Laptop Düştü Açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

kaankayar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

ikinci seçenek en uygun fiyatlı olanı bence biraz pazarlık ile 125 tl olur ve deneyip alabilirsin satanın bilgisayarında çalışıyorsa sorun yoktur.
teşekkür ederim kesin hdd sorunlu yani başka bir sorun yok gibi dimi

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kesin bir şey söylemek mümkün değil, yüksek olasılık diyorum... Yan yatırdıktan sonra çalıştı ise ve seste de azalma oldu ise hdd problemlidir demektir.
ssd istersen şunlara da bakmalısın:

kaankayar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kesin bir şey söylemek mümkün değil, yüksek olasılık diyorum... Yan yatırdıktan sonra çalıştı ise ve seste de azalma oldu ise hdd problemlidir demektir.
ssd istersen şunlara da bakmalısın:
yan yatırdım açıldı sonra kapattım düz açtım yine açıldı kaçtır deniyorum düz hiç bir sorun yok en son format atarken 200 gb kullanım alanı olurşturdum 800 gb boşta şuan kullanılmıyor onun etkisi mi acaba yoksa onu tekrar format atıp düzelteyim mi

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yan yatırdım açıldı sonra kapattım düz açtım yine açıldı kaçtır deniyorum düz hiç bir sorun yok en son format atarken 200 gb kullanım alanı olurşturdum 800 gb boşta şuan kullanılmıyor onun etkisi mi acaba yoksa onu tekrar format atıp düzelteyim mi
yok çalışıyorsa hiç değiştirme şimdilik idare et, hatta fazlaca sarsma bile... hdd testi yapacaksan yap ...

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Bilgisayarım çalışır durumdayken sehpanın üzerinden düştü. ekran karardı ve bilgisayarı yeniden başlattım.Fakat normal açılırken toshiba yazısı çıkıyor orada donuyor açılmıyor. Bende windows kurtarmayı çalıştırdım format atarken yarıda kaldı. daha sonra usb yardımıyla format attım ve bilgisayarım açıldı. 10 dk açık kaldıktan sonra tekrardan ekran karardı ve bilgisayarım yine dondu. tekrar yeniden başlattığımda ise aynı şeyleri yaşadım. hard diskin arızalandığını düşünüyorum. Şuanda da yeni bir harddisk alacak gücüm yok. HD Tune yardımıyla benchmark ve error scan taraması yaptım sonuç resimlerdeki gibi. Benchmark testin de ''Read Error! Test Aborted'' hatası aldım ve test sonda az birşey kala durdu ve iptal oldu. Acaba tamiri mümkün müdür?

34regz8.jpg

2wlu7oo.jpg

1zoyfiw.jpg
Muhtemel harddisk olmakla birlikte bir donanım hasar görmüş gibi duruyor dostum. Malesef bir servis veya tamircinin görmesi gerek. Yazılımsal halledebilceğin bir şey yok gibi.

kaankayar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Muhtemel harddisk olmakla birlikte bir donanım hasar görmüş gibi duruyor dostum. Malesef bir servis veya tamircinin görmesi gerek. Yazılımsal halledebilceğin bir şey yok gibi.
Teşekkür ederim peki şuanda kullanmaya devam etsem başka bir sorun olma olasılığı nedir masraf artar mı böyle kalır mı?

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Teşekkür ederim peki şuanda kullanmaya devam etsem başka bir sorun olma olasılığı nedir masraf artar mı böyle kalır mı?
Masraf belki artmayabilir ancak gitgide kullanılmaz bir hale gelir. Harddiskler çok hassas cihazlardır. Özellikle SSD'lere göre. En ufak bir düşmede hasar görebiliyor. Ki hasar kesinlikle harddiskte diyemem. Tavsiyem farklı bir harddisk taktırarak denettirmen. Direk olarak harddisk değiştirmen de saçma olur. Zaten anakartta falan bir hasar oluştuysa malesef kötü senaryoya hazır olun derim üzülerek.

kaankayar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Masraf belki artmayabilir ancak gitgide kullanılmaz bir hale gelir. Harddiskler çok hassas cihazlardır. Özellikle SSD'lere göre. En ufak bir düşmede hasar görebiliyor. Ki hasar kesinlikle harddiskte diyemem. Tavsiyem farklı bir harddisk taktırarak denettirmen. Direk olarak harddisk değiştirmen de saçma olur. Zaten anakartta falan bir hasar oluştuysa malesef kötü senaryoya hazır olun derim üzülerek.
Kötü senaryodan kastınız nedir?

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Laptop anakartları masaüstü anakartlarından biraz daha karmaşıktır. Çoğu şey gömülü halde gelir. İşlemci ram grafik kartı harddisk ve benzeri şeyler sadece sonradan monte edilir. Anakart hasarı varsa değiştirmek gerekir tamiri pek mümkün olmaz bu da biraz masraflı olabilir. Cihazın garantisi devam ediyor mu?

kaankayar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Laptop anakartları masaüstü anakartlarından biraz daha karmaşıktır. Çoğu şey gömülü halde gelir. İşlemci ram grafik kartı harddisk ve benzeri şeyler sadece sonradan monte edilir. Anakart hasarı varsa değiştirmek gerekir tamiri pek mümkün olmaz bu da biraz masraflı olabilir. Cihazın garantisi devam ediyor mu?
Yok garantisi devam etmiyor

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Anladım. Dediğim gibi farklı bir harddisk taktırıp denettirmeni tavsiye ederim. Eğer sıkıntı ondaysa da hiç HDD taktırcam diye uğraşma. Paraya kıy al bir tane SSD tak derim. Performans olarak da aşırı fark görürsün. Uygulama açılış hızları, bilgisayar açılış hızında falan bariz hızlanmayı fark edersin.

kaankayar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anladım. Dediğim gibi farklı bir harddisk taktırıp denettirmeni tavsiye ederim. Eğer sıkıntı ondaysa da hiç HDD taktırcam diye uğraşma. Paraya kıy al bir tane SSD tak derim. Performans olarak da aşırı fark görürsün. Uygulama açılış hızları, bilgisayar açılış hızında falan bariz hızlanmayı fark edersin.
Teşekkür ederim bilgilendirme için