Kredi Ve Kredi Kartı Borçlularına Yapılandırma Geldi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Hakan Göçmez

Editör
Editor
Katılım
11 Ocak 2017
Mesajlar
344
Puanları
18
Konum
Balıkesir


Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye'deki yeni yapılandırma hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın tarafından yapılan açıklamalarda özellikle 2016'nın Ekim ile Aralık ayları döneminde 1 milyona yakın kişinin kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırıldığı belirtildi. Yaklaşık 8.8 milyar liralık borcu için yapılandırmanın yapıldığı ortaya çıkarken vatandaşların borçlarını takip etmesi ve mevcut yapılandırma doğrultusunda geciktirme yapmadan ödemeleri ne yapması istendi.

Ekim'le Aralık ayı içerisinde yapılandırma işlemleri ile ilgili detayları paylaşan Hüseyin Aydın, 562 bin kişinin 2.4 milyar liralık kredi kartı borcu ile 456 bin kişinin 6.4 milyar liralık tüketici kredilerinde yapılandırma gidildiği duyuruldu. Özellikle borçlarını ödemek isteyen fakat yüksek borçlar nedeniyle bu konuda sorun yaşayan vatandaşların yeniden yapılandırma sayesinde daha kolay bir şekilde taksitlerini ödeyeceği belirtilirken kredi kartları için 23 ay, tüketici kredilerinde ise 37 aylık yeni bir ödeme planı çıkarıldı.

Yeni Düzenleme İle Yapılandırma Süresi Uzadı

İlgili dönemlerde borcu bulunan kişilerin borçları ile ilgili yapacağı inceleme sonrasında yapılandırma kapsamına alınıp alınmadığını da kontrol edebilmesi mümkün. Yapılandırmanın uzun aylara bölünmesi ise özellikle Türkiye'de yeni uygulanmaya başlayan düzenleme ile mümkün oldu. Önceki dönemlerde geçerli olan mevzuatlara göre kredi kartı yapılandırmalarında maksimum 12 ay, tüketici kredilerinde ise maksimum 24 aylık bir vade yapılabiliyordu. Fakat yapılan düzenlemeler sonrasında kredi kartları için 24, tüketici kredilerinde ise 48 aylık vade yapılabilmesi mümkün hale geldi.
 
Üst
stat counter