Laptop ısınıyor ve ssd, termal macun

Bu konuyu okuyanlar

mrjoeblack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba bilgisayarımda bir ısınma sorunu ve yavaşlık var.

Mesela macbook masanın üzerindeyken internette gezinirken ortalama 70 derecelerde oluyorum.
Lightroom'da 40 kadar fotoğrafı işlerken 80, export ederken ise 95 derece sıcaklık görüyorum.
Termal macun yenileteceğim ama sorun bununla alakalı mı ? Başka bir şey olabilir mi ?

SSD çok eski, ömrünü doldurduğunu düşünüyorum.
Bütçem Toshiba TR200 240 gb'a yetiyor.

Termal Macun olarak da bunu düşündüm, önerilerinize açığım.
Zalman ZM-STG2 Yüksek Performanslı Termal Macun Fiyatı

Son olarak altında hava kanalı olmayan bu macbooklara laptop soğutucu almak mantıklı mı ?

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2019-08-14 17.10.15.png
    Ekran Resmi 2019-08-14 17.10.15.png
    99.5 KB · Görüntüleme: 355
  • Ekran Resmi 2019-08-14 17.11.32.png
    Ekran Resmi 2019-08-14 17.11.32.png
    309.4 KB · Görüntüleme: 357

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Öncelikle termal macun ve fan temizliği yapın ama eski termal macun kalıntılarını tamamen temizleyin altında hava kanalı olmayan bir bilgisayara soğutunun pek etki edeceğini sanmıyorum bazı laptopların alt panelinde kapak oluyor onu açarak kullananlar var o zaman etkisi oluyor ama macbook'un altı komple açılıyor heralde öyle kullanılmaz..

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Öncelikle termal macun ve fan temizliği yapın ama eski termal macun kalıntılarını tamamen temizleyin altında hava kanalı olmayan bir bilgisayara soğutunun pek etki edeceğini sanmıyorum bazı laptopların alt panelinde kapak oluyor onu açarak kullananlar var o zaman etkisi oluyor ama macbook'un altı komple açılıyor heralde öyle kullanılmaz..
Bu işlemleri yaptıktan sonra bence SSD'nizi Samsung EVO 860 250 GB ile değiştirin. Başka markalara bakmayın bile. Sabredip para biriktirin, bir kere alın adam gibi bir şey alıp yıllarca kullanın.

mrjoeblack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu işlemleri yaptıktan sonra bence SSD'nizi Samsung EVO 860 250 GB ile değiştirin. Başka markalara bakmayın bile. Sabredip para biriktirin, bir kere alın adam gibi bir şey alıp yıllarca kullanın.

Tamamdır peki ssd’nin performansa etkisi ne olacak ?
Mesela ben 200 fotoğrafı önizleme olarak açıyorum tanesi 5 mb, bunları tek tek bakarken yüklenmesi geç oluyr takılıyor. Bu düzelecek mi ?

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Tamamdır peki ssd’nin performansa etkisi ne olacak ?
Mesela ben 200 fotoğrafı önizleme olarak açıyorum tanesi 5 mb, bunları tek tek bakarken yüklenmesi geç oluyr takılıyor. Bu düzelecek mi ?
Tabii ki de. Şu anki okuma ve yazma hızınız yaklaşık olarak 6 katına çıkar. Yani bu da 6 kat daha hızlı bir bilgisayar demek kabaca :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Size SSD Alışverişim,Kutu Açılışı ve Montajımın videosunu bırakayım belki izlersiniz :D
SSD Alışverişi ve Kutu Açılışı:

SSD Montajı :

mrjoeblack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Umarım sorunun çözülür. Videoları izlersen de sevinirim :D

Videolarını izledim, eline sağlık ama görsel işlerle uğraşan birisi olarak sana önerim videoları tam tepeden çekmendir. Çok öne eğilmiş kameran, çok göz yoruyor.

Ya da tam göz hizandan kafanın yanından bir tripodla çekim yap :)

Barthélemy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Videolarını izledim, eline sağlık ama görsel işlerle uğraşan birisi olarak sana önerim videoları tam tepeden çekmendir. Çok öne eğilmiş kameran, çok göz yoruyor.

Ya da tam göz hizandan kafanın yanından bir tripodla çekim yap :)
Teşekkür ederim. Kendi yaptığım tripodu - tripod denilebilir mi bilemem ama :) - görsen takdir edersin ama.