Laptop'u bataryasız kullanmak

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Bugün forumda laptobu bataryasız kullanılmasına yönetlik öneri okudum yanlış görmedi isem internette bataryasız kullanımda yüksek voltaj geldiğinde anakart veya laptobun göcebileceğine dair milletin olduğu gibi batarya ömrünü uzatmak amaçlı olarak çıkarıldığınıda okudum eski üyelerimizden sabitte de göreceğiniz gibi Seyhoo nun batarya kullanımı ile ilgilikonusu aynen şu şekilde sizce batarya söküp kullanmak doğru bir işlemmi ?

- Öncelikle pili her zaman canlı tutun. Haftada en az bir kez pili doldurup boşaltma (şarj-deşarj) işlemi yapın. Uzun süre doldur boşalt yapılmazsa pil hücreleri enerji depolama yeteneklerini kaybetmeye başlar ve pil gün geçtikçe sağlıksız bir hal alır.

- Pil düzeyini asla %5'in altına indirmeyin. Pil enerji düzeyi %0'a indiğinde pillerin ilk şarj alması zorlaşmakta ve enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç kontrolcüsü bozulabilmektedir. Ayrıca pil hücreleri canlı olsa bile batarya sağlıklı bir biçimde çalışmayacaktır.

- Laptobunuzun soğutma sistemini iyi gözetleyin. Yoksa aşırı ısıdan pil hücreleri zarar görüp özelliklerini kaybedebilirler.

- Bataryayı kullanmak istemediğinizde veya yıllarca sağlıklı kalmasını istiyorsanız %100 dolu bir halde kuru ve oda sıcaklığında muhafaza edin ve haftada bir deşarj-şarj işlemini gerçekleştirin. Bu pil hücrelerini canlı tutacaktır.

- Laptop çalışıyorken bataryayı söküp takma işlemini yapmayın. Bu işlemi cihaz kapalıyken yapın, bataryanın ömrü için bu konu çok önemli.

- Bataryanın laptoba bağlantı soketleri kısa devre ettirilmemelidir.

- Batarya nemden, sıvı temasından ve aşırı ısıdan mümkün olduğunca korunmalıdır.

- Dizüstü cihazda sıvı teması olduğunda ilk olarak enerji kesilip pil sökülmelidir. Çünkü elektronik parçalarda pil takılı iken halen enerji olacağından kısa devre söz konusu olabilir.

- Batarya yuvasına tam oturmuyorsa asla zorlamayın. Bataryayı delmeye çalışmayın ve en önemlisi düşürmemeye gayret gösterin.

- Pilin tamamen bitip kapanmasına sadece ayda bir izin verin. Pilin ilk tetikleme hücrelerinin canlı kalması için bu işlem önemli.

https://forum.shiftdelete.net/threads/dizustu-cihazlarin-pil-sagligi-nasil-korunur.425556/

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Dayım 30 40 yılı aşkın yurt dışında Elektirik Müh. Rusyada çalışıyor. Bu konu hakkında konuştuğumuzda dediği tek şey şu '' Batarya ölsün gerekirse yenisini alırsın. Ama bu işlem sonunda bilgisayarın çok fazla hasara uğrayabilir.''
Birde bana dediği şey şu oldu. % 20 gibi tak fişe %90 da çekersin bu döngüde kullan. Fişte abanma bilgisayara yeter.
Bilgisayarın yeni 1 yıl anca oldu bu yöntemle kullanıyorum. İlk günlerde 6 saat falan gidiyordu şimdi 3 4 saat anca. Yani bu devirde dayına güvenmiceksin :D :D :D O değilde şimdi buraya kadar ciddi ciddi okuyanların yüzünü görmek isterdim :D

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Dayım 30 40 yılı aşkın yurt dışında Elektirik Müh. Rusyada çalışıyor. Bu konu hakkında konuştuğumuzda dediği tek şey şu '' Batarya ölsün gerekirse yenisini alırsın. Ama bu işlem sonunda bilgisayarın çok fazla hasara uğrayabilir.''
Birde bana dediği şey şu oldu. % 20 gibi tak fişe %90 da çekersin bu döngüde kullan. Fişte abanma bilgisayara yeter.
Bilgisayarın yeni 1 yıl anca oldu bu yöntemle kullanıyorum. İlk günlerde 6 saat falan gidiyordu şimdi 3 4 saat anca. Yani bu devirde dayına güvenmiceksin :D :D :D O değilde şimdi buraya kadar ciddi ciddi okuyanların yüzünü görmek isterdim :D

Aslında dayın haklı. Bilgisayarı bataryasız kullanmak çok riskli ve ikinci olarak laptop kullanmanın mantığına aykırı.

Ben laptop kullanıyorsam, elektrik gittiğinde dosyalarımı kaybetmemeliyim.

Bir de, şundan emin olmak lazım ki bilgisayar üreticileri pilin bitmesini istemiyorlarsa bitmiyor. Asus marka dizüstü bilgisayarımın pili içine gömülü. 2 yılda, 2 defa servise gönderdim ama pilinden hiç şikayet etmedim.

1 ay sonra garantisi bitecek ve eminim ki pil performansı sıkıntı çıkartmaya başlayacak.

Unutmayın ki markalar isteyince bataryayı içeri gömebiliyor, bu demek ki batarya çıkmasan da olur.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Benim bilgisayarımda gömülü. Hayatımda laptop kullanmış adam değilim. Tek bildiğim fişte tam güç verdikleri.
Bataryayı fulledim. Bir defa boşalttım tekrar fulledim. Bu noktadan sonra hep prize takılı kullandım ve düşmesine izin vermedim Şuan şarj seviyesi 100'de ve dell power lite managerden baktığımda ''sistem fişe takılı(pil şarj olmuyor)'' diyor. Pil ömrünü uzatması için öncelikli AC kullanımı diye bir moda aldım sizce doğru yapıyor muyum?

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,362
Laptoplarda Benim düşüncem Pili sıfırlayacaksın abi Laptop kullanılmadığı zaman şarj olacak şarj olurken asla kullanılmamalı oyun oynarken pil %95-100 oranındayken oynanması daha iyi hem pil fazla kullanılmamış olur Hemde Fazla Voltaj kaçması gibi durumlar söz konusu olmaz laptopta kullanılan soğutucunun sağlam ve stabil çalışması gerekir laptop her 2 saatte bir arayla 15-20dk dinlendirilmelidir Ve her 2 ay da bir temizlik bakımı yapılmalıdır bunlar yapıldığı sürece bir laptobu uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabileceğine inanıyorum

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Benim bilgisayarımda gömülü. Hayatımda laptop kullanmış adam değilim. Tek bildiğim fişte tam güç verdikleri.
Bataryayı fulledim. Bir defa boşalttım tekrar fulledim. Bu noktadan sonra hep prize takılı kullandım ve düşmesine izin vermedim Şuan şarj seviyesi 100'de ve dell power lite managerden baktığımda ''sistem fişe takılı(pil şarj olmuyor)'' diyor. Pil ömrünü uzatması için öncelikli AC kullanımı diye bir moda aldım sizce doğru yapıyor muyum?

Gayet güzel kullanıp doğru kullanıyorsun. Düşse de olur, o kadar önemli değil.

Pilin 2 yılda ortalama 30 dakika zaman aşımına uğrar, daha az gider.

Sonrasında biter.

Çıkartılabilen bataryaların garanti ömrü 1 yıldır. Gömülü olanların ise 2 yıl.

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Benim emektar msi yi ilk bir kac seferi haricinde hep batarya+adaptor beraber kullandim. Genel tavsiye uzerine bazen 2 haftada bazen 3 haftada 1 bataryayi bosalttim.
Ilk zamanlar 5bucuk saate yakin batarya süresi aliyordum. 6bucuk senelik bir kullanim sonrasi su andaki batarya suresi 0 saniye olarak guncellendi :)

Simdi batarya kapasitesi %6 ya dusmus halde ve sarj hic alamiyor. Ozellikle ilk 4 sene boyunca batarya %100 oldugunda adaptor bataryaya etki etmeyi birakiyordu.

Tabii ki burada soyle bir hata yaptigimi acikca soyleyeyim. Sarj %100 olunca bataryaya etki etmeden direkt cihazin calismasinda problem yok. Ama bu sekilde araliksiz 48 saat gibi surelerle bilgisayar acik kalinca soyle bir problem ortaya cikiyor. Bilindigi uzere batarya kendisi bosta beklerken de bir miktar tuketim yapiyor. %98 ya da 99 gibi bir orana dusunce sistem otomatik olarak bataryayi doldurma moduna geciyor. Bu kadar kisa araliklarla bataryayi doldur-bosalt gibi yapmis olmanin zarar verdigini tahmin ediyorum.
Bu tahminimin yani sira bataryam 4.sene sonunda hala 2bucuk saat gibi bir tuketim süresi verebiliyordu.
6.sene sonunda yaklasik 10dk gibi bir süreye dustu. Su anda 6sene 8ay oldu, 0 saniyeye kadar dustu

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,362
Eğer Pilde sorun yaşanırsa g
Benim emektar msi yi ilk bir kac seferi haricinde hep batarya+adaptor beraber kullandim. Genel tavsiye uzerine bazen 2 haftada bazen 3 haftada 1 bataryayi bosalttim.
Ilk zamanlar 5bucuk saate yakin batarya süresi aliyordum. 6bucuk senelik bir kullanim sonrasi su andaki batarya suresi 0 saniye olarak guncellendi :)

Simdi batarya kapasitesi %6 ya dusmus halde ve sarj hic alamiyor. Ozellikle ilk 4 sene boyunca batarya %100 oldugunda adaptor bataryaya etki etmeyi birakiyordu.

Tabii ki burada soyle bir hata yaptigimi acikca soyleyeyim. Sarj %100 olunca bataryaya etki etmeden direkt cihazin calismasinda problem yok. Ama bu sekilde araliksiz 48 saat gibi surelerle bilgisayar acik kalinca soyle bir problem ortaya cikiyor. Bilindigi uzere batarya kendisi bosta beklerken de bir miktar tuketim yapiyor. %98 ya da 99 gibi bir orana dusunce sistem otomatik olarak bataryayi doldurma moduna geciyor. Bu kadar kisa araliklarla bataryayi doldur-bosalt gibi yapmis olmanin zarar verdigini tahmin ediyorum.
Bu tahminimin yani sira bataryam 4.sene sonunda hala 2bucuk saat gibi bir tuketim süresi verebiliyordu.
6.sene sonunda yaklasik 10dk gibi bir süreye dustu. Su anda 6sene 8ay oldu, 0 saniyeye kadar dustu
I

o ufak şarj etmeler büyük ömür kaybına neden olmaz
Zaten pil beklenilen zamanın altında bozulmaya başladıysa 2 içersinde garantiye götürülüp laptobun içini açıp o pili değiştirelerek yine eskisi gibi kullanma hakkın var gömülü olması sürekli tak çıkar yapıp kendin satın alma hakkını ortadan kaldırdığı için çok dikkat etmek gerekir