Kötü Kedi Şerafettin (Yorum)

Bu konuyu okuyanlar

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Biraz yaşça büyük olanlarımız (En azından 20) Bülent Üstün'ün karakteri olan bu alemlerin kabadayı kedisini bilecektir. Karikatürlerde bir maço olarak 1996'da karşımıza çıkan bu kedi, kendine has uslubuyla sempatimizi kazanmıştı. Tiplemenin doğuşundan 20 sene sonra anime kategorisinde bir sinema filmi olarak karşımıza çıktı

530778.jpg

Yönetmenliğini Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal'ın üstlendiği Türk yapımı anime filmi, ilk olmamasına rağmen şahsım adına en iyi türk animasyonu olarak benim gönlümde yer edindi. Zira grafikler ve animasyon son derece kaliteli ve yabancı animasyonlara taş çıkarabilecek cinstendi. Aldığı ödüller de cabası...

Bunun haricinde seslendiren kadrosu ise yakından tanıdığımız isimlerden olması filmin kalitesini bir adım daha ileri taşımış:

Uğur Yücel - Şerafettin
Ahmet Mümtaz Taylan - Tonguç

Demet Evgar - Misket & Tacettin
Güven Kıraç - Fare Rıza
Okan Yalabık - Çizer & Adnan
Gökçe Özyol - Martı Rıfkı
Ayşen Gruda - Ev sahibi Hasene
Cezmi Baskın - Bakkal Şemistan
Yekta Kopan - Muhabbet tellalı Cemil

2fc50f6b8b631806768d2d179fe308de.jpg

Filmin konusu daha önceden karikatürlerde tanıdığım şerafettini aratmayan cinsten, serseri kedi kendine has yaşam biçimiyle hayatını idame ettirirken karşısına oğlu çıkacaktır ve bu oğlu, martı ve fare dostuyla maceralara atılacaktır. Bu maceralardaki tavırları, konuşma tarzıyla karikatürleri ve teaserını aratmayan şerafettin ilginç bir şekilde genel izleyici sınıflandırmasıyla gösterime girmesi pek beklenmiyordu.

Açıkçası bu filmi daha bugün izleme fırsatı buldum. Genç kardeşlerime pek tavsiye etmesem de +18 yaş grubunun izlemesini canı gönülden isterim. Bu film bence uluslar arası çapta güzel işler çıkarabildiğimizin kanıtı olsa da, animasyon kategorisindeki yabancı filmlerden sosyal mesaj eksiği var. Elbette ki Şerafettin'den bunu beklemiyorduk. Sadece temennide bulunuyorum. Yani uluslar arası çapta beğeni ile karşılanacak, kültürümüzü içeren ve birde cidden genel izleyici sınıflandırmasısnı hak eden bir film inşallah bir gün çıkarırız :)

Son düzenleme: