Laptop gerekli performansı vermiyor

Bu konuyu okuyanlar

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Benim özellikleri şöyle olan bir laptopum var ama verdiği performans çok düşük. Sizce sebebi ne olabilir? Ya da nasıl düzeltebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. İsmi lenovo y50 70. Ve özellikler;
Intel İ7 4710HQ 2.5GHZ
GTX 860M 4 gb
16 gb ram

Ekli dosyalar

• özellikler.png
    özellikler.png
    143.1 KB · Görüntüleme: 422

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Performans düşüklüğü oyunlarda mı? Hangi oyunlar? Sürücüleri nasıl güncelliyorsun? Korsan oyun-uygulama çok kullanır mısın?

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Cpu ısınma kontrolünü sağlayın. İşlemci macunu tazeleyin. Bu özellikdeki bir cihaz her işinizi rahatlıkla görmeli.

Program mı , oyun mu performans düşüklüğüne sebep oluyor. Öncelikle onu çözmeniz gerekiyor.
Size bir çok altarnatif sunabiliriz.

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Yok korsan oyun kullanmam. Yani csgo gibi düşük sistem yeterli olan bir oyunda bile kasmalar oluyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sürücüleri nasıl güncellemeliyim onlar güncel sanıyorum ama bir kontrol edeyim tekrar.

Cpu ısınma kontrolünü sağlayın. İşlemci macunu tazeleyin. Bu özellikdeki bir cihaz her işinizi rahatlıkla görmeli.

Program mı , oyun mu performans düşüklüğüne sebep oluyor. Öncelikle onu çözmeniz gerekiyor.
Özelliklerini en düşüğe çekmem rağmen csgoyu steamden oynamama rağmen kasmalar oluyor.

CPU ısınma kontrolünü nasıl sağlarım?

Son düzenleme:

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Yok korsan oyun kullanmam. Yani csgo gibi düşük sistem yeterli olan bir oyunda bile kasmalar oluyor.
Online bir oyun olduğu için Ping değerlerini kontrol etmelisin . Ekran kartı driverini güncellemelisin. Cpu programları mevcut indirip ısınma sürecini kontrol etmelisin. Bir çok virüs, çalışan programlara karışarak veri dolaşımı yaparak işlemciyi yorarlar. Ben tamamen işlemci ve virüslerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Cihazın cpu kontrolünü yaptıkdan sonra sorun yok ise win10 a geçmenizi tavsiye ederim. Ekran kartı driverini güncelliyerek başlayabilirsin.

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Pingten olduğunu düşünmüyorum. Çünkü daha düşük seviyeli bilgisayarda en azından kasmadan oynuyordum. Şimdi driver boosterla driverlarını güncelliycem . Bir de daha önceden win10 a geçmiştim ama hala aynıydı. Hangi cpu programını önerirsin?

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

Sürücüleri nasıl güncellemeliyim onlar güncel sanıyorum ama bir kontrol edeyim tekrar.

Özelliklerini en düşüğe çekmem rağmen csgoyu steamden oynamama rağmen kasmalar oluyor.

CPU ısınma kontrolünü nasıl sağlarım?
Core temp 1.13 işini görür.

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Teşekkürler. Ekran kartı yazılımı güncelmiş bu arada.

İşlemci sıcaklığı kaç olmalı?

Son düzenleme:

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şu anda 65-70 aralığında ama arkada program iniyor.

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şu an çok hızlı değişim oluyor. 75 sonra 100 sonra tekrar düşüyor.

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şu an çok hızlı değişim oluyor. 75 sonra 100 sonra tekrar düşüyor.
85/90 lar işlemci macunu zamanı geldiğini söylüyor bize .Fakat oyun içi ayarların işlemciyi yormuyacak şekilde ayarlanması gerekiyor. İşlemciye yük bindirme daha önce rahat oynadığın ayarlarda dene. Ayrıca laptop olduğunu atlamışız soğutucu fanların rahat çalışmasını sağla kontrol ederken .

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Aslında lenovonun gereksiz yazılımları kastırabilir mi?

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Aslında lenovonun gereksiz yazılımları kastırabilir mi?
O özellikdeki bir cihaz kasmamalı o programlarla. Altarnatif çok şahsen ben 90 nı gördüğümde macun tazelerim düzelir. Düzelmezse format atar garanti altına alırım. 1. elden kullanıcı isem. Daha önce biri tarafından uzun süre kullanılmış ise cihazı farklı programlarla üzmüş işlemcinin ömrünün bitmesine sebep olmuştur .

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Hımm o zaman ben macunu yenilettiriyim. Teşekkürler vaktinizi ayırdığınız için.

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şİmdi
1- Ekran kartı driveri kontrol edildi. (Yardımcı driver programı kullanmadan)
2- Cpu ölçer programla kasma esnasında 85 üstü değerlerde sabitlendi.
3- Soğutma fanları herhangi bir harici soğutucu kullanmadan rahat konumda ayarlandı.
4- Daha önce ki win10 sürümündede aynı kasmalar meydana geliyordu
Tüm soru ve cevaplar bu yönde idi. Buraya kadar hepsi doğruysa doğru yoldayız. tekrar geçmiş olsun .

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Yine sorun devam ediyor. Ben size sorunu açıklayım. Normal oynuyorken 250 fps değerleri alıyorum ama birden bir şey oluyor ve 40-50 ye düşüyor, sonra tekrar aynısı ve böyle kasmalar oluyor.

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Csgodan bahsedeceksek fps rakip gördüğünde ve ateş ettiğinde düşüyorsa işlemciyle alakalı . Basede beklediğinde (yeni doğuş) da kasmalar yok ise buna bağlayabiliriz. Yanlız oyunun en başından beri bu sıkıntı var ise ekran kartı driverinin güncel olmadığını gösterir. Deneme yanılma yöntemleriyle test edilmiştir tarafımca .

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Böyle hareket ediyim ateş ediyim o zaman düşüyor işte

Bu arada az önce driver progarmı kullanarak güncellemiştim şimdi lenovonun sitesinden tek tek indirip güncelliyorum.

Son düzenleme:

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Yine sorun devam ediyor. Ben size sorunu açıklayım. Normal oynuyorken 250 fps değerleri alıyorum ama birden bir şey oluyor ve 40-50 ye düşüyor, sonra tekrar aynısı ve böyle kasmalar oluyor.
Csgodan ele alalım. Fps ve kasma oyun içi rakip gördüğünde , ateş ettiğinde (fps) düşüyor (cihaz) kasıyor ve basede (yeni doğuş) da kasma düzeliyor , fps çoğalıyor ise sorun işlemci ile alakalı . Tarafımca kontrol testleri yapılmıştır .

Böyle hareket ediyim ateş ediyim o zaman düşüyor işte

Bu arada az önce driver progarmı kullanarak güncellemiştim şimdi lenovonun sitesinden tek tek indirip güncelliyorum.
Sağlıklı olan o evet .

Son düzenleme:

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ekran kartı driverı kurulurken şu anda ekran dondu fare hareket etmiyor görev yöneticisi açılmıyor bilgisayarı düğmesinden kapatıyım mı birkaç dkdır böyle

Tiqreqo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ekran kartı driverı kurulurken şu anda ekran dondu fare hareket etmiyor görev yöneticisi açılmıyor bilgisayarı düğmesinden kapatıyım mı birkaç dkdır böyle
geç gördüm sen o süre esnasında büyük ihtimal reset attın . Bekleseydin bir süre. windowsun kurulu olduğu kısım ( hdd ) dolu değil değilmi ?

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Yok atmadım hala bekliyorum ama durumu aynı

emirhanak1907

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Dolu mu derken

Yani gerekli boş alan var