Kuantum Mekanigi,olası gelecekler,interferometre,shcröndingerin kedisi

Bu konuyu okuyanlar

Drisikcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kuantum Bilgisayarlar 2013 yılında ilk defa Cambrige’deki bir konferansta kavga dövüş tanıtıldı. Kanada’lı firma olan D-Wave ve onların “Quantum Annealing” dedikleri teknikleriyle çalıştırdıklarını iddia ettikleri kuantum işlemcileri o konferansta NASA ve Google’ın ortaklaşa girişimiyle satın alındı ve bu iki firma işlemci üzerinde araştırma yapmaya başladı.
O gün satılan işlemci 128 qubit’lik bir işlemiyken bugün D-Wave 4000’in üzerinde qubit’e sahip işlemciler üzerinde çalışıyor. Bu işlemciler düşük sıcaklık ve özel elektronik ekipmanlar gerektirdiklerinden, etraflarında çalışabilmeleri için komplike bir sistem gerekiyor. Ancak IBM kendi kuantum bilgisayarını internet üzerinden kullanıma açarak Ar-Ge faaliyetlerine önemli bir katkıda bulundu.
Tüm bunlar devam ederken bir yandan da fotonik kuantum bilgisayarlar, farklı deneysel alanlarda önemli kapıların açılmasına neden oldu.
Bu nedenle etrafımızda sürekli bilim kurgu konularla ilgili bilimsel başarılar duymaya başladık. Henüz Çin’li bilim insanlarının bir parçacığı -görece- uzun mesafeye ışınladıklarının üstünden birkaç ay geçti ki şimdi de yine bir ortak çalışmaya bilim insanları bu sefer de geleceğe bakabilmeyi başardılar.

Detaylı bilgi ve bu cihazı anlamdırmak için videomu izleyebilirsiniz