Bu konuyu okuyanlar

HuseyinForumsever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostlar başlıktan da anlaşıldığı gibi Kullanılabilir RAM Miktarı hatası alıyorum. 10 GB 1*8+1*2 RAM takılı bilgisayarda. 7 GB Donanıma Ayrılmış.
Ben sadece 3,25 GB'tan yararlanabiliyorum.
Sistem Windows 7 32-bit
Anakartım GA-H55M-S2H rev 1.0 Bios Sürümü F5
Ekran Kartı GTX 750 2 GB (non-ti)
RAMler uyumlu 1333 MHz
Birkaç kişi anakartı garantiye vermiş, yenisini vermişler, benim garanti sürem doldu.
Yeni bir anakart almam gerekir mi? (Bu arada gigabyte anakartlarda Memory Remapping yok)
*Denenen Çözümler*
msconfig ayarlandı
CMOS temizlendi.
RAM yerleri değiştirildi (2 Soket)
RAM1.PNG
RAM2.PNG

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
  1. * 32bit Windows işletim sistemi sınırlamaları nedeniyle 4GB ve üzeri kapasitelerde bellek monte edildiğinde; gösterilen bellek değeri, 4GB'tan daha az olacaktır.
Gigabyte'ın sitesinde bu anakart modelinde bu yazıyor. İşletim sistemini Windows 10 64 bit yapmanı tavsiye ederim. Windows 7 eskidi artık çoğu şey sıkıntı çıkartıyor.

HuseyinForumsever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
  1. * 32bit Windows işletim sistemi sınırlamaları nedeniyle 4GB ve üzeri kapasitelerde bellek monte edildiğinde; gösterilen bellek değeri, 4GB'tan daha az olacaktır.
Gigabyte'ın sitesinde bu anakart modelinde bu yazıyor. İşletim sistemini Windows 10 64 bit yapmanı tavsiye ederim. Windows 7 eskidi artık çoğu şey sıkıntı çıkartıyor.
windowsun direkt sitesinden indirirsem 64 bite geçemiyorum diye biliyorum. Medya oluşturucu dosyası 64 bite geçmiyor yani, ne yapmalıyım?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Windows 10 yüklenmez o sisteme tavsiye etmem.
64 Bit Home Premium 7 kurabilirsin. Oyun oynayan birisi isen o donanıma 10 kurmamalısın. Kesinlikle 7.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Evet oyun için RAM - GPU almıştım fakat neden W10 yüklenmez?
Güncel cihazlarda bile SSD olmadan kasan bir işletim sistemi o bilgisayarı ne derece ağlatır bilemiyorum.
Arkadaşımın sistemi şu şekilde:
7400
GTX 1060
1TB HDD
Sistemde mecburen 10 yüklü. 7 desteklemiyor donanım. Sistem o kadar hantal çalışıyor ki PUBG oynayayım dedim 1 Dk sürdü açılması.
Ki ben SSD yüklediğim bir sisteme bile destekliyorsa genelde 7 kurarım. Çünkü oyun performansı DX11 olduğu sürece 10'dan çok daha iyi. 10'da 120FPS aldığım sistemde 7 yüklü iken 200+FPS alıyordum.
Üstelik ayarları da düşürdüm. Şurada Windows 10'u her türlü yerin dibine gömebilirim inanın bana.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
artı 8+2 hatalı 8+8 olmalı windows standart değerleri ister.

HuseyinForumsever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8+2 hatalı olsaydı bilgisayar hiç açılmazdı.
Şimdi format attım. Windows 64 bit olanlar hatalıydı tekrar 32 bit attım. RAM Soketlerinden biri yandı, RAMi algılıyor ama çalıştırmıyor, bilgisayarı çökertiyor. O yüzden tek soket kullanabiliyorum. O sokete 8 GB lık olanı takınca windows açılmıyor. Bir kapatıp açma loopuna giriyor (memory testing değil) Başlangıç onarmayı açınca mavi ekran veriyor. Kafayı yiyeceğim

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
böyle saçmalıklara neden oluyor iki ram de aynı olunca böyle saçmalıklar olmuyor geçmiş olsun 8 ölmüş anakartı da öldürecekmiş nerdeyse...

HuseyinForumsever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güncel cihazlarda bile SSD olmadan kasan bir işletim sistemi o bilgisayarı ne derece ağlatır bilemiyorum.
Arkadaşımın sistemi şu şekilde:
7400
GTX 1060
1TB HDD
Sistemde mecburen 10 yüklü. 7 desteklemiyor donanım. Sistem o kadar hantal çalışıyor ki PUBG oynayayım dedim 1 Dk sürdü açılması.
Ki ben SSD yüklediğim bir sisteme bile destekliyorsa genelde 7 kurarım. Çünkü oyun performansı DX11 olduğu sürece 10'dan çok daha iyi. 10'da 120FPS aldığım sistemde 7 yüklü iken 200+FPS alıyordum.
Üstelik ayarları da düşürdüm. Şurada Windows 10'u her türlü yerin dibine gömebilirim inanın bana.
Windows 10'u bilgisayarda denemek için bir geçiş yaptım. Gerçekten performans çöptü. 100 FPS aldığım Lolde fps 40a düştü. Windows.oldu silmediğimden hızlıca dönüş yaptım. Daha stabil çalışıyor
böyle saçmalıklara neden oluyor iki ram de aynı olunca böyle saçmalıklar olmuyor geçmiş olsun 8 ölmüş anakartı da öldürecekmiş nerdeyse...
8 gerçekten ölmüş gibi gözüküyor. Anakart gidici gibi, değiştireceğim sanırım.
Başka RAM başka anakart ve BU ANAKART İÇİN windows 7 kullanmaya karar kıldım. teşekkürler