yine sorun yok. Bilgisayarınızı ara sıra çocuklar kullanıyorsa, hem kişisel bilgileriniz, hem de donanımınız tehlikede. Bir de kendini bilgisayar uzmanı sanan bir aile bireyiniz varsa, hiç bir şey güvende değil.