Lenovo'dan yüz tanıyan Ideapad serisi

Bu konuyu okuyanlar

teknotakipcisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lenovo’nun Ideapad isimli bir serisi çıkmış, birkaç haftadır her yerde haberlerini gördüm. ThinkPad Serisi sonrası Lenovo’nun yeni serisi çok farklı özellikler taşıyor. Lenovo, bilimkurgu filmlerinde görmeye alıştığımız parmak izi okuma sistemini karşımıza ilk çıkartan şirketti. Şimdi çıtayı daha yükseklere çıkartıp, Ideapad serisiyle yüz tanıma teknolojisini ilk bulan şirket olmuş. VeriFace Yüz tanıma teknonoljisi denilen bu özellikle siz istemediğiniz sürece kimse bilgisayarınıza giremiyor. Yani saklamak istediğiniz resim, video ne varsa bilgisayarda gönül rahatlığı ile saklayabiliyorsunuz. Kısaca her dosyaya ayrı şifre koyma dönemi böylece demode oluyor. Kıskanç sevgiliden korkanlara şiddetle öneriyorum :). İşin eğlenceli kısmınıda ekleyelim, bilgisayarını paylaşanlar paylaştıkları kişiye 30 sn lik mesaj bırakabiliyor.

Bu seride en çok dikkatimi çeken youtube da videosunu görmüştüm U110 denilen model oldu. Gerçekten çok şık bir bilgisayar, kırmızı, değişik dokulu parlak bir kapağı var. Ekranı 11.1 inç ve çok hafif (1,09 kg.) olan U110’u her yere çantanızda taşıyabilirsiniz. Şu x-ray ler olmasa çantanızda kitap var diye kontrol bile etmezler. U110 o kadar küçük ve hafif ki sizi bitmek bilmeyen diğer ağır dizüstü bilgisayarların yol açtığı omuz ağrılarından kurtaracak. Dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise U110 kırmızı renkleri ile o kadar cezbedici ki görenler incelemek için sürekli yanınıza gelecek ve dizüstünüz hakkında gelen sorular için şimdiden hazırlıklı olun. Merak etmeyin yukarıda da belirttiğim gibi Veriface yani yüz tanıma teknolojisi olduğundan sadece bakmakla yetineceklerdir :)

1469.jpg
1442.jpg

Y serisine baktığımzda ise biri 15 inçlik diğeri de asıl benim favorim olan 17 lik olanı yani Y730! Bu iki model resmen benim gibi oyun ve film izleme canavarları için yapılmış. Daha önceleri kafamızda yer etmiş dizüstü bilgisayar modelini tamamen değiştiriyor. Dizüstü ile oyun mu oynanır? Aman onun performansı düşüktür, ekranı çok küçük hadi onu da geçtim ses düzgün gelmiyor diye düşünenlerdenseniz Dolby Home Theater ses sistemine sahip bu modeller imdadınıza yetişiyor. Dolby Home Theatre Trade Mark logoyu kullanan tek üretici, çakma dolby değil yani. Y530 modeline baktığımızda; 15,4 inç geniş ekranı, özel tasarımlı kapak dokusu ve ekran yüzeyine yerleştirilmiş pil durumunu farklı renklerde gösteren ışık sistemi ve VeriFace teknolojisi ile herkesi büyülüyor. Y730 modeline baktığımızda ise 17 inç geniş ekranı, 3 GB bellek kapasitesi, 512 MB’ lık Nvidia ekran kartı ile masaüstünden alınan performansı dizlerinizin üstüne getiriyor. Desktop replacement diyebiliriz çünkü ekranıyla, performansıyla artık masaüstülerin gösterdiği yüksek performansın yerine geçiyor.

Bu anlattıklarımdan sonra size yük olan ağır dizüstü bilgisayarınızdan mı kurtulursunuz , masaüstü bilgisayarınımızı değiştirirsiniz orası size kalmış. Ideapad serisi tüm bu teknolojik özellikleri ile kesinlikle görülmeye değer….

Bu teknoloji harikası Ideapad serisini Bimeks ve Vatan Bilgisayar mağazalarında bulabilmek mümkün.

1000.jpg