Laptop ekran kartı değiştirme

Bu konuyu okuyanlar

<SxA>

Doçent
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar elimde hp dv6-2165 laptop var ekran kartını değiştirebilirmiyim şuan içinde nvidia 320m bulunuyor bunu daha üst bir modelle değiştirebilirmyim ve oyunlarda performansı nasıl olur

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
arkadaşlar elimde hp dv6-2165 laptop var ekran kartını değiştirebilirmiyim şuan içinde nvidia 320m bulunuyor bunu daha üst bir modelle değiştirebilirmyim ve oyunlarda performansı nasıl olur

Notebooklar da ekran kartı değişimi her model de olmaz, olsa bile bu baya maliyetli olur..

Laptopunuz mxm uyumlu değil. Yani ekran kartınız anakarta gömülü olduğu için değiştiremezsiniz..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bu şekil bir anakart'ı olması gerek tabi bu o olcak değil.
DSC_1636.jpg

bodrumair

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar
Asus g73jh model bi laptobum var . Ati 5870m grafik kartı artık yetmıyot. Nette 7970m modelinin zorda olsa takılabılecegını okudum. Bu işi yapabılecek ustalıkta bı arkadas veya fırma varmı tanıdıgınız.

Istanbuldayım bu arada.

skyruller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba bende toshiba f60-15d laptop var üzerinde ge force gt 330m ekran kartı var laptopumun ekran kartını değiştirebilir miyim ?

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
merhaba bende toshiba f60-15d laptop var üzerinde ge force gt 330m ekran kartı var laptopumun ekran kartını değiştirebilir miyim ?

Laptopunuzun ekran kartı anakarta gömülü olduğu için değiştirmezsiniz, Mxm slotu sadece toshibanın qosmio modellerinde vardır.

skyruller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptopunuzun ekran kartı anakarta gömülü olduğu için değiştirmezsiniz, Mxm slotu sadece toshibanın qosmio modellerinde vardır.

eyvallah çok sağolun :) yeni bi laptop almanın vakti geldi ozmn :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yalnız mxm slotu toshibanın qosmio modellerinde vardır demişsiniz laptopum zaten qosmio f60-15d qosmio derken daha yeni qosmio modellerini mi kastettiniz ?

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
eyvallah çok sağolun :) yeni bi laptop almanın vakti geldi ozmn :)

yalnız mxm slotu toshibanın qosmio modellerinde vardır demişsiniz laptopum zaten qosmio f60-15d qosmio derken daha yeni qosmio modellerini mi kastettiniz ?

X ve sonra ki modeller de vardır, Mxm slotu olsa bile her ekran kartını kullanamazsınız ancak, mxm slotunun versiyonuna göre ekran kartı takabilirsiniz örneğin mxm 3.0b gibi. mxm uyumlu ekran kartları ülkemizde olmadığı gibi baya maliyetli de olabiliyor. ebay, amazon gibi sitelerden temin edilebilir.

skyruller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
X ve sonra ki modeller de vardır, Mxm slotu olsa bile her ekran kartını kullanamazsınız ancak, mxm slotunun versiyonuna göre ekran kartı takabilirsiniz örneğin mxm 3.0b gibi. mxm uyumlu ekran kartları ülkemizde olmadığı gibi baya maliyetli de olabiliyor. ebay, amazon gibi sitelerden temin edilebilir.

çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

Sylvestre_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba bende packard bell EasyNote-TS11 HR var ve üzerinde nvidia geforce™ GT540M var (Cuda 2GB).
Acaba ekran kartını değiştirmem mümkün mü çünkü çoğu zaman fps dropları yaşıyorum da.
Yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten.

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
merhaba bende packard bell EasyNote-TS11 HR var ve üzerinde nvidia geforce™ GT540M var (Cuda 2GB).
Acaba ekran kartını değiştirmem mümkün mü çünkü çoğu zaman fps dropları yaşıyorum da.
Yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten.

Yukarıda detaylı şekil de açıklamalarım var, Değiştiremezsiniz..

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Yukarıda detaylı şekil de açıklamalarım var, Değiştiremezsiniz..
Değiştirebilir, harici her ekran kartı üst modelleri ile değişir. Örnek vermek gerekirse gtx650m olan birinin videosu vardı ebayden aldığı gtx670m ile değiştirmişti ;)

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Değiştirebilir, harici her ekran kartı üst modelleri ile değişir. Örnek vermek gerekirse gtx650m olan birinin videosu vardı ebayden aldığı gtx670m ile değiştirmişti ;)

Mxm slotu olmadan nasıl değiştirecek merak ettim? Mxm slotu yoksa kart ekran kartı zaten anakarta gömülü yani entegredir. Yukarıda yaptığım yorumları okursanız kesin değişemez diye birşey demediğimi göreceksiniz zaten. Mxm slotu varsa tabii ki değiştirebilir. GTX580M HD6990M GTX560M GTX460M HD5870M GTX670M GTX780M GTX770M, Bu kartlar mxm dediğimiz ayrı bir slottta bulunur ve istendiği zaman değiştirebiliyor. Mxm slotu ola bile her ekran kartını kullanamazsınız ancak, mxm slotunun versiyonuna göre ekran kartı takabilirsiniz örneğin mxm 3.0b gibi bunların hem güç wattları farklıdır hemde slotları değişiktir. Mxm slotu sadece üst seviye laptoplar da bulunur. mxm uyumlu ekran kartları ülkemizde olmadığı gibi baya maliyetli de olabiliyor. ebay, amazon gibi sitelerden temin edilebilir.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Mxm slotu olmadan nasıl değiştirecek merak ettim? Mxm slotu yoksa kart ekran kartı zaten anakarta gömülü yani entegredir. Yukarıda yaptığım yorumları okursanız kesin değişemez diye birşey demediğimi göreceksiniz zaten. Mxm slotu varsa tabii ki değiştirebilir. GTX580M HD6990M GTX560M GTX460M HD5870M GTX670M GTX780M GTX770M, Bu kartlar mxm dediğimiz ayrı bir slottta bulunur ve istendiği zaman değiştirebiliyor. Mxm slotu ola bile her ekran kartını kullanamazsınız ancak, mxm slotunun versiyonuna göre ekran kartı takabilirsiniz örneğin mxm 3.0b gibi bunların hem güç wattları farklıdır hemde slotları değişiktir. Mxm slotu sadece üst seviye laptoplar da bulunur. mxm uyumlu ekran kartları ülkemizde olmadığı gibi baya maliyetli de olabiliyor. ebay, amazon gibi sitelerden temin edilebilir.
Arkadaşın dediği 540m sonuçta harici kart. Mecburen bir yuvasının olması, bunun da o yuvayı destekleyen artık mxm modeli her neyse o kartla değiştirilebilmesi gerekir? Ama siz olmaz demişsiniz

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Arkadaşın dediği 540m sonuçta harici kart. Mecburen bir yuvasının olması, bunun da o yuvayı destekleyen artık mxm modeli her neyse o kartla değiştirilebilmesi gerekir? Ama siz olmaz demişsiniz

Laptopda ki her harici ekran kartının değiştirilebileceğini mi sanıyorsunuz :) :) :) Ekran kartının harici olması yetmez, Değiştirilebilmesi için kartın mxm porto kullanması gerek. GT540M mxm portu kullanmıyor. GT540M harici bir kart olsada genellikle laptoplarda anakarta gömülüdür. Bu yüzden de değiştirilmesi mümkün değil. Değiştirilebilse bilse bunun üzerinde ki her ekran kartının güç tüketimi yüksek olacağı için hiç bir şekilde değiştirmek mümkün olmayacaktır :)

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Laptopda ki her harici ekran kartının değiştirilebileceğini mi sanıyorsunuz :) :) :) Ekran kartının harici olması yetmez, Değiştirilebilmesi için kartın mxm porto kullanması gerek. GT540M mxm portu kullanmıyor. GT540M harici bir kart olsada genellikle laptoplarda anakarta gömülüdür. Bu yüzden de değiştirilmesi mümkün değil. Değiştirilebilse bilse bunun üzerinde ki her ekran kartının güç tüketimi yüksek olacağı için hiç bir şekilde değiştirmek mümkün olmayacaktır :)
O halde söktüğümüzde HDD gibi kasa içinde duran ekran kartı hakkında değişmesi mümkün diyeceğiz, elektrik değerlerinin benzer olmasına dikkat edeceğiz?

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
O halde söktüğümüzde HDD gibi kasa içinde duran ekran kartı hakkında değişmesi mümkün diyeceğiz, elektrik değerlerinin benzer olmasına dikkat edeceğiz?

Hayır, Laptopun elektrik gücüyle alakalı bir durum değil, yukarıda ki mesaj da söyledim, mxm'nin değişik versiyonları var. 3.0a 35 watt güce sahip, 3.0b ise 100 üzerinde watt gücü var. Mxm slotu olan laptop da ekran kartı mxm slotunun bulunduğu yere takılır. Ayrıca 3.0 mxm son teknolojidir. Eski versiyonlar bu şekildedir 1.3 ve sonrası 2.1 dir.

Sylvestre_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır, Laptopun elektrik gücüyle alakalı bir durum değil, yukarıda ki mesaj da söyledim, mxm'nin değişik versiyonları var. 3.0a 35 watt güce sahip, 3.0b ise 100 üzerinde watt gücü var. Mxm slotu olan laptop da ekran kartı mxm slotunun bulunduğu yere takılır. Ayrıca 3.0 mxm son teknolojidir. Eski versiyonlar bu şekildedir 1.3 ve sonrası 2.1 dir.

Özetlersek değiştirmemin mümkün olmadığını söylüyorsunuz peki siz benim yerimde olsanız ne yapmayı denerdiniz ?
Gerçekten merak ediyorum çünkü söylediğim gibi fps dropları ciddi sorunlar açıyor başıma.

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Özetlersek değiştirmemin mümkün olmadığını söylüyorsunuz peki siz benim yerimde olsanız ne yapmayı denerdiniz ?
Gerçekten merak ediyorum çünkü söylediğim gibi fps dropları ciddi sorunlar açıyor başıma.

Yapacak birşey yok. Laptopunuz da mxm slotu olsa bile bu iş baya maliyetli olurdu, Şu an ki kullandığınız karttan biraz daha performanslısını önerecektik, gtx660m gibi. Bu kartın şu an ki fiyatı 350 dolar, bu kartlar ülkemizde bulunmuyor mecbur yurtdışından getirecektiniz kdv gümrük vergisiyle fiyat daha da artacak, kısacası hem zor hemde maiyetli bir iş.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Yapacak birşey yok. Laptopunuz da mxm slotu olsa bile bu iş baya maliyetli olurdu, Şu an ki kullandığınız karttan biraz daha performanslısını önerecektik, gtx660m gibi. Bu kartın şu an ki fiyatı 350 dolar, bu kartlar ülkemizde bulunmuyor mecbur yurtdışından getirecektiniz kdv gümrük vergisiyle fiyat daha da artacak, kısacası hem zor hemde maiyetli bir iş.

kısaca yaş iş ikinci el ararsın ki onlarda canına okunmuş notebooklardan çıkar yeni notebook almak daha mantıklı lenovo y510p sli var onu baksın.

skyruller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yine bi sorum olacak ge force gt 330m kartımı oc yapsam bi sorun olur mu x pricesion programıyla yapmayı düşünüyorum gpu clock 450 mhz memory clock 700 mhz normal değerleri bu değerleri kaça kadar çıkarmamı tavsiye edersiniz ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
notebook ve oc yanyana bile gelmesi sakıncalı yapamazsın gibi ama yaparsan yanması kaçınılmaz.

maotheniger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Notebook larda basbeLası gayet güzel açıklamış esasında ama değinmek isterim; güncel çıkan cihazların büyük bir çoğunluğu mxm slotu taşımaz bu nedenle ekran kartı upgrade ini unutunuz. GTX serisi ekran kartları 3.0 B serisi mxm slot ta kullanılır yani bu kartlardan birine sahip laptop ınız var ise ekran kartı upgrade i mümkündür. GT serisi (520M 520MX 620M 540M 710M 720M vs..) tüm ekran kartları paylaşımsız hafıza kullanıyor olsada board a gömülüdür ayrıca Optimus serisi kartlardır. Onboard kart ile ortaklaşa çalışır 35 watt güç desteği bulunur. Birbirileri arasında upgrade tamamen board üretici firmanın ergonomik tasarımları ile mümkün olabilir. Amatör denemeler sadece şans işi tutarsa olacaktır.

yine bi sorum olacak ge force gt 330m kartımı oc yapsam bi sorun olur mu x pricesion programıyla yapmayı düşünüyorum gpu clock 450 mhz memory clock 700 mhz normal değerleri bu değerleri kaça kadar çıkarmamı tavsiye edersiniz ?

OC üretici firmanın yani sizin cihazınız için NVIDIA tavsiye ettiği voltaj yükselmeleri ile yapıldığı takdirde performans ve güvenli olacaktır. Optimus serisi bir kart kullanıyorsunuz kartınızın OC desteği bulunmamaktadır.

skyruller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iki gündür değerleri biraz yükseltip denedim bi sorun olmadı sıcaklık yükselmesinden başka en fazla 90 dereceyi gördüm ancak kartın ömrü kısalır vs diyen çok oldu dediğiniz gibi en iyisimi yapmamak ömrünü azaltmayalım kartın ömrü geçtim günün birinde yakarız fln maothenigerin de dediği gibi işimizi şansa bırakmayalım cvp verdiğiniz için teşekkürler :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
toshiba satellite a350-22z serisinin ekran kartını değiştirebilir miyim sizce? cvp için teşekkürler:)

wildtiger223

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ASUS N53SN-SZ129V model laptop var ekran kartı nvidia gt550m harici... ben bunu değiştirebilirmiyim? aslında ekran kartı gayet iyi ama yükseltmek istiyorum. örneğin şöyle bir şey alıp laptopa ekleyebilirmiyim ? [h=3]---NVIDIA GTX 580M----[/h]

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
ASUS N53SN-SZ129V model laptop var ekran kartı nvidia gt550m harici... ben bunu değiştirebilirmiyim? aslında ekran kartı gayet iyi ama yükseltmek istiyorum. örneğin şöyle bir şey alıp laptopa ekleyebilirmiyim ? ---NVIDIA GTX 580M----

Laptopunuz da mxm slotu olmadığı için değiştirmezsiniz.. Bu konu hakkında önce ki sayfa da detaylı açıklamalarım var bakabilirsiniz..

http://forum.shiftdelete.net/ekran-karti/338938-laptop-ekran-karti-degistirme.html

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşlar hp 625 laptopum var üzerinde ati mobility radeon hd 4200 series ekran kartı var değiştirebilirmiyim oyunlarda iyi performans alamıyorum