Linux a başlamak...

Bu konuyu okuyanlar

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. Tavsiyeye ihtiyacım var. Linux kurmak istiyorum. Sistemim çok gelişmiş değil. XP Pro ile beraber diğer HDD partition da kurmak istiyorum. Hangi Linux u kurarak başlamalıyım ? Teşekkürler ! :clover:

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux a başlama sebebim= Linux u tanımak, öğrenmek, denemek, bilgi sahibi olmak, tecrübe edinmek vb... İlginize teşekkürler. :clover:

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
KDE masaüstü windowsa biraz benzer çok yabancı gelmesin alışana kadar dersen tecrübe edinmen için KDE kullanan bir linux sürümü tavsiye ederim... Ubuntu da sıkıntı yaşayabilirsin çok yabancı gelebilir. İlk etapta kubuntu deneyebilirsin yada Pardus 2009... Fakat pardus 2009 çok ağır bir sistem olmuş... İstersen bi kubuntu dene...

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sağolun. Kubuntu deneyeceğim sanırım. Pardus için gelişmiş bi sisteme ihtiyaç var gibi görünüyor anladığım kadarıyla...

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Sağolun. Kubuntu deneyeceğim sanırım. Pardus için gelişmiş bi sisteme ihtiyaç var gibi görünüyor anladığım kadarıyla...

Çok gelişmiş bir sisteme gerek yok aslında... Ama benim notebookta adam akıllı çalışmadı kastı biraz... Onun için kubuntu tavsiye ederim ben...

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evde sahip olduğum bilgisayar, eski bir sistem. 2004 te alnmış bir bilgisayar. 1 GB ram var. Biraz yavaş kalıyor gibi. Ram takviyesi yapacağım uygun zamanda. Böyle bir bilgisayar sistemine ne Linux kurmalıyım sizce ?

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Valla ben sürekli linux kullanan biri değilim kardeş... Ama bir sürü linux sürümü kurdum kullandım... En başlarda zorlanırsın ama Google sana baya yardımcı olur... Burdaki arkdaşlar da yardımcı olur... Kurduğum sürümler içinde en çok Ubuntu ve Kubuntu hoşuma gitti... Ama sistemin yeterli sanırım linuxun sistem gereksinimleri fazla değil diye biliyorum... Normalde yeter ama compiz ve efektleri açtığında yetersiz kalabilir...

Sistem gereksinimleri bunlarmış...
2 Ghz işlemci
512 MB bellek (RAM)
8 GB disk alanı
Linux desteği olan iyi bir ekran kartı.
Büyük ihtimalle Ubuntu sisteminize kurulabilir.

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kubuntu kurmaya karar verdim. (sistem gereksinimleri düşük olduğu için) Teşekkürler... :clover:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ubuntu'yu öneriyorum. Linux'u tanımak istiyorsan, Windows'tan uzaklaşman lazım. GNOME bunun için burada. Kimsenin dediğine bakma, Ubuntu karışık filan değildir. Pardus'u önermem çünkü program bulmakta zorlanırsın. En iyisi Ubuntu çünkü çok fazla kullanıcısı var. Kubuntu'ya başlarsan Linux'u tanıyamazsın. Sadece açık kaynaklı Windows kullanmış gibi olursun. :) Değişik bir şeyler istiyorsan ve gerçekten Linux'la içli dışlı olmak istiyorsan Ubuntu kullanmalısın.

patlicanmusakka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux masaüstü ortamda genelde ikiye ayırılır KDE kullananlar Gnome kullananlar.

İkisinide dene. Gnome için Ubuntu. KDE içinde Pardus kullan.

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim Jeaquares :clover:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Teşekkür ederim Jeaquares :clover:

Ubuntu kur sen, KDE'yi de denersin. Önemli değil çok. Linux'u tanımak istiyorsan görselliğe önem vermezsin zaten. Maksadının tanımak olduğunu belirttiğin için GNOME dedim. Ben teşekkür ederim. :flowers:

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux konusunda Jeaquares den öğrenecek çok şey olduğu besbelli.(yazısını okudum) Sanırım Ubuntu kurmalıyım. Daha ilerde yerli malı Pardus kullanırım.

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
farklı bir deneyim ve yenilikler için gnome ile ubuntu kullan. görsellik ve hız konusunda ne kadar gelişmiş olduğunu göreceksin.

trinitrotoluen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ben şahsen rast gele seçtim dağıtımımı ama kde çekirdekli bir dağıtım seçtim ki daha yardımcı olsun, senin de dediğin gibi linux'u tanımam gerekli,
bu arada linux'u iyi bilen çok kişi var burada, az çektirmiyeceğim size:)
şaka bir yana insan başta çok zorlanıyor, xp'de çözemediğim sorunum olmamıştı, ama linuxta hemen sorunlar yumağı oluverdi, normaldir sonuçta koskoca bir işletim sistemi, anlamadığımız yerlede umarım yardımlarınızı esirgemezsiniz...

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux ta internette gezmek, WLM msn açmak mümkün müdür ? Eşim için soruyorum bunları.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
KDE ve Gnome Masaüstü yönetim ortamıdır. Bilgisayarın işletim sistemini görsel hale getiren kısımdır.

Linux ile Windows uygulamalarının eşdeğerini bulabilirsin, Msn gibi Kopete veya Amsn,vs.

programlar mevcut. Daha fazla işlevselliğe ücretsiz erişebilirsin.

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
en son kuracağın linux versiyonu kubuntu olsun
mandriva, opensuse, pardus önerimdir
ubuntu önermem, özellikle linux'e yeni başlayanlar için
linux'e ubuntu ile başlayanlar başlarım linux'e der

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Kubuntu ile Pardus son sürümlerinde KDE 4.3 sürümünü kullanıyor, o sebeple ikisinin kaynak ihtiyacı

aynıdır. KDE masaüstü daha kullanışlı olduğundan bende bu masaüstünü kullanan bir dağıtım öneririm.

Dağıtımların genel ayrımı kullandığı paket yönetim sistemlerinden kaynaklanır. Pardus yeni olduğu için

her programı bulamayabilirsin. Ama Ubuntu ve diğer dağıtımların bu yönde artıları fazla. Ama Pardus

da ihtiyacını karşılayacaktır.

ouslu77

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu kurarım. WLM msn ve internetet sörf mevcut nasıl olca (eşim için).

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Aman ha! Kubuntu kurma, benden söylemesi. Kubuntunun sistem gereksinimleri Pardus'la neredeyse aynıdır ikiside KDE masaüstü kullanır çok görseldir. Kötü sistemi fazla yorar.. Ama Kubuntu'nun bir kötü yanı daha var. Berbat olması çok sorunludur. KDE masaüstü ile hiç iyi çalışmıyor. Ben Ubuntu kullanıyorum sanada tavsiye ediyorum. Sade bir görsellik istiyorsan tabii.