Lenovo Y540 Legion vs MONSTER Tulpar T7 v20.1 Seçimi Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Herkese hayırlı günler dilerim. Konuyu uzatmadan olaya girmek istiyorum, yardımlarınız benim için şahane olacaktır.

Kız arkadaşım yurt dışından gelecek ve ücreti karşılığında ona bir laptop aldırmayı düşünüyorum;

17.3'' Gaming Laptop almak istiyorum. Yurtta ve evde multiplayer ve singleplayer oyun oynamak olsun, Photoshop vb uygulamalar, Film izlemek için güzel sesi vb. herşey için olan bir laptop düşünüyorum. EKRAN KARTI RTX 2060 ile 1660Ti arasında fiyat farkında değecek bir performans açığı olmadığını düşündüğümden ve RTX daha erken bir teknoloji olduğundan 1080p oyunculukta 1660Ti iyi bir seçim olarak düşünüyorum.10-20 fps için o kadar fiyat verilmez bence. Ayaklar yorgana göre uzatılmalı, fazla zorlamaya gerek yok. Araba almıyoruz :D :D
SSD Problem değil. Şuanda kasamda takılı olan M.2 256 GB SSD ve 1TB SSD mevcut. Aldığım laptopa takacağım birtanesini. Herşeyin güzel olmasını diliyorum. Laptop üzerinde ki giriş portları buna dahil.

1. Seçenek LENOVO Y540 LEGİON. Türkiyede 17.3'' ekranlı olanını göremedim. Zaten 15.6'' olanlarda 9-10k. Yurt dışından almak bana daha mantıklı geliyor.

Lenovo Y540 Legion ( 1096€ = 7.150,74 TL )
i7-9750H
16GB RAM
512GB SSD
GTX 1660Ti 6GB
17.3" FullHD IPS/BacklitKB ( 144Hz )
WiFi 2x2 AC + Bluetooth® 5.0
1 x USB Type-C
1 x Mini DisplayPort™ 1.4
3 x USB 3.1 Gen 1**
1 x HDMI™ 2.0
1 x RJ45
HARMAN KARDON SES SİSTEMİ

2. Seçenek MONSTER Tulpar T7 v20.1 17.3'' ( 7.699.00 TL )
i7-9750H
16GB RAM
256GB M2 SSD
GTX 1660Ti 6GB
17.3'' FHD 1920x1080 IPS Mat LED Ekran ( 60HZ )
2x 2W Hoparlör + 2W Subwoofer
SOUND BLASTER™ Cinema 5
1x USB 2.0 Portu
2x USB 3.1 Gen1 Portu (Type-A)
1x USB 3.1 Gen1 Portu (Type-C)
1x HDMI Portu (HDCP desteği)
2x Mini Display Portu 1.2

Son düzenleyen moderatör:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Bunun neyi eksik? Buna baktın mı? Ben şahsen sırf servis kalitesinden dolayı monster tercih ederdim çünkü aradaki farkları karşılayan modelleri mevcut zaten ama servis konusunda hiçbiri monster kadar iyi değil...

1579239746437.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya da 144 mhz lik 1660 ti lik canavar :

Son düzenleme:

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
V

uzun vadeli düşününce 1660ti daha uygun geliyor usta. 2 side 7K

Monster laptopların sesinin aşırı ama aşırı kötü olduğunu öğrendim. Üstelik aralarında 1.650TL fark var. Aynı özelliklere sahip olmasına rağmen

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Doğru diyorsun da servis olayı yönünden sıkıntı olmayacaksa Lenovo da alınabilir hani yabancı ülkede kullanacaksan oradaki servis kalitesini bilmiyorum, Türkiye de de LENOVO o kadar kötü değildir herhalde servis olarak...

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Hayır usta yabancı ülkede kullanmayacağım. Türkiyede kullanacağım arkadaşım gelirken getirecek bana cihazı. Servis düşüncem inan 0.
Bir problem olduğunda verir gönderirim oraya tekrar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
"Monster laptopların sesinin aşırı ama aşırı kötü olduğunu öğrendim. " demişsin, inan ki ilk defa duyuyorum, hiç rast gelmedim... profosyonel anlamda kullanmadım tabi ben...

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu lenovo y540 beni üzer mi ? performans vb şeylerde, uzun vadeli düşünüyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hayır usta yabancı ülkede kullanmayacağım. Türkiyede kullanacağım arkadaşım gelirken getirecek bana cihazı. Servis düşüncem inan 0.
Bir problem olduğunda verir gönderirim oraya tekrar
Monster'da ömür boyu bakım var. Yani termal macununu ücretsiz bir şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca @PARAzitCELL in dediği gibi bende ilk defa duydum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Lenovo cep telefonunda servis olarak iyi idi, sorunum olduğuna çözmek için çok uğraşmışlardı ama dizüstü sorunum olmadı hiç, tam bilemiyorum...

"Bu lenovo y540 beni üzer mi ? performans vb şeylerde, uzun vadeli düşünüyorum " bunun için biraz araştırmak gerek, zaman gerek :) Arkadaşlar da bakmalı...

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Monster'da ömür boyu bakım var. Yani termal macununu ücretsiz bir şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca @PARAzitCELL in dediği gibi bende ilk defa duydum.
Okuduğum çoğu yorumlarda bunu görüyorum. Yanlış anlamayın hiçbir zaman tek bir yorumu yada tek bir forumu görüp böyle yorum yapmam. Satın alma siteleri ve forumlar dahil bu düşüncem.

Peki 1660Ti için 144Hz ne kadar gerekli ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Buradaki olumsuz yorumda:

batarya ve hoparlör
bilgisayar gayet iyi. paketlemesini özenle yapmışlar. sipariş ettikten 2 gün sonra elime geçti. ama sıkıntıları var mı var. o da batarya ve hoparlör. normal internette gezinirken bile 1.5 saatte full sarj bitiyor. hoparlörde laptopun altında ve bu yüzden dizinizin veya masanın üstünde ses kısık geliyor. artı olarak hoparlörü kapatan bir şey olmamasına rağmen ses boğuk geliyor. telefonlardan bile daha net daha doğru bir ses çıkıyor. kulaklık kullanmayan birisiyseniz biraz rahatsız edebilir bu durum. bu kadar parayı değer mi peki? şahsen bu kadar paraya çok daha dayanıklı bir batarya ve sesleri daha net çıkartan bir hoparlör beklerdim. dizüstü almamın sebebi kabloya bağlı kalmamaktı ama bu gidişle kalacağım gibi. ama hem hız olarak hem tasarım olarak hem de oyunlardaki fps olarak gayet iyi.

1579240871094.png
42 alıcı bu yoruma katılmış...

başka bir yorum:
2 TB + 512 Gb SSD , 17 inch versiyonunu yaklaşık 1 aydır iş yerinde kullanıyorum. 3 boyutlu çizim yapıyorum. render alırken bilmeniz gereken bir nokta , render alırken programınız Grafik kartını mı kullanıyor yoksa işlemciyi mi. benim archicad programı render alırken cpu yu yani i7 işlemciyi kullanıyor, 1660 Ti grafik kart boş boş oturuyor çalışmıyor. bilmenizde fayda var. onun dışında ürün çok iyi , akıyor adeta. kasma yok, ısınma yok, hızı çok tatmin edici. oyun için yorum yapamam. adaptör evet çok büyük değil kocaman, 20 x 10 cm ebatlarında ve ağır. pili çok gitmiyor film izlerken 3 saat üzerinde , 3d çizim yaparken 1 saat civarında. ortalaması, 1,5-2 saat. full render alırken fanlar coşuyor. epey bir ses çıkıyor, onun dışında fanlar pek çalışmıyor. ekranın 180 derece yatması çok iyi. oldukça hafif. son olarak kesinlikle 17 ich i tavsiye ederim, çerçevesi dar olduğu için ebatları diğer 17 inchler gibi hantal değil oldukça zarif bir notebook. kulaklıkla ses kalitesi süper, kendi hoparlörü idare eder. memnun kalacağınız bir ürün olur kesin tavsiye ederim.

Yalnız y540 için fiyat avantajın gayet iyi yani...

Son düzenleme:

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İşte sırf bu yüzden çelişkide kaldım başkan. Fiyat avantajı mevcut. Eğer ki yurt dışı imkanı olmasa direkt monster alırdım çünkü muadilleri monsterden daha pahalı. İçerisinden çıkamıyorum

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
İşte sırf bu yüzden çelişkide kaldım başkan. Fiyat avantajı mevcut. Eğer ki yurt dışı imkanı olmasa direkt monster alırdım çünkü muadilleri monsterden daha pahalı. İçerisinden çıkamıyorum
Monster'da özelleştirme mevcut. Bence Monster alın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
şöyle bir video buldum:

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Cihaz güzel, bu videoları hep yalayıp yuttum. İşte monsterle bi kıyaslama bulamadığımdan böyle çelişkide kalmak normal gibi geliyor
Ben lenovoyu performans açısından çok beğendim açıkcası ama hoparlörü altta olan modelleri sevmem yine de ... Fakat Şöyle bi şey var asus rog biltgisayarlarda da subvofer hoparlörü altta idi ve doğru düzgün ses kalitesini hissetiremiyordu. Yukarıda ekranın altında olması bence en güzeli... monsterda nasıl ona da bakmak gerek. Ne kadar zamanın var bir de beklemen daha iyi, kullananlar bizzat yazabilir...?

1579242819953.png

1579242858377.png

Şehir nere hocam: monster mağazasına gidip şöyle iyice bir bakma fırsatınız varsa sizin için çok iyi olur...

Son düzenleme:

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Samsundayım malesef mağazalara erişimim mümkün değil usta. Şubat 17'e kadar vaktim var. Kız arkadaşım isviçreden gelirken getirecek. Aslında aklıma şeyde geldi bu NEWEGG vb siteler varya. Oralardan isviçreye sipariş edip daha uygun ve kaliteli ürün arayışı. Amazon.de biraz tuzlu Ancak lenovo kaliteli geldi bana ya

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Meriç Bağlayan
16.11.2019 12:45:00Detaylı inceleme
Uzun uzun okumak istemeyenler için: Parasının hakkını veren (bu konuda en altta notlar var), neredeyse her yönüyle iyi, rahatlıkla alabileceğiniz bir makine. Performans - i7 9. nesil işlemci ve Turing mimarisine sahip nVidia GTX 1660 Ti ekran kartı size üst düzey performans sunuyor. 2019'a kadar çıkmış neredeyse bütün oyunları yüksek ayarlarda "öf" bile demeden oynatan cihaz, bu kadar güç sonucu oluşan ısıyı da azami hızda çalışan fanları ile dışarı atmayı başarıyor. Witcher 3, Deus Ex: Mankind Divided gibi güç isteyen oyunlarda ekran kartı 70°C, işlemci de en fazla 80°C sıcaklığa ulaşıyor. Muadillerinde bu sayı, işlemci için 95°C'lerde olabiliyor. Altını çizeyim, 80°C en fazla, genelde 75°C civarında sıcaklık değerleri görülüyor. 16 GB RAM, 2 tane 8 GB dual channel yapılmış olarak bulunuyor. Bu bileşenlerle video editleme ve 3 boyutlu render alma konusunda da cihaz sizi yarı yolda bırakmayacak. Bu konuda muadillerine göre artısı, sıcaklıkların düşük olması denebilir. Dipnot: Aldıktan sonra Intel XTU programını indirerek işlemcinize -0.125 V undervolt yapmanızı öneririm, bu sıcaklıkların düşük olmasında yardımcı olacaktır. Soğutma - Fanlar soğutma görevini çok iyi yerine getiriyor ancak bunun da bir bedeli var. Isı oluşmasına sebebiyet veren bir iş yaptığınızda (oyun oynamak, render almak, stres testi yapmak vb.) fanlar günümüzdeki diğer gaming laptoplardaki gibi çok fazla ses çıkarıyor. Kulaklık taktığınızda sizi hiçbir şekilde rahatsız etmiyor ancak o sırada aynı odada bulunduğunuz kişiler aynısını düşünmeyebilir. Hız - İşletim sisteminin kurulu olduğu M.2 NVMe SSD sayesinde bilgisayar hızlı açılıyor, SSD üzerine kurduğunuz programlar hızlı çalışıyor. Ancak bu şimdiki bütün orta-üst seviye laptoplarda var. Ekran - 1080p çözünürlüğe sahip 144Hz ekran, görüntünün yağ gibi akmasını sağlıyor. Her modelde 144Hz olmayabileceğinden farklı konfigürasyon alacağınız zaman buna özellikler kısmından bakmanızı öneririm. Işık sızması neredeyse hiç olmadığından film izlerken veya karanlık ortamlara sahip oyun oynarken herhangi bir rahatsızlık yaşamıyorsunuz. Bu özelliği ile yakın rakibi Acer Predator Helios 300'e bu konuda avantaj sağlamış oluyor. Ekranın IPS olması da bir artı. Bu özellikler de günümüzdeki çoğu orta-üst laptopta mevcut. Ekran 180° açılabiliyor, bu nispeten nadir bir özellik. Tasarım - Güçlü bileşenler içeren dizüstü bilgisayarların büyük bir çoğunluğu "gaming" etiketi altında; renkli, açılı, kıvrımlı, bazılarının beğendiği ama profesyonel gözükmediği bir gerçek olan tasarımlarla satılıyor. Lenovo Legion Y540 de bir "gaming" laptop olarak satılsa da tasarımı, eşdeğerleri arasında en profesyonel gözüken denebilir. Not: Ekran kapağındaki Legion logosu ışıklı, bu ışık Fn + L tuş kombinasyonuyla kapatılıp açılabiliyor. Kamera - Kameranın konumlandırması berbat. Ekranın daha şık görünmesi için üste değil alta konmuş. Bu da düzgün bir şekilde otururken kameranın sizi çok da düzgün olmayan bir açıyla görmesine sebep oluyor. Kalitesi 720p, gurur duyulacak bir yanı yok. Kamerayı çok sık kullanmıyorsanız dert edilecek bir konu değil, ancak sürekli video görüşmeleri yapıyorsanız düşünmenizde fayda var. Hoparlörler - Tatmin edecek derecede iyi bir çift hoparlör mevcut. Dolby yazılımı ile sesi o an yaptığınız işe göre özelleştirebiliyorsunuz. Mikrofon - Realtek yazılımına girip gürültü engelleme efektlerinin tamamını kapattığınızda sesinizi net bir şekilde alıyor. Laptopun içinde olduğu için doğal olarak klavye ve fan sesini biraz fazla alıyor. Ancak kullanımda herhangi bir sorun yaratmıyor. Batarya ömrü - Normal kullanımda (video izleme, internette gezinme, belge hazırlama/okuma vb.) bilgisayarınızda yüklü gelen Lenovo Vantage uygulamasından Hibrit Mod'u etkinleştirdiğinizde 3.5 saat pil ömrü görülebiliyor. İnternette 6 saat pil ömrü görenleri okudum ancak bu ideal koşullarda maksimum süre denebilir. Klavye - Hissiyatı gayet güzel, ışıklandırmalı olması da karanlık ortamlard

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
V

uzun vadeli düşününce 1660ti daha uygun geliyor usta. 2 side 7K

Monster laptopların sesinin aşırı ama aşırı kötü olduğunu öğrendim. Üstelik aralarında 1.650TL fark var. Aynı özelliklere sahip olmasına rağmen
iyide alacağın her üst segment dizüstü pclerde oyun içinde iken fan sesi olacaktır bu kaçınılmaz (= ısınmıyor ses yapmıyor demek en büyük yalandır.

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
iyide alacağın her üst segment dizüstü pclerde oyun içinde iken fan sesi olacaktır bu kaçınılmaz (= ısınmıyor ses yapmıyor demek en büyük yalandır.
Yok başkan yanlış anladın :D Speaker olarak hani ses olarak hoparlör falan :D

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
kulak tırmalayan ses var rahatsız etmeyen ses var, bu konuda MSI gayet kaliteli..

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Yok başkan yanlış anladın :D Speaker olarak hani ses olarak hoparlör falan :D
ben Hp omen serisi 17 inç kullanıyorum hoparlörleri gayet iyi ,tabi daha iyileri mutlaka vardır ,harici ses sistemide takılabilir ((=
birde Türkiye ye girerken 70-100 € arası gümrük ödemek gerekiyor bilginize (=

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
ben Hp omen serisi 17 inç kullanıyorum hoparlörleri gayet iyi ,tabi daha iyileri mutlaka vardır ,harici ses sistemide takılabilir ((=
birde Türkiye ye girerken 70-100 € arası gümrük ödemek gerekiyor bilginize (=
newegg sipariş sonrası ödeme ekranında bütün vergileri aldığını okumuştum ? sipariş üzerinde türkiyeye girmeyecek, kız arkadaşım gelirken yanında getirecek. o zaman da gümrük ödeniyor mu ?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Son düzenleme:

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ormancı Çocuklarına bak sen ya, her sene artar bu şimdi. Peki sence usta ? Lenovo mu Monster mi bu attığım MSİ'mı ? msi 2060 diğerleri 1660ti fiyat farkıda buna göre.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
bence MSI almalısın. kendim bi alt modelini kullanıyorum donanımı geçtim soğutma ses kalitesi, fan sesleri, yazılın desteği epey iyi.