Kulak çınlaması (Tinnitus) nasıl geçer?

Bu konuyu okuyanlar

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
aranıza yeni katıldım.
yaklaşık 15 gün kulağıma ince bir ses geldi , kalorifer peteğinin yanında yatıyordum , umursamadım su sesi deyip geçtim. daha sonra sessiz ortamlarda bu sesi duymaya başladım. sadece sessiz ortamda olmaya başladı. buradaki yazıları okudum , doktora gittim klasik şeyler... dün dişlerimi sıkınca sesin tonun arttığını hissetim. çene ile kulak birleşim yerlerinde eklemler bu sesi yaparmış, diş doktoruna gidip çene mi göstereceğim.

dişlerinizi sıkınca tınnnn diye ses gelior mu kulağınıza ? ben tintinus olduğum için mi hissediyorum ?

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
aranıza yeni katıldım.
yaklaşık 15 gün kulağıma ince bir ses geldi , kalorifer peteğinin yanında yatıyordum , umursamadım su sesi deyip geçtim. daha sonra sessiz ortamlarda bu sesi duymaya başladım. sadece sessiz ortamda olmaya başladı. buradaki yazıları okudum , doktora gittim klasik şeyler... dün dişlerimi sıkınca sesin tonun arttığını hissetim. çene ile kulak birleşim yerlerinde eklemler bu sesi yaparmış, diş doktoruna gidip çene mi göstereceğim.

dişlerinizi sıkınca tınnnn diye ses gelior mu kulağınıza ? ben tintinus olduğum için mi hissediyorum ?
evet dişlerimi sıkınca şiddetleniyor ve evet tinnitus olduğun için hissediyorsun :/:(

Yavuzk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mrb arkadasşlar..
bende bu hastalıgı gecırdım rabbım herkese acıl sıfalar versın.. tam altı aydır bu cınlama ıle ugrasıyorum.
benım cınlama ısıtme kaybından kaynaklanan bır problemdı.. %50 ısıtme kaybım vardı..
gormus oldugu tedavılerı aktarım sızlere..
hıperbarık oksıjen tedavısı 26 gun ve bununla beraber agızdan kortızon kullandım hergun farklı dozlarda tam 10 gun..
betaserc vastarel benoksol 12 ote-flovonoıd bunlar kullandıgım ılaclar..
bıtkısel olarak : corek otu. gınko bloba cay.. ve sureklı olmasada sabah aksamm ananas yedım aslında uc ay ananasın sabah aksam duzenlı tuketılmesı gerekıyordu fakat ben yapamadım. ve en sonda kulagıma tup takıldı tupten kortızon verıldı ıgne ıle uzun sure tup altı ay sonraatacak.. suan kulagımda az bır fısıltı var nabız sesı seklınde atıyor.. oda kısmi olarak tupten kaynaklandıgını ılettıler.. yanı zamanla oda gıdecek dıye umut edıyorum.. ılk zamanlar facıa bır ses vardı kulagımda gece kalkıp aglıyodum.. allahım kımseyı bu zor duruma koymasın herkese acıl sıfalar..
Kardeş tedaviyi yapan doktor kimdi

b.B.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba
mrb arkadasşlar..
bende bu hastalıgı gecırdım rabbım herkese acıl sıfalar versın.. tam altı aydır bu cınlama ıle ugrasıyorum.
benım cınlama ısıtme kaybından kaynaklanan bır problemdı.. %50 ısıtme kaybım vardı..
gormus oldugu tedavılerı aktarım sızlere..
hıperbarık oksıjen tedavısı 26 gun ve bununla beraber agızdan kortızon kullandım hergun farklı dozlarda tam 10 gun..
betaserc vastarel benoksol 12 ote-flovonoıd bunlar kullandıgım ılaclar..
bıtkısel olarak : corek otu. gınko bloba cay.. ve sureklı olmasada sabah aksamm ananas yedım aslında uc ay ananasın sabah aksam duzenlı tuketılmesı gerekıyordu fakat ben yapamadım. ve en sonda kulagıma tup takıldı tupten kortızon verıldı ıgne ıle uzun sure tup altı ay sonraatacak.. suan kulagımda az bır fısıltı var nabız sesı seklınde atıyor.. oda kısmi olarak tupten kaynaklandıgını ılettıler.. yanı zamanla oda gıdecek dıye umut edıyorum.. ılk zamanlar facıa bır ses vardı kulagımda gece kalkıp aglıyodum.. allahım kımseyı bu zor duruma koymasın herkese acıl sıfalar..
size ulaşmam mümkün mü acaba??

Gülşena

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
tam 1 yıldır kulaklarım çınlıyor... sessizlik olsun istemiyorum, geceleri çınlama sesini dinleyerek uyumaya çalışıyorum. çınlamayı duymamak için müzik ya da televizyon çalışırken uyuyabiliyorum. vertigo ilaçları ve antidepresan dahil çeşitli ilaçlar kullandım geçmedi. betaserc de geçirmedi... sanırım hiç geçmeyecek...

Merhaba.
Sevgili dostlar,
ben bu hastalığımı tedavi ettirdim. Artık kulak içi çınlamam bitti(cızırtı şeklinde idi)
ilgilenen olursa,
kulak arkalarından, başımın tepesinden ve arkasından hacamat yaptırdım(merak etmeyin hiç acımıyor)
spora başladım, günde kendime hergün düzenli bazı şifa ayetleri okudum.
çok şükür %98geçti. bazen bız sesler duyunca çok hafiften oluyor ama geciyor.
gökçen
--- Gönderi Güncellendi ---
dünden beri kulağım çınlıyor bunları uygulayacağım

Kulağı temizledikten sonra ilerleyen dönemlerde hatta 2 ay gibi kısa sayılabilicek bir sürede tekrardan tıkanabiliyo ve tek çare tekrardan temizletmek.
Bu temizletme işine girmeden bir araştırın derim ben,:blush:
Valla banada lazım bende 7 8 seneden beri var bide işitme kaybıda var
Valla banada lazım bende 7 8 seneden beri var bide işitme kaybıda var
Merhaba.
Sevgili dostlar,
ben bu hastalığımı tedavi ettirdim. Artık kulak içi çınlamam bitti(cızırtı şeklinde idi)
ilgilenen olursa,
kulak arkalarından, başımın tepesinden ve arkasından hacamat yaptırdım(merak etmeyin hiç acımıyor)
gökçen
bu sorunu yaşayalı tam 1 yıl oldu ve hala devam ediyor. Şu an bile öyle çınlıyor ki kulaklarım anlatamam sizlere. :( arkadaşlar güncel gelişmelerden yaşanılanlardan lütfen haberdar edelim birbirimizi çok korkuyorum ağlıyorum üzülüyorum daha da artıyor hiç geçmiyor bu çınlamalarım. sürekli çınn çınn çınnnn yapıyor.. :( isteyen mesaj atıp, alıntı yapabilir ama çok zor çokkkk dayanmak..
Merhaba.
Sevgili dostlar,
ilgilenen olursa,
gökçen
bu sorunu yaşayalı tam 1 yıl oldu ve hala devam ediyor. Şu an bile öyle çınlıyor ki kulaklarım anlatamam sizlere. :( arkadaşlar güncel gelişmelerden yaşanılanlardan lütfen haberdar edelim birbirimizi çok korkuyorum ağlıyorum üzülüyorum daha da artıyor hiç geçmiyor bu çınlamalarım. sürekli çınn çınn çınnnn yapıyor.. :( isteyen mesaj atıp, alıntı yapabilir ama çok zor çokkkk dayanmak..
Merhaba.
Sevgili dostlar,
ilgilenen olursa,
gökçen
Kardeş aynı Problem bende (tme) var senin çınlaman Geçtimi ve nasıl bir tedavi uyguladılar
Merhaba.
Sevgili dostlar,
ilgilenen olursa,
gökçen

sacramentun

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Kısaca şunu söyleyeceğim ;

Kulak çınlaması yaşayan, uzun zamandır buna maruz kalan arkadaşlar, bunun en pratik çözümü günde 1 ya da 2 saat sakız çiğnemek..

Dalga geçmiyorum, bizzat doktorum tarafından verilen tedavi :)

Alışkanlık haline getirip marketten 15 kuruşa alacağınız şekerli ya da şekersiz bir sakızı her gün 1-2 saat çiğneyin. Ne çınlamanız kalıcak, ne de eklem sorunu.. aynı zamanda da kulak tıkanıklığına da birebir tedavidir sakız ;)

sacramentun

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9

Kulak çınlaması yaşayan, uzun zamandır buna maruz kalan arkadaşlar, bunun en pratik çözümü günde 1 ya da 2 saat sakız çiğnemek..

Alışkanlık haline getirip marketten 15 kuruşa alacağınız şekerli ya da şekersiz bir sakızı her gün 1-2 saat çiğneyin. Ne çınlamanız kalıcak, ne de eklem sorunu.. aynı zamanda da kulak tıkanıklığına da birebir tedavidir sakız ;)

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157

Ya tamamda tek problem yok ki hem işitme kaybı hem çınlama var. Allah aşkına şu probleme çözüm bulabilen yok mu :(

sacramentun

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Ya tamamda tek problem yok ki hem işitme kaybı hem çınlama var. Allah aşkına şu probleme çözüm bulabilen yok mu :(

İşitme kaybı doğuştan kalıcı bir durum ise ; maalesef onun bir tedavisi yok...

Lakin farklı şeylerden dolayı zaman içerisinde bir kayıp oluştu ise ; bunu lazer ortamında ya da ameliyat ortamında düzeltebiliyorlar.

KBB'yr görünüp bir teste gir ardından film çektir netice belli olur

Gülşena

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende çınlama olayı da var işitme kaybıda şimdi çınlama olayını nasıl anlatsam size ince bi ses zınkkk sürekli

Ben hacamatın pek çok faydasını gördüm allahın izni ile. Benim kulaklarımda da sürekli yüksek sesli cızırtı vardı. çok şükür neredeyse hiç kalmadı.
önce sırt kürek kemikleri üzerinden hacamat yaptırın. sonrada kulak arkaları, baş ın üstü ve arkası. çok faydasını görürsünüz işallah. internette de araştırabilirsiniz.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
İşitme kaybı doğuştan kalıcı bir durum ise ; maalesef onun bir tedavisi yok...

Lakin farklı şeylerden dolayı zaman içerisinde bir kayıp oluştu ise ; bunu lazer ortamında ya da ameliyat ortamında düzeltebiliyorlar.

KBB'yr görünüp bir teste gir ardından film çektir netice belli olur

1 sene hastanelere gittim netice vermediler.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Kulak çınlaması bende askerlikten kalma bayağıdır çekiyorum. Araştırdığım kadarıyla hastalığın tam bir belirgin nedeni (b12 eksikliği, yüksek sese maruz kalma, vs.) ve tam bir tedavisi yok. Bazılarında 2-3 saat, bazılarında bir kaç ay, bazılarında seneler, bazılarında da ömür boyu sürüyor... Askeri doktorda demişti zati gürültüden uzak dur başka yapacak birşey yok diye.
Hastalıktan müzdarip olanlar için şöyle bir site var. Not sitede sağ üstte "ben kimim?" kısmındaki uyarıları baştan okuyun.

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nasıl Geçer? | Tinnitus

Osman18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bir senedir kulağım çınlıyor.kendimi telkin ediyorum ve mümkün olduğunca dinlememeye çalışıyorum beteserc ve opemin kullandim.Doktora son kontrole gittiğimde bana bunla yaşamaya alış bu ses geçmez dedi işte o anda umudumu kaybettim ve moralim bozuldu hiç geçmeyeceğini bı uzmandan duymak beni kötü etkiledi.o zamandan itibaren ses sanki daha çok arttı

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Doktora son kontrole gittiğimde bana bunla yaşamaya alış bu ses geçmez dedi

Bir doktor bunu söylüyorsa sana verecek ilacım yok demek istiyor. Her şeyin şifası allahtan. Her derdin bir devası var ama arayıp bulmak lazım. Doktorların çoğu tinnitus konusunda cahil, bilmedikleri için de başından savıyorlar.

İstanbul nişantaşı'nda tms tedavisi uygulayan bir doktor var. Bu tedavi tinnitus konusunda tıpta en çok kabul gören tedavi. Ücreti hakkında maalesef bilgim yok. İnternette araştırıp bilgi edinebilirsiniz. Reklama girmesin diye isim vermeyeceğim.

cruel53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bu hastalığa yakalananlar siz ölün daha iyi demiş arkadaş. bu ne hiç bişey yapamıyoruz hastalığın esiri olmuşuz :D

MultiTurk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamun Aleyküm Arkadaşlar, Rabbim kimsenin başına. Vermesin bu rahatsizligi.. Bol bol şifa ayetleri okuyalım, Rabbim dert verdiyse dermaninıda verir inşaallah. Geçmez. Alışın diyen arkadaşlar. Oyle dualar varki ömrün Dolmadiysa ok gibi ayağa. Fırlatır insanı.
bu biri seni anıyor muhabbeti nerden gelmiş acaba bilen var mı?
Yorum yapmak nekadar doğru Bilemem ama Peygamber efendimiz(s.a.s) kulak çınladığında ALLAH Katında Senden bahsediyor, ondan dır Ki kulak çınladığında salat-ı selam getirmek yada "Zekerallahu men zekarani bihayrin" demek gerekiyor..

makifbedir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
S.a arkadaşlar. Rabbim dermansiz dert vermesin.derman aratmasın. Kulak çınlaması tinnitus gerçekten insanı çıldırtma noktasına getiren bir hastalık ve şükür ki daha büyük hastalıklar da var. Allah cümlemizı korusun. Bu hastalıgı ben de yaşıyorum doğal olarak araştırıyorum sizler gibi nasıl kurtulabilirim diye. Nacizane bazı deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu çınlama öylesine sinir bozucu ki insanı strese sokuyor ve strese girince daha da artıyor. İç kulakta oluşan bir Problem ve iç kulağın kan akış sistemiyle ilgili olduğu söyleniyor. Şu An yüzde 80 oranında bir rahatlama yasadım. Herkeste aynı olur mu bilemiyorum. Allah razı olsun kbb uzmanı bir abimiz vastarel mr önerdi günde 2 defa günde 1 defa da coraspin 100 mg. Bu ilaçları tabi ki de doktor tavsiyesiyle olmadan kullanmak kesinlikle doğru değil . Yine abimiz sarmisak tüketmeyi siddetle tavsiye etti. Allah ondan razi olsun. Ayrıca kafa arkasından hacamat yaptırıp yine hacamat yapılan yere sülük uygulaması yaptırdım. Şu An inanılmaz rahatladım. Bir araştırın derim. Belki de sizdeki kulak çınlamasının sebebi de aynıdır ve deva bulabilirsiniz. Tüm hastalara acil şifalar diliyorum.

Son düzenleme:

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Dikkat edilmezse daha da ciddi bir durum oluşabilir ama yutkunarak kulağa basınç yapabilirseniz çok uzun sürmez kesilir.

savran1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçmiş olsun arkadaşlar. Bende 2 ay önce aralıklarla düşük şiddette oluyordu. İki ay önce bir trafik kazası ve kafa travması yaşadım. ilk on gün hiç yoktu sonrasında şiddetli ve 24 saat olmak üzere devam ediyor. KBB doktoru Vestaral diye bir hap verdi. Hiç bir faydası olmadı. İki aydır yattığım yerden net üzerinden araştıma yapıyorum. Keşan da 2012 yılında öğrencilerin arı sesi ile buluşu vardı o liseyi aradım ilerlemedi o dediler. Asker ve polis hastalığı da deniyormuş buna Tinnitus. Sinir uçlarının yüksek sese maruz kalmasından dolayı sinir uçlarının ölmesinden kaynaklıymış. Bitkisel kürlerden lahana hariç hepsini denedim olmadı. Ahmet Şirin adında bir doktor tedavi yapıyormuş İstanbul da. Aradım 45 dk boyunca Emar çekiliyormuş toplam 14 günlük bir süreç ve 5.850 TL başarı oranı % 70 dediler. Arıcılık ile uğraşan eski asker tanıdığım 1 yıl çekmiş herşeyi yapmış geçmemiş. En son arı tedavisini duyunca Arı kovanlarının arasına geçerek arı seslerini dinlemiş 1 ay sonra hiç bir şey kalmamış.

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bende çocukluğumdan beri var. Sessiz ortamda belli ediyor kendini. Duyduğum sesi tanımlamak isterim ? Büyük bir şelalenin sesi gibi, tüplü televizyonda çekmeyen kanal sesi gibi. Sorunu ilk fark ettiğimde kafamın içindeki damarlarda akan kanın sesi sanmıştım ? Bu semptoma sahip olanlara Allah şifa versin.

Kazarre13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar selamlar, vallahi tinnitus mü bilmem ama Cumartesi gecesi uyandığımda kulağımda bir elektrikli süpürgesi sesi ile uyandım ve bu sonrasında çınlama ile devam etti. Bugün 2. gün. Bir haftadır zaten boyunlarda ağrı ile uyanıyorum, hareketsiz ve sürekli laptop ekranına başım eğik olarak bakıyorum. Dayanamadım acile gittim. Sol kulakta bir buşon (kulak kiri) var. Bunun olduğunu daha önce biliyordum. Gidip temizletmedim, şu an sol kulağım daha fazla çınlıyor ve o süpürge sesi de muhtemelen o kulaktan geliyor. Sabah KBB'ye gideceğim ek olarak Nöroloji'ye de görünmek istiyorum. Yorumları okudukça daha tedirgin oldum çünkü hayatta bu ses ile yaşamak istemiyorum, inşallah geçer.

Gözlemlerimi, sonuçlarını buraya yazacağım fakat bu ses ile yaşayan arkadaşlara dün gece yaptığım şeyi tavsiye ediyorum, arkadaşlar duyduğunuz sesi önemseyin. Başka şeyler düşünerek, hayal kurarak uyuyun. Nitekim ben ilk gece çok korktum, sabah 6'ya kadar annemi de uyutmadım. Ertesi gece de nasıl uyuyacağım diye babamla sohbet ederken çok abarttığımı, panik olduğumu söyledi. Neyse yattım, ulan dedim, yani kulağında alt tarafı uğultu var. Çınlama var. Bu sesi dinlersen, sürekli ulan bu nedir, niye var bu diye hep sormaya devam edersen ve kendini dinlersen kafayı yersin. Sittir er yat uyu, dua et, hayal kur falan dedim ve öylece derin nefes alıp uyudum arkadaşlar.

Yazacağım tekrar veya geçerse edit edeceğim. Sevgilerle.

cqsans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kapalı alandaki Duman konseri sonrasında (monitörleri ayarlayanlara selamlar) oluşan rahatsızlığım. Önlerde durmama rağmen eve geldim kulağım çınlıyordu. Başta önemsemedim konser etkisidir dedim. Bugün 3. gün, 2. günü doktora gittim. Buşon olduğu için işitme testi yapamayacağını söyledi. Buşonex yazıp eve gönderdi. Pazartesi günü kulak temizlemeye gidip test yaptıracağım. Bu ses henüz 3. günde psikolojimi bozmaya başladı. Forumlarda okuyup iyice umudumu kaybettim. Kalıcı olduğuna inanıyorum. Normal yaşamamı etkilemiyor fakat yalnız sessiz bir ortamda o kadar sinirimi bozuyor ki. Allah düşmanımın bile başına vermesin. İnşallah herpimizinki geçer.