LG G2 Brick veya Daha Kötüsü

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

dark3n

Üyecik
Arkadaşlar, bunun çözümünü anlatmaya karar verdim. Fakat ÖNEMLİ NOT :

Bu anlattıklarımın İngilizce anlatımı :

[FIX] NO Recovery mode, No download mode, after OTA on rooted LG G2

Buradadır. Fakat burada sadece :

1- sbl1.img
2- aboot.img
3- rpm.img
4- tz.img
5- openrecovery-twrp-2.6.3.2-g2d802

imaj dosyalarını flashlamamız gerektiği söyleniyor. Ben kendi telefonuma yaptım ama bu sefer telefon hard brick oldu, ne Linux ne de Windows gördü ve mecburen parayla JTAG yaptırmak zorunda kaldım. Bu anlatımın bir kısmını başka arkadaştan alıntı yaptım bunun yanında bir arkadaşım ise bana defalarca kez “sadece aboot.img ve laf.img dosyalarını flashlamanız yeterli” demesine rağmen ben sitedeki adımları takip ettim ve görüldüğü üzere orada “laf.img” dosyasını flashlamamız gerektiği yazmıyor ve başarısız oldum. Aşağıdaki kodların tümünü yazarak telefonunu düzelten de var bunun yanında o arkadaşım, sadece 2 dosyayı flashladığımızda düzeleceğini de söyledi. Ben düzeltmeyi başaramadım ama söz vermiştim bilgimi paylaşacağıma. Bana sorarsanız; (sanıyorum) tamamını flashlamanızda bir sorun yok ama laf.img ve aboot.img dosyalarını sakın es geçmeyin. Bunun yanında “kopyala yapıştır” olmadığı için kodları tek tek yazmanız gerekiyor. Dikkatli olmanızda fayda var. Aceleci de davranmanıza gerek yok zaten yanlış bir şey yazdığınızda “terminal” uyarı veriyor baştan yazmanız gerekiyor o kadar. Riskler size aittir fakat risk olmadan başarının tadı çıkmaz :)

Gelelim anlatıma :
Cihazınız için uygun olan (mesela d802) aboot ve laf imajlarını edinmeniz lazım. Ardından bu dosyaları hard diskinizde farklı bir yere atın (D’ye ya da C’ye).

Listing of 10b_EUR_16G_partitions

bu linkten dediğim dosyaları indirebilirsiniz.

Daha sonra bir linux dağıtımının (Ubuntu önerilir) iso imajını indirip DVD'ye veya USB belleğe yazdırın. USB belleğe veya DVD'ye yazdırdıktan sonra bilgisayarı linux dağıtımından başlatın. Kurulum gerektirmez.

• Sistem açıldıktan sonra telefonu takın. Cihazda klavye ve fare dışında USB’lerde hiçbir şey olmasın. Diskler gelecek, hatta içindekilerini göreceksiniz. İsterseniz içerisindeki size ait olan dosyaları yedek alabilirsiniz. Ama bazen bu dosyalar gözükmeyebilir. Bu durumda yapacak bir şey yok veriler kaybedilecek demektir. Eğer disk pencereleri sürekli açılıyorsa pencereleri kapatmak için öncelikle (Google’dan bulabilirsiniz) Dconf Editor 'u kuruyoruz. Sonra onu açtıktan sonra programın sol tarafında sekmeler var oradan Org > Gnome > desktop > media-handling adımlarını takip ederek bir ekrana erişiyoruz. Orada 2 tane içi dolu seçenek var "...automount" kelimesi geçiyor ikisinin içinde de. Bunları deaktif(içi dolu halden boşa alıyoruz) yapıyoruz ve masaüstünde açılan pencereleri enter'a ya da ESC'e basılı tutarak kapattıktan sonra bir daha bu pencereler gelmiyor. Yapacağımız işlemler ubuntunun terminal bölümü olan kod yazma bölümündedir.

• Ubuntu içinde “terminal” diye bir kod yazma yeri var orayı açacaksınız. Diskler geldikten sonra komut penceresinden dd işlemi ile aboot ve laf imajlarını doğru olan bölümlere yazdıracaksınız. Burada önemli nokta şudur : Eğer kodlamaları yanlış yazarsanız hard diskinizdeki diğer kişisel verileri de kaybedebilirsiniz bu yüzden Linux işletim sisteminin telefonunuzun hafızasına hangi ismi verdiğini iyi bilmelisiniz. Bu şu demek oluyor; nasıl ki Windows’ta disklere C,D,F,G gibi harfler veriliyor Linux’da da mantık aynı. Peki telefona hangi harfi atadığını nasıl anyacaksınız ? Sürekli açılan disklerde bir harf dizisi olacak bu sizin telefonunuza verilen harf dizisidir. Örneğin sdc1, sdc2, sdc3,5,6,7,23,13,14,8 olarak sürekli “sdc”li yazılar çıkıyorsa telefonun hafızası “sdc” olmuş demektir. Bu bazen sdb, sda, sdb gibi isimler de olabilir. Duruma göre aşağıdaki kodların sonraki kısımlarını değiştirmeniz gerekir. Ayrıca her kodun başına "sudo" eklerseniz daha garanti olur, çünkü bu işlemler root yetkisi gerektiriyor. (sudo dd if=/home/mehmet/Masaüstü/modem.img of=/dev/sdc1 gibi)

sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/modem.img of=/dev/sdc1
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/sbl1.img of=/dev/sdc2
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/dbi.img of=/dev/sdc3
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/aboot.img of=/dev/sdc5
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/rpm.img of=/dev/sdc6
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/boot.img of=/dev/sdc7
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/laf.img of=/dev/sdc23
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/misc.img of=/dev/sdc13
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/persist.img of=/dev/sdc14
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/tz.img of=/dev/sdc8
sudo dd if=/home/ubuntu/Desktop/openrecovery-twrp-2.6.3.2-g2d802.img of=/dev/sdc15

• imaj dosyalarının bulunduğu yere göre “sudo dd if=/home/mehmet/Masaüstü/modem.img of=/dev/sdc1” yazıyoruz bunu. Dosyanın bulunduğu yeri doğru bir şekilde yazmamız lazım.

Baştaki isim imaj dosyasının nerede olduğunu :
dd if=/home/mehmet/Masaüstü/

(İmaj dosyalarını D'ye ya da C'ye atmıştık hatırlarsanız; oradan alıp masaüstüne atabilirsiniz. Kurulum yapmadan Linux'u başlatırsanız dili ingilizce olacak bu yüzden Masaüstü değil Desktop yazacaktır. Dosyaların tam konumlarını öğrenmek için sağ tıklayıp özelliklerden yerlerine bakabilirsiniz.)

Sonraki isim imaj dosyasının adını:
persist.img

Sonraki bölüm ise yazdırmanız gereken telefondaki ismi : (sdc ismi sdb, sdx,sda olarak değişkenlik gösterebilir)
of=/dev/sdc14

Eğer yapabilirseniz bana, yukarıdaki kodları veren arkadaşa, dua etmenizi rica ediyorum ve lütfen siz de ilmi paylaşmaktan çekinmeyin. Kolay gelsin.

ihd05

Üyecik
yükledim sonra geriyer stock a dönd
Sorunun çözümü buradaki linkte :

[FIX] NO Recovery mode, No download mode, after OTA on rooted LG G2

Yalnız anlatımda söylenen :

1- sbl1.img
2- aboot.img
3- rpm.img
4- tz.img
5-
openrecovery-twrp-2.6.3.2-g2d802

dosyalarını linux üstünden flashladım ve telefon soft brick'den hard brick'e döndü mecburen jtag yaptırdım. Oysa sadece laf.img ve aboot.img dosyalarını flashladığımızda download moda geçiyormuş. Sonraki arkadaşların bilgisine...

stat counter