Küçük bir Firma kurmak?

Bu konuyu okuyanlar

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Merhaba arkadaşlar,

Firması olan veya bu konuda bilgisi olanlara sorularım var.

Küçük bir donanım-bakım işleri yapan firmanın maliyeti, vergisi masrafları ne kadar olur?

Kurarken gerekli olabilecek, bilmem gereken şeyler. kurduktan sonra gerekli olan şeyler..

Mesela ayrı bir ofis gerekirmi yoksa evde çalışılabilirmi? muhasebeci gerekirmi yada benzeri şeyler.

özellikle vergi ve patent hakkında bilgi almak istiyorum.

Ofis gerekirse küçük bir ofisin hangi muhitte kirası ne kadar olabilir?

Bu firma çok küçük bir firma olacak unutmayın öyle milyarlarca gelir elde etmeye çalışan bir firma değil.!!

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Donanım - bakım işi yapacak iseniz ofis kiralamanız gereklidir. Yazılımcı olsaydınız bir nebze ... , ancak bahsi geçen iş evde yapılmaz.

Donanım - bakım işinde yapacağınız iş önemlidir. Yapacağınız işe göre malzeme gerektirir. Örneğin; PC tamiri için, Ağ döşeme, Güvenlik - alarm çekme, güç kaynağı bakım - tamir, yazıcı bakım - tamir, kartuş - toner dolum ve satış ... gibi.

Bu işleri biliyorsanız, malzemelerini temin edersiniz. Kendinize mutlaka işden anlayan bir ortak ve eleman bulun.

Eğer iyi bir çevre ve tanınmışlığınız varsa muhit o kadar önemli olmayabilir. Ancak öyle değilseniz, sakin yerden ziyade işin yoğun olduğu yerler de ofis kiralayabilirsiniz.

Öncelikle ltd veya şahıs adına vergi levhanı almalısın. Muhasebeciye gidersen detaylı bilgilere ulaşırsın. Listelemek gerekirse;

Muhasebeci
Vergi levhası
Esnaf yada Ticaret odasına kayıt
Yazar kasa
Demirbaşlar (Klima, PC, masa, sandalye vs...)
Teknik cihaz ve malzeme
Noter giderleri
Ivır zıvır

En az 10.000 ile 20.000 tl arasıdır.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
sadece evrak işlerin 2 bin tl ve üzeri tutar malzeme kira aylık stopaj peşin vergi vs. katmıyorum para kazanmadan para ödemeye başlarsın. ama niyetin varsa bunları gözünde büyütme işin içine tam ortasından dal gitsin gerisi gelir

sci3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Evet eğer niyetliysen bir yerinden tutmak gerekir.. Yoksa hiç olmuyor.. Hiç..

Gayretle 'Ya Allah' de başla..

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
En az 10.000 ile 20.000 tl arasıdır.

Sen ne yaptın birader holdingmi kuruyorsun ? hiç bu kadar tutarmı arkadaşın bahsettiği iş öyle ise Devren satılık şirket varrrrr borcu harcı yok faal.

1- Bu konuda detaylı ve net bilgi alacağın yer burası değil
2-Açacağın iş yeri Tüzel değil Özel yani şahış adına aç hem açma maliyeti az hem muhasebe gideri az hem resmiyette muhasebeci göstermek zorunluluğu yok bu şekilde herhangi bi muhasebeci senin defterini 60 70 tl gibi bi rakama tutar ama Ltd açarsan her ay muhasebeye en az 250 Verirsin yıl sonunda defter tastik felan derken sadece muhasebeye toplam 3500 Tl gider
3- Fatura kesme ile ilgili konularda şirket ve şahıs arasında öyle uçuk bi fark yok

aklıma gelenler şimdilik bu kadar kısacası açma kapama devretme işlerinde en çok para noter işlerine gider birde belediyesine ve faliyet alanına göre değişir belediyeden çalışma izni almaya gider ben 200 metre kare dükkana 1400 TL verdim sadece calişma izni almaya ama bi berber 100Tl ye hallediyor

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Sen ne yaptın birader holding mi, kuruyorsun ?
Hiç bu kadar tutar mı ?

Belediye, muhasebe, kira (depozito), yakıt ( malum kış geliyor ) vs. bunlar dan söz etmişsiniz. Belirttiğiniz rakamlara bakıldığında bir kaç bin ( milyar ) tl'nin üzerine çıktığı görülür.

Onun dışında masa, sandalye, bilgisayar, teknik araç - gereç ve EN ÖNEMLİSİ satış için malzeme tedarik edersen, belirttiğim fiyata çok rahat ulaşırsın.

Birde piyasada 10.000 tl'lik sermayenin lafımı olur. Hele hele holding kurmak için .... :)

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Ya firma dediysem şirket değil arkadaşlar ltd si özel muhasebeci fln olmayacak. yani dükkan gibi bişey dükkan zaten firmadan kastettiğim. firma farklı birşeyse ben yanlış biliyorum demekki doğrusunu söylerseniz mutlu olurum.

Dükkan dedik dükkandan bahsedelim. Dükkanı açtık vergisi, tabelası, muhasebecisi vs vs ne kadar tutar. bunun için gerekli evraklar nelerdir peki?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Belediye, muhasebe, kira (depozito), yakıt ( malum kış geliyor ) vs. bunlar dan söz etmişsiniz. Belirttiğiniz rakamlara bakıldığında bir kaç bin ( milyar ) tl'nin üzerine çıktığı görülür.

Onun dışında masa, sandalye, bilgisayar, teknik araç - gereç ve EN ÖNEMLİSİ satış için malzeme tedarik edersen, belirttiğim fiyata çok rahat ulaşırsın.

Birde piyasada 10.000 tl'lik sermayenin lafımı olur. Hele hele holding kurmak için .... :)

Sanırım arkadaş sadece dükkanın resmi açılışı için gerekli gideri soruyor içinin dizaynı dekorasyonu satılacak mal vs onları sayarsak tabiki 10.000TL nin lafı olmaz

Arkadaşım kendi şahsın adına vergiye kayıtlı bi dükkan açmanın tahmini gideri vergi lavhası, oda sicil kaydı, defteri, noteri, vergi dairesi, kaşesi, 250 yaprak faturası, itfaiyesi, anında başlayan bagkurun ilk pirimide dahil 5000 bilemedin 6000 hiç bilemedin 6500 ü geçmez

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Yakında ben bir arkadaşla başlayacağım. Ben hiç anlamam ama Allah'tan arkadaşın tecrübesi var. öğrendiğim kadarıyla anlatırım. bu arada dükkanın içi hariç açılış masrafları için 2-3 bin lira yeter..

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
yani en fazla 10000 tl ye çalışan dükkan yaratabilirim .

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Sanırım arkadaş sadece dükkanın resmi açılışı için gerekli gideri soruyor.

Konuyu açan arkadaşın, ilk mesajından tüm giderleri sorduğunu sanmıştım.

Ancak durum sizin belirttiğiniz gibi miş. Evet haklısınız. Muhasebe, vergi levhası vs. 10.000 tl tutmaz. Belirttiğiniz fiyat doğrudur.

Kalın sağlıcakla...

fogu78

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Vergiye/maliyeye hiç bulaşma tavsiye etmiyorum.

Ben 5-6 ay öncesine kadar senin açmayı kastettiğin şekilde bir işyerim vardı. Masraflardan daralıp "maaşlı işe girerim daha iyi" dedim ve kapattım.

Piyasa iş bulunacak piyasa değil açıkçası. Aynı zamanda dükkanı kapatmamla işlerimin açılması tesadüf oldu. Önce hiç bir düzen kurmadan sadece hatrını kıramadığım eski müşterilerimin işlerini yapıyordum. Sonra baktım olmuyor. Evin bodrumuna (5-6 m² gibi bir alan) düzen kurdum. Düzenden kastım bikaç monitör, parça test edebileceğim kasa vs., internet bağlantısı, teknik servis masası gibi.
Şimdi karışan görüşen yok ve çok memnunum.

Internetten ya da anlayan birinden (muhasebeci vs.) yeni vergi kanunlarını araştırmanı, güvenebileceğin, acil parça tedarik edebileceğin, fatura alabileceğin/kesebilecek bir bilgisayarcıyla anlaşmanı öneririm.

Ayrıca vergiye tabi olmayan (kanunda merdivenaltı tabir ediliyor) durumlarda sözkonusu.

Vergi levhası asmak kolay en fazla 1-2 gün stres yapar alır asarsın. Ama işlerin hesapladığın gibi gitmezse vergi/maliye kaydı iptali biraz tırmalatır.

sioner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benimde bir sorum olcak ben ve bir arakdaşım yazılım üzerine bir yer açmak istiyoruz ofis olarak yazılım işi yapıcaz yalnız bu yerin bize her ay gideri ne olur ve ne gibi belgeler gerekir birde yer sahibinin bağkurlu veya ssk olması zorunlumu açıcağımız yer 40 metre karelik bir ofis çok para kazanma gibi bir hedefimiz yok şu anda ilerde ne getirir bilemem tabi ama şu anda ufak bir yer ve ufak işler yapıcaz

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Eğer şahsın adına açacaksan yani gerçek kişi olacaksa açılış maliyeti 2oo tl civarında olur. Ancak şirket kuracak olursan 3000 tl civarında kuruluş masrafı çıkar. Her ikisinde de aylık bağ-kur primi ödersin 250 tl civarında. İşyerinin kirası+stopajı ve aylık beyannamelerin damga vergilerini fix ödersin. İlk aylarda devlete hariçten vergi ödemezsin.

aurora72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sen ne yaptın birader holdingmi kuruyorsun ? hiç bu kadar tutarmı arkadaşın bahsettiği iş öyle ise Devren satılık şirket varrrrr borcu harcı yok faal.

1- Bu konuda detaylı ve net bilgi alacağın yer burası değil
2-Açacağın iş yeri Tüzel değil Özel yani şahış adına aç hem açma maliyeti az hem muhasebe gideri az hem resmiyette muhasebeci göstermek zorunluluğu yok bu şekilde herhangi bi muhasebeci senin defterini 60 70 tl gibi bi rakama tutar ama Ltd açarsan her ay muhasebeye en az 250 Verirsin yıl sonunda defter tastik felan derken sadece muhasebeye toplam 3500 Tl gider
3- Fatura kesme ile ilgili konularda şirket ve şahıs arasında öyle uçuk bi fark yok

aklıma gelenler şimdilik bu kadar kısacası açma kapama devretme işlerinde en çok para noter işlerine gider birde belediyesine ve faliyet alanına göre değişir belediyeden çalışma izni almaya gider ben 200 metre kare dükkana 1400 TL verdim sadece calişma izni almaya ama bi berber 100Tl ye hallediyor

Sorum honline 'a ancak konuya vakıf olan herkesten yorum beklerim:

Başlangıçta özel şahıs adına kurup belli bir miktar (yani iyi miktarda) para kazanmaya başlarsa sonradan Tüzel Şirket (yani ltd.) haline getirme zahmetli olur mu?

SeRCaN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sorum honline 'a ancak konuya vakıf olan herkesten yorum beklerim:

Başlangıçta özel şahıs adına kurup belli bir miktar (yani iyi miktarda) para kazanmaya başlarsa sonradan Tüzel Şirket (yani ltd.) haline getirme zahmetli olur mu?
cevabı ben vereyim hayır zahmetli olmaz en fazla 2-3 gün alır..
eğer muhasebecinize vekalet verirseniz hiç uğraşmazsınız ;)

şahıs şirketi kurmak kolay ve ucuz ancak ltd. veya a.ş. kurmak daha zahmetli noterdi ticaret sicildi derken.. danışabileceğiniz veya vekalet verebileceğiniz güvenilir bir muhasebeci yeter size..

aurora72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cevap için teşekkürler. şu günlerde yeni bir teknoloji firması kurmaya hazırlanıyorum ve en az maliyetle nasıl başlarım diye düşünüyorum. Başlangıçta şahıs firması olması tabi ki maliyeti en aza cekmek için ancak orta vadede ltd olması da şart gibi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar ben sadece vergı defterını almak ıcın yanı sırketlere yaptığım ıs karşılığında fatura kesebilmek ıcın bır yer açmayı düşünüyorum taşeronluk dıyelım açıkçası.bunun ıcın hangı evrakları almam lazım ve ne kadar masrafım olur

aktif.muhasebe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şahıs işletmesi açman işini görecektir. İşin planlaması açısından bir muhasebeci ile görüşmen daha sağlıklı olacaktır. İstanbul'daysan yardımcı olabilirim

www.aktifmuhasebenet.com

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşlar. Bir yarışmaya katıldım ve çok zor ama küçük bir ihtimali göz önünde bulundurup yarışmayı kazandım diyelim. 50000 TL ödül var. Ama bu ödülü alabilmek için en fazla 1 sene içerisinde bir firma kurup, firma bilgilerini bankaya ibraz etmem gerekiyor. Böyle bir şey gerçekleşecek olursa ben kar amaçsız bir firma kurmak istiyorum. Mesela home office tarzında bir iş yeri düşünüyorum. Yapacağım iş gelir sağlamayacak, hobilerim ile ilgileniyormuş gibi bir durum olacak. Yani şöyle bir iş olabilir;

İnsanların hayatında bulunmayan yada bulunan ama eksikliği hissedilen fikir ve projeler üretip fiziki açıdan gerçekleştirilebilecek duruma getirmektir. Kuracağım firma farklı bir işletmenin bünyesinde çalışabilir. Üretilecek ve geliştirilecek olan bu fikirler fiziki açıdan gerçekleştirilip, kullanıma hazır bir ürün haline getirilirse bünyesinde çalışılacak firma adına gelir sağlayacaktır. Bu gelir, kurmaya çalıştığım firma adına değilde içerisinde çalışacağım şirkette herhangi bir çalışanmış gibi payıma düşen gelir olarak bana dönecektir. Sonuç olarak yarışmayı kazandığımı varsayarsak ödülü alabilmek içi kurmaya çalıştığım firma ve yapacağım iş amaç değil araç olacaktır. Böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama yarışma konusunda şu anki düşüncelerim böyle.

Buraya da kadar bir sorun yok. Bana lazım olan ise böyle bir firma kurabilmem için gerekli olan bilgilerdir. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim. Yarışmayı kazanır da ödülü alabilmem için böyle bir iş kurduğumda iş tutarsa ofisi ve çalışma şeklini daha da geliştirebilirim. Lütfen bu konuda bana yardımcı olun, her şey için teşekkürler.