Laptop İşlemci Değiştirme

Bu konuyu okuyanlar

ByKaTLiaM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar Laptop'um Samsung RV510 Kullandım İşlemci T4500 daha iyi bir işlemci istiyorum ne taka bilirim ? yardımcı olurmusunuz ?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
maalesef laptoolarda işlemci değişimi yapamazsınız

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
maalesef laptoolarda işlemci değişimi yapamazsınız
Aslında doğru bir cevap ama, açılması gerekli. TEorik olarak tüm bilgisayarlarda işlemci değişimi yapılır. Laptoplarda da bu kural istisnai değil. Ancak,
1. Laptoplarda işlemci değiştirmek teknik olarak çok daha zordur.
2. Laptop işlemcileri ayrıyeten satılmaz. Özellikle Türkiye'de bulmak çok daha zor.
3. Bulunan işlemci de büyük ihtimalle aynı ailenin bir üst modeli olabileceğinden sonuçta yaptığın işlem karşılığında çabana değmeyecek en fazla %20'lik bir avantaj sağlarsın.
4. Çıkardığın işlemciyi satamazsın elinde kalır.

Sözün kısası teoride evet işlemci değiştirebilirsin, pratikte bu mümkün olmaz. İnadım var illa değiştireceğim diyor isen Allah kolaylık versin.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Aslında doğru bir cevap ama, açılması gerekli. TEorik olarak tüm bilgisayarlarda işlemci değişimi yapılır. Laptoplarda da bu kural istisnai değil. Ancak,
1. Laptoplarda işlemci değiştirmek teknik olarak çok daha zordur.
2. Laptop işlemcileri ayrıyeten satılmaz. Özellikle Türkiye'de bulmak çok daha zor.
3. Bulunan işlemci de büyük ihtimalle aynı ailenin bir üst modeli olabileceğinden sonuçta yaptığın işlem karşılığında çabana değmeyecek en fazla %20'lik bir avantaj sağlarsın.
4. Çıkardığın işlemciyi satamazsın elinde kalır.

Sözün kısası teoride evet işlemci değiştirebilirsin, pratikte bu mümkün olmaz. İnadım var illa değiştireceğim diyor isen Allah kolaylık versin.
biraz açmak gerekirse işlemciyi sökmek için tüm lehimlerinin söküleceği bir alete bağlanıyor alet tüm lehimleri ankarta ve diğer bilşeblere zarar vermeden söküyor tek tek ve bu 2-3 saat arası bi işlem sonra yerine takacağınız işlemcinin soketinin uyması gerek aleti na göre ayarlamalısınız vs...

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
biraz açmak gerekirse işlemciyi sökmek için tüm lehimlerinin söküleceği bir alete bağlanıyor alet tüm lehimleri ankarta ve diğer bilşeblere zarar vermeden söküyor tek tek ve bu 2-3 saat arası bi işlem sonra yerine takacağınız işlemcinin soketinin uyması gerek aleti na göre ayarlamalısınız vs...
ben söktüm laptopumdaki işlemciyi normal masaüstündeki gibi oturtma yuvası var tak çıkar bu kadar basit, sizin anlattığınız pentium işlemciler için mi geçerli yoksa ekran kartı çipi için mi ?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
ben söktüm laptopumdaki işlemciyi normal masaüstündeki gibi oturtma yuvası var tak çıkar bu kadar basit, sizin anlattığınız pentium işlemciler için mi geçerli yoksa ekran kartı çipi için mi ?
ankarta birleşik üretilenler böyle :) ekran kartlarının da bir benzer şekilde lehimleri var

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Ailesi uyacak, pin sayısı uyacak. i3 işlemciye göre soğutması var, i7 takıyorsun daha çok ısıtacak tertibatı nereye koyacaksın, eğer yoksa, kasaya nasıl uyduracaksın. :) . Vakti zamanında birisiyle yine aynı konuyu tartışmıştık. Arkadaş ben bilgisayar mühendisiyim bilgisayarın performansını arttırmak için bunu yapmak lazım diyordu, ben de bilgisayar mühendisiyim, konuyla ne alakası var dedim, ikna edemedim, olmayacağına. Sonra ne oldu bilmiyorum.

Bu biraz benim Porsche almam gibi, Porshe alabilir miyim? Evet alabilirim, ama bunun için evi satmam, etraftan borç toplamam ve kredi çekmem gerekir. Peki bu şartlarda Porsche alır mıyım? Elbette hayır. Sanırım güzel cevap oldu. :rolleyes:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sonra ne yaptın? Termal'i işlemcinin üzerine sürüp soğutmayı taktın mı? Hepsi lehimli olmayabilir (aynı şey ekran kartı için de geçerli) Bu bu işlemi belki biraz daha kolay, ama hala pratikte yapılamaz kılıyor.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Ailesi uyacak, pin sayısı uyacak. i3 işlemciye göre soğutması var, i7 takıyorsun daha çok ısıtacak tertibatı nereye koyacaksın, eğer yoksa, kasaya nasıl uyduracaksın. :) . Vakti zamanında birisiyle yine aynı konuyu tartışmıştık. Arkadaş ben bilgisayar mühendisiyim bilgisayarın performansını arttırmak için bunu yapmak lazım diyordu, ben de bilgisayar mühendisiyim, konuyla ne alakası var dedim, ikna edemedim, olmayacağına. Sonra ne oldu bilmiyorum.

Bu biraz benim Porsche almam gibi, Porshe alabilir miyim? Evet alabilirim, ama bunun için evi satmam, etraftan borç toplamam ve kredi çekmem gerekir. Peki bu şartlarda Porsche alır mıyım? Elbette hayır. Sanırım güzel cevap oldu. :rolleyes:
ben mühendis değilim ama bunun böyle olduğunu biliyorum :D bu iş çok zahmetli ekipman, yeterli bilgi ve beceri olmadan yapılmaz.

ByKaTLiaM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ozaman Kalsın Eski Laptopmu Birazdaha İyileştirip Birine Vermek İstiyordum Artık Kendine Alsın :D Yeni Laptop Bilgi Verdiğiniz İçin Tşkler Masa Üstü Bilgim Oldukca İyi Ama Laptop Hiç Acmadım O Yüzden Bilgim 0 Denile Bilir :D Sora Sora Öğrencem Artık :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bilgisayar mühendisi değilim ama teknik servis personeliyim. Sayısız laptop ve masaüstü pc ile yakinen ilgileniyorum. Sohbetiniz bana kısmen şaşırtıcı geldi. Kiminiz işlemciyi değiştirmek için lehim kullanılacağından falan bahsetmişsiniz. Kiminiz işlemcinin değişmeyeceğini söylemişsiniz porche benzetmezi yapmışsınız iyi güzelde bu işler göreceli değildir. Böylesi bir işin sabit bir kuralı olduğunu söylemekte mümkün değildir elbette. Ben sayısız bilgisayar gördüm ve hiç işlemcisi anakarta bütünleşik olan bir durumla karşılaşmadım. Evet onboard ekran kartları her zaman bütünleşik. Çoğu zaman laptoplar da harici ekran kartları da bütünleşiktir ama bu her zaman böyle değildir. Gel gelelim konunun başladığı noktaya; Laptoplar da işlemci yükseltilir mi? Kim buna yükseltilemez diyebilecek kadar kendine güvenebilir ki ? Bunu anlamanın yolu denemektir kardeşim. Bir bilgisayarla ilgili yapılacak değişikliğin faydalı olup olamayacağını mühendis değilsen eğer deneyerek anlayabilirsin. Şahsen kendi laptobumu aldığımda i3 idi. Zamanla elime gelen bilgisayarlardan birinde aklıma yatan bir i5 işlemci buldum. Kendi bilgisayarıma taktığımda ise oldukça memnun kaldım. Üstüne üstlük bilgisayarım HP idi. Herkes HP'lerin ısınmak gibi bir özelliği olduğunu çok iyi bilir. Bu Hp'lerin huyudur. Özünde vardır. Hata değildir, kusur değildir. Yapısında olan budur. Yadırganmaz, alışılır. Hal böyleyken benim bilgisayarımda özellikle grafik tabanlı kullanımlarda inanılmaz ısılara ulaşırdı. Grafiker'likten gelme olduğumdan PS ve Corel kullandığım zaman özellikle işlemci ve chipset bölümlerinin olduğu noktalara elimi uzun süreli temas ettiremiyordum. İşlemciyi değiştirdikten sonra bilgisayarım asla o seviyede ısınmadı. Mübalasız söylüyorum; yeni nesil oyunları i3 işlemcim ile oynadığım zaman W tuşuna basarken ısıdan dolayı parmağımı kaldırdığım olurdu. Özetleyecek olursak. Denemek her zman en iyi yoldur. Şanlıysan, bilgisayarın yeni işlemcisini kendisine dost kabul eder paşalar gibi kabullenir. Şanssızsan zaten hemen anlarsın. Önceki performansından çok ciddi kayıplar olur böylece hissedersin ve eski işlemcine dönersin. İşlemciden bahsediyorsak konu aslında biraz daha kolaydır. Çünkü eğer yeni işlemci ile bilgisayar açılıyor ise çok şanslısındır sevinebilirsin. Eğer kabul etmez olacak olursa da zaten muhtemelen görüntü vermeyecektir. Yahut inanılmaz derecede performans kaybı yaşayacaksın. Eğer birazcık bilgisayarın dilinden anlıyorsan mutlaka yeni işlemcinin tepkilerini hisseder durumu sezer. Gerekirse soğutucuna da bir ilim uydurabilirsin. Şahsen ben soğutma sorunu yaşıyor olsaydım ve teknik servis elemanı olmamış olsaydım. Bir bilgisayar hastanesinden küçük bir fan alır. Ucuna USB girişi bağlar. Laptopumun hava çıkışına çıkış yönünün tam önüne bir fan koyardım. Böylece soğuması gereken mazgallar iki fanla birden soğumuş olurdu. =) Tecrübeyle sabit.

B

BOZUKMONİTOR

SDN Okuru
(diğer misafir;) benim 2011 model casper nirvana laptop'um var 2 nesil i7 işlemci 8gb ram 1 gb nvıdıa ekran kartı var bilgisayarım yeni çıkan oyunlar karşısında pek etkili olmuyor bende ssd aldım ve taktım performans arttı ancak yeterli olmadı konuya geleyim 2 nesil işlemciyi 4 nesil yada 5 nesil işlemci ile değiştirsem sistem çalışır mı uyum sağlar mı ? performans arttışı olur mu yani kktc de olduğum için güney tarafında bu tür ürünler bulunuyor

Onur Seded

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım ben iki ayda bir laptopun içini açıp temizliyorum ve uygun tornivadalarla işlemciyi söküp geri takıyorum. Yani arkadaşım laptopun işlemcisini değiştirebilirsin. Ayrıca benim laptopumun markasıda SAMSUNG.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Arkadaşım ben iki ayda bir laptopun içini açıp temizliyorum ve uygun tornivadalarla işlemciyi söküp geri takıyorum. Yani arkadaşım laptopun işlemcisini değiştirebilirsin. Ayrıca benim laptopumun markasıda SAMSUNG.
İyi de neden? Yani neden iki ayda bir laptopun işlemcisini söküp, geri takmaya ihtiyaç duyuyorsun?

[Fi]Lounge

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Anakarta gomulu ise degistirme imkani olmayacagini dusunuyorum...
--- Gönderi Güncellendi ---
İyi de neden? Yani neden iki ayda bir laptopun işlemcisini söküp, geri takmaya ihtiyaç duyuyorsun?
Belki termal macununu yeniliyordur fani vs temizliyordur...

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Anakarta gomulu ise degistirme imkani olmayacagini dusunuyorum...
--- Gönderi Güncellendi ---

Belki termal macununu yeniliyordur fani vs temizliyordur...
2 ayda bir? Laptopum 5. senesinde bilgisayarım 3. senesinde, termal yenileme ihtiyacı hiç duymadım. Arkadaş işlemci çıkartmayı hobi yapmış, pek doğru ve normal gelmedi.

emre198

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben teknik servis daha doğrusu bilişim üzerine bir firma sahibiyim. Burada gördüğüm kadarıyla en yakın cevabı teknik servis arkadaş vermiş ama bazı eksiler ver açıklık getireyim. Amd işlemcileri notebookta pek bilmiyorum ve çokda tercih edilmiyor zaten. Ama intel işlemcilerde core to duo dönemine ait işlemcilerin tamamı sök tak işlemcidir. Ancak o dönemki bilgisayar üreticileri bios üzerinden işlemcilere kısıtlama getirmiş ve sadece alt işlemcileri destekleyecek şekilde yazılım atmışlardır. Bu yüzden sök tak dahi olsa işlemci yükseltemez ama aynısını veya düşük modelini takabilirsiniz. (belki bazı özel serilerde destekliyordur 1000lerce notebook ile ilgilendim o döneme hiç denk gelmedi.) Gelelim i serilerine i serilerinde 2 farklı model işlemci fardır. Birisi embebed denilen gömülü tip işlemciler. Özellikle 4. nesil ve sonrasında vardır. Bunlar ilk başta arkadaşların dediği gibi onboard ekran kartları gibi çipi lehimli sök takla uğraşmak istemeyeceğiniz (sektördeki bilgisayarcıların %99,999999 u uğraşmaz bile) türdendir. Bunlara yapacağpınız en iyi yükseltme SSD ve Ram dir. 2. tip en sevidğim işlemciler ise sök tak yani soketli işlemcilerdir. Bunlarda ise üreticelerin %99 u eski core to duo türevlerindeki gibi kısıtlama koymamıştır. AYNI NESİL OLDUĞU SÜRECE i3 ü i7 yapabilirsiniz. Örneğin 3. nesil bir i3 3. nesil bir i7 ile değiştirilebilir. yada 3. nesil bir i7 yine daha üst versiyonu olan bir 3. nesil i7 ile değiştirilebilir. Hatta yanlış hatırlamıyor isem 2. ve 3. nesillerin soketleri aynı. Bu yüzden 2. nesilden 3. nesile geçiş yapabiliyor olmalısınız ama emin değilim intelin sitesinden bu işlemcilerieve soket tiplerine bakarak aynı ise değiştirilebileceğini düşünebiliriz. Gelelim ISINMA sorununa. i serisi işlemciler düşük sıcaklıkta çalışır ve i3 işlemciler i7 lere nazaran daha fazla ısınır çünkü yetersiz kaldığı için daha fazla zorlanır. porche' a 150 CC lik scooter motoru takar ve proche gibi gitsin diye zorlarsan olacağı gibi. Ayrıca her notebook üreticisinin aynı kasada i3 i5 ve i7 hatta g serisi (Yeni nesil core to duo diyebiliriz) işlemcilerin olduğu modelleri mevcuttur. Anakart fan vs herşey aynıdır. Herhangi bir tekno markete giderek bakabilirsiniz. Kısaca ISINMA SORUNU YAŞAMANIZ MÜMKÜN DEĞİL. (işlemci sorunlu değil ise)
Umarım aydınlatabilmişimdir. Biraz faydamız olduysa içinizden dua edin yeter. sağa sola tıklamanıza gerek yok :D

egee358

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Ben teknik servis daha doğrusu bilişim üzerine bir firma sahibiyim. Burada gördüğüm kadarıyla en yakın cevabı teknik servis arkadaş vermiş ama bazı eksiler ver açıklık getireyim. Amd işlemcileri notebookta pek bilmiyorum ve çokda tercih edilmiyor zaten. Ama intel işlemcilerde core to duo dönemine ait işlemcilerin tamamı sök tak işlemcidir. Ancak o dönemki bilgisayar üreticileri bios üzerinden işlemcilere kısıtlama getirmiş ve sadece alt işlemcileri destekleyecek şekilde yazılım atmışlardır. Bu yüzden sök tak dahi olsa işlemci yükseltemez ama aynısını veya düşük modelini takabilirsiniz. (belki bazı özel serilerde destekliyordur 1000lerce notebook ile ilgilendim o döneme hiç denk gelmedi.) Gelelim i serilerine i serilerinde 2 farklı model işlemci fardır. Birisi embebed denilen gömülü tip işlemciler. Özellikle 4. nesil ve sonrasında vardır. Bunlar ilk başta arkadaşların dediği gibi onboard ekran kartları gibi çipi lehimli sök takla uğraşmak istemeyeceğiniz (sektördeki bilgisayarcıların %99,999999 u uğraşmaz bile) türdendir. Bunlara yapacağpınız en iyi yükseltme SSD ve Ram dir. 2. tip en sevidğim işlemciler ise sök tak yani soketli işlemcilerdir. Bunlarda ise üreticelerin %99 u eski core to duo türevlerindeki gibi kısıtlama koymamıştır. AYNI NESİL OLDUĞU SÜRECE i3 ü i7 yapabilirsiniz. Örneğin 3. nesil bir i3 3. nesil bir i7 ile değiştirilebilir. yada 3. nesil bir i7 yine daha üst versiyonu olan bir 3. nesil i7 ile değiştirilebilir. Hatta yanlış hatırlamıyor isem 2. ve 3. nesillerin soketleri aynı. Bu yüzden 2. nesilden 3. nesile geçiş yapabiliyor olmalısınız ama emin değilim intelin sitesinden bu işlemcilerieve soket tiplerine bakarak aynı ise değiştirilebileceğini düşünebiliriz. Gelelim ISINMA sorununa. i serisi işlemciler düşük sıcaklıkta çalışır ve i3 işlemciler i7 lere nazaran daha fazla ısınır çünkü yetersiz kaldığı için daha fazla zorlanır. porche' a 150 CC lik scooter motoru takar ve proche gibi gitsin diye zorlarsan olacağı gibi. Ayrıca her notebook üreticisinin aynı kasada i3 i5 ve i7 hatta g serisi (Yeni nesil core to duo diyebiliriz) işlemcilerin olduğu modelleri mevcuttur. Anakart fan vs herşey aynıdır. Herhangi bir tekno markete giderek bakabilirsiniz. Kısaca ISINMA SORUNU YAŞAMANIZ MÜMKÜN DEĞİL. (işlemci sorunlu değil ise)
Umarım aydınlatabilmişimdir. Biraz faydamız olduysa içinizden dua edin yeter. sağa sola tıklamanıza gerek yok :D
ben sağa sola tıkladım ama güzel yardım ettin çok fazla bize

utkuberk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
benim pentiuum 2020 m var i serisi bi işlemci ile değiştirebillirmiyim

EmRyzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar benim işlemcim intel celeron n2830 tahminen 2.nesil hangi işlemci ile değiştirebilirim laptop umun markası grundig gnb a1b2

Reaksiyon puanı
16,118
arkadaşlar benim işlemcim intel celeron n2830 tahminen 2.nesil hangi işlemci ile değiştirebilirim laptop umun markası grundig gnb a1b2
soketli değil o bga denen lehimli zaten çok ince değil mi?
Desteklenen Soketler FCBGA 1170 ...
Intel® Celeron® Processor N2830 (1M Cache, up to 2.41 GHz) Ürün Teknik Özellikleri
bizim ki Grundig GNB 1562 A1 i3 onun ki soketli.
Fotoğraf-0012.jpg
Fotoğraf-0010.jpg

selokaravil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
konuyu bir güzel hortlatmak istiyorum. acer e1-571g i5 3.nesil işlemcisi olan bozuk bir laptop vardı elimde işlemcisini söktüm ve samsung np300e5x marka pentium işlemcili bir laptopa taktım ve şuan format dahi atmadan driverları güncelledim gayet çalışıyor ve bu mesajı bu bilgisayardan yazıyorum. imkansız diye birşey yoktur bence sadece şartların ve uyumlulukların sağlanması lazım