Kulak çınlaması ve tıkanması yardım önemli.

Bu konuyu okuyanlar

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba,

1 ay önce kulak çubuğuyla kulaklarımı temizlerken sol kulağım tamamen tıkandı. Çınlama veya acı-ağrı yoktu sadece tamamen tıkanmıştı duymuyordu. Doktora gitmedim, gliserin kullanmaya başladım. Zamanla biraz açıldı ama eskisi gibi tam değil.

5 gün önce ise sol kulağım çınlamaya başladı. Zaten büyük oranda tıkanıktı şimdide deli gibi çınlıyor. Acı veya ağrı yok. Çınlama nasıl başladı derseniz şöyle oldu. Gece yatmadan önce gliserin damlattım ve uyudum. Sabah kalktığımda ise çınlıyordu. 5 gündür aralıksız bir şekilde çınlıyor 5 gün boyunca 1 dakika bile susmadı. Üstelik hafif bir seste değil çok rahatsız ediyor yüksek bir şekilde çınlıyor. Geceleri uyumak resmen işkence oldu.

KBB ye randevu aldım ama en erken tarih 27 ağustos. El mahkum mecburen 27 sine aldım daha 4 gün var.
- Sizce çınlamanın sebebi ne olabilir? Kalıcı mıdır yoksa doktor tedavi edince eski haline döner mi?
İnternette biraz araştırma yaptım kimisi yıkatınca düzelir diyor kimisi ise kalıcı bir çınlama diyor. Ya kalıcıysa diye düşünmekten içimi iyice bir korku kapladı ve moral sıfır.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Merhaba,

1 ay önce kulak çubuğuyla kulaklarımı temizlerken sol kulağım tamamen tıkandı. Çınlama veya acı-ağrı yoktu sadece tamamen tıkanmıştı duymuyordu. Doktora gitmedim, gliserin kullanmaya başladım. Zamanla biraz açıldı ama eskisi gibi tam değil.

5 gün önce ise sol kulağım çınlamaya başladı. Zaten büyük oranda tıkanıktı şimdide deli gibi çınlıyor. Acı veya ağrı yok. Çınlama nasıl başladı derseniz şöyle oldu. Gece yatmadan önce gliserin damlattım ve uyudum. Sabah kalktığımda ise çınlıyordu. 5 gündür aralıksız bir şekilde çınlıyor 5 gün boyunca 1 dakika bile susmadı. Üstelik hafif bir seste değil çok rahatsız ediyor yüksek bir şekilde çınlıyor. Geceleri uyumak resmen işkence oldu.

KBB ye randevu aldım ama en erken tarih 27 ağustos. El mahkum mecburen 27 sine aldım daha 4 gün var.
- Sizce çınlamanın sebebi ne olabilir? Kalıcı mıdır yoksa doktor tedavi edince eski haline döner mi?
İnternette biraz araştırma yaptım kimisi yıkatınca düzelir diyor kimisi ise kalıcı bir çınlama diyor. Ya kalıcıysa diye düşünmekten içimi iyice bir korku kapladı ve moral sıfır.
burdan bilen pek olacagını sanmıyorum fakat bozma moralini inşallah kötü bir şey yoktur kardeşim geçmiş olsun :( bi ara bendede vardı bende bilirim bu çınlamayı ben kuru olarak yıkattım 2 kulagıda düzeldi ayrıca kulagın duyma gücüde artıyor yıkatınca yani süper duyuyor kulak... tekrar geçmiş olsun

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Merhaba,

geçmiş olsun kardeşim .

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
aynısıs bende de var haftaya cuma temizletçem bende
kuralğını emizletenler sanki yeni kulak takıldı diyolar :D merak etme yok bieşy

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Kulak temizletme yapınca bir fark oluyormu? bende temizletmeyi düşünüyorum sanki kulaklarımın içinde ağırlık var bir şey basınç yapıyormuş gibi, her esnediğimde açılıyor pıtır pıtır sonra eski haline geliyor :)

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Kulak cinlamasinin bir cok nedeni var. Doktorun emar veya tomografi gibi medikal cihazlar ile gorunen organik bir sebep olup olmadigini arastirmasi gerekiyor. Ayrica kulaklari temizleme cubuguyla asla temizlemeyin. Kulak kasintisi varsa parmaginizla asla kasimayin yoksa kulak ici egzamasi olabilir. Kasinti belli bir sureden sonra kendiliginden gecer. Kasintinin gecmesi icin parmaginizin ucuna tatli badem yagi surerek kulak icine surebilirsiniz. Gecmis olsun.

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kulağı temizledikten sonra ilerleyen dönemlerde hatta 2 ay gibi kısa sayılabilicek bir sürede tekrardan tıkanabiliyo ve tek çare tekrardan temizletmek.
Bu temizletme işine girmeden bir araştırın derim ben,:blush:

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kulakları gerkli gereksiz yıkatmanın mahzurlu olduğu söyleniyor..kulak kiri dediğimiz yağlımsı sıvının birçok görevi var...kulak pamuğu genelde banyodan sonra kullanılır...
çınlama ileri yaşlarda oluşmuşsa"maalesef"kalıcı oluyor ve o ses zamanla alışıyorsunuz(alışmak zorundasınız).birçok nedeni var önemlileri tansiyon ve orta kulak deformasyonları...ben 3-4 senedir zırıltıdan müzdaribim..gittiğim doktorlar ilk iş duyma testine sokuyor..duyma çok iyi fakat zırıltının düzelmiyeceğinide belirtiyorlar..verilen ilaçların etkisinin geçici olduğu söleniyor...geçmiş olsun..
buara genç arkadaşlar zırltı(çınlama)şikayeti yazmış MUTLAKA-MUTLAKA HEKİME GİDİN söyenenlerle asla hareket etmeyin......

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Saat 10:30 da kbb ye randevum var bakalım ne olacak. Doktor dönüşü konuya mesaj atar bilgi veririm. Bu arada, geceleri ciddi ciddi uyuyamaz oldum psikolojim git gide bozulur oldu. Kalıcı bir şeyse bittiğimin resmidir.

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
burdan bilen pek olacagını sanmıyorum fakat bozma moralini inşallah kötü bir şey yoktur kardeşim geçmiş olsun :( bi ara bendede vardı bende bilirim bu çınlamayı ben kuru olarak yıkattım 2 kulagıda düzeldi ayrıca kulagın duyma gücüde artıyor yıkatınca yani süper duyuyor kulak... tekrar geçmiş olsun
Bir zamanlar sizdede olduğunu ve kulaklarınızı yıkatınca düzeldiğini söylemişsiniz. Yıkatmadan önce sizdeki çınlama hiç geçmeyen sürekli bir çınlama mıydı? Yoksa bazen gelen bazen giden bir çınlama mıydı. Bendekisi sürekli bir çınlama hiç susmuyor ve aşırı derecede rahatsız ediyor. Bugün saat 10:30'a randevum var inşAllah kurtulurum şu çınlamadan. Doktor hemen yıkar umarım, bazıları hemen yıkamıyorlar yıkamak için 10-15 gün sonraya randevu veriyorlar diyorlar umarım öyle bir şey olmaz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

aynısıs bende de var haftaya cuma temizletçem bende
kuralğını emizletenler sanki yeni kulak takıldı diyolar :D merak etme yok bieşy
Sizde sadece çınlama mı var yoksa hem tıkanıklık hemde çınlamamı var? Bende 2 si birden var ve çınlama hiç susmuyor. Cuma günü temizleteceğinizi söylemişsiniz daha önce muayene oldunuz mu geçeceğinden emin misiniz?

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Valla cinlamayi bilmemde bi kere sol kulagim sonrada sag kulagim tikandi gunlerce acilmadi en son babam banyoya soktu sofbeni aldk kulak deliklerime hizalada acti suyu tazyikli yapip ne var ne yok cikardi kulak temizleme cubuklari tamam kulaktaki pisligi temizliyorda cogunuda iceriye itiyor. Zamanla tikaniyor kulak bu yuzden.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Kulak temizleme çubuğu kullanmayın kısaca. Benim 2 kere tıkandı. Biri bu çubuklar yüzünden diğeri hiçbişey yoktu banyoya yaptım ertesi sabah hiçbişey duymuyordum. Doktora gidince oksijenli su+gliserol yazıyolar. Bir hafta damlatıyosun sonra gidip temizletiyorsun.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Bir zamanlar sizdede olduğunu ve kulaklarınızı yıkatınca düzeldiğini söylemişsiniz. Yıkatmadan önce sizdeki çınlama hiç geçmeyen sürekli bir çınlama mıydı? Yoksa bazen gelen bazen giden bir çınlama mıydı. Bendekisi sürekli bir çınlama hiç susmuyor ve aşırı derecede rahatsız ediyor. Bugün saat 10:30'a randevum var inşAllah kurtulurum şu çınlamadan. Doktor hemen yıkar umarım, bazıları hemen yıkamıyorlar yıkamak için 10-15 gün sonraya randevu veriyorlar diyorlar umarım öyle bir şey olmaz.

Sizde sadece çınlama mı var yoksa hem tıkanıklık hemde çınlamamı var? Bende 2 si birden var ve çınlama hiç susmuyor. Cuma günü temizleteceğinizi söylemişsiniz daha önce muayene oldunuz mu geçeceğinden emin misiniz?
çınlama ilk zamanlar olmuştu sonra geçti gliserin damlatıyorum her gün öğlen akşam 3-4 damla faydası oluyor size vermediler mi gliserin ?

enocenes

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Kulak temizletme yapınca bir fark oluyormu? bende temizletmeyi düşünüyorum sanki kulaklarımın içinde ağırlık var bir şey basınç yapıyormuş gibi, her esnediğimde açılıyor pıtır pıtır sonra eski haline geliyor :)
pıtır pıtır :laugh::biggrin::laugh:

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Kulak temizleme çubuğu gerçekten zararli banyoda kulaga su tutulabilir ondan sonra çıkınca peceteyle sadece dış kısmı silinir ben de geçenlerde az daha kulagimi deliyordum çubuk yüzünden 1 ay bir duyma sıkıntısı cektim su an biraz düzeldi daha da kullanmam onlardan.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Umarım çınlamayı gidericek ilaçlarla bu rahatsızlığından kurtulursun ki bu erken tedavi ile mumkun
bende de aynı durum birkaç yıldır var ve bunun tedavisinin olmadığını söylediler.
Ömür boyu bu şekilde devam edecekmiş, tek yapmam gereken umursamamak yoksa aklıma geldikçe
çınlama varmı yokmu diye hissetmeye çalıştıkça aşırı çınlama oluyor yine ayrıca aşırı yorgunlukta çınlama yüksek
dozda olup ister istemez kendini hissetiriyor.
Sen sen ol erkenden çıktıgın bu tedavi aşamasından vazgeçme ...

Edit : Tedavi için kullanıcağın ilaçları ve geçicekmi geçmicekmi kısaca doktor ne dediyse paylaşırsan sevinirim.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Bazı doktor görüşlerine göre kulak çınlaması muhtemel bir damar rahatsızlığına veya vücudunda herhangi bir yerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğuna dair bir uyarı sinyaliymiş. Bunu kulağımı temizlettiğim bir doktor söylemişti uzun zaman önce.

Kulak temizletmek belli bir yaştan sonra kesinlikle gerekli bir olaydır bence, hele ki kulak temizleme çubuğu kullanıyorsanız mutlaka temizletmelisiniz.

Ben ilk temizletmemde kulağımdan çıkan şeyleri görünce çok şaşırmıştım ki doktor bana sendeki bir şey mi 5 cm büyüklüğünde sümgerimsi pislikler çıkardığım hastalarım oluyor demişti daha bi şaşırmıştım.

Kulak çubuğu kesinlikle kullanılmamalıdır kullanılıyorsa da mutlaka yılda bir defa olsun bir doktora kontrole gidilmelidir.

Kulağı temizletmek için gidecek olan arkadaşlara ufak bir tüyo ; gitmeden bir kaç gün önce eczaneden gliserin alıp sabah akşam damlatarak kullanınız, çünkü kulak içi pislikler eğer katıysa doktorlar genellikle ilk aşamada müdahale etmiyor ve gliserin kullandırarak kirin yumuşadıktan sonra alınmasını uygun görüyor.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708

kardeş benimkide sürekli çınlıyordu...doktora yıkması için diret zararı yok kulak temizleniyor vfe daha iyi duyuyor bende çınlamada kalmamıştı....

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Güncel. Konu Editlendi.

EDİT: Bugün kbb doktoruna gittim. Çok baştan savma bir şekilde baktı. Abartısız söylüyorum kulağıma 3-5 saniye baktı o kadar. 5 saniyeyi kesinlikle geçmez. Benim olayları anlatmama bile fırsat vermedi. Çınlıyor ve tıkalı dedim ama nafile hiç duymazdan geldi umrunda olmadı. İçeride taş çatlasın 1 dakika kalmışımdır. Yıkansın dedi ve aynı hastanedeki bir hemşireye yönlendirdi yıkanması için ve hemşire yıkadı. Sorumsuzluk ve baştan savma konusunda hemşirenin de doktardan aşağı kalır yanı yoktu. Kulak yıkanacak dediğimde önce mırın kırın etti burun kıvırdı ama mecburen yıkadı. 2 kez şırıngayla su bastı içeri o kadar.

Boru gibi bir şeyle içeriyi temizleme gibi bir işlem yapmadı sadece su bastı. Şırıngayla su bastı ve hadi güle güle. Kulağımın tıkanıklığı açıldı şuan gayet iyi duyuyorum ama çınlama aynen devam ediyor. Çınlamada zerre kadar azalma yok ve hiç susmuyor. Delirmek üzereyim uyuyamıyorum. Doktora 2 saatlik uykuyla gittim ve bütün günü 2 saatlik uykuyla geçirdim ve sizere bu yazıyı yazarkende 2 saatlik uykuylayım. Uyumak bir kenara dursun gündüzleyin bile bu ses çok rahatsız ediyor beni. Hiçbir şeye konsantre olamıyorum epey yüksek bir ses. Ciddi ciddi psikolojimi ve sinirlerimi bozdu bu ses. Sizce bu çınlamanın sebepleri neler olabilir? Çevremdeki birkaç kişiden duyduğum kadarıyla kulak yolu enfeksiyonu falanda çınlama yapabiliyormuş ve enfeksiyonun tedavisi varmış. Yukarıda yazdığım gibi bu çınlama gece gliserin döküp uyuduktan sonra başladı. Sabah uyandığımda çınlıyordu ve o gün bu gündür geçmedi. Gliserin mi bir zarar verdi acaba? Bir fikir verin yol gösterin bu çınlamanın sebepleri neler olabilir ve nasıl iyileşir. Acaba kulak zarına bir kir yapışmış ve çıkmamış olabilir mi? Ama öyle olsa kulağım duymazdı. Bu gliserin bir halt yaptı veya kulak kiri.

Not: Devlet hastanesindeki doktora gittim. Zaten 8-10 gün randevu gününü bekliyorum gittiğimde de afedersiniz ama s** kaçtım iş yapıyorlar. Fikirlerinizi bekliyorum bir yol gösterin.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
zaten zar'a bakar zar sağlamsa temizler.
zar sağlam temiz sıkıntı varsa o zaman tomografi ister .

7 saat kulak ameliyatı geçirmiş biri olarak söylüyorum:)

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
zaten zar'a bakar zar sağlamsa temizler.
zar sağlam temiz sıkıntı varsa o zaman tomografi ister .

7 saat kulak ameliyatı geçirmiş biri olarak söylüyorum:)

Vaktinizi ayırıp yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

İnternette damar tıkanıklığınında bu duruma sebebiyet verebileceği yazıyor. Sağlıklı ve düzenli beslenen birisi değilim boğazıma düşkünümdür genelde ağır ve yağlı yemekler tüketirim tatlıyıda eksik etmem. Acaba damar tıkanıklığımı var Veya içeride bir yerde gliserin mi kaldı. Kafamda milyon tane soru ve korku. Forumda doktor olanda yoktur ki:mellow:

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Dediğim gibi gece gliserin döktüm ve uyudum. Sabah kalktığımda çınlıyordu. Aradan 10 gün geçti ve hala çınlıyor. O 10 gün içerisinde yazımda belirttiğim gibi kulak yıkandı ve tıkanıklık geçti ama çınlama tam gaz devam. O lanet gliserinden şüpheleniyorum hatta aklıma başka bir şey gelmiyor. Gece yatarken döküyorsun ve sabah kalkıyorsun çınlıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse o gece gliserini biraz fazla dökmüştüm. Acaba içeride gliserin mi kaldı veya o gliserin kulak içindeki bir şeye zarar mı verdi.

Not: Normalde gece yatarken gliserin damlatmam. Afedersiniz ama b.k varmış o gece damlattım ve uyudum sabah uyanınca ise hoşgeldin çınlama:cursing:

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Birader gitsene doktora neyi bekliyorsun anlamadim ki. Ciddi bir sey olursa o zaman is isten gecmis olur bizim gibi tinnitus ile yatar kalkarsin. Gerci alistim artik, ama senin icin iyi olmaz. Git doktora baktir benden söylemesi.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Çınlamanın nedeni kulak zarının sürekli olarak titreşimde oluşundan dolayı oluor denilmişti bana, sana söyleyebiliceğim tek şey çınlama varmı yokmu geçtimi geçmedimi, geçiceköi acaba gibi düşüncelerden sıyrılıp çınlamayı kendşne unutturman stres yapmamandır. Sen çınlamayı her aklına getirdiğinde dahada azıtır çınlama bu yüzden normal bi durummuş gibi karşıla ve umursamamaya çalış yoksa uykusuzluk serilerine devam edersin. Ayrıca tedaviyi araştır henüz tazeliğini korurken müdaheleyle iyileştirebilirler aradan zaman geçtikçe iyileşme olasılığında düşer. Ben silah sıkarken bunduruma yakalandım ve uzun zamandır çekmekteyim alıştırdım kendimi stres yapma ve bunaltma kendini yoksa paikolojin tahmin ettiğinden dahada kötü bozulur. RABBİM en acil şifaları göndersin Amin.

byjackal911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çınlamanın nedeni kulak zarının sürekli olarak titreşimde oluşundan dolayı oluor denilmişti bana, sana söyleyebiliceğim tek şey çınlama varmı yokmu geçtimi geçmedimi, geçiceköi acaba gibi düşüncelerden sıyrılıp çınlamayı kendşne unutturman stres yapmamandır. Sen çınlamayı her aklına getirdiğinde dahada azıtır çınlama bu yüzden normal bi durummuş gibi karşıla ve umursamamaya çalış yoksa uykusuzluk serilerine devam edersin. Ayrıca tedaviyi araştır henüz tazeliğini korurken müdaheleyle iyileştirebilirler aradan zaman geçtikçe iyileşme olasılığında düşer. Ben silah sıkarken bunduruma yakalandım ve uzun zamandır çekmekteyim alıştırdım kendimi stres yapma ve bunaltma kendini yoksa paikolojin tahmin ettiğinden dahada kötü bozulur. RABBİM en acil şifaları göndersin Amin.
Büyük ihtimalle gliserin yüzünden oldu bu olay. Gece yatarken döktüm ve sabah bu durumla karşılaştım. Doğrusunu söylemek gerekirse o gece gliserini biraz fazla dökmüştüm. Ne olduysa gliserinden oldu diye tahmin ediyorum. 5 eylülde gene gidicem doktora bu sefer bir başkasına. 5 eylülde doktora gittiğimde çınlamanın başlayalı 15 gün olmuş olacak. 15 günde kötü bir şey olmaz umarım. Gittiğimde geç kalmışsın kusura bakma daha önce gelseydin demesinde..
confused.gif

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
ben cuma kulakları yıkattım :D uçan kuşun sesini duyuyorum :D rahatsızlığı olanlar doktora gitsin ;)

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Büyük ihtimalle gliserin yüzünden oldu bu olay. Gece yatarken döktüm ve sabah bu durumla karşılaştım. Doğrusunu söylemek gerekirse o gece gliserini biraz fazla dökmüştüm. Ne olduysa gliserinden oldu diye tahmin ediyorum. 5 eylülde gene gidicem doktora bu sefer bir başkasına. 5 eylülde doktora gittiğimde çınlamanın başlayalı 15 gün olmuş olacak. 15 günde kötü bir şey olmaz umarım. Gittiğimde geç kalmışsın kusura bakma daha önce gelseydin demesinde..
confused.gif

sonuç ne oldu arkadaşım ?

CrawL3535

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Akşam Yatarken Bişem Yoktum Burunlarım Fln Tıkalıydı Sonra Damlayla Açtık Yattıım Saat 2-3 Gibi Kulağım Biraz Ağrıdı Sabah Kalktım Sesler Azaldı Tıkanır Gibi Oldu Kulağım Doktara Gittim Sağlık Ocağı K.B.B Çok Uzak İntihaplanmış Dedi Damla Verdi 2. Gün Bugün Akşamkarı Azalıyor Sesler Sabahları İyi Gibi Yardımcı Olcak Varmı !?