Kur’ân’da geçen cehenneme girecek 25 kişi

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Ahiret yurdunun ceza yeri olan cehenneme girecek olan insanları bizzat Cenab-ı Hak Kur’an’da haber vermiştir. İşte ayetler ışığında cehenneme sürükleyecek o günahlar…

1) “Allah’a ortak koşanlar.”

“Sonra onlara: Allah’ı bırakıp da koştuğunuz ortaklar nerededir? denilecek. Onlar da: Bizden uzaklaştılar, zaten biz önceleri hiçbir şeye tapmıyorduk, diyecekler. İşte Allah kâfirleri böyle şaşırtır. Bu, sizin yeryüzünde haksız olarak şımarmanızdan ve aşırı derecede sevinip böbürlenmenizden ötürüdür. İçinde ebedî kalmak üzere cehennemin kapılarından girin! Kibirlenenlerin dönüp gidecekleri yer ne çirkindir!” (Mü’min Suresi, 73- 76)

2) “Allah’a ve Rasulüne asi olanlar.”

“Kim Allah’a ve Peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır.” (Nisa Sûresi 14)

3) “Ahireti inkâr edenler.”

“Cennet ehli cehennem ehline: Biz Rabbimizin bize vadettiğini gerçek bulduk, siz de Rabbinizin size vadettiğini gerçek buldunuz mu? diye seslenir. «Evet!» derler. Ve aralarından bir çağrıcı, Allah’ın lâneti zalimlerin üzerine olsun! diye bağırır. Onlar, Allah yolundan alıkoyan ve onu eğip bükmek isteyen zalimlerdir. Onlar ahireti de inkâr edenlerdir.” (A’raf Sûresi 44-45)

4) “Ayetleri yalanlayan ve büyüklenerek onlardan yüz çevirenler.”

“Âyetlerimizi yalanlayanlar ve büyüklenip onlardan yüz çevirenler var ya, işte onlar ateş ehlidir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.” (A’raf Sûresi 36)

5) “Allah’a ibadetten yüz çevirenler.”

“Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min Suresi, 60)

6) “Kitabı ve Rasullere gönderileni yalanlayanlar.”

“Onlar, Kitab’ı ve peygamberlerimize gönderdiklerimizi yalanlayanlardır. Onlar yakında (gerçeği) anlayacaklar!” (Mü’min Suresi, 70)

7) “Allah yolundan alıkoyanlar.”

“Onlar, Allah yolundan alıkoyan ve onu eğip bükmek isteyen zalimlerdir. Onlar ahireti de inkâr edenlerdir.” (A’raf Sûresi 45)

8) “Kâfirler.”

“(Resûlüm!) İnkâr edenlere de ki: Yakında mağlup olacaksınız ve cehenneme sürüleceksiniz. Orası kalınacak ne kötü bir yerdir!” (Âl-i İmran Sûresi 12)

9) “Kıyameti inkâr edenler.”

“Onlar üstelik kıyameti de yalan saydılar. Biz ise, kıyameti inkâr edenler için alevli bir ateş hazırladık.” (Furkan Sûresi 11)

10) “Cehennemi yalanlayan fasıklar.”

“Yoldan çıkanlar ise, onların varacakları yer ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde geri çevrilirler ve kendilerine: Yalandır deyip durduğunuz cehennem azabını tadın! denir.” (Secde Sûresi 20)

11) “Din hesap gününü inkâr edenler.”

“Onlar cennetler içindedir. Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye uzaktan uzağa sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik,Yoksulu doyurmuyorduk, (Bâtıla) dalanlarla birlikte dalıyorduk, Ceza gününü de yalan sayıyorduk” (Müddessir Sûresi 40-46)

12) “Büyüklük taslayanlar.”

“Kıyamet gününde Allah hakkında yalan söyleyenlerin yüzlerinin kapkara olduğunu görürsün. Kibirlenenlerin kalacağı yer cehennemde değil midir?” (Zümer Sûresi 60)

13) “Müsrifler ölçüyü taşıranlar.”

“Gerçek şu ki, sizin beni davet ettiğiniz şeyin dünyada da ahirette de davete değer bir tarafı yoktur. Dönüşümüz Allah’adır, aşırı gidenler de ateş ehlinin kendileridir.”(Mü’min Sûresi 43)

14) “Büyük günah işlemekte direnenler.”

“Büyük günahı işlemekte direnir dururlardı.”(Vakıa Sûresi 46)

15) “Mal toplayıp sayan ve malının kendini ebedi kılacağını sananlar.”

“Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi âdet edinen herkesin vay haline! O ki, mal toplamış ve onu sayıp durmuştur. (O), malının kendisini ebedî kılacağını zanneder.Hayır! Andolsun ki o, Hutame’ye atılacaktır. Hutame’nin ne olduğunu bilir misin? Allah’ın, tutuşturulmuş, (yandıkça) tırmanıp kalplerin ta üstüne çıkan ateşidir.“ (Hümeze Sûresi 1 – 7)

16) “Altın ve gümüşü biriktirip Allah yolunda harcamayanlar.”

“Ey iman edenler! (Biliniz ki), hahamlardan ve râhiplerden birçoğu insanların mallarını haksız yollardan yerler ve (insanları) Allah yolundan engellerler. Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele!” (Tevbe Sûresi 34)

17) “Yeryüzünde haksız yere şımaranlar ve böbürlenenler.”

“Bu, sizin yeryüzünde haksız olarak şımarmanızdan ve aşırı derecede sevinip böbürlenmenizden ötürüdür. İçinde ebedî kalmak üzere cehennemin kapılarından girin! Kibirlenenlerin dönüp gidecekleri yer ne çirkindir! ” (Mü’min Sûresi 75-76)

18) “Allah yolunu eğip bükmek isteyenler.”

“Onlar, Allah yolundan alıkoyan ve onu eğip bükmek isteyen zalimlerdir. Onlar ahireti de inkâr edenlerdir. İki taraf (cennetlikler ve cehennemlikler) arasında bir perde ve A’râf üzerinde de herkesi simalarından tanıyan adamlar vardır ki, bunlar henüz cennete giremedikleri halde (girmeyi) umarak cennet ehline: «Selâm size!» diye seslenirler.” (A’raf Suresi 45)

19) “Zalimler.”

“Onlar için cehennem ateşinden döşekler, üstlerine de örtüler vardır. İşte zalimleri böyle cezalandırırız!” (A’raf Sûresi 41)

20) “Azgınlar.”

“Bu böyle; ama azgınlara kötü bir gelecek vardır.” (Sad Sûresi 55)

21) “Dalalet üzere olan atalarını takip edenler.”

“Onlar orada tartışırken benim mele-i a’lâ hakkında hiçbir bilgim yoktu. Ben ancak apaçık bir uyarıcı olduğum için bana vahyolunuyor.” (Saffat Sûresi 69 – 70)

22) “Arkadan çekiştirip yüze karşı eğlenenler.”

“Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi âdet edinen herkesin vay haline! O ki, mal toplamış ve onu sayıp durmuştur. (O), malının kendisini ebedî kılacağını zanneder.Hayır! Andolsun ki o, Hutame’ye atılacaktır. Hutame’nin ne olduğunu bilir misin? Allah’ın, tutuşturulmuş, (yandıkça) tırmanıp kalplerin ta üstüne çıkan ateşidir.“ (Hümeze Sûresi 1 – 7)

23) “Yoksulu doyurmayanlar.”

“Onlar cennetler içindedir. Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye uzaktan uzağa sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik,Yoksulu doyurmuyorduk“ (Müddessir Sûresi 40-44)

24) “Batıl ve boş işlerle uğraşanlar.”

“Onlar cennetler içindedir. Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye uzaktan uzağa sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik,Yoksulu doyurmuyorduk, (Bâtıla) dalanlarla birlikte dalıyorduk“ (Müddessir Sûresi 40-45)

25) “Namaz kılmayanlar.”

“Onlar cennetler içindedir. Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye uzaktan uzağa sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik“(Müddessir Sûresi 40-43)

http://www.islamveihsan.com/kuranda-gecen-cehenneme-girecek-25-kisi.html

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
dostum ,yüce Allah sadece şirk koşulmasını affetmez tabi takdir yine Rabbe aittir ,affetmeyecek olsa diğer günahlar için uyarı yapmazdı ,kimse buna peygamberler de dahil kusursuz ve günahsız değildir. Yani ben şunu yaptım bunu yapmadım demekle de günahkar yada salih olduğunu bilemez ama yine de iyi işlerde olursak bize mükafatları vereceğini umut ederiz ,hiç kimse diyemez ki ben cennetliğim veya cehennemliğim bunun kararını verecek olan yine Allah'tır .

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Keşke o saydıklarınız bu dünyada gerçekleşeydi öbür dünyada değil. O zaman millet kendine çeki düzen verirdi belki...
Hiç kötülükte olmazdı.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Bütün herkesin cehenneme gideceği bir ayette yazıyor. Bütün insanlar ,müslümanlar da dahil olmak üzere, cehenneme gidecek fakat günahımıza göre orada acı çekeceğiz ve orada kalacağız.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
İyi bari İnsanların gerçeklik gözleri açılmış artık. Eskiden çok saf vardı ben gidip dersem peygamberim ona bile inanırlardı.

Konuyu 2 gün önce de gördüm. uzun süre geçmiş diye konuyu hortlatmayayım dedim. Sen hortlattın be. :D
Benden önce hortlattılar kardeş. ne 2 günü :D ahshshhaa
Bu gün hort yapmışlar

Reaksiyon puanı
4,113
Küçükken herkes intihar etsemde günah sayılmaz direk cennete giderim mantığıyla hareket etmedi ki

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Bu kafir olduğu için cehenneme mi gidecek şimdi?
1609406164807.png

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
rica etsem bakarmısınız hiç kimse doğru dürüst yardım edmiyor :(((( Vodafone Port Açmak
Bilgim yok o konuda afedersin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu kafir olduğu için cehenneme mi gidecek şimdi?
Ekli dosyayı görüntüle 131601
Abi sen şu kırmızılı şeyleri çok seviyon sanırım. Profildeki kız kırmızı. Şu içim kefir kırmızılı daha varmı başka?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
İyi bari İnsanların gerçeklik gözleri açılmış artık. Eskiden çok saf vardı ben gidip dersem peygamberim ona bile inanırlardı.

Benden önce hortlattılar kardeş. ne 2 günü :D ahshshhaa
Bu gün hort yapmışlar
ben hortlattım mesajı yazdıktan sonra fark ettim ama en azından 2 kelamın belini kırmışız ((=

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Bilgim yok o konuda afedersin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi sen şu kırmızılı şeyleri çok seviyon sanırım. Profildeki kız kırmızı. Şu içim kefir kırmızılı daha varmı başka?
Profil fotom Charlotte animesinden Sala Shane. Kefiri de rastgele aldım :D

Furkkkiiig

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütün herkesin cehenneme gideceği bir ayette yazıyor. Bütün insanlar ,müslümanlar da dahil olmak üzere, cehenneme gidecek fakat günahımıza göre orada acı çekeceğiz ve orada kalacağız.
yok öyle bişe benim bildiğim kadarıyla ama cehennemden günahlarımızın acısını çekdikten sonra çıkabiliyoruz

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140

Cehenneme gidecek demek yanlış olur doğrusu cehennemi görecek ve tabi cenneti de.. Yüce Allah affedicidir kimin ne günahı olursa olsun Allahtan ümit kesilmez asla. Bir insan günahkarın teki olsun dünyada yapmış olduğu tek bir hayır yüzünden Allah onu affedip cennetine alabilir. Bu yüzden hiç bir şekilde kesin net konuşmamalıyız bu yüce Allahın bileceği iştir.

Tüm alemler, yaratılanlar Hz.Muhammed (sav) hürmetine yaratıldı. Peygamber efendimizin Allah katındaki yerini şimdi bir düşün anlamaya çalış. Ve sonra şunu düşün peygamber efendimiz (sav) cennete gireceği zaman, cennetin kapısı ona açıldığında o ümmetim ümmetim diye Allaha yalvaracak ümmetim olmadan girmem diyecek Allahta onun bu isteğini kabul edecek.

Tabi ümmet ne demek, ümmet ne şekilde olunur bunuda çok iyi kavramak lazım.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Keşke o saydıklarınız bu dünyada gerçekleşeydi öbür dünyada değil. O zaman millet kendine çeki düzen verirdi belki...
Hiç kötülükte olmazdı.
O zaman yeryüzünde çok çok az insan kalırdı, yani yeryüzünde yaşamanın mantığı kalmaz. Kısacası; herkesin aynı şartlarda, aynı yerde hesap verilmesi gerektiğinden bahsediliyor:

“Şayet Allah zulümleri yüzünden insanları cezalandıracak olsaydı, dünyada tek canlı bile bırakmazdı. Fakat onları takdir ettiği bir vâdeye kadar bekletir. Vâdeleri gelince ne bir an öne alabilir ne bir an geriye bırakabilirler.” (Nahl, 16/61)

“Şayet Allah insanları yapıp ettikleri yüzünden hemen cezalandıracak olsaydı, yerin üstünde tek bir canlı bırakmazdı; fakat onlara belirlenmiş bir vadeye kadar mühlet veriyor. Vâdeleri dolduğunda ise, Allah kullarını hakkıyla görmektedir." (Fatır, 35/45)

Kaynak: "Eğer Allah, yaptıkları zulümler yüzünden insanları cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı..." anlamındaki ayette geçen "insanlar" kimlerdir? | Sorularla İslamiyet