Lenovo için SSD önerisi

Bu konuyu okuyanlar

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
İyi günler, Lenovo V330-15IKB model laptopum için SSD almak istiyorum. 128 gb veya 256 gb civarı bir depolama yeterli olur benim için.
Benim işin içinden çıkamadığım nokta, hangi model SSD almam gerekiyor onu çözemedim. Lenovo Müşteri Hizmetleri ile mailleştim fakat gönderdikleri şey bir sayfa oldu ve sayfanın ekran görüntüsü de aşağıda:

Ekran Görüntüsü (3).png

Yani ben hangi tür SSD alacağım, M.2 Sata mı, M2 NVMe PCIe mi, yardımcı olursanız çok sevineceğim. Ayrıca küçük bir sorum daha var, Windows 10'u SSD'ye kurduğumda HDD de kullanılabilir olacak değil mi? Yani örneğin HDD'nin içine dizi ve filmleri mi atabilirim diye düşünüyorum. Bayağı bir soru sordum zaman ayırım yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Teşekkürler, sanırım bunu alacağım. Ayrıca küçük bir sorum daha var, Windows 10'u SSD'ye kurduğumda HDD de kullanılabilir olacak değil mi? Yani örneğin HDD'nin içine dizi ve filmlerimi atabilirim diye düşünüyorum.

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Evet hocam. Wndows 10 u kurarken, kurulacağı yeri SSD olarak seçerseniz HDD boş kalacaktır. Böylelikle HDD’yi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şuan ssdyi taktım ve windows 10u kurma ekranında sadece 1tblik hddyi görüyor. Ssd yi görmüyor. Sorun nedir? Ne yapmamı önerirsiniz? BIOSta bir şeyler mi değiştirmem gerekiyor anlamadım.

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Hocam SSD yi düzgün takamamış olabilirsiniz. BİOS ekranında SSD'niz görünüyor mu?

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ssdyi düzgün taktığıma eminim. BIOS boot ekranında NVMe yazan bir şey var ama o mu değil mi bilmiyorum. Ssdyi takmadan önce o yoktu diye hatırlıyorum. Büyük ihtimal görüyor ama Windows u kuracağım kısımda hangi diske kuracağımı seçerken yalnızca Hdd'yi gösteriyor. Ne yapacağımı bilemedim.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Kurulum medyası USB ise port olarak 2.0 olanları kullanmayı deneyin. Yine kurulum medyasını ne şekilde yazdırdınız. Kurmaya çalıştığınız medya ile alakalı olabilir.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Kurulum medyası USB ise port olarak 2.0 olanları kullanmayı deneyin. Yine kurulum medyasını ne şekilde yazdırdınız. Kurmaya çalıştığınız medya ile alakalı olabilir.
Şuanda kullandığım bütün portlar sanırım USB 3.0,
Kurulum medyasını da; Windowsun kendi sitesinden ISO olarak indirip Rufus yazılımı ile bootlanabilir hale getirdim.

Başka bir çözüm yolu aklınıza geliyor mu?

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Aklıma şuan için başka bir şey gelmiyor. SSD biosta görünüyor diyorsunuz, demek ki sorun ssd de değil. Peki bilgisayarınızdaki sistem duruyor mu? windows üzerinden girip ssd diskinizi kullanabiliyor musunuz? Varsa Dvd ile denemekte bir çözüm olabilir.

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Hocam eğer Windows'u silmediyseniz aygıt yöneticisinden disk sürücülerinde SSD görünüyor mu bi bakın. Ancak bu şekilde anlaşılır. Belki de SSD'yi biçimlendirmeniz gerekiyordur.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şuan windowstayım, aygıt yöneticisini açtığım zaman Disk Sürücüleri kısmında yalnızca USB belleğim ve HDD var. Sanırım görmüyor. Ne yapmamı önerirsiniz. Driverlar ile ilgili bir sorun olabilir mi?

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Hemen deniyeceğim. Gelişmeleri buradan aktarıyor olacağım.

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Hocam şu an için bana gelen tek mantıklı şey, SSD'nin yerine düzgün oturmamış olması. Aygıt yönetcisinde bilinmeyen aygıt diye bir şey yazıyor mu?

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Programı kurup girdim ama yalnızca HDD'yi gösteriyor. Ama SSD'yi de düzgün taktım. Ama neden görmediğini bilmiyorum.
Bir bilgisayarcıya gösterin derim fazla kurcalamayın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam şu an için bana gelen tek mantıklı şey, SSD'nin yerine düzgün oturmamış olması. Aygıt yönetcisinde bilinmeyen aygıt diye bir şey yazıyor mu?
Aynen.Soru işareti varsa cvp yaz

Ters mi taktınız acaba ?

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Ram slotuna falan oturtmayında aman aman :D
Aynen o ciddi sorunlara yol açabilir aman :D. Ama düzgün girdiğine eminim demişti. Yine de beşer şaşar. Her şey olabilir.

Url açılmıyor.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ssd slotuna taktığıma eminim, bir sürü video izledim. Ters taktığımı düşünmüyorum ama tekrar bi bakacağım.

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Ssd slotuna taktığıma eminim, bir sürü video izledim. Ters taktığımı düşünmüyorum ama tekrar bi bakacağım.
Aynen hocam bence de bi bakın insalık hali yanlış görmüş olabilirsiniz. Sonuçta bunun gibi şeyler hepimizin başına gelebiliyor.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Aynen hocam bence de bi bakın insalık hali yanlış görmüş olabilirsiniz. Sonuçta bunun gibi şeyler hepimizin başına gelebiliyor.
Dediğim gibi düzgün takmışım, içini açıp bir kez daha teyit ettim. Hatta çıkarıp tekrar taktım.

Siz bana yanlış SSD'yi önermiş olmayasınız? NVMe desteği olduğundan emin misiniz?

Son düzenleme:

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Hocam eminim. Youtube videolarına da bakmıştım bilgisayarı da araştırmıştım. Bilgisayarın uyumşu olması gerekiyor.

bootlader

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Aldığım ürün x2 girişliymiş ama laptopum x4 uyumlu ssd'ler ile çalışıyormuş. Kısacası yanlış SSD almışım. Ürünü iade ettim ve SSD almaktan şuan için vazgeçtim. Herkesr yardımları için teşekkürler :))