[REHBER] Laptobunuz Sata 3 Destekliyor Mu ? Buradan bakabilirsiniz

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere kullandığınız bilgisayarın anakartının SATA 3 desteği olup olmadığını nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağım.

1) Öncelikle bilgisayarınıza Piriform Speccy isimli programı yükleyin. (Programın indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.)
2) Yükledikten sonra Speccy'i açın ve sol taraftan motherboard (anakart)'u seçin.
3) Açılan sekmede İngilizcesi southbridge model, Türkçesi güney köprüsü modeli olan bölümün sağ tarafında yazan bilgiyi internette donanım üreticisinin sitesinde aratarak SATA 3 destekleyip desteklemediğine bakmalısınız.
NOT: Güney köprüsü HM65 ve üstüyse SATA 3 destekler.
Ayrıca;
Anakartta USB 3.0 portu varsa büyük ihtimalle SATA 3 destekliyor demektir.

Kaynak: Laptobunuz SATA 3 Destekliyor Mu?

Son düzenleme:

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
EybNJB.png

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
eskiden everest home - ultimate falan vardı

orda disk bölümünde bırak sata iki 3 zebellah kadar bilgi çıkıyordu.

aklıma gelmişken araştırdım şimdilerde ismi değişmiş yılların Everest'i AIDA64 olmuş

hey gibi günler everest home açılırken ekranda yeşil ışıklı plexi kasa çıkardı duygulandım

samet177

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Usta iyi günler.Konuyla ilgili bir sorunum var benim laptop un harddiski gitti bilgisayar acılmıyor sorum şu ben sata 3 olup olmadığını nasıl öğrenirim bilgisayarmın modeli hp pavilion 15 n265st varsa kullanan yada bilen varsa bana bildirirse güzel olur

---- Mesajlar birleştirildi ----

Usta iyi günler.Konuyla ilgili bir sorunum var benim laptop un harddiski gitti bilgisayar acılmıyor sorum şu hp pavilion 15 n265st modelinin sata3 olup olmadigini merak ediyorum kullanan varsa yada goren bilen bildirirse şahane olur

Son düzenleme:

rapyear

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim çok kısa bir şey soracağım, kafayı yemek üzereyim. benim laptop orjinal ssd li. chipset hm75 fakat yeni bir ssd aldım, (sıkıntı yok, denedim başka bilgisayarda) ama laptopun neresine takarsam takayım sata 2 olarak hız veriyor. bir türlü çözemedim. biosun günceli yok dicem ama zaten ssd ile geldi bu laptop. sıfırdan format attım yine aynı. lütfen yardım edin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere kullandığınız bilgisayarın anakartının SATA 3 desteği olup olmadığını nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağım.

1) Öncelikle bilgisayarınıza Piriform Speccy isimli programı yükleyin. (Programın indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.)
2) Yükledikten sonra Speccy'i açın ve sol taraftan motherboard (anakart)'u seçin.
3) Açılan sekmede İngilizcesi southbridge model, Türkçesi güney köprüsü modeli olan bölümün sağ tarafında yazan bilgiyi internette donanım üreticisinin sitesinde aratarak SATA 3 destekleyip desteklemediğine bakmalısınız.

Ayrıca;
Anakartta USB 3.0 portu varsa büyük ihtimalle SATA 3 destekliyor demektir.

Kaynak: Laptobunuz SATA 3 Destekliyor Mu?

Kardeşim çok kısa bir şey soracağım, kafayı yemek üzereyim. benim laptop orjinal ssd li. chipset hm75 fakat yeni bir ssd aldım, (sıkıntı yok, denedim başka bilgisayarda) ama laptopun neresine takarsam takayım sata 2 olarak hız veriyor. bir türlü çözemedim. biosun günceli yok dicem ama zaten ssd ile geldi bu laptop. sıfırdan format attım yine aynı. lütfen yardım edin.

omerkerz25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar laptobumun anakart bilgiler şöyle
Motherboard
Manufacturer ASUSTeK COMPUTER INC.
Model X540LJ (SOCKET 0)
Version 1.0
Chipset Vendor Intel
Chipset Model Broadwell-U
Chipset Revision 09
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model Broadwell-U PCH L-P
Southbridge Revision 03

acaba sata 3 destekliyormu ssd alacağım bilen biri yardımcı olursa çok sevinirim.

Son mesajlar