Laptop 3 saniye sonra kapanıyor

Bu konuyu okuyanlar

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Marka ve Model: Lenovo G510 i7 modeli
İşletim Sistemi: Windows 10

Arkadaşlar bilgisayarım 3 yıllık herhangi bi sorunu yoktu. Isınma problemi yapmaya başladığı için macunları yenileyip geri taktım parçaları. Power tuşuna bastığımda normalde yanması gereken 3 ışıktan 2 si yanıyor 3-4 sn fan çalışıyor ve kapanıyor. Görüntü felan gelmiyor. Bu arada açılırken dvd rom un düğmesine tıkladıktan sonra pc den dijital bir ses geldi bu sefer fanlar 15-20 sn çalışmaya başladı ve ayrıca kullanan arkadaşlar bilir power tuşuna bastığımızda kameranın yanındaki küçük ışık çubuğu 3-4 sn yanması lazım o yanmıyor. Geçen sene de fan temizledikten sonra olmuştu ertesi gün kendi kendine düzelmişti. Şimdi ne yapmamı önerirsiniz?

radyofon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sök tekrar tak. Bir yerlerde hata yapmışsındır

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Marka ve Model: Lenovo G510 i7 modeli
İşletim Sistemi: Windows 10

Arkadaşlar bilgisayarım 3 yıllık herhangi bi sorunu yoktu. Isınma problemi yapmaya başladığı için macunları yenileyip geri taktım parçaları. Power tuşuna bastığımda normalde yanması gereken 3 ışıktan 2 si yanıyor 3-4 sn fan çalışıyor ve kapanıyor. Görüntü felan gelmiyor. Bu arada açılırken dvd rom un düğmesine tıkladıktan sonra pc den dijital bir ses geldi bu sefer fanlar 15-20 sn çalışmaya başladı ve ayrıca kullanan arkadaşlar bilir power tuşuna bastığımızda kameranın yanındaki küçük ışık çubuğu 3-4 sn yanması lazım o yanmıyor. Geçen sene de fan temizledikten sonra olmuştu ertesi gün kendi kendine düzelmişti. Şimdi ne yapmamı önerirsiniz?

Statik elektrik birikimi sorunu olabilir . Adaptörü pili fişi vs çıkartıp power tuşuna 30 sn kadar basılı tutun daha sonra tekrar deneyin.

radyofon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Daha yeni yaptım ama yok, imkansıza yakın yanlış olması çok az parça söktüm zaten.

O zaman sökerken board da bir yerleri esneterek kırmış olabilirsin ya da macunlsrın üdtündeki soğutucularda sorun var tam oturmuyor veya işemci tam oturmuyor.

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar başka çözümü olan yokmu ya parçalara zarar da vermedim zorlayacak şeyler de yapmadım kafayı yemek üzereyim acil işim var bilgisayarımda yarım kaldı

radyofon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar başka çözümü olan yokmu ya parçalara zarar da vermedim zorlayacak şeyler de yapmadım kafayı yemek üzereyim acil işim var bilgisayarımda yarım kaldı
Bilgisayar Windows cd si ile açılıyor mu bir kontrol etsen. Arızayı sıkıştırmak daha kolay olur. Yine kapanacak mı bakalım.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ısı aşırı dercede oluyor ve öylece kendini kapatıyorsa belki de fan kablolarını ters bağlamışsındır... üfleme dışa doğru mu kontrol et bi , fan kablosunun ters takılması sık yapılan bir hatadır.

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ısı aşırı dercede oluyor ve öylece kendini kapatıyorsa belki de fan kablolarını ters bağlamışsındır... üfleme dışa doğru mu kontrol et bi , fan kablosunun ters takılması sık yapılan bir hatadır.
Kontrol ediyim hocam döneceğim
--- Gönderi Güncellendi ---
Isı olmuyor hiç 3-4 saniyede ne kadar ısınabilir ki. Ters takılmasının da imkanı yok dişleri geçmiyor zaten

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bazı bilgisayarlarda ters takılmasına izin vermeyen tasarım mevcut ama bazılarında yok...
:) ben bi keresinde ters bağlamıştım bios ekranında kalıp kendini kapatıyordu ve pili çıkarıp soğumasını bekliyordum sonra açıp kabloların ters bağladım fan hızlı çalıştı ve sorun haloldu. dediğim gibi her bilgisayarda bu olmaz, bazıları ters bağlamaya karşı korumalıdır.
sadece macunları mı yeniledin yoksa açmışken fan metal yapraklarının arasını da temizledin mi? toz birikmiş ve sıcak hava atmıyor olabilir mi? sorun çünkü aşırı ısınma gibi geliyor bana... kaç derce max görüyordu bilgisayar?

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Isı olmuyor hiç 4
bazı bilgisayarlarda ters takılmasına izin vermeyen tasarım mevcut ama bazılarında yok...
:) ben bi keresinde ters bağlamıştım bios ekranında kalıp kendini kapatıyordu ve pili çıkarıp soğumasını bekliyordum sonra açıp kabloların ters bağladım fan hızlı çalıştı ve sorun haloldu. dediğim gibi her bilgisayarda bu olmaz, bazıları ters bağlamaya karşı korumalıdır.
sadece macunları mı yeniledin yoksa açmışken fan metal yapraklarının arasını da temizledin mi? toz birikmiş ve sıcak hava atmıyor olabilir mi? sorun çünkü aşırı ısınma gibi geliyor bana... kaç derce max görüyordu bilgisayar?
Sayı olarak belirteceğim değer yok ama önceden gta5 felan oynarken elimi koyardım sıcaklık olurdu şimdi normal kullanımda o sıcaklığa gelmeye başlamıştı, format vs attım da cidden macun bitmişti. Kesin saçma bi sorun var bu kadar uğraştırdı

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
tekrar sorayım dedim çünkü yazıda göremedim, fan motorunun kapak vidalarını söküp içte biriken tozları da almak gereklidir, aldınız mı? ama gerçekten ilginç bir sorun.

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tekrar sorayım dedim çünkü yazıda göremedim, fan motorunun kapak vidalarını söküp içte biriken tozları da almak gereklidir, aldınız mı? ama gerçekten ilginç bir sorun.
Tozları 3 ayda 1 temizlerim şuan toz yok

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlae şimdi de işlemci çalışıyor ama fan 3-4 sn sonra duruyor. Önceden de bu sorun sadece fanı söküp takmamla meydana geldiğine göre sorunun fanda olduğunu düşünüyorum ancak ekrana hiç görüntü gelmiyor. Tek sebebi fan olabilir mi bu sorunun?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
elimde sağlam fan var , bilgisayar yanımda olsa denerim ama ilginç bir durum. artık bir bilgisayarcıya götürme vakti belki de gelmiştir...

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
elimde sağlam fan var , bilgisayar yanımda olsa denerim ama ilginç bir durum. artık bir bilgisayarcıya götürme vakti belki de gelmiştir...
Tek sorun fan olsa razıyım, ama fan çalışmasa bile görüntü gelir gibime geliyor

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
bios sıfırlamak mümkün müdür? pili var mı laptopta? parça çıkarıp taktıktan sonra karşılaştığım bir sorun bu genellikle açılmaz baya bi :D

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bios sıfırlamak mümkün müdür? pili var mı laptopta? parça çıkarıp taktıktan sonra karşılaştığım bir sorun bu genellikle açılmaz baya bi :D
Bios hakkında bilgim yok ama yüklemeye çalıştığım fotoğraftan da anlaşılıyor mu bilmiyorum. Her 2 durumda da olsa ne yapmam lazım

Ekli dosyalar

• _20170923_133528.JPG
    _20170923_133528.JPG
    409.4 KB · Görüntüleme: 1,561

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Tek sorun fan olsa razıyım, ama fan çalışmasa bile görüntü gelir gibime geliyor
hocam eğer risk alırım diyorsanız ve şüpheniz fan üzerine ise fan bağlantısını çıkarın yuvasından ve bilgisayarı öle başlatın. ama uyarayım riskli bi işlem sizin için, ısı çok çok yükselebilir.! sigortası devreye girer ise bilgisayar kapanır aksi halde yanabilir.

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam eğer risk alırım diyorsanız ve şüpheniz fan üzerine ise fan bağlantısını çıkarın yuvasından ve bilgisayarı öle başlatın. ama uyarayım riskli bi işlem sizin için, ısı çok çok yükselebilir.! sigortası devreye girer ise bilgisayar kapanır aksi halde yanabilir.
Riske atamam şuan ya Türkiye standartlarında pahalı bilgisayar benim için. Başka fan deneyim artık

ofluA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
batarya ve şarj adaptörünü çıkararak açma düğmesine 10-15 sn basılı tut ve sadece şarj adaptörünü bilgisayara bağlayarak açmaya çalış

bilgisayar açılıyor ama görüntü vermiyorsa harici ekrana görüntü veriyor mu bunu kontrol edebilirsin, harici ekranda görüntü mevcutsa lcd kablolarını kontrol etmen gerekebilir

harici ekran üzerinde de görüntü alamıyorsan tekrar statik alıp ram leri bilgisayardan sök ve sadece şarj adaptörünü takarak bilgisayara güç ver eğer ram uyarısı alıyorsan ram leri tek tek veya yerlerini değiştirerek yada en garantisi çalıştığından emin olduğun bir ram ile deneyebilirsin

ram leri söktüğünde bilgisayar uyarı sesi vermiyorsa anakart ile ilgili problem yaşıyor olma ihtimalin yüksek

garantin varsa yada garanti takıntın varsa servisle görüşmen en sağlıklısı

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
batarya ve şarj adaptörünü çıkararak açma düğmesine 10-15 sn basılı tut ve sadece şarj adaptörünü bilgisayara bağlayarak açmaya çalış

bilgisayar açılıyor ama görüntü vermiyorsa harici ekrana görüntü veriyor mu bunu kontrol edebilirsin, harici ekranda görüntü mevcutsa lcd kablolarını kontrol etmen gerekebilir

harici ekran üzerinde de görüntü alamıyorsan tekrar statik alıp ram leri bilgisayardan sök ve sadece şarj adaptörünü takarak bilgisayara güç ver eğer ram uyarısı alıyorsan ram leri tek tek veya yerlerini değiştirerek yada en garantisi çalıştığından emin olduğun bir ram ile deneyebilirsin

ram leri söktüğünde bilgisayar uyarı sesi vermiyorsa anakart ile ilgili problem yaşıyor olma ihtimalin yüksek

garantin varsa yada garanti takıntın varsa servisle görüşmen en sağlıklısı
Denedim ama olmadı ve uyarı da vermedi. Sorun yüksek ihtimalle fotoğrafta tornavida ile gösterdiğim yerle alakalı. Yaylı vida sanarak ters yöne açtım. Ne işe yarıyor bilmiyorum sonradan geri eski haline getirdim ama bilmiyorum. Diğer tarafa doğru çevirince bilgisayar 3 sn sonra tamamen kapanıyor. Bu şekilde en azından işlemci çalışıyor.

Ekli dosyalar

• _20170925_224759.JPG
    _20170925_224759.JPG
    705.1 KB · Görüntüleme: 1,310

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
benim bilgisayarın da fanı kafayı yedi :D kendi kendine 1 sn çalışıyo bi sn duruyo... bu böle devam ediyo . neden oldu hiçbir fikrim yok ama :) dikkat ettim de 3 er sn imiş.

Reypax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
benim bilgisayarın da fanı kafayı yedi :D kendi kendine 1 sn çalışıyo bi sn duruyo... bu böle devam ediyo . neden oldu hiçbir fikrim yok ama :) dikkat ettim de 3 er sn imiş.

Senin sorunun çözümü çok kolay kasayı aç temizle ya da değiştir. Fanın fiyatı çok ucuz

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yeni temizledim daha 1 hafta olmadı... 1 saaat öncesine kadar herşey güzeldi. fan çalışıyor ama dikkat ettim hep 3 er saniye ara ile ... yazılımsal olduğu kesin gibi...

ensgzn1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben ne yapacağım ya tüm ders notlarım, kitaplarım içindeydi kaldı :(